Život bohyně Kumari – Dívky, která se nedotkne země

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:6 226

Bohyně Kumari je žijícím božstvem ztělesněným mladou dívkou, která se nesmí dotknout země. Jedná se o dlouholetou tradici v údolí Káthmándú v Nepálu. Dívka je předmětem uctívání a prosí ji o požehnání i vysoce postavení státníci. Jakým způsobem se například zapojuje do náboženských festivalů? Jaké je to pro rodinu a jak vypadá její život? Dozvíte se ve videu.

Přepis titulků

ÚDOLÍ KÁTHMÁNDÚ, NEPÁL Bohyně Kumari je v Nepálu velice vážené božstvo. Kumari je ztělesněna v mladé dívce. Kumari na vše dohlíží. KUMARI: ŽIJÍCÍ BOHYNĚ Už od dynastie Malla měla tři města údolí Káthmándú každé svou vlastní Kumari. Je to tradice, která je tu už dlouhou dobu.

Za vlády monarchie vybírala dívku královna. Dnes je to velekněz, který vybírá jedno dítě. Z toho, co jsem slyšel, je nechávají v temné místnosti a modlí se při rituálech, které nám neukazují. Dívají se na znamení, hodnotí všechny kvality a nakonec vyberou. Říká se tomu battis lakšana – 32 fyzických dokonalostí. Má dcera se stala bohyní Kumari ve věku 5 let. Teď už jsou to dva roky.

Nepálská bohyně je proměňující a všeprostupující. Projevuje se v Kumari. Po staletí dohlížela Kumari na Káthmándú. Vůdci státu u ní stále žádají o požehnání. Pro zachování čistoty se nesmí dotknout země a může mluvit jen s rodinou. Je propuštěna, jakmile začne menstruovat, načež musí být zvolena nová Kumari. Pracoval jsem jako řemeslník. Teď na to tady musím dohlížet. Netoužil jsem po tom, aby má dcera byla Kumari. Bylo nám to předurčeno. Výzvou bylo, že nikam nemůže.

Sedí tady, když ji lidé navštěvují a uctívají. Má povoleno mluvit pouze se svou rodinou. Hodně s námi mluví. Je šťastná. Jmenuji se Bipsa Badžračharja a jsem starší sestra Kumari. Pomáhám jí s domácími úkoly. Zatímco je uvnitř, tak nemůže být s ostatními. Pomáhám jí, aby s nimi měla nějaký kontakt.

Hodně ji zajímaly oční linky, zajímaly ji květiny, velice se zajímala o příběhy o bohyni už odmala. Občas si čte pohádky. Jsou o princeznách... Popelka, Sněhurka a další. Také ráda hraje na housle. Kumari opouští chrám pouze během náboženských festivalů v Káthmándú.

Mezi nejdůležitější patří Bhoto džatra, vyvrcholení měsíčního festivalu za déšť a soucit. Když jdou Nepálci na festival, tak se jdou všichni i s dětmi klanět. Jsem Sumika Bojračhasja. Jsem bývalá Kumari města Pátanu. Když mi bylo asi 11 let, začala jsem menstruovat.

Celý život se mi otočil vzhůru nohama. Byl to docela smutný okamžik pro celou rodinu a pro mě také. Ale poté šel život dál, už žádné pódžas – uctívání. už žádní návštěvníci, už žádné návštěvy festivalů. Život šel pomalu dál. Byla jsem první Kumari se vzděláním.

Pracuji v komunikacích. Také studuji magistra. Snažím se vyvážit svou práci i studia. Od té doby, co jsem věděla, že jsem Kumari, tak byla každá chvilka vzácná. Nikdy to pro mě nebylo těžké. Neočekávám, že mě budou lidi respektovat. Nechodím po okolí a neříkám: "Jsem Kumari, respektujte mě."

To nedělám. Je to na pocitech lidí, když to tak cítí, tak mohou. Když ne, tak mi to nevadí. Tradice se hodně změnila, než jsem se stala Kumari. Nemám velké sny, ale mám naději. Velkou naději.

V oboru, kde pracuji, i tam mám velkou naději. Poté, co se stane bohyní, nečelí význam s tím spojeným. Prostě to tak je. Můžete tomu říkat její síla. Nechal jsem svou dceru stát se Kumari kvůli cti... a respektu k této dlouholeté tradici. Bude těžké se vrátit zpátky do společnosti, ale už na tom pracujeme.

Máme čas na to to všechno připravit. Už teď také studuje, až se jednou dostane do školy, tak to nebude příliš těžké. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Šialená tradícia. Tie deti majú úplne zničené detstvo. V čase keď má chodiť do škôlky a hrať sa rovestníkmi tak nesmie s nimi vôbec prehovoriť. Kompletne to porušuje časť práv dieťaťa podľa OSN.

40

Odpovědět

Palec nahoru Vice, že celý mini dokument má neutrální nádech, tady jsou lidé, dělají tohle, věří tomuhle, myslí si tyto věci. Z mého pohledu je to ale pěkně posrané dětství. V mé profesi pracuji hodně s mladými lidmi a dětmi a ten její kukuč je klasický pro otrávené, znuděné dítě, někdy i totálně rozmazlené, bez zájmu o většinu věcí (doufám, že u téhle holčiny to nebude tak horké). No jak se říká - chceš podělat někomu život? Zaveď tam fanatické náboženství.

383

Odpovědět

A to jsem si myslel, že tento náboženský fanatismus už pomalu odeznívá z celého světa. Není divu, že Nepál patří mezi velmi chudé země. Náboženství typu uctívej a naval prachy je zlo. Ať už jde o budhismus, jakožto výdělečná turistická atrakce, Islám - jakožto všemocný fašistický režim, nebo peklem a utrpením strašící křesťansví, všechny jsou jen o moci a penězích.
Když už víra, tak pohanská např. severská mytologie - žádní kněží a papaláši, chceš uctít boha války ? Nemodli se k němu, nedávej dary, VÁLČI !
Chceš uctít boha lovu ? LOV !

2212

Odpovědět

Takže všechny ty chrámy co jim v těch pohanských náboženstvích stavěli nebyli pro výběr peněz?

26

Odpovědět

+._.Přesně tak, ony totiž ty severské chrámy, zvané Stave churches nebo Stavkirke, jsou z tzv. keltského křesťanství, které bylo převzato z Anglie, než se z nich stali katolíci.

73

Odpovědět

Jednou někdo měl úžasný nápad, jak si vydělat peníze :D

235

Odpovědět

První náboženství vzniklo, když první podvodník potkal prvního hlupáka...

264

Odpovědět

+Kyjaklol to věříš, že buddha odešel z královského paláce a začal žít nuzně, aby si vydělal peníze? nebo že ježíš umřel, aby ošálil víc lidí?? twl mysli, ta tvoje teorie vůbeec nedává smysl .-.

76

Odpovědět

+nwmJežíš, vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu.

Omlouvám se, tato teorie z bible, dává mnohem větší smysl.
Děkuji, byl jsem osvícen.

117

Odpovědět

+Kyjaki kdyby byla bible nesmyslná, tvým argumentům to nepřidává :'D

75

Odpovědět

+nwmJežíš umřel, protože se prohlašoval za krále. Nic víc, nic míň.

02