Kim Dotcom chce zašifrovat půlku internetu

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 350
Počet zobrazení:14 896

Od kauzy Megaupload uplynul už rok a Kim Dotcom poskytl další rozhovor objasňující pozadí této kauzy a jeho názor na tehdejší události. Kim před několika dny uvedl do provozu novou službu pro ukládání dat jménem Mega a snaží se s ní prosadit zejména šifrování dat. Celý případ si můžete připomenout v jeho starším rozhovoru. Využíváte už novou službu Mega a co na ni říkáte?

Přepis titulků

Takže, obvinil jste prezidenta Obamu a jeho vládu za spolupráci s filmovými společnostmi za účelem uskutečnění toho obrovského zatčení tady na Novém Zélandu. Funguje tento vtah mezi Washingtonem a Hollywoodem pořád, nebo jste jen výjimkou? Existuje to opravdu? Musíte se podívat na hráče v zákulisí tohoto případu. Hnací silou je samozřejmě Chris Dodd, předseda MPAA.

Byl dlouho senátorem a podle Joea Bidena je jeho nejlepší kamarád. A státní zástupce, který měl na starost tento případ, byl osobním poradcem Joea Bidena a také senátorem - Ian McBride. A také pracoval jako protipirátský manager pro pro BSA - Business Software Association, což je v podstatě MPAA pro softwarové společnosti.

Takže... Načasování je také velmi zajímavé. Období voleb. Peněžní sbírky v Hollywoodu v únoru, březnu a dubnu. Museli mít nějaký plán B, alternativu za SOPA a Hollywood je velmi důležitým sponzorem Obamovy kampaně, ne jen penězi, ale také mediální podporou. Ovládá spoustu médií.

Využívá celebrity a tak. Jsem si jistý, že důležitou roli hrály i volby. Vztahy lidí, kteří mají tento případ na starost, hrály důležitou roli a samozřejmě máme fakta, která chceme přednést na slyšení o vydání, které o tomto odhalí více detailů a dokážou, že nejde jen o konspirační teorii, ale že se to opravdu stalo.

Americké ministerstvo spravedlnosti chce vydat vás, německého obyvatele žijícího na Novém Zélandu a provozujícího společnost v Hong Kongu. Chtějí vás vydat Spojeným státům. Je to vůbec možné? To je velmi zajímavá otázka, protože zákon o vydávání na Novém Zélandu neumožňuje vydávání kvůli autorským právům.

Přihodili tedy několik dalších obvinění navíc a jedním z nich je vydírání, čímž v podstatě řekli, že jsme mafie a naši internetovou společnost provozujeme jako organizovanou zločineckou síť, která byla navrhnuta a připravena jen pro porušování autorských práv. A kdokoliv, kdo kdy použil Megaupload, a má aspoň představu o tom, jak ty stránky fungují, okamžitě ví, že je to naprostý nesmysl, ale museli to k tomu přidat, aby měli na vydání vůbec šanci.

To vše ale bylo podle nás druhotné. Hlavním cílem bylo zrušit Megaupload a naprosto ho zničit. To bylo jejich misí, a proto tomu například v Hong Kongu říkali operace Takedown. Když už mluvíme o svobodě na internetu, říkáte, že nový program Mega je plně šifrovaný a říkáte to, aby ho lidé chtěli používat.

Myslíte si, že je to vůbec nezbytné? Že lidé nyní potřebují šifrování na internetu? Jak je vůbec možné, že už se dnes nezdá nic bezpečné? Více šifrování je podle mě pro internet velmi důležité, protože co mě zatáhli do tohoto případu, jsem se naučil, že jde hodně o narušování soukromí, o vládní špehování občanů.

Americká vláda investuje spoustu peněz do Spy Clouds. Jsou to obří data centra se stovkami tisíců disků, které ukládají data. V podstatě ukládají veškerou komunikaci procházející americkými sítěmi. To znamená, že nešpehují jen jednotlivce na základě zatykače, ale špehují úplně každého.

Naprosto neustále. A pro vás a kohokoliv jiného to znamená, že pokud budete někdy jakkoliv vyšetřováni, nebo proti vám má někdo nějakou politickou agendu, mohou všechna ta data použít, projít je a najít věci, i když si myslíte, že nemáte co skrývat, najdou něco, čím vás usvědčí. Proto je špatné provozovat takové zneužívání soukromí a rozhodl jsem se vytvořit řešení, které bude časem šifrovat stále více internetu.

Začínáme soubory, pak se přesuneme k e-mailům, pak k VoIP komunikaci. A naše API může využít jakýkoliv programátor k vytvoření vlastních nástrojů a mým cílem během následujících pěti let je zašifrovat půlku internetu.

Víte? Prostě ustanovit hranici mezi jednotlivcem a státem. Nyní totiž žijeme ve světě velmi blízkém vizi George Orwella, a to podle mě není správné. Vlády jdou špatnou cestou a myslí si, že mohou špehovat každého. Spoustu lidí zajímá případ NinjaVideo. Šlo o klienty, kteří nahrávali soubory na Megaupload, na které se pak zaměřilo ministerstvo spravedlnosti.

Dlouho před zrušením Megauploadu se ministerstvo spravedlnosti zabývalo NinjaVideem a vy jste s nimi spolupracovali. A lidé chtějí vědět, jak to že Kim Dotcom, člověk, který brojí proti Washingtonu a nesnáší ho za to, co mu provedl, zároveň v minulosti pomohl ministerstvu spravedlnosti? Který Kim Dotcom je ten pravý? Vysvětlím vám, o co šlo, dobře?

Byl jsem společensky zodpovědným občanem. Moje společnost dodržovala zákony. Pokud dostaneme příkaz k prohlídce nebo požadavek od vlády ke spolupráci při vyšetřování, vyhovíme jí. Vždy jsme jí vyhověli a je to tak správně, protože když někdo nahrává dětskou pornografii a teroristické materiály nebo cokoliv, co je vážným zločinem, tak samozřejmě rádi pomůžeme.

Je to naše povinnost. A já nejsem pro porušování autorských práv. Lidé musí pochopit, že jsem proti porušování autorských práv. Ale jsem také proti extrémismu autorských práv a jsem proti hollywoodskému obchodnímu modelu, který pirátství podporuje. Megaupload není zodpovědný za problém s pirátstvím.

To hollywoodská studia vydají film v Americe a o šest měsíců později v dalších částech světa. Každý ví, že film už je venku. Fanoušci konkrétních herců ho chtějí vidět okamžitě, ale oni nedávají těm lidem žádnou možnost přístupu k tomuto obsahu, i když jsou ti lidé ochotní zaplatit, a pak hledají alternativy na internetu a samozřejmě je najdou. Snaží se mě učinit zodpovědným za jejich neschopnost adaptovat se nové době, kterou je internet, kde se vše děje okamžitě.

Neděje se to o tři měsíce později. Představte si, že něco hledáte na Wikipedii a řeknou vám, ať se pro výsledek vrátíte za tři měsíce. Pokud ho najdete na jiné stránce, kde ho dostanete okamžitě, půjdete samozřejmě tam. Za tento problém je zodpovědný jejich obchodní model, a pokud se neadaptují, budou odsunuti na vedlejší kolej historie.

Jako mnoho dalších, kteří se v minulosti nepřizpůsobili. A co vaši kritici poukazující na váš playboyský životní styl, obrovský dům a že se nebojíte o svobodu internetu, ale jen chráníte svůj majetek? Aby bylo jasno, já jsem obchodník, ano? Založil jsem Megaupload jako byznys, abych vydělával peníze. Chtěl jsem společnost zapsat.

Jsem podnikatel, ano? Nejsem Aaron Swartz. To je můj hrdina. Byl nesobecký. Je mým naprostým opakem, ale já jsem obchodník. Žene mě kupředu úspěch v obchodním světě. Dobře? To není zločin. Na tom není nic špatného. Nejsem úspěšný, protože lidé používali Megaupload pro porušování autorských práv.

Všichni musí pochopit, že jsme měli obrovské množství legitimních uživatelů. Nemůžete přece věřit, že 50 milionů uživatelů denně přenáší jen pirátství. To je špatně. Je to technologie pro dvojí použití. Stejně jako internet. Můžete jít za jakýmkoliv poskytovatelem internetového připojení, za kýmkoliv, kdo připojuje zákazníky k internetu, a pokud vám upřímně odpoví na otázku: "Kolik dat vašeho síťového provozu je P2P pirátství?"

že méně než 50 %, tak vám lže do obličeje. Tohle je problém internetu, a ne Megauploadu. Přesně před rokem sem přišla vláda a zatkla vás. Zavřela vaši stránku, dala vás za mříže a zmrazila vaše finance. Už je to rok, ale ten den se stalo také to, že mnoho členů skupiny hackerů Anonymous vrátilo úder.

V reakci na to shodili stránky FBI, MPAA, ministerstva spravedlnosti, RIAA. Všechny tyto organizace Anonymous pozastavil jako reakci na to, co vám provedli. Jsou to lidé, které jste nikdy nepotkal. Poděkoval jste jim někdy a jak jste to vůbec bral? Jak jste reagoval na jejich reakci? Jde o takový virtuální protest.

Shazovat webové stránky podle mě není dobrý nápad. I já jsem byl kdysi hacker. Chápu, proč a jak to dělají. Myslím si ale, že k protestu jsou lepší způsoby, kdy se zorganizujete do skupin a založíte petice a píšete poslancům, vašim místním politikům. Dejte jim vědět, co se vám nelíbí. Raději organizujte své hnutí a neútočte.

Ale do jisté míry jsem je chápal. Každý si na Megauploadu uložil spoustu dat a najednou stránka jen tak zmizí a miliardy souborů jsou pryč. Většina z nich byla naprosto legálních. Musíte porozumět jedné věci. 50 % všech souborů, které byly kdy nahrány na Megaupload, nebylo ani jednou staženo.

To jasně ukazuje využívání neporušující autorská práva. Lidé jen chtějí ukládat svá data na naší stránce. A samozřejmě je rozzuřilo, když zmizela a vláda řekla, že jí jsou tito lidé ukradení. Nezajímá nás, že tam máte své osobní dokumenty. Máme svou vlastní agendu a ovládneme celý internet. Bílý dům podporoval zákon SOPA. A až když se lidé shromáždili a Aaron Swartz prakticky zákon SOPA zastavil.

Kvůli jeho snaze, která zastavila zákon SOPA, se stal cílem, politickým cílem, a proto se mu stalo všechno, co se mu stalo. Není žádné smysluplné opodstatnění pro to, aby někdo šel po tak mladém géniovi, jakým on byl. Je to politické. Bílý dům chtěl SOPA. Slíbil ji Hollywoodu. A Bílý dům selhal a nemohl pokračovat, protože se bál, že kdyby tento zákon protlačoval dále, lidé, kteří proti němu stojí, by pak nevolili pro Obamu při jeho kampani o znovuzvolení.

Pro ně je to jenom hra. A my jsme pro ně malé loutky, se kterými si jen tak kopou. Musíme se tedy organizovat. Musí existovat nějaké hnutí, které tyto věci vyhledá a bude s nimi bojovat.

Ne shazováním stránek, ale opravdovým protestem. A hlavně nesmíte volit lidi, kteří bojují proti svobodě internetu. Měli byste si pořádně posvítit na každého, kdo hlasoval pro SOPA. Chci mu příště dát svůj hlas? Protože jediná řeč, které politici rozumí, je váš hlas.

Překlad: Zoidy www.VideaČesky.cz

Komentáře (78)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video nejde přehrát. Asi ho smazali?

00

Odpovědět

Přeoložte někdo tohle http://www.youtube.com/watch?v=MokNvbiRqCM

191

Odpovědět

díky Dotcome, super rozhovor, lidi přemýšlejme o tom co říká, týká se nás to i v česku

232

Odpovědět

Díky za toto video. Pokud Vám něco říká zkratka SOPA, možná si pamatujete, že jedním z jejích hlavních a nejaktivnějších odpůrců byl Aaron Schwarz, kterého Kim ve videu několikrát zmiňuje.

Aaron Schwarz byl 11.1.2013, ve věku 26ti let nalezen ve svém bytě oběšen. Fakta o jeho životě lze najít téměř kdekoliv, fakta o jeho smrti jsem našel nejlépe shrnuty v tomto (8 min) videu: http://www.youtube.com/watch?v=gJxSDlfWp_g

pokud Vás toto video také nenechá chladnými, prosím, zasílejte se mnou žádost o překlad, aby bylo snadněji šiřitelné. Díky.

212

Odpovědět

Přeložím ;-)

212

Odpovědět

+ZoidyU znekolikrat jsem zvazoval, ze se prihlasim do teamu videacesky.cz, ale vzdycky z toho z nejakeho duvodu seslo. Kazdopadne rad bych nabidnul svou pomoc, techto videi neni nikdy dost, a pokud budete nekdy potrebovatpomoct neco prelozit, rad pomuzu. Casovani titulku jsem nikdy nedelal, ale uz nejakej ten patek ziju v USA, takze preklady pro mne nejsou problem .. Jo a z cestiny jsem mival dvojku :)

193

Odpovědět

+ZoidyJá z češtiny míval vždycky trojky, protože jsem se doteď nenaučil druhy hlavních vět a vedlejších :D Neumím vyjmenovaná slova a občas zaváhám, jak se co píše :D ale můžu říct, že jsem na škole snad jediný včetně vyučujících (nemůžu říct profesorů, protože titul prof. mají jen dva :D), kdo píše správně terciární (sektor), ne terciální.. to by možná mohlo být v krajním případě, pokud bychom rozdělili rok na 3 části a pak mluvili o terciálním výnosu.. a pořád si to nenechaj vysvětlit a pořád to vidím v zadání testů špatně :D

181

Odpovědět

+ZoidyNakonec jsem našel jedno zajímavější video přímo od Aarona Swartze ještě, takže se brzy dočkáte toho a tohohle možná taky.

181

Odpovědět

A fakta o tom, že si v USA sami shodili dvojčata, nebo že Apollo 11 nepřistálo na měsíci, nebo že Babiš je naprosto křišťálově čistý a za všechno může pan Kalousek bys neměl?

Je mi líto jeho smrti! Vyvázl z toho až moc lehce a nehnil v cele za krádeže dat.

03

Odpovědět

Jen škoda, že mu nevyšla doména me.ga. Současná adresa je trochu krkolomná.

204

Odpovědět

prečo mi nikde na videa cesky nejdu titulky

185

Odpovědět

zkus jiný prohlížeč? :D

185

Odpovědět

zarába na piratstve, nič viac a ešte ho obdivujete, humus...

1864

Odpovědět

přemýšlej trochu, to je jako vyčítat výrobcům harddisků že vydělávají na pirátství, protože si na ně "piráti" ukládají filmy.

223

Odpovědět

+nomeeshA každý s tím musí počítat, protože nebýt filmů, 99,8% lidí by se spokojilo s jedním diskem do 300 GB, na pár her a fotek by to stačilo.

202

Odpovědět

Neviem prečo, ale mám zlý pocit že za chvíľu bude v titulných novinách ako Kim Dtocom "spáchal samovraždu", alebo zomrel pri nejakej záhadnej "nehode"... Jeho vyjadrenia sú rozumné, ale znčne útočné a ja na jeho mieste by som sa dosť obával o svoj život... No určite mu držím palce.

206

Odpovědět

To by bylo myslím hodně podezřelé a nejeden člověk by měl podezření. Nechtěl bych ani vidět "odplatu" od hackerů a podobně ...

192

Odpovědět

+GhartyNo, podezřelé by to rozhodně bylo, ale na koho útočit nebo koho obvinit? Byl by kolem toho humbuk a pak by to vyšumělo, ten kdo by to udělal už by to uměl zamést pod koberec.

191

Odpovědět

Jasné využívam :)
Ide síce troška pomaly, čo ma mrzí, ale využívam keď potrebujem poslať väčšie súbory klientom. Našťastie som do pádu MegaUploadu ich služby nevyužíval, ale neviem si predstaviť ako by ma nasralo, keby mi odtial všetky súbory zmizli...

182

Odpovědět

Strasne mne bavi, ze prvnich par komentu, ktere zde jsou uvedeny, maji vzdy dve negativni ovace.. Tyhle dve osoby posetile hatuji nespravne osoby a meli by se zamyslet nad svou inteligenci a uvazit, kde by byl internet bez Dotcoma... USE BRAIN :) diky moc Zoidymu za prelozene video :)

195

Odpovědět

A tohle je taky hlavní důvod, proč jsem nevolil Karla ale Zemana. Jak řekl Franz, byla to volba mezi ptačí a prasečí chřipkou a Karel prosazoval ACTA.

1922

Odpovědět

Bohužel voliči Karla a ovečky s plackou "Volím Karla" "Karel for preSIDent" se nechali jen ovlivnit propagandou, za kterou by se ani Goebbels nestyděl..

Bohužel vůbec o Schlafenbergovi nevěděli nic..

Viděl jsem jednoho tragéda jak měl triko Anonymous a placku Volim Karla.. Když jsem mu řekl o tom, že Karel souhlasil s ACTA nevěřil tomu. Ovečka

2030

Odpovědět

+ZlopánNaprosto souhlasím. Do druhého kola se nedostal on, ale jeho kampaň. Na začátku voleb Karla nechtěl volit skoro nikdo, dokud se neobjevil s punkáčem. A s lítostí musím říct, že jsem davu také na chvíli podlehl, ale naštěstí jsem si to včas uvědomil. Nejhorší na tom ale je, jak jsou lidé ještě teď oblblí a co například píšou za statusy, když ani polovina z nich vůbec netuší, kdo jsou Karel a Zeman zač.

1811

Odpovědět

+Zlopána to je duvod D: proc sem nevolil nikoho... neuznavam tenhle system volby prasete ke korytu na hrade..... kdyby cela CR nevolila nemeli bysme saska na hrade a bylo by dobre

1823

Odpovědět

+ZlopánJeště horší než volit hloupě je nevolit. A podle toho co píšeš tipuju, že ti ještě ani nebylo 18, takže naštěstí nemáš volební právo. :)

1911

Odpovědět

+ZlopánWow, Schlafenberg. Tos mu to nandal. Moje čtyřletá dcera si takhle hraje s jazykem a umí různě komolit jména. Ještě ale neumí číst a psát a tak do fóra psát nemůže. Ty už to zvládáš takže jsem trochu zmaten. Tomu říkám úroveň. Sám mu nesaháš intelektuálně ani po kotníky. Teď jsi mu zkomolil jméno a až se to chudák dozví tak bude tak zahanben, že už se ve slušné společnosti ani neukáže.

1834

Odpovědět

+ZlopánTak predne je hloupost oznacovat volice Karla za stado ovci. Protoze Milous to nakonec vyhral, tak je zcela logicke, ze mel za sebou stado mnohem vetsi. Navic stado, ktere si ziskal svou utoucnou, vulgarni a v neposledni rade take lzivou kampani. Kampan to byla uspesna mimo jine proto, ze byla zamerne a bez pretvarky mirena na nejprimitivnejsi sortu lidi (staci si precis ty zvasty na plakatech a trosku se nad nimi zamyslet). Ostatne ty jses toho jasnym dukazem. Tim ovsem nechci nijak utocit na lidi, kteri si sveho prezidenta zvolili na zaklade jeho kvalit, jako je treba.... uff, nic me nenapada :-)

1924

Odpovědět

Hmm a názor Zeman na ACTA znáš? Podle toho, jak se předvedl v Bamberku, za pár šupů bude největší obhájce ACTA pod sluncem.

1810

Odpovědět

Jedna organizace která aktivně bojuje za svobodu internetu existuje. Jsou to pirátské strany a hnutí. A česká pobočka je zrovna na dost slušné úrovni. Doporučuji se na ně podívat a případně i zvážit zda jim nedat i hlas v příštích volbách.

198

Odpovědět

Já je volil. Jsou to mladí lidé, mají rozumné názory a hlavně to nejsou "stálice" našeho politického života. Prozatím jsou pro mne číslem jedna, ale je otázka, kdyby se dostali k moci, zda by neskončili stejně jako politici teď. Ale prozatím mají mé sympatie.

193

Odpovědět

+noirut64ono to je sice hezke ale jejich strana neřeší "opravdove" problemy a tim je korupce a hlavne to že vládu neřídí nejaci poslanci ale lobbiste a jini vysoce postavení lidi kteří nutí poslance at už jsou dobři nebo ne poslouchat je. Takže i když vsichni zvolíme protipiratskou stranu tak nam to bude houby platne jelikož je budto smetou a nebo uplatí

1919

Odpovědět

+noirut64jankok: ano neřeší, není to strana schopná sama vládnout, ale přesto je ji třeba. v naší vládě očividně chybí lidé kteří by měli znalosti o této problematice, což je chyba, jelikož internet a média mají obrovský vliv na celý svět. a pokud zákony o internetu apod. budou vytvářet lidé kteří tomu nerozumí, tak to může dopadnout špatně.

181

Odpovědět

+noirut64jankok: To není úplně pravda. Sice to není jejich primární program, to je vskutku svobodnější přístup k médiím, ale mají i postoj k ostatním tématům. Například princip přímé demokracie, který obhajují, mi je velice blízký. Jediná věc, jak řekl noirut, aby až se tam dostanou neudělali třeba to co zelení nebo VV.

182

Odpovědět

Hm...neřekl bych. Nijak extra se o ně nezajímám, ale když opomenu to, že nemají absolutně žádnou představu o tom, jak řídit např. zdravotnictví (a tudíž jsou jako strana nevolitelní), doposud na mě působili jako parta lidí, kteří by nejraději zlegalizovali veškeré stahování, lhostejno, komu a jak tím uškodí, hlavně že mají své právo na data. Slyšívám od nich věci jako že nemusejí respektovat licence - včetně těch svobodných a pochopitelných, například Creative Commons. Podle mého nemá Česká pirátská strana mnoho společného s filozofií, kterou zastává zde pan Dotcom.

186

Odpovědět

+JKzkus se mrknou na forum.pirati.cz nebo rovnou na pirati.cz, rýsují se další programové body, včetně zmiňovaného zdravotnictví....

181

Odpovědět

Sloboda interntu je absolutne potrebna pre jeho bussines, nieje divu ze ju podporuje, ale ten clovek ma velmi zaujmave nazory a neda sa nez suhlasit s nim prakticky vo vsetkom.

193

Odpovědět

Ale filmy a serialy nejsou jako chleby a rohliky, ktere jsou nutne.

1826

Odpovědět

Ne ale je po nich velky dopyt, a predajca tohoto obsahu by ti mal bozkavat ruky nohy zato ze si chces od neho nieco kupit, spravit to pre teba maximalne pohodlne, a nie ti hadzat klacky pod nohy, pripadne ti to ani neumoznit. Zopakujem slova Newella, piratsvo je problem sluzieb.

191

Odpovědět

Takhle by se měl chovat každý novinář..

doufám, že koukáte pí Fialová, jak vypadá profesionální rozhovor

193

Další