Nightwish - ÉlanMetalové okénko

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:206
Počet zobrazení:9 436

Nightwish je jednou z nejznámějších metalových kapel poslední doby. Už je to 10 let, co skupinu opustila Tarja Turunen, kterou později nahradila Anette Olzon. Ta však během turné v roce 2012 skupinu opustila, takže bylo třeba najít rychlou náhradu. Tou se stala nizozemská zpěvačka Floor Jansen. Ta za Anette dokončila turné a od fanoušků se jí dostalo až nečekaně vřelého přijetí. Mnoho z nich se vyjádřilo, že tohle je hlas, který se k Nightwish hodí. K jejich velkému potěšení se Floor nakonec stala stálou součástí skupiny a společně nahráli první album Endless Forms Most Beautiful, ze kterého pochází následující skladba Élan.

Přepis titulků

Prober se a nech promluvit jaro jazyky staršími než samo lidstvo. Poslouchej příběhy narcisů, nech vejít hosty, buď první, kdo pozdraví jitro. Nebeská luka čekají na sklizeň, útesy, ze kterých se neskočilo, voda, do které se nevstoupilo. Stvoření z cizích světů, která nemůžeš vidět. Konečně na tebe přišla řada, volný pád čeká na odvážné.

Pojď, ochutnej víno, závoď se slepými, ti tě vyvedou ze světla. Píší nesmysly až do konce světa. Pojď, projeď se na mracích, závoď se tmou, živí se nedokončenými závody. Setkáme se tam, kde se útesy setkávají s mořem.

Odpověď na hádanku před tvýma očima je v mrtvých listech a pod pomíjivým nebem. V navracejících se labutích a pilných myších, v zápiscích v knize zahrady, v letmém milencově pohledu. Stavíme hrady z písku blízko pobřeží, domeček z karet z ohraného balíčku, domov z přátelství, rovnováhy a klidu. Napiš slova pro píseň, kterou pochopíš jen ty sám.

Pojď, ochutnej víno, závoď se slepými, ti tě vyvedou ze světla. Píší nesmysly až do konce světa. Pojď, projeď se na mracích, závoď se tmou, živí se nedokončenými závody. Setkáme se tam, kde se útesy setkávají s mořem.

Osedlej si všechny padající hvězdy, ožij, otevři svou mysl, zasměj se pravověrným. Pojď, napij se zhluboka, nech mašlenkovou hráz prosakovat, cestuj s elánem, na pohřbu si zatancuj irský tanec. Pojď, ochutnej víno, závoď se slepými, ti tě vyvedou ze světla. Píší nesmysly až do konce světa.

Pojď, projeď se na mracích, závoď se tmou, živí se nedokončenými závody. Setkáme se tam, kde se útesy setkávají s mořem. Pojď! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, tak jsem na nich včera 7.12. byl, Amorphis byli úžasní, perfektní zvuk a hlas a opravdu to šlapalo, stejně tak Arch enemy, energetické vystoupení, sice nezahrály ty své pecky, které většinou hrajou, ale i tak to bylo bez chyby. Na Nightwish jsem zůstal jen ze slušnosti, že už teda mám ten lístek tak tam zůstanu. Koncert byla pro mě neskutečná nuda, Byl jsem hodně zvědavej jak vypadá kapela s novou zpěvačkou, písničky Tarji opravdu nezvládala, od Anette to dala v pohodě no a svoje aktuální album zazpívala dobře, ale už to nebylo ono, nevim jestli jsem z téhle kapely prostě už vyrostl nebo už mě to prostě nebere, ale fakt nudili. Z Nightwish se stala folk country kapela hrající na efekt. Navíc šlo poznat, že opravdu skoro každej byl nightishák, mezi návštěvníky byly rodiny, tátové v košilích, rozzářené děti a všichni stáli bez pohybu jako v divadle nebo si užívali kapelu děláním velice kvalitního záznamu přes telefony :-D Opravdu si myslim že se jim na to měli Amorphis a Arch enemy vykašlat protože na ně nikdo nepařil, s nikým to nehnulo, všichni čekali na hlavní kapelu, žádná snaha o kotel nebo nějaký pohyb, smutné. No ještě že si užiju pořádně v kotli Arch enemy na Brutal Assaultu ve 2016, tam jsou pořádní fanoušci, kteří nestojí jak Y. Abych to shrnul, pro mě účel splněn, byl jsem tam jen kvůli předkapelám, které byly úžasné, Nightwish jedna velká nuda, po hodině jsem odešel domu. ale jinak pěkný článek..jsem zvědavej, kterou zpěvačku Tuomas sežene za dva roky....

01

Odpovědět

Co tahle prelozit neco od Tupaca ? Taky je to legenda :)

616

Odpovědět

Floor Jansen je výborná, stejně jako její sestra. Obě znám z projektu Ayreon (v posledním albu prozměnu Troy a Marco z Nightwish byli hosti) a pokud někdo umí dorovnat kvalitu hlasu Tarji, tak to Floor je. Samozřejmě ne ve všem, ale rozhodně lepší než Anette.

92

Odpovědět

Nightwish je taková parodie na metal

841

Odpovědět

Ty jseš parodie na trola :D

61

Odpovědět

Hudba dobrá ale texty jsou snad čím dál víc poetický. Není nad surový, kontroverzní texty s nadsázkou od Lindemanna, viz Praise Abort
https://www.youtube.com/watch?v=QWE_M0CX9So
Nikdy bych neřekl že se budu pousmívat nad textem oslavující potrat:)

611

Odpovědět

nejak mi uniklo, ze se Till vydal na solovou drahu. Ma toho vic?

41

Odpovědět

+bake20Nemá, bohužel nemá no. Resp vydal jedno album Skills in pills. Celý tohle co vydal bere ze srandy, texty kontroverzní atd...připadá me že chtěl nasrat co nejvíc lidí. Je to prostě bokovka od Rammsteinu a dle mě neuvěřitelně povedená. Když si představím jak tenhle borec v letech mého otce zpíva o "golden shower" a ptá se vlastní matky jestli ty texty nejsou přes hranu ..prostě mazec.

40

Odpovědět

Nightwish je moje nejoblíbenější skupina, kterou sleduji už od začátku. Hádat se tu zda je nejlepší Tarja nebo atd... je nesmysl, protože Tarja byla nejlepší, když se řeklo Nightwish, tak drtivá většina posluchačů si okamžitě vybavila Tarjin hlas, při kterém mrazí po celém těle síla a barva jejího hlasu je něco nesmírně krásného, nicméně po příchodu Anett jsem byl v šoku, fanouškům Anett se omlouvám, nepopírám, že měla dobré písně, ale je to tak. Nightwish jako takový pro mě přestali existovat a přestal jsem je poslouchat a potom co jsem se dozvěděl o odchodu Anett mi svitla naděje, že by se snad mohlo něco změnit a já byl překvapen Floor Jansen, která přijala nabídku a jela původně jen "dojet" turné, které bylo rozjeté. Po té co jsem slyšel její zpěv, tak jsem jen doufal, že to nebude jen na to jedno turné a bylo skvělé, že je tam právě ona, protože zpívá skvěle jak ty "tvrdé" metalové pasáže, tak i "operní" části a musím říct, že mi styl, kterým zpívá nesmírně sedí a líbí se mi. Spolu s ní byl přijat i Troy Donockley a já jsem konečně dostal to co mi nejvíce v jejich hudbě chybělo dudy a flétna. Příkladem je píseň Nemo, kde Troyova flétna v refrénu mi trhá koule, je to prostě nádhera: https://www.youtube.com/watch?v=plNcYhtPB8Y a jeho dudy v písni I want my tears back: https://www.youtube.com/watch?v=ga-hR7CYbwQ jsou skvělé a ukazuje, že v té kapele opravdu není jen do počtu. Celým tímto svým výlevem jsem chtěl říci, že Nightwish se pro mě v současné době znovuzrodili a jsou skvělý!!!!!! Díky za překlad ;)

252

Odpovědět

Amen, bratře.

40

Odpovědět

No jo. A videoklipy mají pořád stejně kýčovité...

28

Odpovědět

Hezky se to poslouchá, akorát je škoda, že je to už několik let jenom jedna melodie pořád dokola :(

1111

Odpovědět

,, poslouchej příběhy narcisů´´ Nu, co bych vám tak řekl ? :D:D

181

Odpovědět

Škoda, že je tohle snad nejslabší píseň z nového alba, osobně doporučuji Weak Fantasy nebo The Greatest Show on Earth.

62

Odpovědět

Shudder Before The Beautiful nej pro mě !!!

20

Odpovědět

To album s Anette mi přišlo takový živější, odvážnější, experimentálnější. To je asi důvod, proč se většině lidí víc líbí Floor, je to návrat ke klasice.
Mimochodem, když Floor zpívá live písničky od Anette, tak je to skoro horší než Anette zpívající písničky Tarji. :-)
Now all aboard the hate train!

97

Odpovědět

tak floor ani nema hlas stavany na to, aby spievala anettine pesničky :D to by aj od tarje znelo shitne... ale niektore tarjine pesničky dáva floor o dosť lepšie jak to dávala tarja... napr. ghost love score je v jej podani nezabudnuteľny zažitok :)

52

Odpovědět

+Martinna tarju nema žádna!!:P

50

Odpovědět

mě nepřestane fascinovat to jak Nightwish kytarista má vždycky tu kytaru až na podlaze :)

110

Odpovědět

To protože je tak malej :)

40

Odpovědět

A teď nevím, jestli to zpívá kapela Elán píseň "Nightwish", nebo naopak.

115

Odpovědět

Naopak.

20

Odpovědět

Tak to by sis asi všiml, kdyby tam zpíval Jožo Ráž. Není to totiž Elán, ale Élan.

21

Odpovědět

+LigerMoje chyba. Zapomněl jsem připsat na konec komentu: "Sarkasmus"

40

Odpovědět

Metalové okénko je zpět? Díky, díky, díky. Text výborný, Tuomas koneckonců jiné nepíše a překlad potěší.

150

Odpovědět

No zůstanu u těch starších. Bude tu někdy něco od Theatre of Tragedy nebo Type o negative? :-)

52

Další