Proč Bob Dylan získal Nobelovu cenuNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 172

V roce 2016 získal Bob Dylan jako první hudební textař Nobelovu cenu za literaturu. V tomto videu rozebírá Nerdwriter text k písni All Along the Watchtower (album John Wesley Harding, 1967), hledá jeho skryté významy a ukazuje, jak společně s hudbou vytváří působivou atmosféru této folkové balady.

Přepis titulků

Zůstanete u folk-rocku, nebo budete víc psát? - Já nehraju folk-rock. - Jak byste svou hudbu nazval? Řekl bych, že je to... "Musí být odsud cesta pryč," řekl taškář zloději. "Je tu příliš mnoho zmatku, nenajdu tu úlevu." Existují romány, dokonce i trilogie, které mají méně obsahu než píseň All Along the Watchtower od Boba Dylana.

Je neuvěřitelné, čeho Dylan dosáhl s 12 řádky, 130 slovy a 2,5 minutami. Neřekl bych, že tu píseň dokážu vysvětlit úplně, to u Dylana podle mě nedokáže nikdo, ale dá se tady toho hodně objevit. Je důležité podívat se, jak ta píseň zapadá do Dylanovy kariéry. Je to čtvrtá píseň na albu z roku 1967 John Wesley Harding, které vyšlo po jeho nejslavnějších a nejpopulárnějších deskách, Highway 61 Revisited a Blonde on Blonde. Dylan už se pustil do elektroniky, už zavrhnul velkou část svého politického významu ze začátků a tím si odcizil mnoho folkových fanoušků.

Texty v těch albech byly texty posedlého člověka zasaženého nějakým magickým duchem, který zpíval naprosto nádherné eposy ve formě proudu aluzí a miniatur. Proto byl John Wesley Harding takový šok. Jeho skrovná instrumentace, převážně kytara, baskytara a bicí, které doprovází zpěv a harmoniku, a dvou až tříminutové písničky tvoří ostrý kontrast nejen k jeho předchozí tvorbě, ale i k maximalistické, psychedelické atmosféře roku 1967.

Ten rok vydali Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, které ostatně Dylan nazval "velmi požitkářské". I přesto Dylanovo osmé album všichni chválili. A oprávněně, patří mezi to nejčistší, co kdy vydal, jak konceptuálně, v tématech, které se v těch 12 písních objevují, tak textově. V roce 1968 řekl: "Tím textem neprostrčíte prst, v žádné sloce není díra, žádná výplň, v každém řádku něco je."

Píseň All Along the Watchtower má 12 veršů. Je to alegorie napsaná jako rozhovor mezi dvěma archetypy, taškářem a zlodějem. Taškář promluví první, hledá cestu odsud, ačkoli nevíme přesně, kde je tady, a stěžuje si, že obchodníci pijí jeho víno a oráči orají jeho půdu, aniž by znali hodnotu těch věcí. Zloděj odpovídá: "Není důvod se rozčilovat, ti lidé možná mají pocit, že život je žert, ale my to víme lépe, protože jsme si tím už prošli."

Potom se příběh zaměří na strážní věž, ve které je nějaký rozruch, protože strážní si v dálce všimnou dvou blížících se jezdců. Poslední čtyřverší je trochu překvapivé, zní to, jako by přišlo ve špatný čas. Uvažuje se, že ty poslední řádky jsou vlastně v čase příběhu první. Tím dává Dylan písničce nekonečnou, cyklickou atmosféru, neustále se vrací zase na začátek, což zdůrazňuje marnost taškářových prvních slov. "Musí být odsud cesta pryč." Samozřejmě není jasné, jestli ti dva blížící se jezdci jsou taškář a zloděj, jestli si jich taškář a zloděj všimnou, nebo je ta situace ještě jiná.

Zrovna tak stojí za to se ptát, kdo vlastně ty dvě postavy jsou. Podle některých je taškář Dylan a zloděj je Elvis, který "ukradl" afroamerickou hudbu pro popkulturu bílých. Podle jiných to jsou dvě strany Dylanovy osobnosti, před a po strašné nehodě na motorce, která svým způsobem zapříčinila jeho nový styl hudby. Podle dalších je taškář Ježíš, který mluví s jedním ze zlodějů, který byl ukřižován spolu s ním.

Četl jste Bibli? Spojovat to s Biblí není tak scestné. V John Wesley Harding je dohromady nějakých 70 narážek na Bibli a Dylanovi blízcí si pamatují, že doma ve Woodstocku často hledal ve svém velkém vydání Bible. Několik lidí si všimlo podobností mezi touto písní a 21. kapitolou v Knize Izajáš. Je to úsek, který předpovídá pád Babylonu a návrat Židů z exilu do Jeruzaléma.

Dylan na začátku kariéry často odmítal roli proroka, měl pocit, že tu zodpovědnost mu připisovali neprávem. Ale zdá se, že tady tu roli přijal, popsal tu apokalyptický scénář plný obav, jako by říkal: "Chcete proroctví? Dobře, dám vám proroctví." Ale má svou cenu. Ta cena je tajemství a uvíznutí, proroctví, jehož význam je navždy mimo chápání. Sám se staví do role taškáře, zloděje, vypravěče, Ježíše a proroka, a zároveň odstraňuje svou osobní účast, která byla patrná v předchozím díle.

Na konci zůstane posluchačům stejně hrozivé očekávání věcí příštích jako po přečtení Druhého příchodu od Yeatse, ve kterém děsivá nepředstavitelná bestie míří k Betlému, aby se tam zrodila. Na mě to celé ale nejvíce působí až ve spojení s hudbou. Mnohým se víc líbí verze Jimmyho Hendrixe a ta je samozřejmě neuvěřitelně úžasná, ale podle mě sedí akustická kvalita Dylanova originálu přesně k tomu příběhu. Jádro písně tvoří hybná sekvence akordů kytary a baskytary, která vás po několika tuctech opakování uvězní v hypnotické setrvačnosti, k tomu se přidá Dylanův text s ozvěnou, každý verš má dvě části, které se houpají jako kyvadlo tam a zpět bez velkých rozdílů ve výšce tónu, další náznak uvěznění.

Pronikavá a neúprosná harmonika v mezihrách drásá nervy a zesiluje pocit úzkosti a zlého tušení, které se v nás píseň snaží vyvolat. U strážní věže držela knížata hlídku. Dylan si tu hraje se svými dvěma nejoblíbenějšími žánry. Ta píseň je folková balada, ač krátká, je to příběh vyprávěný jako rozhovor, který se snaží předat poselství.

Ale v celé písni najdete stopy blues. Hlavně jednoho z Dylanových hrdinů, Roberta Johnsona, který prý zaprodal duši ďáblu za hudební nadání. Johnson, stejně jako Dylan, vyprávěl působivé příběhy s temnými podtóny v písních s jednoduchou, repetitivní strukturou. A myslím, že to je klíč k síle této písně. All Along the Watchtower přináší proroctví blížící se zkázy na pevných, neochvějných základech. Vrací se jak k jeho kořenům ve folku, tak k černým kořenům rokenrolu.

Velkým darem Boba Dylana bylo, že dokázal z něčeho, co směřuje k minulosti, vytěžit něco nového pro svou hudbu. To hudba dělá z této písně tajemné proroctví, kterému neuniknete, které vás vtáhne a vždycky na konci zase začne. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Ahoj všichni, díky za zhlédnutí, to video mě moc bavilo, bylo skvělé ho stříhat. Můžete se podívat na můj TedxTalk, jde v něm o videoeseje, děkuji vysoké škole Lafayette za pozvání.

Doufám, že tohle video vás potěšilo, uvidíme se příští středu.

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Svět se hrabe do záhuby, pokud se nejprestižnější ceny za vědu a umění dávají lidem, co složí pár rýmů. Nepopírám, že mohou být velmi dobré, ale spíše to upozaďuje ty, kteří napsali opravdové masterpiecy na stovky stran.
Možná, že to ukazuje i neschopnost doby, ve které žijeme, že podmínkou pro ocenění je nutnost, aby autor žil. A to se vážně nenašel lepší neoceněný autor od dejme tomu roku 1930?

14

Odpovědět

Zajímavý komentář z youtubu:
I think the song is about a conversation between two polarizing, universal forces. The Joker is life and The Thief is death personified. Since these two things are so closely related they have had this same conversation over and over.

The Joker comes at The Thief asking for some meaning to his life. "'There must be some kind of way out of here,'
Said the joker to the thief" is life's attempt to gain some deeper meaning into the existence of it all. He believes that nobody knows what any of it means and he is frustrated by this. The Thief, however, is much more pessimistic and basically say "Ohh come on be reasonable, there is no meaning to life its all just a joke" and I think that is why Life would be named The Joker.

Any way that covered the first two verses of lyrics establishing these polarizing forces. The third goes into the hierarchy of civilization summarized in the structure of a watchtower. "Princes kept the view, While all the women came and went, Barefoot servants too" These lines establish the hierarchy of life, Princes at the top, men and women in the middle and servants at the bottom. But the Joker and the Thief are not in this hierarchy they are witnesses in the cold distance, never really taking part in life themselves but rather being the horsemen that protect/observe it.

This is just a theory me and some friends thought about. Lemme know what you guys think.

61

Odpovědět

nechapem to hodnotenie

24

Odpovědět

Hovádko s tradičně plnou klávesnicí o levičácích, sluníčkářích, aktivistech, socialistech a neomarxistech, žere Boba Dylana? Tak to je přímo kolosální vlastňák přes celé hřiště. Úplně si tě představuju jak na youtube sjíždíš jeho vystoupení z "Pochodu na Washington za práci a svobodu" a nadšeně si tleskáš do rytmu. Odříkaného chleba největší krajíc...

17

Odpovědět

+Brandon Walshnikdy nebol laviciar, to by si mal vedet, predtym, nez sa tu strapnis

14

Odpovědět

+v m vargaKdyž děkoval všem svým přátelům, kteří odjeli na Kubu, o komunistovi, který zastřelil Kennedyho, prohlásil, že se cítí jako on, když se setkal s Havlem, podpořil Obamu a potom si od něj nechal předat ocenění + mu zpíval svoje písničky... To ti přijde jako někdo nelevicový?? Omg, sluníčkáři na videacesky jsou tví velcí nepřátelé, ale Dylana zbožňuješ... Souhlasím s Brandonem, jsi směšný :)

01

Odpovědět

+nwmto si si ako spravny komunista vysvetlil po svojom, tak ako ti to vyhovuje, vzdy bol apoliticky ,ty cervena nula, preto mu to komousi vycitali

01

Odpovědět

Odpovědět

genius, masterpiece piesen, aj ked viac sa mi paci Hendrixova verzia, a potom sm videl toto Neil Young - All Along the Watchtower a umrel som, toto nikdo neprekona

33

Odpovědět

Tom Ellis ju v Luciferovi tiež dal velmi dobre - Lucifer playing All Along the Watchtower

20

Odpovědět

Sice budu za barbara, ale tuhle píseň jsem poprvé slyšel až ve verzi Beara McCrearyho v Battlestar galactica, kde byla využita k dokonalosti vzhledem ke zde popsaným tématům :)

31

Odpovědět

Slyšel jsem jí dřív, ale nejvíce mě oslovila také v BSG, tam v rámci událostí a celkového děje naprosto sedla :)

41

Odpovědět

dalsi moj tip, nebudem az taky cock, jak si myslia, tunajsi lavicovi aktivisti

23

Odpovědět

aj pokazené hodiny ukážu 2x za deň správny čas...

22

Odpovědět

+BoBootrafena hus

14