Chrámová hádankaTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:138
Počet zobrazení:5 927

Po delším čase tu máme další logickou hádanku. Dostali byste se z prokletého chrámu? Podělte se s námi v komentářích.

Přepis titulků

Našli jste skrytá tlačítka, vyhnuli se skrytým pastím a nyní je vaše expedice v srdci starodávného chrámu uvnitř Ztraceného města. Ale zatímco se ve tmě snažíte rozluštit nápisy na stěnách, dva z osmi studentů, kteří přišli s vámi, narazí do oltáře. Dva obláčky zeleného kouře vylétnou vpřed a zdi se začnou třást.

Utíkáte jako o život a přijdete do místnosti, kde jste byli na cestě dovnitř. Je tam 5 chodeb, včetně té zpět k oltáři a té, která vede ven. Obrovské přesýpací hodiny ukazují zhruba hodinu času. Hluk okolo vám napovídá, že by bylo dobré být pryč, až se dosypou. Z toho, co si pamatujete na cestě sem, trvalo by zhruba 20 minut svižnou chůzí dostat se odsud k východu.

Víte, že tohle je poslední křižovatka před východem, ale vaše stopy nejsou k nalezení a nikdo si nepamatuje správnou cestu. Pokud se vás 9 rozdělí, měli byste mít právě tolik času, aby každá skupina prozkoumala jednu ze 4 chodeb a vrátila se do této místnosti. Pak se všichni budou moci vydat správnou cestou.

Má to ale háček. Nápisy popisují kletbu oltáře. Duše krále a královny tohoto města, kteří posednou vetřelce a pomocí klamu je dovedou ke zkáze. Když si vzpomenete na zelený kouř, uvědomíte si, že dva ze studentů byli prokleti. Jeden z nich nebo oba dva mohou kdykoliv lhát. Ale také mohou mluvit pravdu.

Víte s jistotou, že vás kletba nezasáhla, ale nevíte, kterým studentům můžete věřit. A protože posedlí studenti mohou lhát jen někdy, neexistuje jistý způsob, jak otestovat, který z nich je prokletý. Přijdete na způsob, jak zajistit, že všichni bezpečně utečete? Nebojte se, že by posedlí studenti napadli nebo zranili ostatní. Toto prokletí ovlivňuje pouze jejich komunikaci.

ZASTAVTE VIDEO, POKUD CHCETE HÁDANKU VYŘEŠIT SAMI. ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1. Nejdřív je důležité si uvědomit, že protože nejste posedlí, můžete jednu z chodeb prozkoumat sami. Takže zbývá 8 studentů na 3 chodby. Poslat dvě skupinky po čtyřech do dvou chodeb nebude fungovat, protože kdyby v jedné skupině byli dva lháři a oba by lhali, museli byste tipovat, komu věřit.

Ale když je rozdělíte na jeden pár a dvě skupiny po třech bude fungovat. Tady je důvod. Posedlí studenti můžou lhát nebo ne. Ale víte, že jsou pouze dva. A ostatních 6 studentů bude vždy mluvit pravdu. Když se skupiny vrátí na rozcestí, budou jejich členové buď ve shodě nebo se budou hádat, jestli východ našli.

Pokud se skupinka tří shodne, pak víte, že nikdo z nich nelže. U páru si nemůžete být jisti tak jako tak, ale potřebujete spolehlivé informace o třech ze čtyř chodeb. Na tu čtvrtou už přijdete díky vylučovací metodě. Samozřejmě je to všechno jedno, pokud máte kliku a najdete východ sám. Ale jinak máte celkem 3 možnosti, jak to může dopadnout.

Pokud se všechny skupiny shodnou, tak buď všichni říkají pravdu, nebo jsou dva posedlí studenti spolu ve dvojici. Tak jako tak, ignorujte pár. Pokud se hádá jedna ze skupin, obě ostatní mluví pravdu. A pokud nastaly dvě neshody, pak jsou posedlí studenti v různých skupinách.

A tím pádem můžete věřit většině v obou skupinkách po třech, protože aspoň dva v každé z nich budou mluvit pravdu. Chrám se za vámi zhroutí a zelené výpary vyletí ze dvou studentů. Jste v bezpečí a kletba už na vás nepůsobí. Po téhle prekérii řeknete studentům, že si zaslouží dovolenou. A vás čeká další expedice. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Stačí poslat 1-1-1-1 a ostatní mohou zatím luštit nápisy. Až se průzkumníci vrátí, otočí se ten, co východ našel a poběží zpátky. Logicky ten, kdo východ nenašel, se do chodby nevrátí. Provedeno mlčky, kletba chování neovlivňuje.

00

Odpovědět

Vlastně jenom 1-1-1. Pokud se po návratu neotočí ani jeden, je to ta prázdná chodba. A další osoba na luštění písma zůstane se mnou.

00

Odpovědět

Celá hádanka je naprosto špatně. Na začátku je řečeno, že ty dva nakažení studenti můžou lhát, ale taky můžou mluvit pravdu. Takže je podle videa pošlu 2-3-3. Až se vrátí tak skupina o dvou studentech řekne, že našla východ (skutečně ho našla), jedna trojce řekne že ne a u druhé trojce, kde jsou dva nakažený, jeden řekne že ho našli (nakažený) a dva řeknou že nenašli (nakažený bude mluvit pravdu a nenakažený taktéž). A jsme v patové situaci, kdy není jasné komu věřit...

32

Odpovědět

Nejsme, funguje to tak, jak je to ve videu popsané. Dvojice se shodla a trojice se shodla, tzn. že ti dva prokletí jsou v poslední trojici. Tzn. že víš, že dvojice mluví pravdu - správná cesta ven.

11

Odpovědět

Není důležité, kdo je nakažený, ale kdo lže. Skupiny jsou trojice1, trojice2, dvojice. Pokud bude jedna trojice v neshodě (ať už trojice1 nebo trojice2), znamená to, že někdo z nich lže. To znamená, že v oné dvojici alespoň jeden mluví pravdu. No a jelikož se shodli, tak není co dál řešit, hurá ven cestou dvojice.

10

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že cesta trvá 20 minut a oni mají jen 60 minut, tak to kvůli dohadování nestihnou. Pomřou všichni

101

Odpovědět

Na to, jak je to jednoduché, to vysvětlil tak složitě, že by si jeden myslel, že právě vyřešil tisíc let starou záhadu.. :D :D

101

Odpovědět

Ti, kterým to přišlo jednoduché, si můžou zkusit trochu jinou verzi: kolik potřebujete mít MINIMÁLNĚ studentů, pokud je 5 možných chodeb a tři studenti jsou prokletí?

Případně jaký je vzorec na ono minimální číslo, pokud je m chodeb a n studentů je prokletých? :)

41

Odpovědět

Tohle maj na jednom webu a je to fajn.
We noticed you're using AdBlock

That's fine, we won't be mad at you. As our service is free, we rely on ads and donations to keep the lights on. If you like what you see, please consider making a donation so we can continue running this awesome service!

81

Odpovědět

hmmm jedno video denne ....

61

Odpovědět

Mé řešení:
vykašlem se na komunikaci. První skupinka, co narazí na východ, tak odejde - nevrátí se. Vzhledem k tomu, že kletba ovlivňuje jen komunikaci a ne činnost, tak poslechne i prokletý student.

290

Odpovědět

Přesně tak bych to taky řešil, sice jen po jednom puštění, ale nepřijde mi, že by tam byl nějaký háček, proč to neudělat.

20

Odpovědět

Přesně to mě napadlo hned jak byly řečeny všechny podmínky. Je to sice cvičení na trochu toho logického uvažování/kombinatoriky, ale nevidím důvod proč to neřešit takto. Připadá mi to stejně spolehlivé a časově nenáročné a stoprocentní ve všech případech.

20

Odpovědět

Podle mě to jde udělat i 3 3 3, s tím, že do jedný chodby nepůjde nikdo.
3 se mnou bude mít jasnej výsledek a další dvě skupiny se jednoduchou logikou taky vyřeší.
Pokud nenajde východ ani jedna skupina, zůstane řešením ta neprozkoumaná chodba.

55

Odpovědět

Vaše trojice nic nenajde. Druhá trojice shodně prohlásí, že nic nenašla. U třetí dva řeknou, že našli východ, třetí to popře. Kam půjdete? Do jejich chodby? Co když to jsou ti dva prokletí, kteří nic nenašli, a ten třetí vás varoval? Nebo do té neprozkoumané? Co když ti tři našli východ, a ten jeden je prokletý? Nezapomeňte, ten druhý prokletý může popravdě říci, co viděl a být v kterékoli skupině.

162

Odpovědět

+komunardPokud se jedna trojice shodne, je tam minimálně jeden člověk, co mluví pravdu.
Tudíž ten shodnej názor je pravdivej a lháři jsou ti zbylí.
Logicky se dají vyřešit všechny varianty ;)

03

Odpovědět

+komunardNe, nedají. Dal jsem vám protipříklad. Takže byste s ním mohl já nevím třeba polemizovat, když nesouhlasíte. Zkuste mi třeba odpovědět, do které chodby byste šel v mnou popsaném případě (a prosím nezapomínejte, že "lhář" může mluvit pravdu, možná vám nerozumím, ale mám pocit, že předpokládáte opak).

30

Odpovědět

A co pripad, ze v jedne skupince tech 3, budou oba lhari, natrefi na spravny vychod, ale kdyz se vrati, tak to 2 ze 3 zaprou, tudiz spatne usoudis, ze spravnej vchod je ten posledni?

00

Odpovědět

+smaggyVzdy pocitej s nejhorsim moznym pripadem: moje skupinka samozrejme nic nenasla, druha tvrdi ze taky ne a treti se dvema lhari nasla vychod a tvrdi ze ne. Vzhledem k tomu, ze je zde jen jedne clovek, ktery nesouhlasi, usoudim, ze dva lzou a vydam se tam... podleme tohle reseni je bezproblemu - zkuste nekdo vymyslet kontrapriklad! :)

01

Odpovědět

+smaggyJohny: Stejná situace, akorát že jeden "lhář" (podmínka je, že může a NEMUSÍ slát) bude říkat pravdu. Opět usoudíš, že pravdu má minorita a zavedeš všechny na smrt, než aby ses vydal jednou cestou sám?

10

Odpovědět

Ty voe chápu, že vás reklamy živí, ale 15s než mohu video reklamu přeskočit?? Trochu extrém ne?

114

Odpovědět

jednoduchy nepujdu sviznou chuzi ale pobezim a jsem tam i zpatky za 20 minut...

111

Odpovědět

Co když budou všichni studenti pořád ve shodě?

02

Odpovědět

Pokud budou všechny skupiny ve shodě, tak
a) ti jedna z nich řekne kde je východ
b) všechny tři tvrdí, že nenašli východ, tudíž nevěříš dvojičce, protože jsou tam dva lháři (kdyby lhal někdo v trojičce, tak by tam byl aspoň jeden pravdomluvnej a došlo by ke konfliktu)

20

Odpovědět

+jenprochazimŘíkám že všude dojde ke shodě, takže co to meleš o konfliktu? ....

02

Odpovědět

+jenprochazimTak v tom pripade:
a) skupina 2 ludi klame (klamu obaja)
b) v skupine 2 ludi klamar nie je, alebo ak je tam hovori pravdu

V pripade a) teda ak najdu vychod ti dvaja co klamu a budu klamat vam vsetky 3 skupiny povedia ze vychod nenasli. Alebo vychod nie je tam kde su dvaja klamari a teda oni a este jedna skupina 3 ludi budu tvrdit ze nasli vychod. V oboch pripadoch viete urcit kde je vychod.

V pripade b) hovoria pravdu vsetci, lebo inak by ku zhode nemohlo dojst a teda vzdy len jedna skupina bude tvrdit ze nasla vychod.

10

Odpovědět

Má to mnohem jednoduší řešení. Jestliže mám hodinu času, tak stihnu projít 2 chodby sám a třetí nechám prozkoumat studenty, 6 z nich bude mít vždy pravdu. Jestliže po 20min nenajdou východ a ani já po 40min, půjdeme cestou č.4. Stále ještě zbývá akorát 20 min na útěk z chrámu.

125

Odpovědět

20 minút tam, no 20 minút cesty naspäť..

221

Odpovědět

Existuje mnohem jednodušší způsob.
Kletba ovlivňuje komunikaci, né chování.

Prostě pošlu do každé chodby 2 a řeknu jim, že pokud objeví východ, tak ať tam jeden počká a druhého pošle zpátky. Ta chodba kde se vrátí pouze jeden, bude ta správná, ať už bude ten druhý říkat cokoliv.

74

Odpovědět

A co když budou spolu dva prokletí?

33

Odpovědět

+bejbyto je fuk ne? na poslani nekoho nemam to nema vliv :D

90

Odpovědět

Ve skutečnosti to má minimálně 2 řešení. Kdyby skupiny byli 4 3 1 a já, tak se to dá vyřešit taky.

84

Další