78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:284
Počet zobrazení:6 461

Máme tu další video, při kterém tentokrát se poučíme o několik méně známých faktů o Japonsku. Věděli jste například, že si můžete v suši baru objednat puding? Ne? Tak se podívejte a dozvíte se pár zvláštností. Mimochodem, některé věci jsem nepřekládal a to převážně ty z japonštiny. Jen pokud byste to náhodou nevěděli, tak:

  • Kabuki = japonské divadlo
  • Sadou = ceremoniál pití čaje

a předpokládám, že věci jako kimono, sumo, bonsai a origami vysvětlovat nemusím. ;-) Přeji příjemnou zábavu.

Přepis titulků

JaponskoZvláštní země Japonsko je malá zeměve východní Asii. Má přibližně 130,000,000 lidí. Celková světová populace je 6,8 miliard lidí, což znamená, že přibližně2 lidé ze sta jsou japonci. Území Japonska je 378,000 kilometrů čtverečních. Pokud je pevninské území světa 149 milionů kilometrů čtverečních a celkové území Země 510 milionů km čtverečních, Japonsko není větší,než tato červená tečka.

Japonsko je nejrozvinutější země v Asii. Je hned po Americe druhé v HDP. A je hrdé na své vysoké standartybydlení a ekonomického bohatsví. Průměrný věk japonských mužů je 79 let a 86 let pro ženy,což je nejdelší na světě. Dále mají kulturní tradice jako jsou: Kabuki, Bonsai, Sumo,Sadou, Kimono a Origami, které se všechny rozvinulystriktně z Japonských tradic.

A nesmíme zapomenout,že Japonsko byl první stát na světě, který zažil ničivou sílu ne jedné,ale dvou atomových bomb, které byly ve 2. sv. válceshozeny na Hirošimu a Nagasaki. Více než 220,000 lidí za to zaplatilo životem, což mělo za následek,že Japonsko kapitulovalo. V těchto dobách bylo Japonskozemí s originální kulturou a historií, ale nyní je také spoustazvláštních věcí o moderním Japonsku.

Pojďme se na tyto věciv 8 různých kategoriích podívat. POSTAVA Japonci bývají...malí. Mají černé vlasy,malá ústa a malé oči. Toto je typický japonský obchodník. A tady máme japonskou školačku. V této době mají školačky dost způsobů,jak udělat, aby jejich oči vypadaly větší. Dokonce existuje funkce,aby oči vypadaly větší, když se fotí.

Japonské technologie jsou rozhodně úžasné. Další posedlost, kterou japonky mají,je značkové zboží. Ale více, než čímkoliv jiným, jsou posedlé hubnutím. Japonské ženy se procházejí městěm se svýmivysoce kvalitními značkovými kabelkami, ale pro ně je to hlavní symbol prestiže. Japonci mají také nejhorší zrak na světě, s 40% lidí, co nosí brýle nebo kontaktní čočky. Japonci jsou zpravidla velmi nesmělí.

Dá se říct, že je pro něobzvláště těžké vyjádřit skutečné pocity. Díky tomu se pracovní schůzky velice protahují. A i po skončení práce japonecnemůže odmítnout pozvání na pití. Také musí být velmi opatrníohledně pracovních vztahů se šéfem a kolegy. A nezapomenout se uklonit při odchodu. Znovu. A znovu. A znovu. Takže... kdy dostanu tu dovolenou? TOKYO Tokyo, hlavní město Japonska,leží na velmi malém území, Ale je to srdce japonské politiky,ekonomiky, prodeje a módy.

Skutečné průmyslové město. Tokyo je Mekka, je to místo,kde chce žít každý. A tak, podle nejnovějších zpráv,je extrémně přelidněné. Například člověk v Americe může mít180 metrů čtverečních jen pro sebe. V japonsku je na stejném prostoru 11 lidí, ale v samotném Tokyu je 192 lidí namačkanýchdo stejných, extrémně přeplněných, životních podmínek.

Na slavném přechodu Shybuya ve špičce,při každém rozsvícení zelené, projde zároveň přibližně 3,000 lidí... V Tokyjském McDonaldu je naprosto normálnímít na jídlo jen 50cm prostoru pro jednoho. Docela jako slepice v kurníku, že? JÍDLO Od tradičních japonských jídel přes čínská, italská, francouzská, či americká jídla, je Japonsko národ milovníků jídla.

Nicméně, množství jídla ve skutečnostivyprodukované Japonskem je jen kolem 40% Je neuvěřitelné, že národ tak posedlý jídlem ho ročně vyhodí 23,200,000 tun. To je ve skutečnosti 4x více,než 5,900,000 tun jídla, které ročně odesílá 8 různýchprogramů hladovějícím národům. Právě teď na světě hladoví miliarda lidí. To se rovná jednomu ze sedmi lidí a někdo na světě zemře hlademjednou za 4 sekundy.

Z těch, co zemřou hlady, jevíce než polovina dětí do pěti let. Ale i přesto obyvatelé Japonska budou jístjak chtějí a jednoduše vyhodí zbytek. Takže je japonská kuchyně opravdu důležitá. TECHNOLOGIE Japonsko je technologicky rozvinutý národ s vlaky dosahujícími rychlosti až 300km/h a mobilními telefony, které působítaké zároveň jako kreditka a televize.

Roboti, kteří chodí jako lidé?Přirozeně. Dokonce existují i restaurace,kde používají roboty pro přípravu polévek. Záchody v Japonsku jsoutechnologické zázraky. Prkénko vám ohřeje zadek, víko se samo otevře a zavře a pokud chcete, záchod vám sám umyje váš...a vaši... ale z nějakého důvodu jsoustále populární japonské dřepací záchody. Nechápu proč.

VODA Pokud v Japonsku otočíte kohoutkem, voda, co z něj vyteče, je naprosto bezpečná k pití. Vzhledem k tomu, že je toostrovní stát, má vody dostatek. Ale i přesto Japonsko dovážíobrovská množství vody z Evropy. A to zhruba 580 milionů litrů každý rok. Což je přibližně 1,16 miliardy půllitrových PET lahví. Mimochodem, více,než 1,1 miliardy lidí na světě nebo také více, než osminásobek obyvatel Japonska, nemá přístup k čisté pitné vodě.

Velká část z nich trpí průjmy a jinými nemocemi. SUŠI Pokud myslíte na Japonsko, napadne vás suši. Mají tu tradiční restaurace se suši na pultu, ale nyní jsou populární také restaurace s dopravním pásem. Můžete si objednat krevetové, s jikrami z tuňáka, vaječné a jakékoliv jiné suši.

V poslední době je možné objednat sii puding či korejské barbecue. Moc nechápeme proč. Mimochodem, král všech suši v Japonsku je tuňák s téměř dvěma miliardami tun vylovenými každý rok. Japonci sní 710,000 tun,což je třetina světové produkce. Japonci zkonzumují 80% světovýchzásob tuňáka pacifického. Za posledních 30 let světová populacetuňáků klesla na jednu třetinu.

Díky tomu může být tuňák pacifický brzyna listině ohrožených druhů zvířat. Stejně jako panda velká,plejtvák obrovský, tygr a slon africký. Co se týče jídelních hůlekna jedno použití, se kterými jí suši, japonci využijí 23 miliard párů ročně. A každý člověk vyhodí 200 párů. V těchto dnech se 90%hůlek bere z Číny. Věděli jste, že Japonsko využíváčínského přírodního lesního bohatství pro výrobu jídelních hůlek?

LÁSKA Viděli jste ty úžasné budovy,co vypadají jako hrady z pohádky? No, jste v Japonsku,jsou to jistě domy lásky. V Japonsku je přibližně 30,000 hotelů lásky. A za jediný den je navštíví1,850,000 párů. To je celkem dost.Ale zvažte tohle. Průměrný japonský pár má sex 48x ročně... Světový roční průměr páru je ovšem 103.

A pak tu jsou například řekové,kteří se milují průměrně 138x ročně. To je jednou za 3 dny. Úžasné. Pro informaci, toto je skutečný japonský hrad. Prosím, nespleťte si je s hotely láskya nezkoušejte se v nich milovat, SEBEVRAŽDY Na stát s takovou silnou ekonomikoua luxusem vyhazování nechtěného jídla byste mysleli, že je Japonsko šťastný stát, ale také má jeden z největších poměrůsebevražd ze všech rozvinutých národů.

Dokonce i Mt. Fuji, jeden ze symbolů Japonska,je tradiční místo pro sebevrahy. Každý rok v jeho okolí najdou přibližně 100 těl. V Japonsku se ročnězabije přibližně 35,000 lidí. To je 90 lidí denně. Každých 16 minut sijeden člověk vezme život. Zřejmě silná ekonomikanutně neznamená šťastný stát, že? Takže, toto je Japonsko. Když se na něj podíváte z globální perspektivy, už víte,co jsem myslela tím, že je to zvláštní stát?

Vypadá trošku jinak,než jak jste si ho představovali? Přece jen, Japonsko znázorňujeobraz bohatství a prosperity. Ale zřejmě toho přes tentoobraz spostu nevidíte. Ale ustupte o krok a uvidíte větší,zvláštnější obraz. A kdo tento zvláštní stát vytvořil? Oni sami. Přeložil: TearonKorekce: Klozikwww.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak trochu mám pocit jako by to bylo "Japonsko očima Číňana". :-D

00

Odpovědět

Strašne trápne video zaplavené argumentami typu...
V Rakúsku zje každý občan 5 koňských salám ročne. To znamená 42 miliónov koňských salám za rok. To znamená že mäso 12 z 1000 koní poputuje Rakúšanom do papule. Naproti tomuuuuuu... :O
Deti v Afrike, zjedia priemerne 1/1000 koní ročne.
What a tragedy -_-

425

Odpovědět

Video opět funkční...

191

Odpovědět

Klidně bych tam jel. :)

230

Odpovědět

škoda že nefunguje :(

190

Odpovědět

Dováží obrovská množství vody z Evropy... a proto dvě z těch lodí tam mají americkou vlajku?:D

270

Odpovědět

Video opět funkční.

190

Odpovědět

Tak nejak to video je slabe kdyby opravdu to udelal anti japan tak to muže celé změnit četla jsem 5 knih o j. a toto byla jen blecha v pralese ale i tak mam rada J.

210

Odpovědět

kuře

183

Odpovědět

Pekne video, prosim vsechny hatery at si to nechaji pro sebe. Souhlasim s Askadrin a Tionois. Japonsko neni jenom krasna kultura. A ze Japonci vyhodi tolik jidla atd. neni protijaponsky, jsou to proste zajimava fakta, ikdyz negativni. A pokud chcete poukazovat na nepravdivost fakt, tak mi tu vytahnete pravdive udaje.

194

Odpovědět

Pro lidi, kterým to není jasné už z dokumentu. Tohle je japonský video vytvořený Japoncema a zaměřený na Japonce. Zabývá se tématy, o kterých se diskutuje v Japonsku už delší dobu a (můj odhad) snaží se věc prezentovat trošku s humorem, kterej například mě minul. A samozřejmě by se většina těch věcí o plýtvání jídlem nebo kupováním vody dala aplikovat na libovolný stát včetně USA nebo nás.

232

Odpovědět

Kabuki je aj druh japonskej textilej pasky :))

180

Odpovědět

Hm... zajímavý, ale bůhvíproč jsem si colou dobu tak nějak říkala "a co jako?".

217

Odpovědět

Jo, jenomže Amerika i Evropa je seskupení mnoha států kdežto Japonsko je jen Japonsko jeden státeček, proto je to všechno tak děsivé.

184

Odpovědět

mne to pripada, akoby to robil GLADoS z Portalu, inak to s tym anime je pravda, moj spoluziak je uplne posadnuty mangou a stale iba oslavuje Japonsko

192

Další