Ovládání myšlenkami

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:390
Počet zobrazení:4 208

Na Univerzitě v Minnesotě se povedlo nalézt způsob, jak ovládat robota myšlenkami. V tomto krátkém videu se dozvíte jak.

Přepis titulků

Tento dálkově řízený robot s kamerou vpředu zatáčí doprava a doleva, zvedá se a klesá, dokonce prolétá kruhy, a to vše skrze ovladač, který používá zvláštní nástroj. Co je to za nástroj? Lidská mysl. Zde na Univerzitě v Minnesotě profesor Bin He a jeho tým vytvořili neinvazivní systém nazývaný mozkovo-počítačové rozhraní.

To umožňuje člověku ovládat robota pouhými myšlenkami. Tým doktora He, zahrnuje Alexe Douda a Karla LeFleura, Například, když si představíte, že pravou ruku zatnete v pěst, robot zatočí doprava. A když si to představíte u obou rukou, robot se zvedne. Takhle to funguje. Když si člověk představí pohyb, bez toho, aniž by ho vykonal, určité neurony v mozkovém motorickém kortexu vyprodukují proud.

Proud zaznamenávají elektrody na EEG čepici a ta přenáší signál do počítače. Počítač převede vzorec signálu do příkazu a přenese ho k robotu skrz wi-fi. V tomto případě "Zatoč doprava". Toto mozkovo-počítačové rozhraní je o pomoci lidem s postižením nebo s neurodegenerativními nemocemi. O pomoci jim navrátit mobilitu, samostatnost a zvýšit výkonnost.

Rádi bychom viděli tuto technologii použitou k ovládání vozíku, umělých končetin a v jiných přístrojích. Toto má ohromný potenciál pro lidi, kteří se nemohou hýbat nebo mluvit. - A nejlepší na tom je... - Je to naprosto neinvazivní. Nikdo nemusí mít v mozku čip, který by sbíral neuronové signály. Jsme hrdí, že jsme učinili krok k tomuto cíli. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na podobném principu udělal stroj na čtení snů... zaznamenali určitou vlnu se specifickou výškou, počtu vrcholů, klesání atd... a zeptali se, co se jim zdálo... tohle dělali s několika tisíci lidmi... a data ukládali... když pak zaznamenali nějakou vlnu, porovnali to s databází a vyšlo jim, že se člověku zdálo třeba o pohřbu... ale samozřejmě úspěšnost byla asi nějakých 40 %... no uvidíme, tohle taky vypadá nadějně.. hlavně pro ty, kteří budou mít umělé robotické končetiny... vědcům gratuluji k objevu a přeji hodně štěstí v dalším vývoji :)

182

Odpovědět

a ako si človek, ktorý trebárs žije celý život bez rúk predstaví zatnutie pestí?

1813

Odpovědět

"Jak si člověk bez hlavy představí..." Myslím že to je spíš o tom pokroku než o tom, že tím hned vyřešíme všechno - 90 % nemocných díky tomu povede lepší život. Těch 10 %, no - říká se to blbě, ale snad někdy příště..

180

Odpovědět

+Noxtcl ľudia to už vás internetové diskusie zblbly natoľko že nechápete vtip?

1916

Odpovědět

Ve videu říká: 'představte si NAPŘÍKLAD, že...' přístroj můžou přeprogramovat na cokoli jiného třeba na utírání zadku...

181

Odpovědět

+Smaggynojo.. ale pokud někdo žije celý život bez rukou, jak si asi představí utírání zadku :D:D P.S.: Jen pro případ, že by se kubqo znovu ptal :D

184

Odpovědět

I lidé bez částí těla mají povědomí o jejím tvaru a poloze. To je zakódováno u každého člověka. Pro představu: fantómová bolest.

182

Odpovědět

Po dynamite konečne vynález, ktorý bude mať plnohodnotné mierové využitie. Bojoví letci ovládajúci stíhačky či drony myšlienkou budú schopní reagovať a manévrovať omnoho rýchlejšie, než je to dnes pomocou pilotnej páky.

187

Odpovědět

zajímavé, ale stejně jsou nejlepší ty pro fotografa nacvičené výrazy (2:11)

180

Odpovědět

"Kudy se tam domyslím šéfe?"
"Po dvou metrech se vydáš rukou nahoru. Pak následuje ostrý loket dolu, za nímž musíš koleno dozadu, protože jsou tam nízké mosty. Taky bys je mohl překolenovat dopředu, ale tam jsou zase dráty vysokého napětí, takže bych to nedoporučoval"
"Jak myslíte šéfe"
"Budu myslet hned za tebou, kdyby nastaly potíže"

183

Odpovědět

proč mě vůbec neudivuje, že na to přišel Asiat? :D

187

Odpovědět

rasista !

1822

Odpovědět

+matusyjsem si jistej, že ten asiat rasista není :D

181

Odpovědět

+matusy7 ľudí, ktorý nepočuli o predispozíciach národov :)
Asiati sú najchytrejší
Negri sú muzikálny.
Židáci sú obchodníci.
Biely sú mix.
Pekný deň a opäť si tú pseudotoleranciu strčte do análu :)

185

Odpovědět

+matusyOzval sa ten, ktorý nie je rasista a volá černochov n***i a ani sa nenamáha naučiť základy gramatiky...množné číslo - muzikálnI, bielI...Do análu sa prosím pekne strč sám ;)

182

Odpovědět

+matusyV prvom rade ty tupá hlava... naša gramatika nieje rovnaká ako česká. Ak si si nevšimol, tak som slovák....A keby si nebol vypatlaný, tak by ti došlo že rasista som, tak ako každý, komu neodumrela posledná mozgová bunka. A v poslednom rade hlupáčik... Rasizmus sa nerovná rasovej neznášanlivosti... mier tvojej nevzdelanej pokryteckej duši... pa

185

Odpovědět

tenhle typ ovladani je opravdu zajimavy pred rokem jsem mel tu moznost si ho vyzkouset ve skole pri hrani jednoduchy strilecky mel jsem na to 45minut a za tu dobu byl muj vrchol rozpohybovat postavicku dopredu(myslim ze to bylo o myslence mrknout) a skocit a obcas zatocit, btw. neprosel jsem tutorialem to soustredeni je hrozne narocny :)

181

Odpovědět

A proč jenom myslet? Měl jsem za to, že ty vlny projdou mozkem aď ten pohyb uděláš nebo ne. Nebylo by jednoduší normálně mrknout, než se soustředit na myšlenku, že mrkáš?

182

Odpovědět

+BullOverpredstav si ze si predstavujes jak zatinas ruku v pest ale ve skutecnosti se sni jenom skrabes na koulich ... dve ruzne veci

182

Odpovědět

+BullOverJo, ale když něco děláš a když si představuješ, že něco děláš, tak ty elektrický vlny v mozku jsou stejný... takže když to zpouští impuls, kterej vzniká při představě, že mrkáš, tak by to mělo zpustit i normální mrknutí, protože ten impuls v mozku je téměř stejnej.

183

Odpovědět

+BullOverkdyz mrknes umyslne tak pak ano to jde ale nefunguje to tak ze kdykoliv mrknes tak se pohnes dopredu musi to byt cilevedoma cinnost/myslenka

180

Odpovědět

+BullOverŘekl bych, že přesně tak to BullOver myslel. Též mě to napadlo, že by bylo o mnoho pohodlnější a jednodušší hlavně na to manévrování ty pohyby opravdu dělat, než si je jen představovat..

180

Odpovědět

+BullOverhmm, myslím že ne, protože když ten pohyb skutečně vykonáš, je ten impuls krátký a nevýrazný, kdežto když si to představuješ a přitom nic neděláš, mozek se snaží víc, aby signál vyslal a tím je silnější?

180

Odpovědět

Science, BITCH!

180

Odpovědět

Tohle video jsem už dneska určitě viděl... to ste ho sem dali podruhý, nebo bylo i někde jinde s titulkama?

1815

Odpovědět

Proč všechny ty palce dolu? Já to nemyslim jako kritiku. Jen jsem dneska to video na 100000% už viděl, ale netušim kde. Původně jsem myslel, že tady, ale v historii jsem ho taky nenašel, tak mě jen zajímá, jsetli ho sem z nějakýho důvodu nedali znova, nebo jestli sem ho viděl někde jine.

1810

Odpovědět

+BullOverdejá vu? SAKRA už se to potvrdilo... všichni jsme v matrixu... hele nezmizeli ti vchodový dveře nebo tak něco

184

Odpovědět

+BullOverAno, tohle video tu bylo už během dne. Ale pak se rychle vyměnilo za video Divize 1x03 a přesunulo se až teď na večer. Takže žádné deja vu, opravdu tu bylo. ;-)

181

Odpovědět

+BullOvernezmizely... :(

183

Odpovědět

+BullOverDíky Mithril :D přesně to sem chtěl slyšet... btw, neni náhodou možný, že tu byly obě ty videa najednou?

185

Odpovědět

Pomoc ľuďom s postihnutím... Skoro som mu aj uveril. Pred koncom projektu príde p. Generál Tupohlav s kufríčekom a bude rýchlo po pomoci invalidom. Ach tá naivita....

183

Odpovědět

Tváří se, jako by objevili Ameriku a přitom už je taková hračka dávno komerčně dostupná..
Viz http://emotiv.com/ a mnoho dalších...

180

Odpovědět

AGE OF CYBORGS is comming...

188