Thumbnail play icon

Rammstein – Deutschland

93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:17 453

Nejnovější píseň skupiny Rammstein Německo ze stejnojmenného alba chystaného na květen budí kontroverze nejen v Německu. Politická témata nejsou této kapele cizí (například píseň Ich will), ale u tohoto videa se jim podařilo už jen ukázkou rozvířit debaty i kritiku. Nejkontroverznější byla scéna, která ukazuje členy kapely jako zajtce v koncentračním táboře. Více se můžete dočíst zde (česky), případně v časopise Spiegel (německy).

Poznámka k překladu:
Německá předpona über- znamená nad i přes a podílí se na tvoření všech přídavných jmen a sloves před textem "Německo nade všemi". Tahle stylistická figura se v češtině nedá zopakovat, protože daleko častěji tvoříme ta slova předponou pře- nebo úplně jinými tvary.

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle teda vážně přehnali! Kyrys propíchnutý mečem skrz na skrz? Nesmysl, urážka!

125

Odpovědět

Nebo tank Leopard I ve druhé světové.... Jak se opovážili?!

71

Odpovědět

:)))))))))))))))))))))))))))))))

30

Odpovědět

Já to pochopil tak, že ta hlavní postava (černoška) představuje Deutchland (Germánii) a ty okamžiky ukazují její zneužití napříč historií. Teroristi z RAF (terorizují Germánii), nacisti jí oblíkli do svojí uniformy atd. Ten konec nevím, možná jí zase jen zneužívají (porod) a ona nakonec umírá jako sněhurka v Sonne (hraje na konci). Každopádně je to pecka po všech stránkách.

161

Odpovědět

über allen znamená nade vše, nade všemi je über alles

114

Odpovědět

Právě naopak: https://www.deutschplus.net/pages/Indefinitpronomen_alle
Ale díky za názor :)

251

Odpovědět

+jesterkaV kontextu celé písně to je jak řikám, bohužel tvému překladu chybí kontext v několika místech

213

Odpovědět

+.No, já teda předpokládám, že autoři ovládají svůj rodný jazyk. Zrovna o tom verši jsem se bavila s jednou kamarádkou z Německa a shodly jsme se, že je to záměrně jinak než v bývalé hymně.

Zajímalo by mě na kterých místech, poděl se :)

151

Odpovědět

+jesterkaTaky jsem se ptal par lidí co mají lepší němčinu než já, a jejich překlad byl stejný jak můj. Asi nejvíc se rozcházíme v části über- všechno to jsou přídavná jména označující Německo, nikoli slovesa v infinitivu. Überheblich, überlegen, übernehmen, übergeben, überraschen, überfallen
Deutschland, Deutschland über allen

Bych přeložil takto: Nafoukané (povýšené asi synonnyma), nadřazený, přetížené, odevzdané, překvapené, přepadené, Německo Německo nade vše.

Oni jsou hrdí na Německo, že ikdyž způsobilo tolik zkázy je pro ně vždy na prvním místě, a ne že je Německo nadřazené jako za třetí říše. Proto Německo nade vše :)

39

Odpovědět

+.http://www.vlib.us/wwi/resources/archives/texts/t050824i/ponsonby.pdf

Kapitola XI:
A great deal of play was made throughout the war with the opening lines of a German
patriotic song:"Deutschland über Alles auf der ganzen Welt".---(Germany above all
things in the whole world.)

00

Odpovědět

+.Souhlasím, že by se tam kontextově víc hodily přídavný jména ale v téhle formě jsem je nikdy neslyšela. Obvykle je to třeba übernommen od übernehmen nebo überrascht od überraschen. Kvůli tomu mám své pochyby, že by to byly přídavný jména (už proto, že rodilí mluvčí tyhle formy jako přídavný jména nevnímají...).

Ale každopádně über allen je prostě nade všemi. Über allem je nade vším a über alles nade vše. Můžeš si názory kapely interpretovat jak chceš (ostatně s tvou interpretací moc nesouhlasím, ale to je vedlejší), ale v překladu má být to, co je v originálu. A oni zpívají nade všemi.

151

Odpovědět

+.Tak já až tak dobře německy neumim, ale jestli todle video vyjadřuje hrdost na Německo, tak to bude asi Souostroví Gulag vyjadřovat hrdost na Sovětský svaz :D

100

Odpovědět

Lidi nevíte, kde sehnat ty piano covery, co hrajou před začátkem show a zazněl i tady na konci?

30

Odpovědět

Ten cover je udělaný podle hlasu anděla v pozadí - z písně "Sonne."
Tady to je:
Rammstein - Deutschland | End credits piano cover (Sonne)

50

Odpovědět

+Glottal-T-MannJo tu jsem taky našel, ale ty ostatní co hráli v edenu už nikde moc nejsou... myslel jsem jestli nemají třeba nějaký ofiko nahrávky, ale vypadá to, že jen cover od různejch lidí

30

Odpovědět

+bbboltyNemůžu zaručit, že tam budou všechny, co někde hráli, ale jinak sbírku jejich piano coverů člověk najde tady https://open.spotify.com/album/6rK4qSVdrNCNnQwRCEFsw9, minimálně Sonne je přesně z tohohle alba :)

50

Odpovědět

+ScarecrowTohle přesně jsem hledal. Neuvěřitelně děkuji!

30

Odpovědět

Muzika skvělá, slova výborná, ale ten videoklip jsem nepochopil. :)

62

Odpovědět

Podle mě je to taková temná procházka německou historií, kdy je Germánie (temná historie v podobě "temné" ženy) nalezena novou rasou, která ji v klipu zkoumá.
Vidíme tam záběry z bitvy u Teutoburského lesa, potom třeba i pád Hindenburgu, divokou druhou polovina 20. let (zábava v podstvětí), rytíře z bitvy u Grunwaldu, krysy přinášející mor, hříchy církevních představených (obžerství a spol), DDR, koncetrační tábor s letícími V2 v pozadí, teroristy z Baader-Meinhof Gruppe, vojáky pochodující před velkou sochou Marxe, nácky a představitele církve upalující Germánii a následně pustošící stát. - proto se v tom klipu opakuje myšlenka toho, že Německo chceš milovat, ale zároveň i nenávidět.
Prostě a jednoduše :D těch narážek je tam moc. Doteď nechápu porod s psy a vlastně... možná jsem to nepochopil vůbec.
V tom je ta krása jejich tvorby!

511

Odpovědět

+Glottal-T-MannTy psi jsou v budoucnosti, takze asi germanie bude rodit cerne psy - muslimy atd.

1016

Odpovědět

+Glottal-T-MannVelmi přesné! Všimnul jsem si ještě několika dalších odkazů - V jednom momentě jeden z nacistických důstojníků líbá kněze - možný odkaz vztah tehdejší německé církve vůči nascistickému režimu. Dále ve vězení se sypající bankovky by vzhledem k dobovému oblečení kapely odpovídaly hyperinflaci ve 20. letech. Také když Germania oblečená ve zlatě před sebou vede psy, jsou 4 - připomíná kvadrigu (čtyřspřeží) na Braniborské bráně. A nazávěr když kapela jako "průzkumníci z budoucnosti" naloží Germanii do skleněné rakve a vyšlou do neznáma, tak se kapela vrací ke svému klipu k Sonne (koneckonců instrumentální verzi na piano slyšíme při závěrečných titulkách), kde se kapela podobně "osvovodila" od Sněhurky, jen aby poté litovali jejího odchodu. Celý ten klip je konflikt mezi láskou a nenávistí vůči své domovině. (P.S. To že do role Germanie obsadili černoškou herečku, vzhledem k večejně známým názorům kapely, považuji za částečně ironickou volbu (vzhledem k historickému útlaku menšin v Evropě) a částečně za vztyčený prostředník současným odpůrcům multikulturalismu.)

90

Odpovědět

Tak nejdřív čtu ve zprávách, že v Bruneji plánují zabíjet homosexuály, a chvíli potom vidím u nás tenhle naprosto perfektně povedený videoklip, přiměřeně kontroverzní v téhle kontroverzní době, a čtu na něj kritiku "zašli už příliš daleko" ??

280

Odpovědět

Tomu se říká dvojí metr a taky o tom zpíval "kontroverzní" skupina

30

Odpovědět

aky skandal, slnieckarskr ako cely ramstajn, du blejt

019

Odpovědět

Z té písničky mi celou dobu vyznívá něco ve stylu: my si myslíme, jak po celé té historii jsme teď kdovíjak super, ale ve skutečnosti jsme pořád ti samí parchanti. No... Brexit... ;D

60

Odpovědět

Všimněte si jak černá "germánie" ve většině scén drží uříznutou hlavu bojovníka,já to chápu jako narážku na manipulaci/znásilnění historie-nejdříve mu uřízne hlavu a potom oživí padlé bojovníky ve svůj prospěch a drží v ruce pořád hlavu které dává polibky.

00

Odpovědět

Vie niekto, čo symbolizovali tí "mafoši"? Nemecko sa niekedy zmietalo vo vlne kriminality, ako ČR a SR v 90. rokoch po Havlovej amnestii a keď si organizovaný zločin mohol dovoliť o niekoľko tried lepšie vybavenie (a právnikov a kopu ďalších vecí), ako mali štátne bezpečnostné zložky?

29

Odpovědět

slovaky tu nesceme

323

Odpovědět

+v m vargav m Vargu Nechceme😀

92

Odpovědět

Frakce rudé armády

40

Odpovědět

Od doby co to vyšlo mi to doma hraje neustále, tak díky za překlad

61

Odpovědět

Mě se to líbí. Od Teutoburského lesa po NDR. Zajímalo by mě jak na to reagují Němci.

54

Odpovědět

mNĚ

11

Odpovědět

Na joutůbovi má to video v tuto chvíli (29.3.2019 23:21:01)
10 283 730 zhlédnutí; 802 TIS. palců nahoru a 20 TIS. dolů.
Na to, že vložení je "Premiéra: 28. 3. 2019" je to slušný šrumec.
Něco nevhodného v tom může vidět jen velmi podivný člověk.

92

Odpovědět

"Něco nevhodného v tom může vidět jen velmi podivný člověk."
To si nemyslím. Stejně jako ne každý zkousne humor Jimmyho Carra. Když udělá vtip o potratech/holokaustu/znásilnění, vždycky se najde někdo pro koho to bude nevhodné. Třeba pro slečnu, co podstoupila potrat, člověk původem Žid... A podobné to je i s videoklipem Rammsteinů, kdy některým přijde nevhodné propagovat se/vydělávat peníze na tématu holokaustu. Za sebe ještě dodám, že s videoklipem problém nemám.

58

Odpovědět

Tak tenhle videoklip je jak atomovka pro všechny pseudo-důležité lidi. Všichni, kdo považují nějaké téma za nedotknutelné, si v tom klipu něco najdou. Z mého hlediska je tohle naprosto parádní řemeslná práce. Těch momentů na různé odkazy v historii je neskutečný a Ramsteini si vůbec neberou servítky a to je dobře. Jen ať se potrefené husy ozvou, aspoň si normální lidi můžou ukázat, kdo je ve společnosti blbec.

323

Odpovědět

Po dlouhé době skvělý klip od Rammstein, udělali si tím velmi dobrou reklamu na jejich nové album. Jinak mi furt vrtají hlavou ty symbolismy. V titulcích je žena pojmenovaná jako Germania, personifikace Německa. Podle mě zvolili černošku proto, že symbolem Německa (i Římské říše) je černá orlice - taky ji ve všech scénách na sobě nosí. Možná celkově symbolizuje jejich nacionalismus. Na konci zemře a zrodí se z ní šest štěňat - to může být cokoliv, nic mě nenapadá :D

102

Odpovědět

Symbolismy nemusí být jednoznačné ani na první pohled zřejmé, lze v nich hledat (a najít) i více věcí ;-) Ten příměr s černou orlicí je dobrý. Mě prve napadlo, že je to dobrý symbolismus té rozpolcenosti Německa, kdy "čisté" Německo vlastně symbolizuje černoška. Taky j to dobrý způsob jak říct: "Ne, my nejsme rasisti, my proti tomu vlastně i tak nějak jsme":-) (A pak je samozřejmě i scénograficky vděčná, protože "kontrastuje" s děním okolo).

Ti porození psi můžou být odrazem toho, jak někdo pořád věří, že "Germánie" porodí lepší lidi a vychází z toho spíš ksindl. Žádný spasitel nepřijde - jen smečka podvraťáků (i Rammsteini lezou v závěru po čtyřech). Ale jak říkáš "může to být cokoli" :-)

90

Odpovědět

+JezusNeodkazují ti psi náhodou na Romula a Rema?

01

Odpovědět

+Tyler DurdenTo asi né, Německo s tím nemá moc společného. Jinak pro zajímavost, ti psi jsou leonbergeři, německá rasa, která téměř vymřela za obou světových válek. V roce 1918 jich bylo jen pět a v roce 1945 osm. Naštěstí se je podařilo udržet.

70

Odpovědět

+JezusTak mě napadá - ta žena je ve videu pouze u NDR, z ní se pak narodí šest štěňat - šest německých států, které tvořily NDR. Jinak Rammstein odtud taky pochází.

50

Odpovědět

+PaeturNěmecko s Římem jistou souvislost má, je tu Svatá říše římská (národa německého) jakožto "pokračovatel" a ostatně i Třetí říše vychází právě z narážek na SŘŘ... Ovšem Romula a Rema vychovala vlčice, takže tímhle směrem bych se nevydával.
Šest států NDR je hodně zajímavých, ale spíš si myslím, že ta šestka je tam proto, že členů kapely je taky právě šest. (I když kdo ví, v klipu jedno ze štěňat drží sama Germánie, což bych čekal, že budou držet po jednom ti z kapely...). Nemáš ale pravdu, že by Gramánie byla jen ve videu z NDR, je přece všude, jen střídá kostýmy...

40

Odpovědět

+JezusMyslel jsem to tak, že je pouze u NDR, ne u Západního Německa.

00

Odpovědět

Copa Rammstein, ale proč nepřeložit songy přímo od Lindemanna? Proti němu jsou Rammstein Chinaski na playbacku.
Třeba jeho klip k Praise Abort...
LINDEMANN Praise Abort Official Video

31

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK