Bílý spisovatel

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:4 112

Jak by to vypadalo, kdyby rozhovory s většinovými skupinami probíhaly stejně jako s menšinami? Video zhlédněte do konce.

Vysvětlivky:
José Bento Renato Monteiro Lobato byl brazilský modernistický spisovatel.
Rubem Fonseca je současný brazilský spisovatel. V češtině vyšly například jeho díla Mocné vášně a nedokonalé myšlenky nebo Černý román a jiné povídky, které obě doporučuji.
Mauricio Araújo de Sousa je slavný brazilský kreslíř a karikaturista. Zaměřuje se především na komiksy pro děti.

 

Přepis titulků

Dnes máme rozhovor s Heitorem Perazzou, který je bílý spisovatel. Naším cílem je připomenout, že v této zemi skutečně existuje bílá literatura. Heitore, jak se jako bílý spisovatel stavíte ke konceptu bílé hrdosti? Sám sebe nevidím jako bílého spisovatele. Pouze jako spisovatele. Všiml jsem si, že se ve vaší knize vyhýbáte bílým tématům, ačkoliv jste běloch. Ano, není to pro mě tolik zásadní. - Ale jste bílý... a vaše postavy jsou bílé. - Jsou. Chtěl bych vám říct, že když vás čtu, tak dokážu slyšet hlas bělochů.

Jde o ponoření se do bílé kultury a vašeho dialektu. Používáte také bílý slang, výrazy jako „pokorně žádám“ nebo „pakliže“. Kde jste se naučil bílou mluvu? Myslím, že mě ji naučil život. Jaké bylo přijetí bílou komunitou? Myslím, že dobré. V pohodě. Zaznamenal jste závist od ostatních bílých spisovatelů, kteří se neprosadili jako vy? Pardon.

„Bílou“ závist. Nic o závisti nevím. Nikdy jsem ji nezaznamenal. Byl bych ale rád, kdybychom nemluvili jen o tomto. Můžeme se bavit i o knize? - Jasně. - Nevím, jestli jste ji přečetl. Díval jsem se na tu knihu a všiml jsem si, že jednotlivé stránky jsou bílé. Možná je to náhodou, ale poslední stránka je zcela bílá. Je to náhodou. Úplně náhodou. Rozumím. Monteiro Lobato, Rubem Fonseca a Maurício de Sousa – odkazujete na ně, že? Upřímně ne.

Myslím, že nemáme nic společného kromě toho, že jsme bílí. Nevím jak vy, ale já vás vidím jako představitele bílé brazilské mládeže. - Jaké to pro vás je? - Myslím, že je to velká zodpovědnost. Obvykle se běloši uplatní na finančním trhu, v politice nebo začnou vařit pivo. Vy jste se ale rozhodl pro literaturu. To je pro mladé bělochy neobvyklé. Jak jste zvládl tento přechod k literatuře? No, mám rád psaní už odmalička. I když jste bílý. I když jsem bílý.

Moc hezké. Heitore, moc děkuji. Popovídali jsme si s Heitorem Perazzou. Byla to čest. Musíme ukázat našim divákům, že běloši můžou dělat to, co sami chtějí. Překlad: Adeus www.videacesky.cz Zdravím všechny. Dnes je mým hostem Bruno Magalhães. Heterosexuální zpěvák, který okouzlil celou Brazílii. Na jeho koncerty chodí zástupy heterosexuálů. Chtěl bych vědět, jaké jsou vaše další plány ve vaší heterosexuální kariéře.

A také se chci zeptat, jestli nemáte strach, že vás budou označovat za „heterosexuálního zpěváka“? A ještě vám chci poblahopřát. Kapsáče v roce 2019? Tohle je vskutku heterosexuál.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář