Odvrácená tvář cirkusů se zvířatyWild Frank

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:2 945


Wild Frank přichází do italského cirkusu, aby viděl, jak zvířata žijí, a poznal pohled cirkusových umělců. Ředitelka tohoto cirkusu ho ujišťuje, že zvířata jsou šťastná a že netrpí životem v zajetí, protože jejich DNA je na to naprogramované po mnoha generacích daleko od jejich přirozeného prostředí. Frank Cuesta má však jiný názor. A co vy?

Poznámka:
Frank Cuesta (Wild Frank) je španělský ex-tenista, který vystudoval herpetologii (nauka o studenokrevných čtvernožcích, tedy plazech). Po nehodě na motorce se odstěhoval do Thajska, kde otevřel svou tenisovou akademii a časem se začal zajímat o místní floru a faunu. Proslavil se v televizní show jako Frank z džungle, která se točila ve všech kontinentech a která měla ve Španělsku velkou sledovanost.

Přepis titulků

A tohle proč? Byl to dar od člověka, který je nemohl chovat. Dvě sovy, samce a samici a ty pak měli další. - Víte, že mohou žít volně? - Ano, ale na svobodě žijí tak dva roky. V zajetí až osmnáct let. Na svobodě žijí méně, protože musí přežít, lovit, onemocní… je to velmi složité a ty to víš. Já jsem úplně proti tomu.

Nelíbí se mi to. Čemu bys dal přednost, osmnáct let ve vězení nebo jeden rok na svobodě? Tady je dromedár. - A tam je samice, že? - Ano. - Dromedár je sterilizovaný? - Ne. Jaký to má smysl? Je to špatně? Pokud existuje problém, tak ano. Když nejsme schopni sterilizovat zatoulané psy, proč bychom měli sterilizovat zvířata z cirkusu?

Není to fér. Proč bych měla lva zbavovat jeho důstojnosti? Nechci sterilizovat ohrožená zvířata, když se nekastrují ani zatoulaní psi. Tohle není ohrožené zvíře. Pokud je koza v pořádku, lev a dromedár také, zajímám se jen o to, jak se zvířata mají. Zeptala ses ho, jestli tu chce být? Ano, je moc šťastný. Říkají, že zvířata nemluví, ale je to člověk, který je tak trochu kretén a nerozumí jim.

Já jim rozumím. Mluvím se lvem, a když mu není dobře, řekne mi to. Hned volám veterináře a veterinář tvrdí, že je vše v pořádku. Ale já vím, že se něco děje, protože lev mi to říká. Koza mi to říká, protože znám charakter všech zvířat, co tu mám. Zajímá mě, že je zvíře v pořádku.

- Je to pro mě důležité. - Kvůli obchodu, že? - Jsou to tvoji kamarádi, - Ano. ale také jsou tvoji zaměstnanci. Pro zvíře to není práce. - Ty mu dáš najíst a pracuje. - Ano. Ale když jde zvíře na scénu, nemyslí jako my. Pro zvíře je to hra. Existují cirkusy, kde bijí zvířata.

Přiznej, že jsou cirkusy, které jsou plné kreténů. Ano a tyto kretény bychom měli odstranit. - Zóna kočkovitých šelem. Lvi, - Ano, lvi. - tygři, - Ano, narodili se tady. - Kolik máte lvů? - Jedenáct. Jedenáct lvů. - Dva tygry. - Ano, dva. - Všichni se narodili tady v zajetí?

- Ano. Není ti jich líto? Proč by mi jich mělo být líto? Je ti mě líto, protože žiju v karavanu? Lituješ mě? Ty jsi rozhodla, že to zvíře bude žít tady. Ne to zvíře. To zvíře se tu narodilo. Je to jeho místo. Ty jsi rozhodla, že se narodí zde. Kde je jeho místo? Tam kde se narodí. Proč chceš, aby se narodilo ve vězení?

Kde se ti líbí víc vidět lva? Tady nebo v Africe v džungli? Tady. Mně je ho líto, když vidím jak chudinka nemá zuby, protože se popral s jiným lvem. Nebo zemřel, nebo ho zastřelili. Rozumíš? Je mi líto lvů, které vidím v dokumentárních filmech. Co je v životě důležitější?

Kde nebo jak žiješ? Obojí. Vážení, tady se připravují kotletky. Co je na řadě? Trénink, nebo snídaně? Trénink. - Kolik jim je? - Osm měsíců. Trénujete každý den? Ano, skoro každý den. Dokud jsou malí, trénují na bázi masa a her.

Tak posilují svalstvo. Komunikujeme s ním a trénujeme ho hraním si. Maso. A co když bude agresivní? Když ty nejsi k němu agresivní, on k tobě také nebude. Respektujeme jeho svobodnou vůli. Myslíš svobodnou vůli uvnitř v kleci, že? Určitě by rád odešel.

My také nežijeme v jednom domě a nejsme svobodní. Nenarodili jsme se, abychom byli dvanáct hodin v kanceláři a vydělávali na jídlo. Jsme jim otroky. Vzdali jsme se svobody za jejich lásku. Věnovali jsme jim náš život. - Půjdeš dovnitř? - S ním? Jdeme.

Teď jde náš kameraman. Pojď sem. Co dělá? To je první fáze školení. Ty hůlky drží vzdálenost mezi zvířetem. Hůlkami jim ukážeš, co od nich chceš, a za dobré splnění piruety dostanou maso. Bič je něco jako prodloužená ruka.

Není to na obranu, slouží k udržení vzdálenosti. Zvíře tak může vyjádřit, co chce a co ne. Respektujeme distanci. Je to jako tanec. Když tančím valčík, respektuji prostor toho druhého. A tohle je, jako když s nimi tančíš. Chceš to zkusit? Není to těžké. Nechci se to učit.

Chápu, že se ti nelíbí být tady uvnitř, ale pro něj je to jeho realita. Přeložila: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemam nic proti cirkusum. Jsou tam v kleci to je velky minus, ale jinak se nemusi starat o potravu, nebo o to, ze je nejaky smejd odstreli aby mel suvenyr. Neni to idealni, ale v porovnani jak zijou jini lide - jsou na tom zvirata v cirkusu relativne dobre. (Tim nemyslim zableseny cirkusy, kde na zvirata serou)

02

Odpovědět

Az me priste bude nejakej retardovanej spaniard nebo talos na erasmu presvedcovat, ze je to jinej jazyk a on ho neovlada, pustim jim tohle video :)

00

Odpovědět

Frank má pravdu

40

Odpovědět

No není to skvělé, když někdo dělá objektivní reportáž a zapojí do toho tyhle nástroje nacistický propagandy jako je temná a smutná hudba (tam kde se to zrovna autorům hodí).

24

Odpovědět

Kazdy predsa vie, ze zvierata nepatria do cirkusu ale na pekac.

72

Odpovědět

V čase 3:30 je řeč o savaně, ne o džungli. Savana je otevřená pláň, kde žijí gepardi a lvi. Džungle je hustý tropický les, kde žijí tygři (někteří) nebo jaguáři.

71

Odpovědět

Děkuji za připomínku. Máte pravdu, nějak mi to uniklo. V pondělí to hned opravím. 😊

41