Textové zprávy ve filmechEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:407
Počet zobrazení:6 777

Následující video z kanálu Every Frame a Painting se bude zabývat způsobem, jakým jsou ve filmech zobrazovány textové zprávy a svět internetu.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuju se Tony a tohle je Every Frame a Painting. Dnes budu pro změnu mluvit o řešení problémů. Jedním z důvodů, proč mám rád filmovou tvorbu, je potřeba nových řešení pro překonání překážek. Jak ve filmu například ukážete esemesku? MLADEJ NEILE TADY KNIVES. OMFG SES HROZNE SEXI. Je to zajímavý hlavolam. Esemeskování je poměrně vizuální, takže by to teoreticky neměl být problém.

Kdykoliv se ale objeví záběr na telefon... slyšíte zívání publika. Ve spoustě filmů postavy neesemeskují nebo esemesky čtou nahlas jako idioti. Přinejhorším si vymyslí důvod, proč mobily nefungují. Stát je pokrytej z 97 % a my se octnem v těch zbývajících 3 %. V posledních pěti letech ale nastala změna. Filmaři začali přijímat novou normu. Zprávy na plátně. Během několika let se s nimi roztrhl pytel. Poprvé jsem je zaregistroval v Sherlockovi od BBC.

NESMYSL! Podle Twitteru se ale dřívější příklady dají najít v telenovelách, filmech pro teenagery a filmech z Jižní Koreji a Japonska. Ať už jste je poprvé viděli kdekoliv, jsou skvělým příkladem toho, jak se filmová forma neustále vyvíjí. Proč je tedy filmaři přijímají za své? Má to podle mě tři prosté důvody. Zaprvé to šetří peníze. Pokud je esemeskování v příběhu důležité, režisér ušetří tuny peněz, když nebude muset natáčet 60 detailů na telefon.

- Stačí vám After Effects a tenhle chlápek. - Tady Andrew Kramer z VideoCopilot.net. Zadruhé jsou umělecky efektivní. Střídavé záběry jsou pomalé, protože zpráva musí být v záběru dost dlouho na to, aby se dala přečíst. Občas v obřím absurdním fontu pro babičky. Zprávy na plátně řeší spoustu problémů. Umožňují nám obsáhnout akci i reakci v jediném záběru. Nejlepší je na nich to, že nám to poskytují nerušený pohled na výkon herce, což nikdy nezaškodí.

Přitáhly pozornost ještě z jednoho důvodu. Kvůli elegantnímu designu. V tomto vyniká Sherlock. Zprávy jsou krásné samy o sobě. Všimněte si, že kolem není žádná bublina, protože ta jako první začne být zastaralá. Font zůstává ve všech řadách seriálu neměnný. Zprávy všech postav jsou bíle a nejsou barevně odlišeny. Není nám řečeno, kdo zprávu posílá nebo dostává. Publikum si to musí vyvodit ze zprávy, což zvyšuje jeho zapojení. Slova se ve vzduchu vznáší nezávisle na telefonu.

Na rozdíl od tohoto filmu, kde se zprávy pohybují v závislosti na zařízení. Ne, na osobě. Ne, na zařízení. Tak se už rozhodněte. Kdo ví? Možná se z toho stane nová norma. Možná je to jen mezikrok. I když se Sherlockovi podařilo vyřešit esemesky, jeden problém zůstává. I když se o to mnozí pokusili, stále nám chybí skvělý způsob, jak zobrazit internet. Některé metody nejsou zrovna levné. Další jsou poměrně neefektivní.

A další... Však to znáte. Hodně se mi ale líbí jedna nová věc. Filmy na ploše, při nichž se veškerá akce odehrává přímo na monitoru. - Pozorně sledujte. - Nemůžu mluvit za ostatní, ale tyto filmy se dost podobají tomu, jak každý den přijímám informace. Některé ve vás vyvolají emoce. Některé jsou záhadné. Některé jsou překrásně experimentální. Nejčerstvější novinky ale najdete jen na jednom místě.

Jednu letenku do Tokya, prosím. Tamní animace během posledních dvaceti let přicházela s divoce šílenými způsoby, jak vykreslit online svět. Ať už je to plochý, vznášející se svět, přehled zpráv sloužící jako mezititulek nebo zapojení se do zvláštního zeleného online světa. Najde se spousta fascinujících možností, které v jiných filmech nemusí fungovat, ale které je zajímavé zvážit. Pokusily se o to i akční filmy asijských režisérů.

Fyzické místnosti, kde lidi chatují, nebo animovaný svět uvnitř mobilu. Všechno to jsou experimenty... Některé upřímně selhaly. To je ale dobře, protože se lidi snaží. Všichni mají projednou rovné podmínky. Vy i já máme stejnou šanci na to, že najdeme řešení, jako hollywoodský film. Nedostatek peněz je u něčeho takového totiž výhoda. Nezapomínejte. Levně, efektivně, elegantně. Co já vím?

Řešení možná už existuje. Možná na to dokonce přišel Sherlock. Prozatím je ale dobré ocenit malý krok správným směrem. Je to důkaz toho, že filmová forma není vytesaná do kamene. Lidi nepřestávají být vynalézaví. Stále vidím jeden velký problém, který jsme ještě nevyřešili a rovné podmínky pro kohokoliv, kdo se o to chce pokusit. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zapoměli na jednu hlavní věc. Pokud nejste Angličan, nebo člověk užívající filmový jazyk. potom je docela jedno jak to vypadá. Titulky budou stejně dole.

23

Odpovědět

Tak třeba u toho Sherlocka to není pravda. U dabované verze (ne, na to, abych ocenil kouzelný hlas představitele hlavního hrdiny, nemám tu správnou kombinaci pohlaví, genderu a orientace) jsou ty originální zprávy (a texty na tabulích, zdech, atp., jsou-li důležité, slova v hlavě atd.) vymazány (nebo jim spíš pošlou kopii bez nich, já nevím) a místo nich jsou tam české.

80

Odpovědět

+komunardAno, to máš pravdu, ale jen v televizi. Pakliže si, ale stáhneš dabovaného Sherlocka do počítače, tak ty nápisy (textovky) jsou tam anglicky :-)

02

Odpovědět

Já bych řekl, že vizuálně má nejlépe zpracované SMS seriál House of Cards.

60

Odpovědět

3:30 Tokya -> Tokia

22

Odpovědět

omyl Tokia->Tokya, vyžeň si z hlavy kua tenhle počeštěnej paskvil, Tokio neexistuje, to že to je na Wiki s měkkym nic neznamená

29

Odpovědět

+jrd12Nějak nevidím důvod, proč by v českých titulcích měla být anglická varianta jména. Někdy se hodí originál 東京 ale v případě tak známého města máme českou variantu...

60

Odpovědět

+jrd12Kodaň vlastně taky neexistuje, že? a kopa dalších měst.. stejně jako Prague je pocizinštěný paskvil. prober se Majku

50

Odpovědět

+jrd12Nemělo by tam být spíš Tok(i)jo...?

00

Odpovědět

a kde jee k***a Mnemonic? ten mel Internet nejlepsi https://www.youtube.com/watch?v=Uwl5MBzTCRQ

20

Odpovědět

Tady bych rád zmínil jeden díl seriálu Modern Family (S06E16, Connection Lost), který se vesměs odehrával pouze na ploše monitorů, tedy konverzací na skypu či na facebooku a různými interakcemi, ať už videem či třeba google mapami. Geniálně vyřešené, až jsem se sám divil jak mě to bavilo.

331

Odpovědět

Tak tak, jeden z nejlepších nápadů co jsem v seriálech za poslední roky viděl.

40

Odpovědět

tip: chci vypíchnout seriál Serial Experiments:Lain ze kterýho je tam kratičkej prostřich, psycho tyvole ale strašně moc dobrý, kdo nezná dostudovat! :)

36

Odpovědět

super video :)

121

Odpovědět

Vite nekdo co to je za hudbu na začátku?

32

Odpovědět

dobrý už sem to našel In Motion z filmu Sociální síť.

22

Odpovědět

Mě už jenom fascinuje, že i taková blbost jako je ztvárnění SMS ve filmu někoho fascinuje a podněcuje k natočení 5 minutového videa. Fascinující :D

11320

Odpovědět

Tak ono to zajímavé a převratné je :) Poslouchat, jak čtou smsky nebo záběry mobilu mi přijdou zbytečné, případně se ve filmu/seriálu vůbec nepoužívají - viz Suits.

Zminované řešení je hodně elegantní prostě a vyřešilo problém.

433

Odpovědět

+talkersještě aby se ženský tak divně nezakrývaly povlečením když lezou z postele nebo ručníkem ze sprchy. žádná to tak nedělá.

790

Odpovědět

+talkersna Suits akorát koukam!!! sem u třetí serie a je to dobro ale s timhle máš pravdu každopádně lepší než záběry bublin a telefonů, Sherlock to s tim vyřešil zatim nejlíp. (Právníci sms nepíšou ani nefejbukujou, sou moc byzy neasi)

51

Odpovědět

+talkersTak ony jsou sms už v době emailů a neomezeného volání prakticky zbytečné, no... :D

DPTčko najdu vždycky v nějakém 20. vlákně nejpozději a to jsem v Praze jednou za měsíc :D

25

Odpovědět

...a co teprv jeho nejnovější video o židlích ve filmech :D

220

Odpovědět

Heh, zrovna jsem dokoukal díl Sherlocka :) Neskutečný seriál. Nebo filmová sága? A zprávy vyřešeny strašně elegantně.

343

Odpovědět

Možná je to video starší a třetí série ještě v tu dobu nebyla na světě, ale mně se moc líbilo, jak ztvárnili internetovou diskusi v soudní síni v s03e02.

380

Odpovědět

+ZarwanJá už si to nepamatuju. A teď jsem u 2x1 :)

18