Thumbnail play icon

Kouzelník

90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:185
Počet zobrazení:4 098

Umí všichni kouzelníci čáry a máry?

Vysvětlivky:
Mr. M, vlastním jménem Absolon Zebardyn Mercator, je postava, která se objevuje v komiksech Marvelu a má schopnost ovládat energii a hmotou.
David Blaine je americký kouzelník a iluzionista, známý pokořením několika světových rekordů.
David Copperfield (narozen jako David Seth Kotkin) je též americkým kouzelníkem a iluzionistou. Už jako šestnáctiletý přednášel o magii na univerzitě a kromě zmizení Sochy svobody, létání nad Grand Canyonem či úspěšnému úniku z Alcatrazu zvládl svou magií posílit motorické dovednosti tělesně postižených lidí.
Harry Houdini se narodil pod jménem Erik Weisz v Budapešti a byl mistrem úniku z různých pout, svěracích kazajek nebo uzamčených klecí. O jeho oblíbenosti dodnes svědčí výraz houdinizovat, který používají Američané jako synonymum věty ''dostat se z těžké situace''.
Criss Angel (narozen jako Christopher Nicholas Sarantakos) je známý ve Spojených Státech hlavně díky své show Criss Angel Mindfreak, ve které předvádí levitaci, chůzi po vodě nebo přejetí svého těla parním válcem. Je kritizován ostatními iluzionisty, neboť se neobejde bez placeného publika a střihu.
Oriša je duch, který představuje jednu z manisfestací boha (Oludumaré) v náboženství Jorubů, kteří žijí především v Nigérii. Kvůli obchodu s otroky se tato víra v Oriše dostala na americký kontinent, velké komunity věřících se vyskytují v Brazílii, na Haiti i ve Spojených Státech. Dle tradice existuje 401 Orišů, toto číslo je totiž pro Joruby posvátné. Někteří velcí králové či bojovníci se po smrti stali Orišem a jsou uctíváni. Správná a oddaná modlitba k Orišům vede k získání Ashe, což je životní síla prostupující všemi věcmi, živými i neživými. Konkrétně v Brazílii toto náboženství nazývají Candomblé a jeho ústředním bodem je právě posednutí Orišy, tedy bohy. Vzývají se tancem, zpěvy a nejrůznějšími dary. Candomblé vstřebal prvky katolicismu a indiánských pověr, přenáší se však skrze ústní tradici a nemá tudíž žádné svaté knih. Též nezahrnuje dualitu dobrého a zla: každá osoba je povinnována splnit svůj osud bez ohledu na to, čím je.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čakal som, že po ich odchode ho naozaj nechá zmiznúť. :D

00

Odpovědět

Geniální, zábavné, vtipné. Všechna čest překladateli, který si dal tu práci navíc s popisky. Mockrát děkuji.

21

Odpovědět

3 Busny s rosšlpíchanou prdelýž

01

Odpovědět

Ja sem se rozhodne zasmal. Uplnej Gandalf :)

51

Odpovědět

Oriša zní skoro jako Orai. A když si nahradíte slovo Oriša slovem Orai v popisku, máte tu hvězdnou bránu jako vyšitou. :)

131

Odpovědět

Až na Knihu počátku to sedí :D

10
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)