The Beach Boys – God Only KnowsHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:177
Počet zobrazení:4 799

Dnes se s hudebním klenotem podíváme do 60. let, která nepatřila pouze Beatles. Jednou z kapel, které bojovaly o post nejlepší kapely své doby, byli také The Beach Boys.

Skladba God Only Knows se objevila v roce 1966 na albu The Pet Sounds, které bylo už 11. studiovým albem skupiny (11 alb stihli vydat během pěti let). God Only Knows byla v mnoha směrech přelomová, ať už kvůli hudební aranži používající lesní roh, který můžete slyšet během intra, tak i díky dalším neobvyklým nástrojům (viola, akordeon, cello, klarinet) a jemné melodii, která ze skladby udělala jednu z nejsnáze rozpoznatelných písní od Beach Boys. Hudbu napsal Brian Wilson a o text se postaral Tony Asher. Jako u spousty raných písní Beach Boys však byla kvůli textu i tato píseň kritizována, skupina totiž dávala velký důraz na hudbu, zatímco její texty byly jednoduché, přímočaré a bez nápadu.

Skladbu God Only Knows jste mohli slyšet například na konci filmu Láska nebeská (Love Actually).

 The Beach Boys vznikli roku 1961 ve městě Hawthorne v Kalifornii. Jejími zakladateli byli bratři Brian, Carl a Dennis Wilsonovi, jejich bratranec Mike Love a kamarád Al Jardine. Od počátku vynikali především skvělými harmoniemi (např. píseň I Get Around) a také skladatelským uměním Briana Wislona. Byli největšími konkurenty The Beatles na americkém trhu a Brian Wilson dokonce s Paulem McCartneym „bojoval“ o post nejlepšího basisty na rockové scéně. Právě album Pet Sounds znamenalo pro Beach Boys průlom také ve Velké Británii, kde se stali roku 1966 nejoblíbenější skupinou. V roce 1983 zemřel Dennis Wilson, v roce 1998 pak Carl Wilson. Beach Boys však i přesto s menšími či většími obtížemi (zbylí členové se například soudili o autorská práva) pokračovali v hraní, aby v roce 2012 absolvovali turné k výročí 50 let existence kapely. Během této doby vydali Beach Boys celkem 30 alb a posbírali nespočet cen. Jsou považováni za nejlepší americkou rockovou kapelu, časopis Rolling Stone je zařadil na 14. místo v žebříčku nejlepších umělců všech dob a v roce 1988 byli uvedeni do rocknrollové síně slávy.

Přepis titulků

Možná jsem tě vždycky nemiloval, ale dokud nad tebou září hvězdy, nemusíš o tom pochybovat, ujistím tě o tom, že jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Kdybys mě někdy měla opustit, věř mi, že i když život by šel dál, ve světě by pro mě už nic nezbylo, tak k čemu by mi pak život byl?

Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Kdybys mě někdy měla opustit, věř mi, že i když život by šel dál, ve světě by pro mě už nic nezbylo, tak k čemu by mi pak život byl? Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe.

Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe. Jen Bůh ví, co bych byl bez tebe... Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

GOOD VIBRATIONS!

181

Odpovědět

Úplná slabota. I get around a Wouldn’t It Be Nice by byly bývaly lepší volby.

1815

Odpovědět

a co chces prosimte prekladat na tehle pisnickach? :D je tam asi 6 slov :D pozij google prekladac :D tady tech slov neni o moc vice, ale krasnej text a pred vanocema se tahle pisnicka (vzhledem k love actually se kterou si to hodne lidi spojuje) dost hodí :)

181

Odpovědět

Tak za včerejšek jenom 2 videa....hodně to tu kleslo teda...Kdyby radši ubývaly reklamy, ale to nééééé

184

Odpovědět

Tohle video se mi pořád zobrazuje jako poslední přidané, to už se večer nic nepřidávalo nebo je chyba u mě?

181

Odpovědět

od beach boys jedine i get around jinak nic..

1815

Odpovědět

Geniálny song z geniálneho albumu.

181

Odpovědět

Prosím, přeložte Ride od Lany Del Rey!

1815

Odpovědět

Náhoda? Včera jsem koukala na Lásku nebeskou a pozastavila jsem se nad tímto songem a druhý den je tady? :D

182

Odpovědět

Já mám nejradši tuhle, takže si nestěžuju :) A už se těším, až si zase na Vánoce pustím Love Actually :)

181

Odpovědět

Osobně bych spíš ocenil California dreaming, I get around, nebo jak už pánové zmínili Wouldn't it be nice :)

184

Odpovědět

Barbara Ann

182

Odpovědět

+ZlopánTam toho není moc co překládat :D

181

Odpovědět

A co Wouldn't It Be Nice?

182

Odpovědět

Škoda, že jste sem nedali "Wouldn't it be nice". Ale jinak díky.

180

Odpovědět

Přesně.. nechápu

183

Odpovědět

Klidně se tu může v budoucnu objevit taky ;)

181

Odpovědět

Beach Boys je po Beatles a Queenech moje nejoblíbenější skupina. Má nejlepší melodie z historie. Sem hodně rád že jste je přidali :)

183