Queen - Bohemian RhapsodyHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:234
Počet zobrazení:17 027

Bohemian Rhapsody je píseň britské rockové skupiny Queen. Text napsal zpěvák Freddie Mercury pro album A Night at the Opera (1975).
Je to šestiminutová suita sestavená z několika částí bez refrénu: intro, balada, operní část, hard rocková část a coda. Skladba je tak dokonalou ukázkou Freddieho hudebního talentu.
Singl už tehdy doprovázelo "propagační video", čímž kapela předběhla dobu a natočila první videoklip sedm let před vznikem MTV.
V roce 2004 byla píseň uvedena do síně slávy hudebních cen Grammy.

Poznámky:
Coda označuje v hudbě zvláštní samostatnou část skladby, která se hraje jen jednou v úplném závěru.
Scaramouche je postava klauna z Italské komedie dell'arte.
Fandango je starý španelský tanec.
Magnifico se používá v hudbě a znamená "vznešeně".
Bismillah (ve jménu Alláhově) je první slovo v Koránu. (A než začnete v komentářích o ISIS a Trumpovi, tak Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, pocházel z komunity Pársů. Pársové podle tradice emigrovali v 10. století v důsledku muslimské perzekuce z Persie do Indie.)

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Je tohle skutečnost, nebo pouhý sen? Strhla mě lavina, neuniknu před skutečností. Otevři oči, pohlédni na nebe a uvidíš... Jsem jen chudý chlapec, nepotřebuju soucit. Lehce jsem nabyl, lehce pozbyl. Byl jsem nahoře i dole. A na kterou stranu vítr fouká mě vůbec netrápí. Mami, právě jsem zabil člověka.

Dal jsem mu k hlavě zbraň, stiskl spoušť, a teď je mrtvý. Mami, život teprve začal. Ale já ho právě zahodil. Mami... nechtěl jsem tě rozplakat. Pokud zítra touhle dobou nebudu zpátky, žij dál, jako by na ničem nezáleželo. Už je pozdě, přišel můj čas. Po zádech mi běhá mráz a celé tělo mě pořád bolí. Sbohem vám všem, už musím jít. Musím vás nechat za sebou a postavit se tváří k pravdě.

Mami... nechci umřít. I když někdy si přeju, abych se vůbec nenarodil. Vidím malou mužskou siluetu. Scaramouche, zatančíš nám fandango? Hromy a blesky mě hrozně moc děsí. Galileo! Figaro! Magnifico! Jsem jen chudý chlapec, nikdo mě nemá rád. Je to jen chudý chlapec z chudé rodiny. Ušetřete jeho život před touto hrůzou. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Pustíte mě? Ve jménu Alláhově, nepustíme tě! Pusťte ho!

Ve jménu Alláhově, nepustíme tě! Pusťte ho! Ve jménu Alláhově, nepustíme tě! Nechte mě jít! Nenecháme! Nikdy! Nikdy! Nikdy! Pusťte mě! Ne! Ne! Ne! Maminko moje! Pusťte mě! Belzebub si pro mě dal stranou jednoho čerta. Myslíš, že po mně můžeš plivat a házet kameny? Myslíš, že mě můžeš milovat, a pak mě nechat zemřít? Tohle mi nemůžeš udělat, zlato!

Musím se dostat ven, musím odsud vypadnout! Na ničem nezáleží, každý to vidí. Mně vážně na ničem nezáleží. Na kterou stranu vítr fouká...

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To...to je brutální skladba... oh...

30

Odpovědět

Můžu to slyšet po sté a pokaždé mi bude běhat mráz po zádech... Geniální skladba.

180

Odpovědět

Sedim u toho úplně zfučenej a nikdy jsem si neuvědomi,l jak hlubokej ten text je.... až teď...

201

Odpovědět

ted bez troleni.. Freddy je samozrejme super. Zbytek je omacka. Je ho velka skoda ze umrel tak mladej a proto me sere. Ze takhle nezodpovedne chcipne. Nemoh prcat s gumou?

a ja ho teda mel radsi kdyz uz mel kratky vlasy

514

Odpovědět

V době kdy se nakazil se o AIDS vědělo poměrně málo. První případ HIV/AIDS byl zaznamenán až v roce 1981 takže je to mladá nemoc. Další smrtelnou pohlavně přenosnou nemocí je třeba Syfilis, ale ta se dá včasně léčit proto do té doby nebyl takový strach z pohlavního styku s jiným člověkem jako teď.

120

Odpovědět

casovani titulku hAnce asi nic nerika :DD

115

Odpovědět

Proc tu poustite gay hudbu lidi kteri roznaseji aids

154

Odpovědět

Vážně? Ach jo...

60

Odpovědět

At se ti to libi nebo ne, Queen patri do sine slavy svetove hudby a to na prvni pricky. Pisen Bohemian Rhapsody je jedna z jejich nejvetsich hitu (mozna nejvetsi), takze tady ma sve misto. Pokud ti vadi sexualni orientace Mercuryho, nemusis se na to video preci divat ... neni to povinne.

80

Odpovědět

+PetrCBRnema vyznam odpovedat na komentare takeho bezvyznamenho cloveka

20

Odpovědět

Je fajn si někdy připomenout, jak vypadá a zní nesmrtelnost.

581

Odpovědět

lip to napsat nejde

161

Odpovědět

aha tak proto chcip vid.

233

Odpovědět

+rodierOrtel fanboy?

50

Odpovědět


Odpovědět

Freddieho hlas je prostě balzám pro uši!!!

341

Odpovědět

I pro duši…

100

Odpovědět

Díky !!!

130

Odpovědět

dobrý výběr ale zároveň ostuda, že to tu nebylo dřív

373