Kámasútra není (jen) o sexuVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:10 251

Pod pojmem Kámasútra si většina lidí asi představí starobylou indickou knížku, která pojednává o různých krkolomných polohách při sexu. Skutečnost je ovšem taková, že v Kámasútře není jediný obrázek a pasáž o sexu tvoří jen jednu z celkových sedmi kapitol této knihy. Jak tedy vypadá Kámasútra ve skutečnosti?

Přepis titulků

Tohle je Kámasútra. Je všeobecně známá jako indická kniha akrobatických sexuálních praktik. "Žena má obě nohy skrčené a položené na břiše. Toto se nazývá pozice kraba." A od jejího vzniku zhruba před 2 000 lety vznikly její překlady, pirátské kopie i ilustrované verze. Stala se inspirací pro čokolády, kondomy, filmy, a ano, dokonce i pro nábytek, navržený pro pozice Kámasútry.

Ale část o sexuálních technikách tvoří jen zlomek knihy. Nejsou v ní ani žádné obrázky. A zbytek? "Dívka, která sdílí jméno se stromem či řekou, je považována za bezcennou. Stejně tak dívka, jejíž jméno končí na písmeno R nebo L." Ukazuje se, že Kámasútra je do značné míry nepochopená.

O něčem to vypovídá, že ze všech textů psaných sanskrtem, které tato země vyprodukovala – a vyprodukovali jsme jich mnoho tisíc – že Kámasútra je jediný text, který znají po celém světě. Kámasútru, co v překladu zhruba znamená "Pojednání o touze", původně napsal ve starém indickém jazyce, sanskrtu, filosof Vátsjájana, někdy kolem třetího století.

O mnoho století později se stala populární i na Západě. Britský objevitel Richard Francis Burton, orientalista známý svými cestami na východ v 19. století a překladem sbírky Tisíce a jedné noci do angličtiny, zadal tisk prvního anglického vydání Kámasútry. Burtonovým cílem bylo knihu představit tehdejší viktoriánské společnosti, která sexualitu potlačovala. A aby se vyhnul britským zákonům o nemravnostech, vytvořil klub, který soukromě publikoval východní knižní erotiku, kterou by jinak bylo nelegální tisknout.

Včetně Kámasútry. Až o téměř 100 let později, během období sexuální revoluce, dovolily USA publikaci této knihy. A jakmile se v 90. letech dostala na internet, bývaly často kopírovány a šířeny pouze kapitoly zaměřené na sex. To vedlo k obrazu Kámasútry, jaký zná dnes většina lidí.

Lidé v tomto textu hledali jakousi... snad orientální či exotickou verzi sexu, kterou by mohla Indie poskytnout, aniž by porozuměli kulturnímu kontextu. Pokud tedy Kámasútra není sexuální manuál, co to tedy je? Spíš je to manuál toho, jak žít v pohodlí a luxusu během tohoto období indických dějin. Části o sexuálních aktivitách tvoří jen jednu část ze sedmi.

Když pomineme kapitoly o líbání, kousání a různých způsobech ležení, obsahuje kniha návod, jak si má muž zařídit dům. "Nedaleko od pohovky, na zemi, by mělo být kulaté sedátko, vozík s hračkami a deska na hraní kostek. Před hlavní místností by měly být klece s ptáky." V knize se také píše o 64 uměních, které by každá kvalitní, veřejně známá žena měla zvládat. Včetně umění tetování, hraní na hudební sklenice plné vody, vaření, umění učení papoušků a špačků mluvě a znalost umění války.

A vysvětluje, jak si muž může pořídit ženu, jak nejlépe páchat cizoložství a také několik kouzelných receptů. "Hodí-li muž tuto směs po ženě, nebude ona pak milovat nikoho jiného." Občas kniha mluví přímo k ženám. Je tu pasáž o tom, jak si žena může udržet kontrolu v domácnosti s více ženami.

A další pasáž o tom, jak si vydělávat prací kurtyzány, tedy sexuální pracovnice. Také dává ženám tipy na to, jak zvládat a ovládat muže. A v tomto smyslu je o moci stejně jako o potěšení. Jak získat to, co chcete, jak muže donutit dělat to, co chcete. Historička Wendy Doniger říká, že na svou dobu se v knize dá najít dost progresivních výroků o roli žen ve společnosti a jejich přístupu k potěšení. Je zde výslovně řečeno, že jedním z důvodů vzniku Kámasútry je ten, že smysl sexu není mít děti, ale užívat si.

To je revoluční myšlenka. Zároveň je však kniha plná vzájemných rozporů. Není tolik o praktikování sexuality jako o kontrole nad sexualitou. Například je v ní seznam druhů žen, se kterými si nemáte užívat. A znásilnění je tu uvedeno jako přijatelný poslední způsob, jak si sehnat manželku.

"Podejte dívce omamující látku a užívejte si s ní, dokud nenabude vědomí." O 2 000 let později není překvapivé, že tento text neobstál test času. Je to kniha poplatná své době, historický záznam toho, jak mohl vypadat elitní život a potěšení ve starověké Indii. Nemyslím si, že rané indické texty, žádný z nich, můžeme napasovat do kategorií typu feminismus nebo patriarchát tak jednoduše, jak dnes tyto kategorie zní.

Úkol, který na sebe ta kniha bere, je stěžejní pro celou lidskou společnost. Ten úkol zní: Jak najít soulad mezi základními lidskými instinkty a touhou a honbou za potěšením a společenským řádem a společenskými závazky? Během staletí se Kámasútra přesunula od indických filosofů přes viktoriánské objevitele až k dnešním sloupkařům v časopisech.

A začala žít vlastním životem. Pasáže o sexu vydržely, zatímco komplexnější pasáže o pohlaví, moci a třídách byly ztraceny v překladu. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hmm, člověk se neustále dozvídá něco nového.

131