Přidat do sledovaných sérií 13
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:167
Počet zobrazení:10 805

80 % čínské podzemní vody není vhodné k pití a mnoho řek je natolik znečištěných, že jen vstup do nich je nebezpečný. Proč Číně dochází pitná voda? 

Video o sporech v Jihočínském moři přeložím pravděpodobně pozěji. 

Pokud se vám video z tohoto nového kanálu líbí, nezapomeňte nám to napsat do komentářů. V případě kladného hodnocení budou následovat další podobná videa. Díky! 

Přepis titulků

V posledním půl století si Čína prošla strmým průmyslovým růstem a jeho výsledkem trpí rekordním znečištěním, suchem, špatnou kvalitou jídla a smogem. Ale experti říkají, že největším čínským problémem je zásoba vody, která klesla nebezpečně nízko. Co se děje s čínskou vodou? V zásadě jde o nabídku a poptávku. Čína je domovem skoro jedné a půl miliardě lidí neboli dvaceti procentům lidské populace. A přesto má na svém území jen sedm procent světové pitné vody. Tuto skutečnost dále komplikuje fakt, že 80 % pitné vody je v jižní Číně, zatímco polovina obyvatel a dvě třetiny zemědělské půdy jsou na severu.

To znamená, že severská města musí získávat vodu z řek na jihu systémem vybudovaných potrubí a kanálů, známých také jako Severojižní zavodňovací projekt. Když byl v roce 2014 spuštěn, státní média jej propagovala jako lék na nedostatek vody. Ale vzhledem k nepřesným a zastaralým výpočtům vodních zásob na jihu, které se zmenšily v důsledku změny klimatu a sucha, měl projekt na krizi jen malý dopad. Dnes čelí nedostatku vody více než sto metropolitních oblastí a některé jako je Lintao na severu jsou bez vody úplně. K tomu všemu je čínská voda silně znečištěná.

Více než 80 % vody ze studní není vhodných k pití nebo hygieně a skoro polovina čínských řek je tak znečištěných, že je nebezpečné do nich jen vstoupit. To je výsledek hlavně emisí a úniků průmyslových a chemických látek z továren. Například Žlutá řeka, která hrála klíčovou roli v rozvoji raného čínského zemědělství a civilizace, je teď zalita tisíci petrochemickými závody, a pro obytné účely lze použít už jen 16 % plochy jejího povodí. A přestože Čína má regulace, které mají zmírnit průmyslové znečištění, společnosti je mohou často obejít vyjednáváním s místními úředníky.

Nedostatek pitné vody donutil mnoho obyvatel měst používat znečistěnou vodu. Ve skutečnosti skoro čtvrtina Číňanů, neboli 300 milionů lidí, pije kontaminovanou vodu každý den. Podle jedné zprávy je znečištěná voda zodpovědná za onemocnění 190 milionů lidí ročně. A očekává se, že problémy se ještě zhorší. Rychle rostoucí populace, industrializace a tedy znásobená poptávka po uhlí by mohly srazit zásoby vody nebezpečně nízko do roku 2030. Tato krize už teď stojí Čínu více než 200 miliard dolarů ročně a podle světové banky by situace mohla eventuálně vést k válce mezi venkovskými, městskými a průmyslovými zájmy. V roce 1999 nazval čínský premiér tento problém hrozbou pro samotné přežití čínského národa.

O patnáct let později a bez vidiny řešení se zdá, že se jeho obavy stávají skutečností. Čínské problémy s vodou nekončí pitnou vodou. Jihočínské moře bylo zdrojem obrovských teritoriálních sporů mezi Čínou a jejími sousedy, které prohlubují strach z války. O co vlastně jde v Čínském moři? Podívejte se na toto video. Čína prosazuje svoji suverenitu nad téměř celým Jihočínským mořem, čímž porušuje výhradní ekonomické zóny každé sousedící země. Hodně těchto zemí také bojovalo o nároky na blízké ostrovy, primárně o nároky na Paracelské ostrovy a Spratlyovy ostrovy. Díky za sledování Seeker Daily, nezapomeňte dát palec nahoru a odebírat kanál pro nová videa.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hlas na poušti- nabízím řešení není zájem otázka?Má cenu chránit přemnožený druh,který znehodnocuje pitné zdroje.Čína
není sama kdo tak činí,všichni na to dojedou.Smutné je že to odnesou ti neviní.

00

Odpovědět

je vidět že příroda si umí poradit s přelidněním

22

Odpovědět

Trošku nechápu, proč nevyřeší problém stejně jako například Izrael a Saudská Arábie.
Tam mají také pramálo vody. Vznikly tam proto odsolovací stanice mořské vody a vzhledem k tomu, že furt někdo vytrubuje do světa: "Hladina moře vzrůstá, zhrozte se..", neviděl bych zde problém.
Ano, je to velmi energeticky náročné řešení, ale furt lepší než pít kontaminovanou vodu.

203

Odpovědět

Jenomže pro takovou populaci by to bylo víc než 200 mld.

32

Odpovědět

Řešení je jednodušší - ať se přestanou množit. Každá populace, která přeroste přes možnosti svého prostředí, nezbytně svůj počet zredukuje. U lidí například válkou.

92

Odpovědět

+misantropusPřestanou se množit a za 20 let všichni důchodci pojdou hlady, protože bude málo lidí v produktivním věku.

01

Odpovědět

+misantropusNevíš o čem mluvíš. Oni mají mnohem větší dostatek půdy i vody než my u nás v ČR, jenže s ní nakládali špatně a vše si kontaminovali.
Takže se nejedná o přemnožení, místa mají dost, obzvláště na západě země.

00

Odpovědět

Takže souhlasíš s přelidněním ?

23

Odpovědět

Zatímco komunistická diktatura v bývalym SSSR brzdila invenci a industriální rozvoj, diktatura v Číně staví rozvoj, invenci a obchod nade vše a zjevně na úkor vlastního obyvatelstva.

220

Odpovědět

Zdá se mi to, nebo od té doby, co je tu ten nový design, hodně ubylo komentářů u videí?

303

Odpovědět

Spíše ubylo lidí na videacesky

420

Odpovědět

+Feykroasi tu taky končím je to děs

115

Odpovědět

super video, díky moc za překlad :)

30

Odpovědět

1) Vypnul sem AdBlock na tyhle domene.
2) Blikajici reklama hrajici vsemi barvami mi malem dala epilepticky zachvat.
3) Zapnul sem AdBlock zpatky.

426

Odpovědět

Tak to ten AdBlock radši ani vypínat nebudu. :D

85

Odpovědět

+Spadesja ho zas mam vypnuty a nemam problem s reklamami, nechapem ako tu ten system reklam funguje

200

Odpovědět

+kvashaŽádná taková reklama tu není, jsou tu jen obyčejné google reklamy, které jsou v podstatě všude na internetu, to je vše, nic jiného.

130

Odpovědět

+Corwin8Reklama byla na strance, ne pred videem a stalo tam neco jako "Dokazete uhadnout ... " neco o trojuhelnicich, blikala a menila barvy, hodne neprijemny.

31

Odpovědět

+WW3CasualtyV tom případě muselo jít o nějakou Google reklamu, taková se vám asi může zobrazit skoro na každém webu. Každopádně jde přímo na google reklamě kliknout na křížek a zvolit, že tuto reklamu nechcete zobrazovat, pokud vám nějaká konkrétní vadí. :-)

50

Odpovědět

+Corwin8Dik za odpoved, zatim mam adblock u vas vypnuty a vsechno v pohode.

10

Odpovědět

Mně vadili ty před videi. Teď ho mám vypnutý. Reklamy jsou malé a přehlédnutelné. Já jsem naprosto spokojený. Nemůžeš přece čekat, že tu žádné nebudou. Reklamy jsou naprosto nezbytné pro provoz webu. I přes to bych zavedl možnost, jako mají teď zpravodajské weby, které umožní uživateli zaplatit poplatek, za který bude web bez reklam.

130

Odpovědět

Já ho vypnul s přechodem na novej web a zatim bez problémů... měl jsem jen 2 reklamy před videem, ale obě byly potichu a daly se brzo přeskočit...

160

Odpovědět

Som zvedavy ako to dopadne...

100

Odpovědět

Vidím tu jistou rovnováhu o níž se může postarat jen příroda snad jí žádný hlupák nebude házet klacky pod nohy...

132

Odpovědět

už se dávno stalo...

51