Náboženství

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:3 586

Co musíte udělat, abyste se stali židem, katolíkem, nebo muslimem? Ve vtipném skeči z francouzského kanálu Franjo zjistíte, že to může být dost snadné i dost složité.

Poznámky a zajímavosti:

  • Raclette je druh švýcarského sýru, který se tradičně připravuje na speciálním grilu, kde sýr necháte změknout, a pak ho podáváte s dalšími přílohami (nejčastěji s masem, bramborami a zeleninou). Je to mimochodem skvělý nápad na sdílenou večeři pro menší i větší skupinku lidí.
  • Eid Mubarak je tradiční pozdrav, kterým se muslimové zdraví při oslavách svátků Eid al-Adha (Svátek oběti) a Eid al-Fitr (Svátek přerušení půstu) a znamená přibližně „Požehnaný svátek“.
  • Šalom je tradiční židovský pozdrav.
  • Quiche je francouzský slaný koláč, do kterého se v různých kombinacích může přidávat smetana, sýr, slanina, zelenina apod.
  • Pastis je druh anýzového alkoholického nápoje, pro Francii typický. Ve videu je zmíněna konkrétně značka Ricard, která tento nápoj uvedla na trh v roce 1932 jako vůbec první.

Přepis titulků

Mám otázku. Jak se můžu stát židem? Je to brnkačka. Úvod do židovství trvá 18 měsíců, poté se 7 let učíš Talmud a Tóru. Slavíš všechny svátky, všechny šabaty, následuješ rabína. Je to drahý, ale vyplatí se to. KATOLÍCI - Promiň, jak se stát katolíkem? - Je to snadný. Půjdeš dovnitř - a za krk si dáš trochu vody. - To je vše? Ještě požádáš o odpuštění, ale to je hned.

Můžeš jít, nikdo tam není. Díky moc. Měj se. Čau. ŽIDÉ Ale rabína musíš porazit v ping-pongu. Rabín Fary má silný backhand. MUSLIMOVÉ Co musíš udělat, aby ses stal muslimem? Je to dost snadný, stačí říct jen jednu větu. - To je vše? - Chceš tu větu znát? - No jasně.

- Zní: „Jsem muslim.“ - Jsem muslim. - Paráda, vítej mezi námi, kámo. - Ale to ne, jen jsem… - Už je pozdě, jseš muslim. - Ale to jsem nechtěl. - Azizi, pojď sem! Ne, ne, ne! ŽIDÉ Musíš jíst košer, žádné mořské plody, korýše, langusty. Žádné lichokopytníky. Kromě prasat, protože ta jsou přežvýkavá. Kapišto? MEZITÍM U SVĚDKŮ JEHOVOVÝCH Tak ještě dvacet zvonků.

Ne! Musíš zvonit směrem ke zvonku. No jo, máš pravdu. Táhněte s těma svejma kalendářema! Ale ne, my jsme svědci Jehovovi. Táhněte s těma svejma Jehovovejma kalendářema! ŽIDÉ Nesmíš míchat maso s mlékem, je to matka s dítětem.

Cheeseburger nesmíš. Buď cheese, nebo burger. Ale jinak to je prostý. Prostý. No tak díky, budu nad tím přemýšlet. Díky. Uvidíme se večer? Julian dělá raclette. - Nemůžu kvůli náboženství. - Pravda. Tak v sobotu? - Budeš tam? - Ne, je šabat! No jo. - Jsem tu autem, chceš svézt? - Ne, nemůžu s tebou jet. - To taky kvůli náboženství?

- Ne, jen mi jsi protivnej. - Aha. - Já… - Dobře. - Když jsem s tebou delší dobu… Aha. Tak zatím. KATOLÍCI Josephe? Ahoj, jak se máš? - Známe se? - Byli jsme spolu v neděli na mši. Ticho, o co ti jde? „Byli jsme na mši,“ to se neříká. O sobě jen tak neříkáš, že jsi katolík.

Copak se známe? Neznáme. - Nechci tě znát. - Kněz řekl: „Milujte jeden druhého“. „Milujte jeden druhého.“ Ale ty se moc staráš o toho druhýho. Tak promiň. MUSLIMOVÉ - Fakt nechceš bejt muslim? - Ne. - Jseš blbej? - Proč? - Když jseš muslim, jíš zadara. Řekneš „Eid Mubarak“ a jsou spoko, blbečci. Pomoc bližnímu berou vážně.

Rachide! - Čau. Jak je? - Dobrý. Dej mi to. To je dobrý. A navíc bio. Běž. Bůh ti to vrátí. Eid Mubarak. No tak vidíš. Dáš si? ŽIDÉ - Účet, prosím. - Chutnalo vám? - Moc, košer ne vždy chutná dobře. Pravda. Vy jste žid? Dobře. Tak pro vás to bude trochu dražší. No počkat, to je antisemitské!

Není. Pomoc bližnímu. Musíme si pomáhat. Co to je za pomoc bližnímu, když je to pro mě dražší? Dáš mi víc peněz, takže mi pomůžeš. To je pomoc bližnímu. Ta je tvoje? Bezkontaktní. Skvělý. Tak čau, šalom. KATOLÍCI Dobrý den, otče.

Otče? - Neprobudil jsem vás? - Ne, modlil jsem se. - Chtěl bych se vyzpovídat. - Do toho. Kde začít? Napadl jsem stařenku, postiženou. Okradl jsem prarodiče, už tři roky podvádím svou ženu s její sestrou. Je to v rodině, takže aspoň tak, ale stejně. Zabil jsem tři lidi. - Dobře.

Prosíte o odpuštění? - Ano. - Tak v pořádku. - To je vše? - Ano. - A můžu zase hřešit? - Musíte pak ale zase přijít. - Tak díky. Uvidíme se brzy, čeká mě přepadení. Nashle. MUSLIMOVÉ - Měl jsem vepřový. - To ne, to je zakázaný! - Za to půjdeš do pekla. - Nebylo to schválně. Tak to jo. Když je to omylem, zůstaneš na správné cestě. Oni to totiž dali do quiche.

- Bylo to schovaný, podvedli mě. - Do prdele. Když jsem to ochutnal, bylo to dobrý, tak jsem to dojedl. To jako fakt? Tak v tom případě ne. Takže půjdu do pekla? No jasně, to je přímá cesta do pekla. - A co když budu jíst 3 týdny jen rybu? - Ne, konec. - To je na hovno. - To je trest. Vem si s sebou opalovák, není tam klima.

Takový lidi nesnáším. No nic, jdu si dát pastis. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz - Otče, zhřešil jsem. - Počkej, jsem spal. Otče, modlíte se? Ne, spal jsem. Musím se zlepšit. Ještě tu není a už se gebím. 20 zvonků a konec.

Ne. Msíš zzvont smrem k… Rychle pryč, ta není jehovistka. Dobře a… Stop. Dobrý den, otče. Otče? Otče? - Otče?

- Už toho mám plný zuby! - Musíš toho hned nechat. - Bylo to schovaný. Už jsme to probírali. Jestli je to… - Byl to quiche. - To je jedno. Jdeš přímo do pekla. - Ale bylo to schovaný. - Prej schovaný. Můžeš. Akce. Dobrý den, otče. Moc ti to trvalo.

Dobrý den, otče. To jsem já. Yes, yes, yes, je to on! Dobrý den, otče. Otče? Tatínku? Běž pryč. Dobrý den, otče.

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nerad poukazuju na chyby, ale v popisku by mělo být: "ve vtipném skeči" https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=ske%C4%8D

13

Odpovědět

Není ten odkaz na příručku zbytečný, když jde pravděpodobně o překlep?

31

Odpovědět

Jé, díky. Já tuhle chybu neudělala poprvé 😅. Musím se to už konečně odnaučit :).

20

Odpovědět

Super video, akurát na ďalšiu flame war v diskusii pod videom. To ste ešte nepochopili, že prekladať takéto videá len prikladá olej do ohňa miestnym krčmovým mudrcom, ktorí precestovali celý svet a ktorí všetko vedia a všetko videli? Ale tak hlavne, že to prinesie sledovanosť.

Choďte do riti s takým videom.

217

Odpovědět

Tak sem nechoď. Čau.

113

Odpovědět

si sa pekne zaradil, self burn those are rare

14

Odpovědět

Já už překládala několik dost kontroverzních videí, ale zrovna tohle mezi ně podle mě nepatří. Je to vtipný skeč, který si dělá legraci z absurdit všech náboženství, aniž by ale ani jedno nějak bytostně uráželo (alespoň tak to na mě, nezaujatého ateistu, působí). Pokud chtějí diskutující "flame war", dokážou si na to najít záminku i ve zcela nevinném videu, o tom jsem přesvědčená :D.

30

Odpovědět

Čísla ti nedám, nepočítam ľudí, ale žil som pár rokov v Izraeli, takže si dovolím povedať, že celkom dosť...

215

Odpovědět

Skvělé místo, kde si udělat názor na celé miliardové náboženství. :D Vážně kvalitní vzorek.

113

Odpovědět

+hemmŽilv Izraeli, ale o ortodoxních židech radši pomlčel. :D

121

Odpovědět

+RichhhOrtodoxný židia sú tŕňom v oku aj bežných židov/izraelitov a pomlčal som o nich z rovnakého dôvodu, ako som pomlčal o ortodoxných moslimoch, čo mám taký pocit, by sa ti páčilo ešte omnoho menej :)
Zober ženu/priateľku do izraela (mimo turistickej oblasti) a potom ju vezmi do pakistánu (mimo turistitkej oblasti).
Potom sa vráť a môžeš sa podeliť o skúsenosti :D

00

Odpovědět

Najhorší sú moslimovia. Aj tí najumiernenejší, to beru strašidelne vážne.Zožere náhodou slaninu a dobre že sa neodpáli.
Potom kresťania. Môžu znásilňovať, vraždiť koľko hrdlo ráči a neni žiadny problém, šák ja kresťan šák boh odpustí.
Najlepší sú židia. Umierneného žida človek ani nerozozná od normálneho človeka. Sú vzdelaný a pragmatický.

325

Odpovědět

Kolik že jsi osobně potkal muslimů, se kterými jsi i hovořil? :D

144

Odpovědět

+hemmja som zil asi 8 rokov v anglicku, v multikulti meste a ma pravdu predseda

211

Odpovědět

+vm vargaZvláštní, já procestoval země jako Turecko, Francii i Maroko a narazil jsem na muslimy, kterým bylo několikrát u zadnice, že si támhle někdo žere vepřový nebo nenosí burku. :D Že by chytrákův rozhled nebyl až tak velký?

102

Odpovědět

+HemmTo je právě to úskalí osobní zkušenosti: to, co zažijeme my sami na vlastní kůži je samozřejmě legitimní, ale zároveň pak na základě této zkušenosti máme tendenci generalizovat celou skupinu lidí (pozitivním i negativním směrem). Každý člověk je jiný, a i když se hlásí k nějaké určité skupině, pořád i ta skupina je ve svém rámci neskutečně rozmanitá.

120

Odpovědět

+Hemmtak k turistovi sa spravaju troska inac, ked chcu love, ja som s nimi zil v komunite, a problemy som mal len snimi, ale je to moja osobna skusenost niekokorocna, ako turista mas urcite lepsi prehlad

79

Odpovědět

+vm wargaJá tam nebyl jako turista s foťáčkem a cestovkou. Já tam byl delší dobu. V Turecku asi 3 týdny a něco a nemluvil jsem zdaleka jen s obchodníky. Ale hezká jednoduchá představa, jako ostatní komentáře. :D

76

Odpovědět

+vm wargaVzhledem k tomu, že tu máš přezdívku "minusák" bych spíš problém viděl v tobě. ;)

72

Odpovědět

+Hezkystakze tri tyzdne, wau to uz si bol skoro jeden z nich, facepalm, este ktomu v dost tolerantnych moslimskych krajinach, ta poznamka o minusoch svedci o tvojej odbornosti

28

Odpovědět

+vm wargaTo mělo být asi na mě, ale nevadí. :)
Aha, protože Turecko je mnohem tolerantnější než Anglie. Dobrý sebestěr. :D Moje poukázání na tvé mínusy svědčí o tom, že za problémového se prezentuješ akorát ty. To byl asi další "selfburn".

62

Odpovědět

+Hemmto len svedci o tvojej je ubohosti, nemas argumenty, tak vytahujes nieco co s povodnym prispevkom nesuvisi, btw pises, ze to asi patrilo tebe a hned na to napises,, moje poukazani na tve minusy bla bla bla, takze si sa zase strapnil

18

Odpovědět

+vm vargaUž jsme si dřív psali o tvém trollení, nedomýšlení věcí a zaujatosti, což by sis mohl dohledat, kdyby sis nezapomněl heslo od svého účtu. Proto ta odpověď. :D A ano, souvisí. Tvoje minulé komentáře jen vypovídají o tvém omezeném uvažování a fasování mínusů. Škoda, zkusil jsi to. :D

51

Odpovědět

+Hemmmja som sa aspon dokazal zaregistrov, ty n to nemas mentalnu kapacitu, sorry , ze si nepametam kazdeho anonymneho trola bez argumentov, co sa zmoze akurat dat minus, skoda, skusil si to, zas to nevyslo, nezabudni sa odhlasovat, nech sa tu zas nestrapnujes

05

Odpovědět

+vm vargaSkvělý komentář typu "Sám seš blbej, heč!" :D A prý, kdo neudrží argumenty a téma. Já už ti tvé domněnky vyvrátil mínusáku. :D Jak snadno se nechaš zvyklat.

41

Odpovědět

+Hemmnic si nevyvratil, akurat tak svoje mentalne vyblitky, anonym, co si anonymne lajkuje neake nepodstatne komentare, ubohe

02

Odpovědět

+vm vargaKdyž to nevidíš nebo neumíš přiznat, nic už ti nepomůže. :D

21

Odpovědět

blbosti každé slovo

11