Johnny Cash - A Boy Named SueHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:828
Počet zobrazení:16 365

Dnes v hudebních klenotech máme menší "crossover" z country okénka, ale jsem si jistá, že legenda jménem Johnny Cash do rubriky hudebních klenotů zajisté spadá. Něco málo o Cashovi se můžete dočíst v dřívějším příspěvku zde. Píseň A Boy Named Sue z rádií poprvé zazněla v roce 1969 a pochází ze stejnojmenného alba. Ještě před oficiálním vydáním Cash song nahrál živě z věznice San Quentin, kde pořádal koncert pro vězně. Celý koncert byl nahrán a poté odvysílán v televizi. Následující klip je úryvkem z onoho záznamu.

 

Přepis titulků

Táta odešel, když mi byly tři a nám s mámou toho moc nenechal. Jen tuhle starou kytaru a prázdnou flašku chlastu. Nemám mu za zlý, že utekl a schoval se, ale nejkrutější věc, co kdy udělal, bylo to, že než odešel... dal mi jméno Sue. Dospěl jsem rychle a dospěl jsem ve rváče.

Moje pěsti se zocelily a důvtip zbystřil. Toulal jsem se z města do města, abych schoval svoji hanbu. Ale přísahal jsem Měsíci a hvězdám, že prohledám hospody a bary a zabiju chlapa, co mi dal to strašný jméno. Bylo to v Gatlinburgu v půlce července a já zrovna přijel do města a měl vyschlo v krku. Říkal jsem si, že se zastavím na pivo.

Ve starým saloonu na blátivý ulici tam seděl u stolu a rozdával karty ten starý prašivý pes, co mi dal jméno Sue. Věděl jsem, že ten had je můj milý táta, podle ošuntělý fotky, co měla máma. A poznal jsem tu jizvu na tváři a zlý oči. Byl velký a shrbený, šedivý a starý, podíval jsem se na něj a krev mi ztuhla v žilách.

A povídám: "Mé jméno je Sue! Jak se máš!" "Teď umřeš!" Jo, to jsem mu řekl. Dal jsem mu pořádnou ránu přímo mezi oči, skácel se, ale k mému úžasu vytáhl nůž a uřízl mi kus ucha. Rozbil jsem židli o jeho zuby a proskočili jsme zdí přímo na ulici.

Kopali a prali jsme se v bahně, krvi a pivu. Řeknu vám, že už jsem se pral s drsnějšíma, ale vážně si nepamatuju kdy. Kopal jako osel a kousal jako krokodýl. Slyšel jsem ho se smát a slyšel jsem ho nadávat. Sáhnul po pistoli, ale já jsem vytáhnul svou první. Stál tam, koukal na mě a já viděl, že se usmívá.

A povídá: "Synu... tenhle svět je drsnej a když to má člověk přežít musí být tvrdej." "A já věděl, že tam nebudu, abych ti pomohl." "Tak jsem ti dal to jméno a řekl sbohem. Věděl jsem, že budeš muset být tvrdej nebo umřít." "A díky tomu jménu jsi tak silnej." Řekl: "Právě jsi se rval jak ďábel a vím, že mě nesnášíš a máš právo...

mě teď zabít. A neměl bych ti za zlý, kdys to udělal." "Ale než umřu, měl bys mi poděkovat, za tvoji kuráž a odvahu. Protože já jsem ten mizera, co ti dal jméno Sue." Co jsem měl dělat? Co jsem mohl dělat? Zlost povolila a já schoval zbraň, řekl jsem mu táto a on mě synu.

A začal jsem na to koukat jinak. A občas si na něj vzpomenu, kdykoliv něco risknu a vyhraju. A když někdy budu mít syna... myslím, že mu dám jméno... Bill nebo George! Cokoliv, jen ne Sue! Pořád to jméno nesnáším. Překlad: Cheyenee www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Cash má celkově dobrý texty, ale snad nejvtipnější je one piece at a time

250

Odpovědět

1:01 se nám směje Mark Zuckenberg :D

246

Odpovědět

Ty musíš mít velkou představivost. :D

10

Odpovědět

Nehodnoťme písničku na poslech.
Ta by musela mít 10/10 bodů.
A to u každé v Hudebních klenotech.
Hodnoťme stav překladu.

Nicméně za tento překlad vám
10/10 dávám.

2029

Odpovědět

Cash je můj oblíbenej zpěvák, takže palec nahoru za smysluplné texty s dobrou výslovností a čistým hlasem.

312

Odpovědět

Když to tak sleduju, tak si říkám, jaký tam má hezký obecenstvo, směje se, tleská... Pak si vzpomenu, že to jsou vrahové, násilníci,...Zvláštní pocit:) :D

281

Odpovědět

Američtí vězni jsou trochu jiná sorta lidí-do vězení jde větší škála lidí, i když tam nemá ve skutečnosti co dělat.

2011

Odpovědět

Myslim, že Cash neurazí nikoho ať už poslouchá jakýkoliv žánr v porovnání s českýma country sračkama.

228

Odpovědět

Michal Tučný je legenda

s****a jsi sám

2259

Odpovědět

+ZlopánNerad souhlasím se Zlopánem, ale Michal Tučný je legenda..

2313

Odpovědět

+ZlopánTučný je legenda, ale to neznamená, že není s****a, což podle mě navrhoval i Zlopán.

2216

Odpovědět

+ZlopánNejen on, ale i všichni Greenhorns/Zelenáči, zvlášť ze sedmdesátých let. Jsem povahou rocker, ale na tomhle neskutečně lítám. Například Marko Čermák je skutečný král pětistrunného banja. A kromě toho kreslil Rychlé Šípy (-:

241

Odpovědět

Škoda, že v této verzi chybí sloka :/ Na desce The Best of Johnny Cash je mezi "...he went and named me "Sue." a "Well, I grew up quick and I grew...." Ještě jedna sloka v podstatě o tom, jak to bylo těžký a všichni se mu smáli.

220

Odpovědět

Toto bola prvá (samozrejme po Ring of Fire) pieseň, čo som od neho počul...aj preto je doteraz jedna z mojich najobľúbenejších, takže toto mi spravilo radosť :)

192

Odpovědět

Není bez zajímavosti, že český překlad této písně nazpíval už v 70. letech hudebník Mirek Černý. Písnička pod názven "Chlap Zuzanka" se stala oblíbenou táborákovou písní. Text Chlap Zuzanka není težké najít, např. zde: http://www.velkyzpevnik.cz/zpevnik/cerny-mirek/chlap-zuzanka (jde to najít i na YouTube)

182

Odpovědět

Zajímavé, v české verzi ten Zuzanka svému synovi dá taky jméno Zuzanka, pravý opak toho, co zpívá Cash. A trochu mi v té české verzi (myslím v Černého překladu, ne v překladu tady na videačesky) chybí ten proslov na téma "věděl jsem, že to s tím jménem budeš mít těžký a že tě to zocelí" - v originále je to polopatičtější, v češtině tolik nevyznívá ten důvod... to, že víc než to jméno mu dát nemohl a proto zvolil právě tohle.

201