Matka hrošice bojuje za své mláděBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:3 136
Návrat ke stádu s mládětem není pro hrochy nic jednoduchého.

Přepis titulků

Už za pár měsíců přestane místní voda téct. Osm tisíc čtverečních kilometrů močálů vyschne a zmizí. A všichni hroši z Okavanga budou čelit těžkým časům. Voda pro hrochy představuje útočiště. Chladí je za horkých dní. A poskytuje jim vegetaci, na které jsou závislí. A bezpečí před predátory. Ale když tohle všechno pomalu mizí, musí být všichni připraveni.

Mláděti je několik týdnů a už posílilo. Je načase, aby potkalo zbytek rodiny. Návrat do stáda s novým mládětem je vždy nebezpečná záležitost. Matka musí znovu prokázat, že je členkou stáda. A během tohoto procesu může nemotorný dospělý její mládě rozmačkat. Dominantní samec jí stojí přímo v cestě. Pokud se mu postaví, bude mít půlku boje za sebou.

Ale najednou se objevuje nečekaný problém. Její předchozí mládě se o to nové až nezdravě zajímá. Má jizvy z bitev a pravděpodobně i popudlivou povahu. Jde o žárlivost, nebo zvědavost? Obojí je nebezpečné. Mládě je na takovéto postrkování ještě příliš malé. Má strach a zůstává poblíž matky. Zvrtlo se to v útok, který musí matka zastavit.

Oba hroši zůstávají na okraji stáda. Ale zbytek rodiny je i tak slyší. Hroši jsou považováni za nejbližší žijící příbuzné velryb. A i oni se dorozumívají především pod vodou. Jejich hlavy a čelisti zachycují vibrace a posílají je přímo do uší. Z vibrací se stává zvuk. V těchto klidných vodách se vibrace mohou nést až 1,5 km daleko.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Úžasná zvířata..

30