A Flock of Seagulls ‒ I Ran (So Far Away)Hudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:3 125

I Ran (So Far Away), také vydána pod názvem I Ran, je píseň od anglické new wave kapely A Flock of Seagulls. Song byl vydán v roce 1982 jako jejich třetí singl a zároveň druhý singl z alba, které se jmenuje po názvu kapely.

Obsadil první místo v australské hitparádě, sedmé na Novém Zélandu, ale hlavně dosáhl ve své době obrovského úspěchu umístěním na deváté pozici v americké hitparádě Billboard 100, ačkoliv v domovské Británii se mu tolik nedařilo. Za veliký úspěch za oceánem kapela vděčila převážně tomu, že se stala součástí tzv. druhé britské invaze, čímž slavný hudební časopis Rolling Stone označil vlnu britského muzikálního vlivu v první polovině osmdesátých let na území USA. V té době teprve začínající kabelová stanice MTV jej totiž zařadila v létě 1982 do tak časté rotace, že se „hejnu racků“ (jak zní český překlad názvu skupiny) nešlo vyhnout. Mohl za to také poněkud netradiční, osobitý účes, který později nosil frontman kapely Mike Score, jenž skutečně připomínal jakéhosi racka v letu; ale hlavně i specifický videoklip, který ve své době neměl obdoby. Vznikl totiž během jediného dne na objednávku právě od MTV, která na natáčení uvolnila celých lidových pět tisíc liber. Opravdu velmi svébytný klip s kamerou zabalenou do alobalu uprostřed zrcadlové síně, který režíroval Tony van den Ende a jenž je zároveň trefným odkazem na tvorbu Briana Ena a Roberta Frippa, se tak dodnes honosí titulem nejúspěšnějšího videoklipu v kategorii poměr cena/výkon v historii produkce MTV.

Však také stanice VH1 ve svém speciálu 100 Greatest Songs of the '80s uvedla I Ran jako číslo 55 ve svém pořadí, a co se týče žebříčku jednohitových zázraků, tedy 100 Greatest One-Hit Wonders of the 80s, obsadila píseň dokonce místo druhé. Nakonec snad i díky tomu byla vybrána i jako reklamní znělka a upoutávka v americké televizi na slavnou hru Grand Theft Auto: Vice City.

Přepis titulků

Překlad: ISNS www.videacesky.cz Šel jsem si tak ulicí, nemyslel bych, že někdy potkám dívku, jako jsi ty, potkám dívku, jako jsi ty. Se žlutohnědýma očima a kaštanovou kšticí, s takovýma očima, co mě zhypnotizují celého, zhypnotizují mě celého. A já utíkal, utíkal tak daleko, jen jsem utíkal, utíkal dnem i nocí, nebylo pro mě úniku.

Nad hlavou se ti objevuje mrak, paprsek světla na tebe shůry míří, na tebe shůry míří. Mrak je stále blíž a blíž, objeví se polární záře, polární záře.

A já utíkal, utíkal tak daleko, jen jsem utíkal, utíkal dnem i nocí, nebylo pro mě úniku. Zvedám ruku, abych se dotkl tvé tváře, před zraky se mi pomalu rozplýváš, pomalu se rozplýváš. Natáhl jsem ruku, abych to zkusil znovu, vznáším se v paprsku světla s tebou, v paprsku světla s tebou.

A já utíkal, utíkal tak daleko, jen jsem utíkal, utíkal dnem i nocí a já utíkal, utíkal tak daleko, jen jsem utíkal, nebylo však úniku.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda toho nízkého hodnocení, je to klasika :)

00