Kolonizace

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:162
Počet zobrazení:7 976

Jak asi mohlo vypadat vylodění portugalských kolonizátorů na brazilských březích?

Vysvětlivky:
Pedro Álvares Cabral je považovaný za objevitele Brazílie, ke které kvůli mořským proudům připlul náhodou v roce 1500. Zpočátku si myslel, že se jedná o ostrov, proto se nová kolonie portugalské koruny zpočátku jmenovala Ostrov Pravého Kříže. 
Pero Vaz de Caminha byl písařem Cabralova loďstva. Napsal Dopis o objevení Brazílie králi Manuelovi, který se považuje za první psaný dokument brazilské historie. Popisuje první kontakt s domorodci, první mši svatou na území kolonie i objevení rostliny Caesalpinia echinata, jejíž portugalské jméno pau-brasil později dalo vzniknout novému jménu této země.

Přepis titulků

Díval jsem se támhle, stál jsem tady, a viděl jsem, jak se přibliž-- - Co to je? - To jsem se lekl! - Uf, kamaráde! - Sakra! To je ale dálka! Jo? Tys mě ale vylekal, zrovna jsem tu něco vyprávěl. Jak se jmenuješ? Pedro Álvares Cabral. A ty? - Apuã. - Dobře, budeš indián. Jak je?

Heleď, přijeli jsme z Portugalska, kámo! - Z Portugalska? - To si kurva piš. Znáš? - Nikdy jsem o něm neslyšel. - Je to hodně daleko. - Tamtím směrem, rovně? - Daleko! Rovně, zatáčka, rovně, zatáčka. - Ty jo! - Zastavili jsme tu, abychom to tu omrkli. Vy jste tu páni? Ne, my tu jen tak přebýváme. - Protože to tu je nádherný. - Jo, to jo. - Do prdele, ta barva týhle vody!

- Jo, je to tu krásný. Tak jsme si tak říkali. že bychom tu mohli být páni my. Páni? Jak jako? No, prostě páni, vzít si tohle všechno pro nás. Všechno tady pokácet, protože co je pro vás dům, pro nás je nic. Všechno vyhodíme, postavíme tu spoustu věcí a usadíme se tu. Mám nápad. Místo abyste tu všechno pokáceli a způsobili tu chaos, tak sem všechny přiveď a budeme tu žít společně, tady je to velké! Můžeme se rozdělit!

Ne, to pro nás není dobrý. Takže vy chcete, abychom šli pryč? Co tě to napadá, já nechci, abyste šli pryč! Jsem tomu tak rozuměl! Jistě že ne, vy zůstanete. Když jsem řekl, že to tu pokácíme a budeme stavět, myslel jsem vás. - Nás? - Vy to tu pokácíte a uděláte všechnu práci, protože my vás zotročíme.

- A proč bychom to měli přijímat? - Proč? - Protože ti dám věci, do prdele. - Ty mi něco dáš? Jistě! Dívej, co pro tebe mám! - Co to je? Tkanina! - Tkanina? To si piš, bělostný, můžeš to nosit jako já. Pěkný to je, ale když se rozhlídneš, je tu ovoce jak nasráno, projdi se a natrhej si kvájavy, banány, všechno. A to vyměním za nějakej hadr?

To asi ne. - Si myslíš, že ti dám jen tohle? - Tak to říkáš. - Víš, co ti ještě dám? - To chci vidět! - Čum. - Co to je? Nebuď zvědavej. Kdo to je? Co to je za chlapa? - Vypadá jak já! - To jsi ty! - To je zrcadlo, kámo. - Paráda! - To jsi ty, do prdele. - Paráda! Nech mě mluvit. - To je pro tebe na hraní.

- Musím se ti omluvit za upřímnost, - ale moc mi to nevychází. - Jak jako? Pláž je obrovská. Projdi se, uvidíš pláže, vodopády, pláže, vodopády, ovoce, všechno, do prdele, a ty mi nabízíš hadr a zrcadlo. To úplně neštymuje, co? Hele, jestli to nepůjde po dobrým, půjde to po zlým. - Jak jako? - Prostě vyhlazení nebo decimace populace. Ty se mnou vyjebáváš. To jsem se naštval, v pohodě si s tebou od začátku povídám. - Byl jsem na tebe hnusnej?

- Ne, to vůbec ne. A ty přijdeš s řečma, že to tu vykácíš, zotročíš nás a tak. Já ti řeknu jasný ne, a tvoje srdce se naplní záští a povídáš o vyhlazování. Kolik vás tam je? Na to jsem tě chtěl upozornit, je nás tam přibližně 1 400. - 1 400? - Vás je kolik? Nás? Hele, při posledním sčítání to bylo asi pět šest milionů. Jenom tady, možná že ze stromů na tebe míří pár šípů, kurva. - Uděláme to takhle, líbíš se mi.

- Líbím se ti? - Jasný! - To je lepší! - Líbíš se mi! - To je ono! Kromě zrcadla a hadru ti dám tuhle čepici. - To snad ne. - Tahle čepice je tvoje. - Moje? - Jo! - Platí! - Kurva jo! - Můžete jít! - Ta čepice je bezva! Pero Vazi!

Vypadá to jako blbej obchod? Ale není! Když se dobře podíváte, mám tu tenhle flip-chart, na kterým bych chtěl vysvětlit podstatu tohohle byznysu. Chci myslet víc dopředu, moje hlava už je 500 let napřed. Možná že teď tomu nerozumíte. Protože... Chceš se na něco zeptat? Ptej se! Tys prodal naši zem za jednu čepici, viď? Ne, tohle je hodně zjednodušený. Chci vám to vysvětlit. Když se podíváte na všechno kolem sebe, zaplatili jsme za to něco?

Bylo to z tvý kapsy? Zaplatil jsi snad kvajávou, listem, ovocem? Bylo to zdarma! Takže když něco dostaneme od lidí, co to tu chtějí koupit, - tak to je co? - Zisk. Přesně tak! Už to začínáte chápat! Představte si nějakou instituci, která se o nás začne starat. Instituce indiánů, představte si muzeum indiánů! Lidi tam budou chodit, aby na nás koukali, rodiny, bude tam i tvoje teta. Třeba vystavená.

A tohle vám chci vysvětlit. Proto vám chci oznámit, že jednoho dne budeme mít Den indiána! Potlesk! - To je fakt dobrý! - A to je ono!

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten jazyk zní jak by se furt navzajem stírali

30

Odpovědět

Já tušil, že to dopadne špatně...

00

Odpovědět

Nicolas Cage

42

Odpovědět

Naprosto geniální :D Překlad taky skvělý :)

181

Odpovědět

Stydím se, že až při pohledu na hruď jsem zjistil, že dotyčný domorodec není žena.
Krásné video. :-)

120

Odpovědět

Not my proudest fap..

150

Odpovědět

genialne, verim v obrodu VC, mmochodom nacelnik boi commie

193

Odpovědět

Náčelník byl na výměnném pobytu, že tak dobře mluví portugalsky :D

30