Zahájení olympiádyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:239
Počet zobrazení:14 203

John Oliver tento týden nevysílal, takže vám přenáším jedno starší video, které rozebere úvodní ceremoniál olympiády. Najde na něm nějaká pozitiva?

Přepis titulků

Vítejte u Last Week Tonight! Jsem John Oliver, díky, že jste si nás pustili. Začneme přímo olympiádou. Je to světová přehlídka nejlepších atletů a drezúry. Nezajímá mě, zda svého koně šukáš, ale za předehru medaili rozhodně nedostaneš. Příprava her v Riu byla bouřlivá. Brazílie zažívá velkou recesi, protesty v ulicích a šíření viru zika. Ale v pátek nás NBC vyzvala, abychom na to zapomněli a užili si slavnostní ceremoniál.

Obyvatelé Ria jsou dnes připraveni odsunout problémy stranou, zmáčknout restart a zahájit jednu obří party. Řekl někdo party? Ale ne... Ale ne! Hoda si dala svůj první koktejl. Pozor na ni, začíná být přítulná. Ceremoniál byl tak pozoruhodný, jak byste mohli čekat.

Byly tam ohňostroje, tato vozítka z tělocviku na prvním stupni, lidi, kteří po sobě házeli nábytek a stínidla z IKEA, a stromy, které utvořily olympijské kruhy a poté měli stromgasmus. Pokud lidé ze stadionu začnou za devět měsíců rodit palmy, víte proč. Ceremoniál také zahrnoval důležitý moment v dějinách. Je jednou z nejslavnějších brazilských osobností. Dnes jde po nejdelším brazilském molu. To je supermodelka Gisele Bündchen.

Podle toho, co jsme slyšeli, bude tohle její poslední procházka po molu. Poslední? Co se stane? Proboha, oni ji zabijí. Možná ji pošlou tam, kam jednou zamíří všechny supermodelky. Na farmu, kde mohou směšně poskakovat a jíst trávu. Největším lákadlem každého ceremoniálu je průvod národů. Inspirativní moment, kdy se sejdou atleti z celého světa a moderátoři budou moct poukazovat na vše špatné, co se v jejich zemích děje.

Na stadion vstupuje Turecko. Jsou tu rozporuplné emoce. V červnu u nich proběhl pokus o převrat. Pro Francii to byl těžký a tragický rok. Teroristé útočili v Paříži, Nice i Normandii. Zrovna byla na mistrovství v Káthmándú, když tam udeřilo zničující zemětřesení. Zemřelo asi devět tisíc lidí.

Na stadion vstupuje Súdán. Ztrápený národ. No ty krávo! Ještě že se tito moderátoři podobně nechovají během přehlídky na Den díkůvzdání. Tady je Shrek, který očividně trpí problémy s váhou, které pramení z chronické cukrovky. Tady je Charlie Brown, který očividně prohrává boj s leukémií.

Nakonec je tu Snoopy, kterého odpoledne utratí. Ale i tohle může být lepší, než když se snaží vtipkovat. Jednou za čtyři roky to někdo musí říct. Dnes je to na mně. Jdu na to. Podívejte na Džibutsko. - Zvládla jsi to. - Zvládla jsem to. Jo, zvládla.

Džibutsko je zemí s bohatou kulturní historií a multietnickou populací, která čítá 850 tisíc lidí, ale máte pravdu, zní to jako její zadek. Průvod nijak nevybočoval. Atleti z většiny zemí se museli obléct jako stevardi z mizerných aerolinek. Až na jednu neuvěřitelnou výjimku. Tohle je Tonga.

- Podívejte se na to. - Zpomalte to. Páni, můžete to na pár minut pauznout? Je tak lesklý. Co to je? Právě se stal brazilskou senzací. Všichni ho milují. Stejně jako Mery a já. Je co milovat. Je to skvělý sportovec. Myslím, že Meredith a Hoda udělaly to, co předtím ty stromy.

Ale nesmíme zapomínat na to, že v brazilské politice panuje zmatek. Prezidentka Dilma Rousseff byla v květnu po obvinění z korupce odvolána z funkce a ceremoniálu se neúčastnila. Řekla: "Představte si, že chcete uspořádat večírek, několik let ho připravujete, vše zařídíte a v den večírku se objeví někdo jiný, zaujme vaše místo a večírek převezme.

Co se týče této olympiády jsem Popelka." To je naprostá kravina. Nejen proto, že Popelka ten ples neorganizovala. To princova komorná Andrea, aby odvedla pozornost od homosexuálních choutek prince. Zamyslete se nad tím, na seznamu hostů byla každá dívka z okolí. Muela to být buď Popelka, nebo Katie Holmes. Prosím, bylo to tak očividné.

Místo toho tam byl současný brazilský prezident Michel Temer. On také není zrovna milován. Současný prezident Michel Temer hry zahájil, ale byl přivítán pískotem. Tohle dává smysl z několika důvodů. Zaprvé, je nezvolený a má v plánu zavést některá přísná omezení. Zadruhé, je básníkem, který publikoval básnickou sbírku s názvem Anonymní intimnost, ve které najdete tuto báseň.

"Červené, ohnivé plameny ohně. Nádherné oči, smějící se rudými rty. Ohně, které mě mají v moci. Mou mysl. Mou duši. Celý jsem v ohni. Mé tělo v ohni stravováno rozpadající se. Konečně zbývá jen popel, který rozprostřu na postel před spaním."

Zajímavé na té básni... není nic. Ale s tou básní má spojitost to, že múzou mu je jeho žena Marcela, která je o 42 let mladší než on. Jemu je 75 a jí je 33. Něco vám řeknu. Když si v USA 70letý politik začne s 30letou ženou, má aspoň tu slušnost, aby to byla jeho dcera.

Měj nějakou úroveň, Brazílie. Měj úroveň! Bude to ještě horší. Očividně si totiž na krk nechala vytetovat jeho jméno. Tohle vypadá jako svatební zvyk starých žab. Má to nějakou spojitost s olympiádou? Ne. Takže jsem na to jen tak náhodou narazil a musel jsem to někomu říct? Rozhodně ano!

Rozhodně! Ale olympiáda by měla být velmi inspirativní. Poprvé bude na olympiádě soutěžit i tým uprchlíků. Jednou z nich je Yusra Mardini. 18letá uprchlice ze Sýrie, jejíž lodi vysadil motor, když se plavila kolem řeckého pobřeží. Je neuvěřitelná. Poslechněte si, jaký tréninkový režim měla v Sýrii. Někdy jsme kvůli válce nemohli trénovat.

Někdy jsme trénovali a bazén se stal cílem ostřelování. Viděli jsme nad sebou střechu, ve které byly tři nebo čtyři díry. Pokud máte ve svém životě problém, neznamená to, že musíte sedět a brečet jako dítě. Dobře. Zaprvé, jsem tou ženou až děsivě udiven. Zadruhé, když se něco nezdaří, nebrečím jako dítě.

Brečím jako dospělý muž. Je to hlasitější, děsí to lidi kolem a nikdo mě neukonejší. Je to lepší. Řeknu jen toto. Během zahajovacího ceremoniálu nastal moment, kdy inspirativní rétorika zašla až moc daleko. V tomto olympijské světě pro všechny platí jeden univerzální zákon.

V tomto olympijském světě jsme si všichni rovni. Tohle prostě není pravda. Kdyby to byla pravda, nemusíte olympiádu pořádat. Cílem je najít toho, kdo je lepší než všichni ostatní, abychom ho mohli postavit výš než ty, kteří nejsou tak dobří. Cílem olympiády není oslavovat rovnost, ale výjimečné výkony jednotlivců. Takže následující týdny oslavujme ty, kteří jsou nejzdatnější, nejodolnější, nejkrásnější a nejopilejší z nás.

Říkal tu někdo party? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uprchlíci - potlesk. Těm divákům vážně stačí málo.

36

Odpovědět

Jak mluví o Saudské Arábii, určitě je myšleno "Ztrápená"? Nemyslel tím spíš "Problémová"? Jen se ptám, špatně jsem odposlechl, jestli neříkala Trouble nation.

00

Odpovědět

Dávám 5 zvězdiček za přeložení slova stromgasmus.

85

Odpovědět

Už sem si říkal, kdy se zase obuje do Trumpa. Už zase jeho show klesá níže a níže a Oliver dává najevo své levičáctví. Ta holka ze Sýrie může být fajn, ale sama riskovala svůj život zbytečně. Nemusela jít nelegálně a vyčůraně do Německa. Před válkou se utíká do nejbližší bezpečné země, ne přes půl světa do státu s nejbohatším sociálním programem.

1943

Odpovědět

Stejně tak jako ty jsi si musel kopnout do uprchlíka, lol.

285

Odpovědět

A jaka je nejblizsi bezpecna zeme od Syrie?
Iraq?
Afganistan?
Izrael?
Egypt?

175

Odpovědět

+Standa=debilNo, rozhodně to není Německo. ;)

811

Odpovědět

+Standa=debilTvým argumentem je urážka, to o něčem svědčí.
TURECKO je bezpečná země, i přes politický puč tam pořád jezdí i lidé na dovolenou. JORDÁNSKO je také bezpečné.
SAUDSKÁ ARÁBIE byť není přímý soused, tak má 3 miliony míst v klimatizovaném stanovém táboře pro poutníky do Mekky, které zejí prázdnotou. Jsou navíc jejich muslimskými bratry.
NELEGÁLNI IMIGRACE není řešením.

55

Odpovědět

Za komoušů byla nejbližší bezpečná země Rakousko, přesto značná část lidí emigrovala například do Kanady, USA nebo Británie. Když už někdo musí zdrhnout, obvykle jde za tím, co je z jeho osobní perspektivy nejlepší, jestli mu bude vyhověno je věc druhá. Musíš se smířit s tím, že každý není takový frajer jako ty, který by na jejich místě zdrhal z ČR do Mongolska.

188

Odpovědět

+ZeckTo je samozřejmě lež. Emigrovali jen do Rakouska a Německa, a v tamních táborech pak žádali vybrané země o povolení, zda je přijmou, či ne. To tito "uprchlíci" nedělají, prostě nelegálně překračují jednu hranici za druhou, útočí na policisty, ničí majetky atd., jen aby se dostali do Německa, ne do bezpečí.

34

Odpovědět

+jfbLež v čem? V tom, že USA byla nejbližší bezpečná země u Československa? O tom totiž byla řeč, jfb. Ty jsi ale účelově chtěl odpoutat téma jinam, chápu. No tak jo. Odkud si myslíš, že pochází tito uprchlíci? Že se vypraví přímo z rozbombardované ulice v Sýrii do Německa? Ty blízké "bezpečné" země, o kterých je řeč, hostí miliony uprchlíků, ty naivko.

Standa se primárně podivoval, proč sakra vůbec lezou do Evropy, když nejbližší "bezpečná" země leží u jejich hranic. Argument s Čechoslováky, kteří chtěli žít v USA, žádná lež není. Idea, která je vedla do "země zaslíbené" je totiž úplně stejná jako má uprchlík ze Sýrie ohledně Německa nyní. Tím, že odvedeš pozornost k vyplňování formulářů z toho žádnou lež nedělá, není mi líto, jfb. A pokud chceš příště znít víc objektivně, vypusť ten apokalyptický závěr, kterým jsi to chtěl pořádně okořenit.

42

Odpovědět

Škoda, že ta uprchlická vlna nestojí na mladých vzdělaných Syřankách, které opravdu unikají před válkou... Záběry z Francouzské "Džungle" apod. ukazují něco trochu jiného...

277

Odpovědět

2:20 Určitě je July červen? :D

31

Odpovědět

No, naivně jsem se domníval, že by si pro jednou mohl to kopání do Trumpa odpustit. Bohužel ani tady to nevyšlo. Jen tak mimochodem, je někde online ten otevírací ceremoniál nebo aspoň proslov toho Michela Temera? Ten dědek měl dost komickou gestikulaci. :D Kdyby někdo věděl, tak bych mu byl moc vděčný, já to prostě nikde nemůžu najít.

625

Odpovědět

Za co tolik disliků? Dyť to obouvání do Trumpa už je vážně laciný.

43

Odpovědět

KáthmándŮ (2:32)? Ale no tak...

12

Odpovědět

Opraveno. Díky.

00

Odpovědět

Překlad básně je originál od Mithrila nebo báseň má oficiální česká překlad? :D

140

Odpovědět

No jestli tohle "dílo" vyšlo i v jiném jazyce než v portugalštině nebo angličtině, tak to už je na tom světová literatura teda dost špatně...

101