RukojmíRukojmí (S01E02)

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 7
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:4 515

Brazílie dále sleduje únos autobusu. Rogério se zaplétá do svých lží, zatímco je pod hledáčkem všemožných všetečných médií. Policie se snaží situaci vyřešit, ale to by nemohli být v jejím oddílu policisté Assis a Wilson. Jak se z toho Rogério vyvlékne?

Vysvětlivky:
Turano je favela v Rio de Janeiru. Jmenuje se po italském imigrantovi, který v této oblasti vlastnil statky před druhou světovou válkou. Po jejím vypuknutí "byl odejit" po demonstracích sousedů kvůli nepřátelské národnosti (Brazílie se přidala ve válce na stranu Spojenců v roce 1942 poté, co Němci a Italové potopili několik jejich plavidel v Atlantiku. Je to paradoxní, neboť v Brazílii vládl v té době diktátor Getúlio Vargas, který byl velmi nakloněn fašistickým myšlenkám).
Época, Veja Carta Capital jsou brazilské časopisy podobné Respektu nebo Reflexu.
Folha de São Paulo Cidadão jsou brazilské noviny.
Luiz Inácio "Lula" (krakatice) da Silva nemá ani základní vzdělání, protože pochází z chudých poměrů (číst se naučil v deseti). Momentálně je za mřížemi kvůli nejasnostem ohledně financování stavby jeho luxusní vily. Už byl dvakrát brazilským prezidentem, za jeho vlády štědře rozdával dávky, např. program Fome Zero (žádný hlad) zajišťoval minimální příjem nejchudším, pomocí cisteren všude pitnou vodu (to není samozřejmostí) či sociálně chudším dětem denně jídlo až dvě zdarma na školách; nebo Bolsa Família (příspěvek rodinám), jenž dává peníze rodinám, kteří splňují dvě podmínky: jejich děti jsou očkované a nemají ve škole příliš časté absence. Lula založil Stranu pracujících (Partido dos Trabalhadores) s rudou hvězdou ve znaku, která je zapletená do skandálů jako Mensalão, kdy se zjistilo, že platí měsíčně 260 tisíc korun opozičním poslancům, aby hlasovali v jejich prospěch; a Lava Jato (automyčka), které se původně vyšetřovaly skupiny podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Později se začal rozkrývat rozsáhlý systém, v němž politici inkasovali úplatky za přidělování předražených zakázek, včetně předsedů poslanecké sněmovny a senátu i několika ministrů. Skandál stál tehdejší prezidentku Dilmu Rousseff křeslo.
Petrobras (Petróleo Brasileiro) je brazilská energetická nadnárodní korporace, z hlediska obratu se jedná o největší firmu v Latinské Americe. Byla založená v roce 1953 již výše zmíněným prezidentem Vargasem. V nedávné době utrpěla skandálem Lava Jato, protože politici čerpali úplatky z jejích finančních rezerv.

Přepis titulků

Stačí třikrát denně aplikovat na dásně a po pouhém roce vám budou vaše ústa vonět příchutí tutti-frutti! Je to úžasná novinka, že Juliano? Její dech je voňavý, jako kdyby měla v puse žvýkačku. A teď se pojďme bavit vážně. O vážných věcech. Dnes budeme doprovázet drama Jordany Diasové, manželky hrdiny autobusu. - Všechno v pohodě, Jordano? - Dobrý večer, Betino. - Drahá, děkuji. - Já děkuji. Posaďte se a povězte nám, jak se vypořádáváte s tímto utrpením?

- No, Betino, je to těžké. - Zvládla jste znovu kontaktovat Rogéria? Ne, zkusila jsem mu zavolat, nezvedl to. Teď se bojím, že mu únosci něco provedli. Násilí, které otřásá touto zemí, je ostudné. Ostudné. Musíme je zabít. - Koho? - Zločince. Musíme je zabít. Nevím, jestli je musíme zabít. Lidé radši uvidí svého protějška mrtvého než zločince za mřížemi, kam patří. - Ne, chci, aby byli zločinci za mřížemi. - Přesně o tom mluvím. Kde je policie, aby odevzdala vagabundy do rukou lidu, který se o ně postará?

Chci, aby byly tyto kreatury propuštěny, a lid už vykoná svou spravedlnost. Protože teprve pak bude mít bandita strach. - A je důležité, aby měl strach. - Ne... ne, ne. Promiňte, vy upřednostňujete, aby amnestovali zločince? To říkáte národu? - Ne, jen chci zpátky svého manžela. - Ona chce manžela. A co chceme my, lide? My chceme zdravotnictví, bezpečnost, školství, důchody a spravedlnost. Kolik Rogériů ještě bude muset zemřít... - On neumřel.

- To nevíme. Ne? Nereaguje na hovory, nekontaktuje nás, nejpravděpodobnější je, - že byl brutálně zavražděn. - Dá-li Bůh... Netahejte sem Boha, chraň Bůh, on jediný nemá s tím nic společného. Magistrát však ano. Magistrát ano. Nechá společnost napospas a my pak musíme co? Vystřelit jim mozek z hlavy. Hej, obsazeno! Do prdele práce! Panenko skákavá. - Počkejte.

- Počkejte. - Bolí mě na prsou. - Dýchejte. Promiňte, pane, nevěděla jsem, že tu jste. Na recepci mi řekli, že ta děvka odešla. Děvka opravdu odešla, ale já zůstal. Tak vás prosím, abyste odešla. Promiňte. A nikomu to neříkejte. Nemůžu ztratit tuhle práci. Mám syna, tlustou mámu, starou tetu, která snad nikdy neumře... Nikomu to neřeknu. Pokud odejdete. Můj manžel byl ve vězení, nemůžu být nezaměstnaná. Můžete být v klidu, nebudete.

Mám doma 4 voříšky, které si z ulice vzaly ze soucitu děti. Pokud mě vyhodí, nebudu mít peníze a budu je muset obětovat. A to nechci. Buďte v klidu, nikomu to neřeknu. A teď můžete pomalu odejít. Počkat. - Já vás znám. - Ne. - Nejste kamarád Meily z Turana? - Ne. Možná jsem podobný. - Jste z toho baru odnaproti. - Taky ne. - Vy pracujete v televizi.

- Zavolám na recepci. Ne, dobrá, promiňte. Nechtěla jsem vás obtěžovat. - V pořádku. - A jak se jmenujete? Jmenuji se... Ulisses Guimarães. Chtěla byste mu něco říct? Ať už je kdekoliv? Panebože, dá-li Bůh, nic se mu nestalo. - Zkusíme mu zavolat. - Radši ne. - Vyzvání to? - Haló? Mirello? - Jsem tu.

- Co vidíš? Vidím hromadu ošklivých, starých a chudých lidí, co nemají nic pořádnýho na práci, a tak stojí u unesenýho autobusu místo toho, aby něco dělali. - Mirello. - Vidím autobus, Rogérie. - Je tam něco uvnitř? - Odtud tam nevidím, Rogério. - Neříkej moje jméno nahlas. - Jo, na světě je jen jeden Rogério, - a to ten, kterej je v tom busu. - Zkus něco od někoho zjistit. A co bych tak mohla zjistit? Promiňte, nic jsem neudělala, jen se tak porozhlížím.

- To jsem já, Wilson. - Wilsone, tomu nevěřím. Panejo! - Kam jsi zmizela? - Jak se máš? - Co tu děláš? - Tady? Teď? Nic. Dívám se na ten dav. Šla jsem kolem a chci vědět, co se děje. - A ty? - Já tu velím operaci tý věci. Autobusu. No ne! Děláš si srandu? Už jste něco zjistili? Zatím nic moc, ale máme dobrej plán. Tak mi ho pověz, policisto Wilsone.

Jaký je tvůj plán? - Jsi moc krásná. - To se ti jen zdá. Taková jsi nebyla. Vem si můj WhatsApp. - Mám tvoje číslo. - Máš? - Z toho období, uložila jsem si ho. - Tys nebyla takhle hodná. Něco se stalo. - To není pravda. To ty ses mi nevěnoval. - Proč jsme to spolu ukončili? - Protože jsi mě podvedl. - Já? Načapala jsem tě s jinou. - Na to si nevzpomínám.

- Víš, proč si na to pamatuju? Byli jste v mojí posteli. U mě doma. S mojí nejlepší kamarádkou. - Ptala ses na ten plán. - Povídej, pane policisto Wilsone. - Ty jsi ale zlobivá holka. - Co to kurva je? Tobě se líbí policajti, co? A že mám uniformu. - Jdi do prdele! - Zajdem na večeři? - Buď v uniformě. - Vezmu si cokoliv. - Zavzpomínáme si. - Mluv se mnou! Ale teď se soustřeďme na ten plán, jsem zvědavá.

Je to jednoduchý. Pustíme do autobusu plyn. Ten všechny uspí. Vejdeme, zatkneme únosce a osvobodíme rukojmí. - A kdy to provedete? - Co? Ten plyn? - To už připravujeme, dívej. - Už teď? - Jo, tamhle. - Kurva. Lide, tato žena trpí. Matka, která... Nejsem matka. - Žena, která plánuje být matkou.

- Nechci mít děti. - Ale vy máte matku. - Ano. Je to drama matky ženy, která nechce mít děti. Mé matce to vůbec nevadí. Je to drama všech brazilských matek, které trpí tím, že vidí své děti jako rukojmí zdejší kriminality. - Haló, lásko? - Vypadá to, že je Rogério na drátě. - Lásko? - Celá Brazílie vás slyší, Rogério. Jsme s vámi v tuto chvíli plné bolesti, úzkosti a utrpení.

Musím mluvit s policií. Pozor, Brazílie. Pozor, riodejaneirská police. Všichni pozor, Rogério něco chce. Mluvte. Přišli na ten plán. Na celý váš plán. - Jaký plán? - Plán, který... - Ale až za chvíli, po naší reklamě. - Ne, počkejte! Haló? Počkejme si na plán, který policie vymyslela. Nyní přestávka. - Šéfe, šéfe, musíme přerušit operaci.

- Co se stalo? - Přišli na náš plán. - Jak na něj kurva mohli přijít? Ten rukojmí Rogério to právě řekl v televizi. - Musí tu být nějaký informátor. - Leda někdo z nás, do prdele. - Proč? - Protože jen my víme o tom plánu, kurva. A Cilmara. - Kdo je Cilmara? - Jeho žena, ztratila ty dokumenty. Proč do píči a kurvy na mým ocasu z husí prdele a čertova ptáka a ještě jednou z tý prdele jsi pověděl ten zasranej tajnej policejní plán svý zpíčený manželce?

Ona se mě zeptala, v kolik se vrátím domů. Jestli brzo. Já řekl, že nevím, protože pracuje přesčas na tomhle únosu. A ona se zeptala: "A co přesně děláte?" Ona je žárlivá a myslí si, že ji podvádím se svou bejvalkou, Betou, i ta se mě snaží kontaktovat, ale já tomu odolávám. A tak, v rámci uklidňování, jsem jí řekl, že má policie tajný plán. Tak ji zajímalo, jaký tajný plán, ale to jsem nesměl říct, je totiž tajný. A ona mě osočila, že to určitě řeknu Betě, tý debilní kurvě.

A proto, aby se se mnou nerozvedla, jsem jí všechno prozradil. Zároveň jsem ji nabádal, aby udržela tajemství. - Assisi, přineseš mi vodu, prosím? - Jasně. - Chci toho zkurvysyna do zítřka na IT. - Pracoval tam dva roky jako dobrovolník - a vrátil se celý nadšený. - Dobře, od zítřka nastoupí u mě doma. - Je to bejvalej vaší ženy, šéfe. - Kurva. Mirello, potřebuji, abys ukončila tu policejní operaci. - Nejde to, už probíhá.

- Něco vymysli, potřebuji 5 minut. - Co chceš, abych udělala? - Zakřič, přitáhni na sebe pozornost. Podívejte se, támhle v okně je ten únosce a má na sobě bombu! - Rogério, jsi na drátě? - Jsem. - Co byste chtěl říct policii? - Přišli na jejich plán s plynem. - Jestliže ho vypustí, někoho zabijou. - Únosce odpálí bombu? - Jakou bombu? - On na sobě nemá pás s výbušninami? - Kdo? - Únosce? - Únosce má na sobě pás s bombou?

- Ano, podle zatím dostupných zpráv. - Bože na nebesích. - Počkat. Vy jste ho viděli? - Svědci ho viděli. - A jak vypadá? - To byste nám měl říct vy, Rogérie. - Ano, vskutku asi má na sobě ten pás. Je tomu tak, přátelé. Tálibán se dostal do Brazílie. Proč mluvíte všichni najednou? Vůbec ničemu pak nerozumím. Ještě jsem ani nebyl u mikrofonu, jak bych vám asi tak odpovídal? Navíc není prostor pro otázky. Přečtu vám prohlášení. Děkuji.

Oznamuji vám s velkou lítostí, že stát Rio de Janeiro vyhlásil stav nouze. Pyrotechnici, brazilská armáda a Interpol už přijali patřičná opatření a v brzké době budeme znát přesnější postup. Nyní vstanu... a odejdu odtud. A nechci u toho slyšet ani pípnutí. - Pane guvernére? - Kdo to řekl? Kdo to řekl? Chci to vědět. Época? Veja? Vypadá to na Carta Capital. - Kdo to řekl?

- Folha. - Ptala se Folha? - Ano. Jako trest nechám reportéra novin Estadão zeptat se na jednu věc. - Je tu Estadão? - Jsem tu. - Ptejte se. - Zdravím, pane guvernére. - Zdravím. - Jsem Beira z novin Estadão. Chci se zeptat, jestli vás někdo z busu, tedy kromě Rogéria, kontaktoval? - Ne. - A není to divné? Hej!

- Kolik jsem vám dovolil otázek? - Jednu. Nyní odejdu a nechci slyšet ani pípnutí. Je to jasné? Tématem dne je tento autobus. Podívejte se, kdo je únosce? Volí Stranu pracujících? Zná Lulu? Je nějak propojen s Petrobrasem? Čerpá dotaci na rodiny? Je to hezoun? Jak tento Rogério šuká? Používá hračky? Nosí jeho žena nějaké pláště? Jaký je jeho názor na film Země? Má fyzičku?

Jak lze zhubnout v autobusu? Jak ztratit pár centimetrů v pasu během únosu? Má někde schované müsli? Je řešením stát se rukojmím? VIP. Je něco jako miss, ale neukazuje kundu. Slavní lidé v autobusech Patagonie. Chci fotky, chci svědectví. Chci fotky celebrit, které vstupujou do autobusů. Mladá a moderní žena: Jezdí autobusem? - Cláudia. - To jsem já. Promiňte, myslela jsem ten časopis.

Kdo je za něj zodpovědný? Já. Vy se jmenujete Cláudia a máte na starost časopis Cláudia? Cláudia z časopisu Cláudia. Dobře. Budete psát o sexuálních polohách uvnitř autobusu a o horoskopu. Co se stane v zítřejší telenovele? - Řekněte mi to. - Co? - Co se stane v zítřejší telenovele? - Vy to chcete vědět? - Mám službu, nebudu se moct koukat.

- Rosana shodí Daisy ze schodů a kvůli tomu spadne do kómatu. Ne. To si nahraju. To je vše. Nějaké otázky? Paní, já vás neznám a ani vy mě neznáte. Stačí. Nikdy jsem se nevidě... - Co se děje, s kým to mluvíš? - Lásko, díkybohu, žes přišla. - Co se děje, zavolals sem nějakou děvku? - Jasně, Al-Káida zaútočila na Brazílii a já se zajímám o děvku, co mi ho přeblaflne.

Co si stěžuješ? To mě napadlo proto, abych ti pomohla. Dávej pozor. Situace se vymkla kontrole. - To si myslíš? - Co mám dělat? V těchhle hadrech se můžeš jít vykoupat. - Myslíš, že mám nějakou naději? - Máš. Máš naději se rozvést, jít do vězení... - Je to v prdeli, co? - Je. - Co se tam děje?

- Sex, Rogérie. To se mělo dít i tady. Myslím v autobusu. Jak to, že se do teď nikdo z něho neozval? Ani nikdo z rukojmích nedal o sobě nic vědět. Proč? Nevím, Rogérie. Ale myslím, že bys za to měl být vděčný.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Haha, to je naprosto boží :DD

Also

Mirella.. Přesně ten typ holky na kterou každá manželka žárlí (oprávněně) :D

01

Odpovědět

kolko to ma casti?

10

Odpovědět

Pět ;)

30