Temné vzorce na internetuNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:1 567

Temné vzorce (dark patterns) jsou taktiky v UX designu, které manipulují uživatele k úkonům, jež často nejsou v jejich zájmu. Dejte nám v komentářích vědět, kde jste na ně narazili, abychom si na ně mohli dát pozor. 

Bonus: 
O temných vzorcích vydala zajímavý článek Lenka Stawarczyk: Temné vzory v marketingu. Stojí nám to za to?

Přepis titulků

TEMNÉ VZORCE Temné vzorce jsou prvky uživatelského rozhraní, které jsou vytvořeny tak, aby uživatele oklamaly a přiměly je udělat něco, co by sami nechtěli, ale co pomůže danému podniku. Zkoušeli jste si někdy například smazat účet na Amazonu? Tady je úvodní stránka Amazonu. Kde byste začali hledat? Logicky tady v rozbalovacím menu Váš účet. Najdete v něm hromadu informací.

Když se ale snažíte smazat účet, předpokládáte, že to najdete tady. Najdete tu další hromadu informací. Platební možnosti, přihlášení a zabezpečení a spoustu dalších věcí. Můžete kliknout na každou položku na této stránce, ale nikde nenajdete možnost smazání účtu, protože tam prostě není. Abyste mohli svůj účet smazat, musíte sjet úplně dolů a pod sekcí Pomozte nám kliknout na Nápověda. Pak musíte přejít na Potřebujete více pomoci?, protože dát to sem by bylo moc snadné.

Poté kliknete na Kontaktujte nás. A tady to začíná být fakt směšné. Stále ani zmínka o smazání účtu, ale z horní nabídky čtyř možností pomoci zvolte Prime nebo něco jiného. To „něco jiného“ totiž chcete. V sekci Řekněte nám více o svém problému není pořád žádná zmínka o smazání účtu. Musíte vědět, že máte kliknout na Přihlášení a zabezpečení. A pak se v druhém rozbalovacím menu konečně objeví možnost Smazat můj účet. Ale i přesto si musíte popovídat s pracovníkem Amazonu, který vám bude vysvětlovat, proč je mazání účtu špatný nápad.

Nemůžete si účet smazat sami, musí to udělat oni. Tohle je temný vzorec – mizerná uživatelská zkušenost, která záměrně ztěžuje až znemožňuje činnost, která by Amazon mohla zranit. Specialista na UX Harry Brignull tento druh vzorce označuje za laciný motel: design, díky němuž se někam velmi snadno dostanete, ale jen těžko to opustíte. Brignull je vlastně ten, kdo v roce 2010 termín temný vzorec vytvořil, a od té doby tuto problematiku katalogizuje a přednáší o ní.

Temné vzorce známe snad všichni. Stačí prohledat e-mail a hned na něco narazíte. Například tady dostávám spam od Architectural Digest. Sjedu dolů a… Podívejte se na to. Je to chaos, ale úmyslný chaos. Odkaz na odhlášení je tady, ale je pekelně těžké ho najít. To proto, že je napsán stejným písmem a barvou jako zbytek drobného textu.

Tady je další vzorec, který zneužívá barvy. Jennifer DeRome na blogu UserTesting upozorňuje, že mobilní hra Two Dots vás provází celým zážitkem tím, že nabízí zelená tlačítka. Zelené tlačítko na spuštění hry, na výběr úrovně, na zahájení úrovně a tři zelená tlačítka na pokračování na další úroveň a tak dále. Ale jakmile úroveň prohrajete, barevné schéma se změní. Zelené tlačítko vás zavede přímo k nákupu v aplikaci, zatímco tlačítko pro pokračování je jen malé x, které se ztrácí v širším prvku.

Zajímalo by mě, kolik lidí kvůli podmíněnému reflexu kliklo na Koupit tahy. Jde o vcelku neškodný temný vzorec, ale ukazuje, jak firmy mohou využít jednoduchou věc jako barva k ovlivňování. Na závažnějším konci spektra máte věci jako tento banner s reklamou na Chatmost, který vypadá, jako by na něm bylo smítko prachu, a když se ho pokusíte setřít, omylem kliknete na odkaz. Nebo stránky jako Booking.com dělají vše, co je v jejich silách, aby zvýšily naléhavost nákupu.

Jdou až tak daleko, že vás upozorní velkými červenými oznámeními na hotelové pokoje, které jste právě propásli. Raději si hned něco rezervujte. Nechcete, aby se to stalo znovu, ne? Občas nějaká firma zajde příliš daleko a poruší zákon. Pamatujete, jak vám chodily spamové pozvánky na LinkedIn od přátel? Mohl za to matoucí temný vzorec na jejich stránce Přidat kontakty, který LinkedInu umožnil stáhnout si e-mailové adresy lidí a posílat jim opakované zprávy bez jejich souhlasu.

Dan Schlosser v blogovém příspěvku ukázal, jak se LinkedIn během registrace a nastavení pokusil uživatele osmkrát oklamat, aby mu poskytli své e-mailové kontakty. Bohužel se ukázalo, že LinkedIn zašel příliš daleko. Uživatelé podali stížnost, v níž tvrdili, že opakované nevyžádané e-maily poškodily jejich reputaci. LinkedIn urovnal spor za 13 milionů USD, což nakonec vyšlo na 10 USD na uživatele. Je vzácné, aby temné vzorce čelily takovým důsledkům. Většinou zůstávají právě na té správné straně zákona, protože ví, že je těžké vymyslet zákony na psychologické triky UX designu.

Na internetu všechno bojuje o vaši pozornost, ale je rozdíl mezi těmi, kdo si dávají práci s budováním důvěry a loajality, a speciální nabídkou, na kterou jste klikli a zapsala vás do měsíčního předplatného. Nebo sociální sítí, která vás temným vzorcem přiměla umožnit jí prodávat data, o kterých jste nevěděli. Část odpovědnosti leží na nás, ale část také na designu. Není to vina designérů – ti jen plní úkoly, které jim byly zadány, a moc dobře ví, že když je nesplní oni, tak někdo jiný.

Jak říká Brignull: „Nejlepší obranou proti temným vzorcům je být si jich vědomi a veřejně pranýřovat firmy, které je využívají.“ Design je tím, co zprostředkovává naši interakci s internetem. Jazyk, kterým ho čteme. Není přehnané požadovat, aby to byl jazyk srozumitelný a poctivý. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tu zlá EU zavedla GDPR. Takhle jen stačí říct, aby vymazali všechny informace, které se mě týkají a musí to udělat. Např. po dvou průzkumných telefonátech mi už nikdo takový nevolá. Stejné je to s účtem. Na co hledat tlačítko. Napsat na podporu a zažádat o výmaz. ez

52

Odpovědět

Jednoduchý protitah uživatelů a zákazníků: 1. nic od takových firem nekupovat, 2. nahlásit je na ČOI, 3. napsat jim veselý email, že jejich podvodné způsoby podnikání neschvaluju, ve společném státě je nechci, jejich zaměstnanci když to podporují ať se stydí, a vysvětlit jim body 1 a 2.
Za pět minut hotovo. Bez zpětné vazby, bez toho aniž bychom se my všichni ozvali, se ve světě nikdy nic nezmění. Seberte odvahu a dejte podobným vykukům najevo, že takhle ne.
Ať se daří všem čestným, zodpovědným a rozumným lidem i firmám!

132

Odpovědět

Bohužel, to nebude úplně fungovat.
ad 1) To bys musel nejprve každou firmu prolustrovat... O těchto praktikách se obvykle dozvíš až po uskutečnění např. nákupu. (Vzorec chování přeci není: Vytvořit účet - smazat účet - vytvořit účet znovu - nakoupit; ale je: Vytvořit účet - nakoupit - možná někdy smazat účet)
ad 2) nahlásit na ČOI má smysl, pokud jsou za hranou zákona, což zaprvé běžný uživatel neví a za druhé se často (jak je řečeno i ve videu) pohybují těsně na té legální straně - ozve se tedy jen pár lidí, se kterými to snadno vyřídí
ad 3) Těch 5 minut tomu nikdy nevěnuje dostatek uživatelů, aby to společnosti nějak významně trápilo - zaměstnanci se sice můžou stydět, ale výplata je výplata...

10

Odpovědět

Díky za překlad a za sdílený článek :).

Bohužel je to extrémně rozšířená praktika a není to v pořádku :( Naštěstí se v EU pracuje na GDPR 2.0 a dalších nařízeních, která snad některé z těchto praktik budou pokrývat.

Těch firem co to dělá v našich končinách je opravdu mnoho, například i Foodora, která nabízí nesmyslně vysoké slevy v řádech desítkách %, které jsou na základě naprosto nesmyslných původních cen a nebo také tlačí lidi ke koupi odpočtem 20 minut pro získání extra (falešné) slevy, atd...

82

Odpovědět

Rádo se stalo. Držím palce, ať se ti temná strana UX designu co nejvíce vyhýbá (nebo ty jí).

41