Aprílový žert - komplexní čísla

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 917
Počet zobrazení:23 082

Je tu další video na přání. Uvidíte v něm učitele s fajn nápadem, jak rozesmát a zároveň něco naučit své studenty. :)

Přepis titulků

Ahoj. Rád tě zase vidím. Díky. Tak jo. Jen do toho. Takže, dnes vám něco řeknu o komplexních číslech. Komplexní čísla se skládají z reálné a imaginární části. Víš ty co? Znervózňuje mě to, jak tam stojíš. Nemohl by ses jít někam schovat? - Počkat, to mluvíš se mnou? - Ano, s tebou. Prostě...

Jdi někam pryč. Nechci tě vidět... Znervózňuješ mě. Co kdybych se tady schoval? Nějak takhle? Tak jo, dobře. Zůstaň tam. Díky. Takže... Jak už jsem řekl, komplexní čísla se skládají z imaginární části a... Hele, já tě vidím. Zapadni! Komplexní čísla se skládají z imaginární a reálné části. Vidím, že je to napsané tamhle na bílé tabuli. Když přidáte k reálnému číslu imaginární, vznikne z toho komplexní číslo. Nejdůležitější věcí na komplexních číslech je, když vezmete imaginární číslo - např.

i... Co se stalo s připojením? Poslední věc, co jsem zrovna říkal, byla důležitá. Trochu to vrátím. Takže když vynásobíte číslo i dalším číslem i, dostanete -1. To platí pro jakékoliv imaginární číslo, protože komplexní čísla se skládají z... K čemu je tahle věc?! Nevím, co to je. Nevím, co se to tu děje. Prostě se toho zbavím... Aby se to zase nestalo, nechám video načíst. Teď už to bude v pořádku. Víte co? No tak počkat.

To mě pouštíte v Internet Exploreru? Na co jste mysleli? Použiju lepší prohlížeč. Jdu ho otevřít. Tak jo. Mnohem lepší. Dobře. Vraťme se ke komplexním číslům. Skládají se z imaginární a reálné části. Víte co? Přinutilo mě to k zamyšlení. Mám filozofickou krizi. Myslím, že potřebujete skutečného učitele. - Jsem ta imaginární část.

- Já jsem skutečný učitel. Víš co? Předám slovo zase tobě. Nevím, jestli tohle dokážu... - Tak jo. Máš slovo. Díky. - Dobře. I tak ti moc děkujeme. Ty tam! Prosím tě... Promiňte. Nechtěl jsem vás vyrušit. Moc se omlouvám. - Jen to tu vypnu. A můžete zas pokračovat... - Díky. Dobrý nápad. Překlad: janica www.videacesky.cz

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bahňák: Ani v ČR se komplexní čísla neprobírají na všech středních ;)

197

Odpovědět

Ona to asi byla nějaká univerzita že? To se tam komplexní čísla probírají až na Výšce?

208

Odpovědět

hustý

211

Odpovědět

hustř

180

Odpovědět

Neřešte překlad... Pobavilo!!! :D

180

Odpovědět

V tomhle programu lze udélat upravit stínový trik http://www.techsmith.com/jing/free/

181

Odpovědět

Martin: Na youtubku je i how making of těhle videí: http://www.youtube.com/watch?v=ixSCjigDeM8&feature=mfu_in_order&list=UL a tam ti věsvědlí jak to bylo udéláno :)

180

Odpovědět

může mi někdo vysvětlit jak to udělal ?

180

Odpovědět

Ahoj přeložil by prosim někdo tohle http://www.youtube.com/watch?v=hC0hrqbhx5M&feature=related je to rozhovor s Neil Straussem ( Stylem ), který napsal knihu The game ( hra ). Předem děkuju

181

Odpovědět

Karel: Přesně na to, že to všem dojde, jsem spolíhala. Když je celý video o reálný a imaginární části komplexních čísel, tak jim "skutečný" učitel na konci videa dojde určitě. Tady jsem upřednostnila lepší znění před přehnaně přesným překladem. Chápu, že se to matematikům líbit nemusí. Ale každý jistě ve videu uslyšel "real teacher".

181

Odpovědět

Dadulinka: exactly my words :-D

180

Odpovědět

janica: Ale je to Tvoje volba. Třeba většině tady taky vyzní líp slovo "skutečný" a i takhle jim dojde, že se tím slovem naráží na reálnou část komplexního čísla..

181

Odpovědět

janica: Neříkáš pravdu. Nikdy sem neslyšel, že by se reálný části komplexního čísla někdy říkalo "skutečná část". Ale to je asi volba mezi zachováním vtipu a tím, jak to vyzní. Nebo volba mezi metematikou a češtinou. A je asi pravda, že vkládání matematických pojmů do vět (třeba bez ohledu na to, jak ta věta s nimi vyzní) nematimatikům často vyzní otřesně, jak sem si všim.. Mě ale třeba zase vyzní otřesně "skutečná a imaginární část" (zde učitele).

182

Odpovědět

Nápaditá přednáška :) Víc matikářů, jako je tenhle. Ale...nejlepší matikář je náš Péťa Kučera ;)

180

Odpovědět

Karel: Reálný = skutečný. A "reálný učitel" v češtině zní opravdu brilantně...

191

Další