James Acaster o absurditě britského impériaStand-up okénko

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 28
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:155
Počet zobrazení:5 241
James Acaster je britský komik, kterého jste u nás mohli zahlédnout například v jedné z epizod Taskmastera. Dnes se ve svém vystoupení rozpovídá o tom, jak Britové v minulosti přišli ke všem těm exponátům, co mají vystavené ve svých muzeích.

Přepis titulků

Před dávnými časy, ale ne tak dávno, aby to nebylo relevantní… jsme se my Britové vydali na velké lodi do světa a okradli jsme – a tohle bude znít přitažené za vlasy – všechny na světě. Pamatujete? To bylo super. Velká loupež. Tak jsme si nakradli a přivezli to zpátky sem. A schovali jsme to – a tohle je naprosto geniální – v muzeu.

Tam nikdo nehledá. Teď je současnost a ti, které jsme okradli, to chtějí vrátit. Ale nebojte, říkáme všem jasné ne. Pár z vás, co tu sedí, se tváří ve smyslu: „No a co? Kdo to najde, toho to je. Sklapni!“ A poslyšte, je pravda, že „Kdo to najde, toho to je. Sklapni!“ zatím fungovalo. Zabralo to líp, než byste čekali.

Ale i vy musíte uznat, že kdyby vám osobně někdo něco ukradl, vaši oblíbenou věc. A vy byste věděli, kdo to šlohl. Na tuty. Není to jen domněnka. Víte, kdo to ukradl. Ví to všichni. Píše se o tom i v několika knihách. Je jisté, že to ukradli. A když si o to řeknete, tak před vámi neutíkají, jsou dvakrát tak velcí, ani to neschovali. Vlastně udělali opak.

Dali to do skleněné vitríny. Je to nasvícené ze všech stran. Je jasné, co to je. Je jasné, že je to ta vaše věc, protože je u toho plaketa. A na té se píše, co to přesně je. A pak je tam odstavec o tom, jak je to pro vás a váš lid důležité. Člověk by si řekl: „Tohle jim přece neprojde. Dneska si to vezmu domů.“ Ty země si musely být jisté, že jim ty věci vrátíme.

Šly za Británií, kamarádům řekly: „Zůstaň v autě, nepotřebuju tě. Hned jsem zpět.“ „Ahoj, před nějakou dobou tví předci okradli mé předky. Jo. Přišel jsem si pro to. Pojďme napravit tuhle křivdu, co ty na to?“ Asi si mysleli, že ten Brit u dveří řekne: „Jasně, vrátím ti to. Však jsme to ukradli.“ Ale místo toho jsme řekli: „To bych neřekl.

Pořád na to ještě koukáme. No jo, koukáme na to. Ještě to neviděla spousta lidí, těm to chceme taky ukázat. Takže teď ne, ty sobče. Ale nic ve zlém. Klidně se taky podívej. Pojď, koukej. Přijde ti to povědomé? Zůstaň za zábranou!“ Proto je v muzeích tak narváno.

Britové tam nechodí. Cizinci se tam chodí koukat na své věci. Chodí tam a vzpomínají na staré dobré časy. A nakonec vykradou obchod s dárkovými předměty. Konečně jsme si kvit. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rip video. Jediná přeložená věc od Jamese na internetu a nefunguje.

00

Odpovědět

Mně to video normálně funguje, můžeš prosím napsat, co ti to hází za chybovou hlášku?

00

Odpovědět

Chtělo by to přeložit jak byl schovaný ve křoví nebo jak se šel utopit, protože nedostal k vánocům, co chtěl :D

00

Odpovědět

Však má pravdu. Britští archeologové v minulosti něco vykopali a šup s tím do muzea. Jenže do toho svého. Proto má dnes Egypt zákon o zákazu vývozu památek. Ale nebyli to jen Britové, to samé dělali ostatní národy.

28

Odpovědět

Starověký Egypt je kulturním dědictvím celého světa, nejen současného Egypta. Současní Egyptani nejsou potomky starověkých Egypťanů. Stejně tak třeba Turkové nejsou potomky Byzantinců či Chetitů, po nichž tam zbyly největší památky.

63

Odpovědět

+Já!Starověký Egypt je dědictvím celého světa - hezká věta, která ospravedlňuje všechno... my také nemáme nic společného s Bóji a také nechceme, aby někdo odvážel památky z keltské doby

34

Odpovědět

+ZaphJenže my se o to dědictví staráme a každý ho u nás může vidět. Oni ho rozmlátí protože rozporuje tu jejich směšnou víru.

13

Odpovědět

No pokud tomu dokáží zařídit vhodné prostory a ochránit před opicemi s kalašnikovy, tak proč originály nevrátit?

50

Odpovědět

mne to pride ako pokrytecke plakanie. Keby tu show robil nejaky Egyptan alebo Ind, tak OK. Od ufnukaneho anglana je to trapne.

315

Odpovědět

Mně se to líbilo. Je to humor bez (jak tu nedávno někdo zmínil) bez laciných sexuálních a fekálních narážek. Taky bez koronaviru, aktuálních politických trendů, LGBTQWERTY a tak.

716

Odpovědět

Skvělý. Dík moc za překlad.

711

Odpovědět

Je dobrej. A téma taky. Po 15 hodnoceních 70%.
Zajímalo by mě, jestli je to tím, že lidem nepřijde tak vtipný, nebo jim jde o antipatii k někomu, kdo se snaží být proti utlačovateli. Protože být silný a utlačovat slabé je přeci normální a nechceme to měnit. Třeba to moc hrotím. Poslední dny (k příležitosti výročí konce 2. světové války a "debatách" o osvobozování) už je toho na člověka nějak moc.
Rád bych viděl víc od tohohle výrazného týpka.

922

Odpovědět

1. Není vůbec vtipný. 2. Veze se na populistické vlně "kopejme do bílých" Ostatní se smějou, protože se to od nich čeká 3. Kecá blbosti.

2423

Odpovědět

+Já!1. Vtipný je dost, proto se smějou.
2. Chudáčci my bílí, naváží se do nás stand-up komik, bééé.
3. Mluví pravdu.

1621

Odpovědět

+AnonyMařkane, ne a ne ;)

1510

Odpovědět

+Já!1. Já se třeba tentokrát taky nezasmál, ale Acastra a jeho styl mám rád a chápu, že se smějou jiní.Určitě je to o koňskou délku lepší než ta Indka minule. 2. To nemá s bílými, co dělat. To je o koloniální minulosti, kterou třeba můžeme my sami Britům a Francouzům vyčítat. Ostatně my máme podobný vztah se Švédy, co se zase ukradli spoustu památek nám při 30. leté válce. 3. Určitě je to kontroverzní téma. Každý by si měl sám říct, jestli by třeba chtěl od Švédů naše cenosti. Já sám si myslím, že historie je plná vykořisťování a spíše by bylo vhodné udělat tlustou čáru.

40

Odpovědět

My Češi a Slováci nemáme koloniální minulost. Naopak, je tady patrný pocit ublíženosti ve vztahu k těm velkým státům, kteří nám toho vzali dost. Ani EU se netěší velké oblibě. Přesto má video nízké hodnocení. Nehledej za tím nic strašidelného, prostě to nebylo vtipné. Možná proto že tohle téma nás neoslovuje. Ale ani s nadhledem nevím, co tam řekl tak vtipného, aby dostal více jak 60%. Sorry jako...

94

Odpovědět

+HBO2Mně to přišlo vtipné a trefné. A ten pocit, že dosti lidem to uráží jejich bílou nadřazenost a že chtějí ochránit uzurpátora, nezmizel. Naštěstí (nyní už 78%) nejsou v přesile.

218

Odpovědět

+JosaryŽe tobě to přišlo vtipné, to ti neberu. Některým lidem přijdou vtipné i filmy Zdeňka Trošky. Tohle video má od začátku přes 70%, to přece nejsou špatná čísla. Ale zároveň to není žádný super nářez. Průměrný divák ohodnotil třemi hvězdami, to ti je málo?

A ta druhá věc co píšeš: " ten pocit, že dosti lidem to uráží jejich bílou nadřazenost a že chtějí ochránit uzurpátora, nezmizel."

Nepřeháníš to už trochu? Jakože když mi komik nepřijde zvláště vtipný, dostane ode mě pouze tři hvězdy, tak jsem hned latentní rasista, nacionalista, šovinista, nebo co si chtěl říct tou bílou nadřazeností? Ne, nebudu si kazit nedělní odpoledne a nechám tě tvému boji s větrnými mlýny.

70

Odpovědět

+Josary69 %, koukám rozumní lidé mají většinu ;) Hlavně nebreč :D

21