LingvistiNorman

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 74
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 000
Počet zobrazení:11 385

Taky vás štvou lidi, kteří se neustále chvástají znalostí cizích jazyků? Přesně na ty si totiž Norman posvítí v jednom starším videu. Pozn.: Ch'ti je označení pro pikardštinu, jazyk velmi blízký francouzštině, kterým se mluví na severu Francie.

Přepis titulků

Bilingvní lidi, kteří umí dobře anglicky, nejsou vůbec namyšlení. ŠPATNĚ! LINGVISTI Není ani potřeba se jich ptát, jestli umí dobře anglicky. Rádi to připomínají každých 35 vteřin. Poslouchám výhradně cikánskej jazz a techno, meaning that... Promiň.

Spletl jsem si jazyk. - Promiň, mohl bych si půjčit mobil? - Jasně. - Máš to anglicky. To je tak normálně? - Jo, mám to v angličtině. Už mám dost toho, jak se mi zdají sny v angličtině. Lezou mi krkem. Já bych se takhle svým původem nikdy chlubit nemohl. Bylo by to na nic. Pořád se mi zdají sny ve ch'ti. Jsem totiž bilingvní.

Umím ch'ti. Žil jsem na severu. Nebudeme ale ztrácet čas. Když člověk umí ch'ti, nemůže se tím chlubit. Hej, holka! Sedej ke mně do bavoráku. Co ty na to? Mám pocit, že bilingvní lidi tě mají potřebu zostudit. Rádi ti v různých situacích připomínají, že jseš ve srovnání s nima ubožák. Burn in water and let it cook for two, three minutes approximately, yeah. You know? - Ne, já anglicky neumím. - Prosím? Promiň, ale nerozuměl jsem ti.

Neumím anglicky tak dobře jako ty. Ty neumíš anglicky? To je super. Jakým jazykem mluvíš? Občas dělám, že rozumím, jen abych jim udělal radost. Právě čtu text jednoho naprosto sjetýho americkýho spisovatele. - To se ti bude líbit. Přečti si to. - Dobře. Takže... "I have been..." Co je to "been"? Do háje. - To je geniální. - Nehorší je to na koncertech. Máš tam tisíce bilingvních lidí, kteří se schovávají ve tmě. Možná je nevidíš, ale víš, že tam jsou.

Když zpěvák mezi dvěma písničkama publiku řekne krátkou větu, polovina sálu vypadá takhle. A lingvisti... Famózní. To bylo geniální. Amazing! I speak English! Yeah, I am bilingvní. Pozor, ten zpěvák může říct cokoliv. Někdo se ale směje vždycky, když mu rozumí.

Vynikající. Amazing! - Co řekl? - Řekl: "One two, one two, this is a test." Všichni ti lidi, co se chlubí... Vytáčí mě to. Sráči. Kašlu na to. Co na tom? Mám normální úroveň angličtiny. Tak jo.

Průměrnou. Dobře, jsem na úrovni šesté třídy. Je mi to jedno, protože francouzština je krásnej jazyk, kterej mi stačí. Mám rád, když lidi mluví francouzsky, protože mám pocit, jako bych se ponořil do příběhu. Camus, Marguerite Duras, Victor Hugo... Francouzština je živoucí jazyk, který se vyvíjí každý den. Je to kouzelný, krásný jazyk plný fantazie a barev. Stačí se podívat, jak mluví lidi v mojí čtvrti.

- Zdar, Amine. - Zdar. - Dobrý? - Dobrý, a ty? - Normálka. Vzkaz pro všechny bilingvní lidi: To by stačilo. Přestaňte ze sebe dělat chytráky. Nic chytrýho na tom není. Nic chytrýho na tom není. Utahujete si z lidí. Jsme na nic. Nemluvíme anglicky jako vy. Není to ale žádná katastrofa.

Všiml jsem si, že je vás na facebookové stránce čím dál víc. Dělá mi to velkou radost. Dělá mi to velkou radost. Love. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (117)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle je naprostá pravda :) Ještě mi tam chybí jedna věc :D Lidi co si myslí, že každý umí třeba anglicky tak sdílejí všechno v ANG, posílají a myslí si že tomu každý bude rozumět. :D

00

Odpovědět

A proč se to video jmenuje "Lingvisti", když se týká bilingválních lidí?

40

Odpovědět

Na jednu stranu tady řešíte, proč by se Francouzi měli učit anglicky, když se s Anglií nikdy nemuseli. To je určitě pravda, je to každého věc. Ale ať si teda nestěžují, že se nemají jak dorozumět s okolním světem (s těmi, kdo nemluví francouzsky).
My se taky učíme německy, konkrétně já ano a kvůli historii bych taky mohla říct, že na to hitleráčům j*bu.
Nezlobte se na mě, ale je jiná doba. Jazyky jsou dnes základ. Neříkám, ať se tady všichni vychvalují, ale v dnešní době aj+ nějaký další jazyk je naprostý standart a vám taky udělá radost, když na recepci v hotelu něco za rodiče vyřídíte v cizím jazyce :) Ale je to každého věc, to beru.

70

Odpovědět

vies nemecky ?:D parada ja viem nemecky,anglicky a este sa ucim samostatne rustinu kedze zachvilu vsetci budeme rusky hovorit :DD

04

Odpovědět

Přišlo by mi to dost pravdivý, ale taky je pravda, že většina Francouzů z mladý generace neumí Anglicky ani slovo, což na mě působí dost arogantně. Takže s tímto videem se nemůžu jako s prvním od normana ztotožnit.

2311

Odpovědět

Na to ale přece taky naráží...
Proč se do pytle předpokládá, že každej bude umět anglicky? (Chápu výhody toho a "společný jazyk, atd, nepotřebuju argumenty proti, znám je) Ale jde o to, proč je to podle arogantní, když to nebudeme umět? Co když bude ten člověk mluvit svahilsky? Andličani se neučí česky, proč my bychom se měli učit jejich jazyk? Já zase myslím, že je to argantní od nich, a vždycky říkám "Já ti rozumím, tak budu předpokládat že budeš rozumět ty mě" Neumím mluvit polsky, slovensky, ani rusky, ale když v tom jazyce někdo mluví, rozumím mu, stejně tak ale já očekávám, že mi Polák, Slovák a Rus budou rozumět až na ně promluvím česky. A ne že si budou myslet, jak arogantní to je, že neumím mluvit jejich jazykem...
Proto si myslm, že je naopak arogantní očekávat že každý bude umět anglicky, a ne že je arogantní neumět ani slovo anglicky. A o tom tohle video právě je... Že se to bere jako samozřejmost, ale samozřejmostí to není. Je to individuální a já na tebe taky nebudu vytahovat, že neumíš třeba svahilsky jen proto, že to pro mé okolí je normální... A tak je to ve všem, ne jen v jazycích. Kdo určuje normy, co normální je? Normy možná určuje jen Norman. :)

236

Odpovědět

+MikeAngličtina je tak rozšířená kvůli anglickejm koloniím, respektivě proto, že Anglie byla dlouhou dobu nejmocnějším státem na Zemi a pak to z Anglie přešlo na Ameriku. To se každému může a nemusí líbit. Tak se stalo, že se angličtina rozšířila jako mezinárodní dorozumívací jazyk. Prostě to tak je a moc se s tim dělat nedá...

Co se arogance Francouzů týče, tipoval bych, že jelikož se s Anglií nikdy moc nemuseli tak jsou teď naštvaný proč by se měli učit angličtinu, to je jejich věc. Pak si všichni o frantících myslej, že jsou arogantní, protože se odmítaj učit anglicky a nejsou ochotný dorozumět se s ostatními, sice neangličany, ale mluvícími anglicky. Podle mě arogantní jsou když si myslej, že cizinci se budou učit francouštinu místo angličtiny. (Samozřejmě pokud se tam nestěhuju nebo něco podobného...)

Osobně mě čím dál víc štve používání anglicizmů, nebo aglickejch slov a to anglicky umím líp než dobře. Když slyšim v rádiu o tenise prohlásit "returnoval" tak bych toho člověka rovnou proplesk...

93

Odpovědět

+MikeJeden z hlavních důvodů " že většina Francouzů z mladý generace neumí Anglicky ani slovo" je ten, že jim angličtina prostě nejde. Je taky pravda, že to má spojitost se "skvělými" vztahy mezi VB a Francií.

20

Odpovědět

Mňě teda stačí umet jen čezky! jazyki sou pro śťudáky, co pak ve chlévě neuměj zvít ani za prácy!! Znám takoví hnet dva a všeci se jim u náz smějem!

3023

Odpovědět

Fuck me Amadeus

00

Odpovědět

Problem je v tom, BeNiShi, ze ty neumis ani jeden jazyk....protoze to cim mluvis ty opravdu neni cestina. Tolik chyb ve 3 vetach by neudelala ani ta chrava z chléééva. :-D

113

Odpovědět

Dost mne to dopaluje. Když jste technicky zdatný a ne moc na jazyky, tak proč se Vám tyto typy lidí vysmívají? Když mne tohle ujede s nějakým německým nebo ruským slovem, tak jsem za toho špatného, že umím tyhle dva jazyky více, než angličtinu! Ptám se proč dnešní populace je tak "ujetá" na angličtinu a dále USA? Žijeme v Evropě, proč si nezvolit nějakou Evropskou zemi? ČR, Německo, Slovensko, Rakousko, Francie apod.

730

Odpovědět

Nerad vám kazím vaše představy, ale Velká Británie je evropská země.

1151

Odpovědět

+BlaideNo já nevím, viděl jsi nekdy kanál La Manche? Je fakt širokej.

2336

Odpovědět

+BlaideLOL, co to mělo být s tím LA Manchem? :D

110

Odpovědět

+BlaideSheydy: Jestli jsem to dobře pochopil a tím chceš říct, že kanál La Manche je tak široký, že Velká Británie se dá považovat za jiný kontinent, tak mám pro tebe hint...

viděl jsi někdy Atlantický oceán? Je fakt širokej.

381

Odpovědět

jistě, bude me se učit slovensky :) kéž
Jinak mi na škole mame na výběr mezi španělštinou, angličtinou, němčinou, ruštinou a francouštinou a mužeme maturovat s čeho chceme, ale každa škola to ma ai jinak

60

Odpovědět

ti francouzí maj tak nasráno v tý hlavě pak se někdo diví že zvolí tak nacionalistickou stranu, fašisti hnusný

626

Odpovědět

Až budem mít tady víc muslimů, afričanů , cikánů než bílejch, kteří jen využívají sociální systém hrajou si na chudinky že jsou diskriminovaný, podpalí půlku paříže když někdo řekne něco proti islámu..tak neboj taky budu volit fašistický strany u nás a myslím že ty taky..

236

Odpovědět

Je trochu irónia, že dosť anglických slov pochádza z francúzštiny.

299

Odpovědět

Taky nesnáším lingvisty... Jsou to strašní assholes, you know...

482

Odpovědět

Ještě, že jsem třilinguál. Už jsem se lekl.

910

Odpovědět

Ono co taky cekat od francouzu, kdyz ani neumi poradne H... :-D

234

Odpovědět

Tohle je smutný, jak si tady děti myslí, že angličtina je nejdůležitější jazyk ans větě, já se učil Němčinu, nějaký problém?

1142

Odpovědět

Jaký jazyk lidi nejvíc nesnáší a proč právě němčinu?

517

Odpovědět

+SimonkaProtože Němčina není založená na snaze o komunikaci, ale o dobytí světa-potažmo útok na Rusko a hned zpět.

1630

Odpovědět

+SimonkaCo se týče Němčiny dělal jsem to hlavně protože jsou to sousedi a ne protože je IN učit se Anglicky, ale ano umím podprůměrně i anglicky. Ale stejně je smutné kolik lidí si tady myslí, že každý musí umět anglicky.

720

Odpovědět

+SimonkaNaopak němčina je jeden z nejrozumějších jazyků a nejlepších pro komunikaci. Když mluví angličan, těžko bez znalosti angličiny něco pochytíš, stejně tak francouzština, prostě to hrozně huhlaj, polovinu písmen vynechávaj, atd. To tu kdesi rozváděl i VSauce, že třeba úplně vynechávají K na začátku a podobně.
Zato Němčina dává důraz na artikulaci a když němec něco řekne, člověk to dokáže v pohodě zopakovat.
A artikulace je hodně důležitá pro komunikaci. Takže promiň že ti kazím představy, ale lepší jazyk asi nenajdeš. Teda snad ještě například čeština, která dává důraz také na artikulaci a hlavně jako jeden z mála jazyků vyslovuje skoro všechna písmena tak jak se píšou. A to je krása. Třeba někdy řekneme místo sníh vyslovíme sních, atd, nebo místo "níž" řekneme "níš", ale jsou to jen vyjímky. Zato v angličtině? Polovina písmen vynechaných a druhá polovina se vyslovuje jinak. Slovo KNIGHT se vyslovuje NAJT, jediné společné písmenko, paráda. :) Nebo už jste zapomněli, jak když se učí na škole angličtina, tak se v závorkách psaly ty šílené znaky na pomoc pro vyslovování? :)
A to je podle mě krása jazyků. A angličtina (nakonec ani francouzština) nemá ani jeden z nich...

21

Odpovědět

Podle tebe je němčina důležitější (a užitečnější), než angličtina? Wtf?

414

Odpovědět

+warkisprotože doufá že se němcům do třetice všeho dobrého povede zavést němčinu minimálně jako evropský jazyk ;) :D

285

Odpovědět

+warkisNe Skare jenomže ty seš debil co vidí jenom co je IN. Problém je že vy nějak nechápete, že Amicí vedle nás nebydl ale samozřejmě vy pojedete do USA prosím už vypadněte a pozdravujte vaši lásku Obamu, máme za sousedy dva státy, kteří používají Němčinu a při hledání práce nechtěji angličtinu.

44

Odpovědět

+warkisděkuji za tvoji diagnozu mého mentálního stavu
jinak ja se učím němčinu 12 let zatím jsem ji skoro nevyužil...za to angličtinu kterou jsem se naučil převažně z her a serialu využívám skoro furt

ohledně tvého geniální argumentu se sousedními státy...tak ani..máš pravdu s němčinou to tam budeš mít snadnější...ale stejně jako tady u nás...tak u v německu a rakousku máš furu firem kde tě s radostí vezmou když budeš umět anglicky

at chceš nebo ne...tak s angličtinou se domluvíš s více lidma než s němčinou

jak řekl muj účitel..s chytrým němcem se domluvím anglicky...s blbým nepotřebuju mluvit ;)

72

Odpovědět

To je dobré že si to deti myslia pretože angličtina je najdôležitejší jazyk na svete. Kým sa nezačnú točiť filmy v angličtine, celý internet a vo všeobecnosti technológie neprejdú z angličtiny do iného jazyka. A celkovo kým celá naša kultúra neprestane pochádzať z ameriky tak angličtina najdôležitejším jazykom aj ostane.

Že vieš po nemecky a nie po anglicky je v poriadku. Myslím že ti to aj môže uľahčiť dostať sa na niektoré pozície.

74

Odpovědět

Tady to video zase většina vůbec nepochopila...je dost výstižný a nezáleží na tom, jestli to říká Francouz nebo Čech.

263

Odpovědět

Dost dobrý, zajímalo by mě, jak se dá poznat dle komentáře, že to většina lidí nepochopila. Já zase říkám, že většina lidí jsou dementi, ale dělá to z nich dementy? Podle mě jo, ale myslíš si o sobě, že jsi dement? A máš to!

115

Odpovědět

+TichýZmrdJak se to dá z komentářů poznat? Třeba že si je přečteš?

133

Odpovědět

+TichýZmrdNe asi. Jde mi o podtext a uchopení problému. Každej si mele svoje, protože si taky svoje chce přidat. Sorry, že to nechápeš.

011

Odpovědět

Hm prvni slabsi od nej.. holt je videt ze se hodne zlepsuje, protoze novejsi videa sou daleko lepsi.. neni blizko kamere.. nema ten blbej uhel.. nehraje tam hudba

518

Odpovědět

To v Těšíně se ještě před druhou světovou válkou mluvilo polsky, německy, jidiš, česky i "goralsky". A zlí jazykové tvrdí, že ve Francii se mluví italsky, španělsky, anglicky, německy a arabsky. :D

100

Odpovědět

arabsky budem mluvit za chvili i tady xP ... ale to je zase jina kapitola

42

Odpovědět

+tritolJazyky, které jsem napsal odpovídají historickému vývoji francouzštiny. Před sto padesáti lety všichni "Češi" mluvili více německy než česky.

00
Další