Vyrobte nejlepší stroj na vrh kokosemTaskmaster

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:4 963
Vrhací zařízení budou vyrábět Bob Mortimer, Aisling Bea, Mark Watson, Nish Kumar a Sally Phillips. Kromě technické zručnosti budou ale soutěžícím dělat problém ještě filozofické otázky: co je to vůbec stroj?

Přepis titulků

Vyrobte nejlepší stroj na vrh kokosem. - Ahoj. - Ahoj, Sally. Vidím, že úkol je na kokosu. Vyrobte nejlepší stroj na vrh kokosem. Máte na to dvacet minut a jeden pokus. Nejdelší vrh kokosem vyhrává. - Čas vám běží… - …odteď. Podívám se do kůlny.

- Takže mám vyrobit stroj, co tohle odhodí co nejdál? - To se tam píše? - Takže to prostě nemůžu vzít a hodit? - Jsi stroj? - Ne. Dobře, takže vyrobíme stroj. Jasňačka. Takže taková taskmasterovská klasika. Pět vzdělaných lidí, co vyrábějí stroj, který co nejdál odhodí kokos. Nejdřív se podíváme na proces výroby takového stroje a seskupili jsme dohromady Sally, Nishe a Aisling, protože se to zdálo hezké a také správné.

Tohle bude super. Takže něco jako… Potřebuju nějaký opěrný bod. No helemese. Co to tu máme? Kokos přilepím gafou na spodek téhle brusle, abych ho zatížila. A zároveň až dopadne, může dojet dál. Narazil jsem na problémeček. Nemohla bych dostat čaj? Zbývá 11 minut.

Jsem z toho trochu nervózní. - Z čeho? - Z času. Tak, jdeme na to. Au. Tak jo, jsme připraveni. - Co děláš? - Hledám opěrný bod. - Mohl bys to být ty. - Skrč se pod to. Tohle bude dole.

A co kdyby… Ne. Pořád se to posouvá. Se z toho poseru. - A je to. - Do toho! Asi se shodneme, že vyrobili jakési stroje. - Ano. - Opravdu? - Měli jsme luk. Tys dvakrát během první minuty řekla opěrný bod. Zdvojpáčilas to.

A katapult. A teď uvidíme, jak dopadly jejich pokusy. - Připraven? - Ano. - Pět, čtyři… - Začínáme na jedna? Sally? Dobrou noc a hodně štěstí. - Pět… - Čtyři… - Tři… - Dva… - Jedna… Pal! Pal!

- Už se dokutálel? - Dokutálel se. Z filmů Gladiátor a Statečné srdce by nic nebylo, kdyby tohle byla první střela. Gregory, po bitvě je každý generál. Když si řekneš, že z tebe bude tlustý indický Robin Hood, prostě jím budeš. - Chci tvrdá fakta. Co vzdálenosti? - Kokos Aisling dosáhl 4,4 metru, přičemž stála na vrchu vjezdové cesty, která má přes 4,4 metru, a kokos byl na brusli, stačilo do něj strčit.

Bylo to ale 4,4 metru. A Nish… 5,3 metru, což je ekvivalent ohromné řeky, velmi hluboké, ale uzoučké. Představ si, že bys hodila míň než tenhle udatný lukostřelec. Já si to nemusím představovat, mně se to stalo. - A Sally? - Sally dosáhla délky její tyče. 5,5 metru! Takže vede! Teď se podíváme, jak vrhací zařízení stavějí Bob a Mark.

- Nemám inženýrskou mysl. - Co hledáš? O to právě jde. Hledám něco, s čím by šlo očividně vrhat kokosem. - Můžu si to nejdřív vyzkoušet, že jo? - Ano. - A kde mám vrhat? - Kde chceš, Bobe. Jen to vyzkouším, jak to… Víš, co myslím. Potřebuju to mít v ruce. Jak… Jak poznáme, že došlo k vrhu? - Budu se dívat. - To jo, ale co je tím… Co vymezuje… - Co podle tebe vrh znamená?

- No jakože hod. Víš něco o strojích? Co je ten vůbec nejjednodušší stroj? - Stroj je cokoliv mechanického. - Dobře. - A držíš klobouk. - Ano. - A to je mechanické? - Ano. To sedí hezky. Já jenom testuju… ten stroj. - Myslíš klobouk? - To je můj vrhací stroj. - Jsem připraven. - Dobře. - Hodně štěstí, Marku.

- Díky. Já ti, Marku, říkám, že klobouk není stroj. Spíš ten tvůj druhý klobouk byl stroj, ten za 400 liber. Na internetu jsem našel důkaz, že klobouk může být stroj, - a Alexovi jsem to poslal. - Je to tak, poslal mi odkaz na stránku, kde je důkaz, že mezi stroje se můžou řadit i klobouky. Jmenuje se Wikipedie. A na stránce o strojích je seznam strojů a poslední slovo… Počítače, televize, rádia a klobouky. Instinkt mi říká, že berla je stroj spíš.

Je z kovu a měla pohyblivé části, s kterými jsem hýbal. A tys tu pohyblivou část použil. A teď uvidíme stroj a klobouk v akci. - Hodně štěstí, Bobe. - Díky. - Jeden pokus. - Připraven? Vrh! - To je vzdálenost, co můžeš změřit. - Trefil jsi mé stopky. Bob použil berlu.

A trefil mé stopky a ty se vypnuly. Nevím, jestli to chceš zohledňovat. A jeho vrh byl 16,2 metru dlouhý. - Mark dosáhl 18,9 metru. - Cože? Kdybych Marka za nepoužití stroje diskvalifikoval, dostal by nula bodů, že? - Takového tě neznám. - Nikdy jsem neměl takové dilema. Marku Watsonovi dám maximálně dva body. - To mu dám. - Takže to může být i míň? Může. - Takže to ještě nepíšu.

- Ne, zapiš si to. A zbytek rozřaď podle vzdálenosti. - Bobova berla je teda stroj? - Přesně tak. - Mám to ale štěstí. - Pět bodů. Čtyři pro Sally, tři pro Nishe, Mark dostává dva, takže Aisling taky? Taky dostává dva. Jak vypadají výsledky teď? První místo je remíza, Bob i Sally mají devět bodů. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video je moc fajn, ale mám pár poznámek k překladu:

04:02 - "Hindsight is 20/20" je fráze která nereferuje na aktuální rok, ale na ohlížení, zpětný pohled, v podstatě "sebereflexi", a 20/20 v této frázi znamená výraz, který se používá v optice, zejména v Americe - "20/20 vision" - který značí ideální stav zraku. "HindSIGHT is 20/20".
Přesnějším překladem by tedy bylo například: "Gregory, svou minulost vidím ostře, jako jestřáb", nebo: "Gregory, za sebe se umím ohlížet jako sova".

Druhá poznámka je k 04:45 - lukostřelec je v této konkrétní větě předmět, ne podmět, Greg do ní jenom vkládá hodně pauz. Správné znění by tedy bylo: "Představ si, že bys hodila míň než tenhle... udatný lukostřelec". Díky tomu pak i reakce Aisling - "Nemusím si to představovat, mně se to stalo" - dává větší smysl.

Toť mé hnidopišství, zbytek překladu perfektní. :)

60

Odpovědět

Díky za postřehy. V druhém případě jsem přehlédla, že se Greg díval na Aisling, jinak by mi to docvaklo. Měla jsem pocit, že se pořád dívá na Nishe, tak jsem si myslela, že mluví obecně. U toho prvního máte také pravdu, nedošlo mi, že je to idiom. V češtině bych ale volila jako ekvivalent, minimálně v tomto kontextu, „po bitvě je každý generál“, protože se tím Nish obrací na Grega, ne na sebe a svůj zrak.

40

Odpovědět

+ElTigre...a mně pro "hindsight" zase nedošel ten český idiom XD Nicméně rádo se stalo :)

40

Odpovědět

Technicky vzato, když ten klobouk použil tímto způsobem, tak nejen že JE to stroj, ale dokonce úplně stejný stroj jako ta berla :)
Oba použili věc, jako prostředek k využití odstředivé síly.

70