Studium krocaního jazyka

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:5 742

Joe Hutto se naučil zvuky, kterými mezi sebou krocani komunikují, a díky tomu s nimi může komunikovat jejich vlastní řečí.

Přepis titulků

O krocanech se často mylně říká, že jsou hloupí. Tento můj experiment dokázal pravý opak. Spousta věcí naznačuje, že krocani nejsou inteligentní, ale mé poznatky z učení se jejich slovníku dokazují, jak je jejich inteligence doopravdy vyvinutá. Musíte být takhle blízko tvora, kterému chcete porozumět. Mají různé zvuky pro různá zvířata. A dokonce jsem se tyto zvuky naučil, takže když nějaké slyším, s jistotou řeknu, jestli našli chřestýše, nebo užovku.

Rozpoznal jsem třicet různých zvuků a můj slovník roste každým dnem. Učím se mluvit krocaní řečí. Když jsem se učil každý z těch zvuků, zjistil jsem, že stačí změnit tón a změní se i význam. Například jeden se nazývá vrnění.

Má spoustu významů, které závisí na tónu. Od "Já jsem tady, kde jsi ty?" až po "Blíží se pohroma." Tento prostý skřek: To znamená, že jste zmizeli z dohledu a máte přijít blíž. Když krocan uvidí v dáli kroužícího jestřába, ale necítí se jestřábem ohrožen, jen chce, aby o něm všichni věděli, tak udělá zvuk, kterému říkám nosní kvílení.

To způsobí, že všichni ustrnou a jsou potichu. Zatím jsem nebyl schopen naučit se všem zvukům, ale nějak jsem zvládl pochopit jejich význam. A to byl téměř magický okamžik, který se mi stal s těmito ptáčaty. Překlad: Roman1211 www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

takže OnionTV teď vysílá pod značkou BBC? :D

50

Odpovědět

Jen pro informaci. Podobně jsou na tom i jiní ptáci, jako třeba "obyčejné" slepice.

00

Odpovědět

Tak o tomhle bych si shlédnul klidně dvě hodiny.... Díky za překlad :-D

140

Odpovědět

"Somehow I had the capacity....". Tak tohle mě rozsekalo :D Ten týpek má asi jednoduchý život.

114

Odpovědět

v CV može uviest že ovláda turecký jazyk (turkish) :D

331

Odpovědět

Mně to přišlo extra zajímavé. :-)
Je zvláštní, že toho o zvířecí řeči víme tak málo...

310

Odpovědět

what the f**k did I just watch?

98

Odpovědět

Cvok, ale odhodlanej.

183