ChameleónPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:851
Počet zobrazení:14 407

Už jsme se dlouho nepoučili o žádném zajímavém zvířátku, a tak vám po delší době opět přinášíme další díl Pravdivých fakt. Dnes se zblízka podíváme na chameleóna, který svou lstivostí a špiónským uměním oklamal půlku planety. Nezapomeňte si video pustit i s anglickými titulky a naučit se pár nových slovíček. Slovníček: trick out = vyšňořený, eyelid = oční víčko fused = spojený, splynutý, sloučený pupil = zornice remarkable = pozoruhodný further more = k tomu ještě, navíc independently = nezávisle pay attention = dávat pozor, vnímat prey = kořist target = cíl fire = pálit, vystřelit aid = pomoc French kiss = francouzák commit to = zavázat se, oddat se něčemu prehensile = ovíjivý dainty = líbezný, hezkoučký pick up line = hláška na balení innuendo = narážka deception = podvod, trik deceive = oklamat, napálit, ošálit blend in = zapadnout, splynout surroundings = okolí mood = nálada convention = sjezd

Přepis titulků

Zde se dozvíme pravdivá fakta o šameleónu. Jakže? Čte se to chameleón? To slovo se zpočátku jevilo mnohem zajímavějším. Chameleón je jako obyčejná ještěrka, kterou si vzal do parády ten stařeček z Jamese Bonda, který rozdává všechny špiónské hračičky. Horní i spodní víčka chameleónových očí jsou spojena, aby vytvořila mezírku akorát tak velkou pro jeho zornici. Jeho špionážní očko se dokáže otočit až o 180 stupňů do všech směrů, čímž má k dispozici mimořádně obsáhlé zorné pole.

Navíc se každé z jeho očí může pohybovat nezávisle na tom druhém, a tak může chameleón sledovat dvě věci najednou. Díky této vlastnosti je ale bohužel nepříjemně patrné, když si vás přestane všímat. Když ovšem chameleón spatří kořist, zaměří se obě jeho oči přímo na cíl. Kdybyste byli cvrček Jémine, podělali byste si spoďáry zhruba... někdy... teď. Nejpůsobivější špiónská zbraň, kterou chameleón má, je jeho jazyk. Jedná se o nejdelší jazyk v poměru k velikosti těla u jakéhokoliv zvířete.

Jazyk má složený uvnitř úst jako tahací harmoniku, dokud není přiraven vypálit pomocí kolagenového katapultu. Moment, vždyť minul. Proč to ukazujeme? Dobrý pokus. Tohle chameleóni provádějí místo francouzáků, protože kdyby se líbání oddali o něco více, oba by vybuchli. Chameleón má ovíjivý ocas a malé ufounkovité čupr karate ruce, díky kterým může žít v lesích. Zde, na větvi vysoko nahoře, chameleón předvádí svůj elegantní partnerský tanec.

Skoro jako balet, opravdu. Hezoučké. Stejně jako James Bond, i chameleón přistupuje k partnerovi s hláškou plnou sexuálních narážek. Jak piješ svou kávu? S šukem, nebo bez? Teda, myslel jsem... že bych tě ojel. Nelíbíš se jí! Páni, ta tě fakt nemusí. Ale když už se spojení podaří, je to magické. Hups, červenej tryskáč, rozmazat, prosím! Snad největším podvodem, kterého ještěrčí špión chameleón kdy dosáhl, bylo přimět lidstvo se domnívat, že mění barvy, aby splynul s okolím.

Tak to není. Barvy mění podle teploty a své nálady. Jediné okolí, ve kterém by mohli takto splynout, by byl žalostný sjezd klaunů. To měnění barviček je ale stejně pořád pěkně namakané a funguje to díky chameleónově živoucímu tetování uvnitř těla. Buňky obsažené v kůži zvané chromatofory umí řídit distribuci pigmentu. Když je pigment nahusto nashromážděn ve středu, je buňka v podstatě průhledná, ale v momentě, kdy se roztáhne, objeví se zabarvení.

Pamatujte, když vám něko řekne, že se maskujete jako chameleón, odpovězte: "Tvoje máma". To je většinou umlčí. O co se teď snažíš? Je to trošičku trapné. Chceš si potřást rukou? Jako... chceš se pozdravit? Tak jo.

Že bych šel na procházku? Jooo-ne! Možná. I když. Ano. Ne. Ano. Hele, jsem malé kuřátko! Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A naše učitelka z přírodopisu si s těma barvama myslela že je to pravda :)

30

Odpovědět

"Do I feel like walking?" - to mě vždycky dostane :D

130

Odpovědět

Že bych šel na procházku ? Jo-Ne možná jo-ne :D To mně dostalo :D

341

Odpovědět

Jednou sem míval chameleona. Umřel. To si spletl kobylku s malou větví a udusil se. Idiot.

480

Odpovědět

Chtělo by to hodinovej dokument... k tomu pár piv a hadr pod sebe, protože když jsem slyšel Šamalalión tak sem to málem neudržel :-D

270

Odpovědět

Chameleoni jsou naprosto boží! :D Děsně roztomilý, doufám, že časem si jednoho pořídím :D Jo-ne? Jo-ne? Jo-ne?

260

Odpovědět

ten slovníček je opravdu příjemnej :)

200

Odpovědět

00:51, říká Jiminy cvrček. Jako ta kreslená postavička.

194

Odpovědět

Stále tam máte chybu. :)

182

Odpovědět

+SpoonerTen cvrček se ale v překladu jmenuje Jémine. Tedy tam chyba není :)

200

Odpovědět

Jojo, na maskování jsou odborníci chobotnice, např. http://youtu.be/PmDTtkZlMwM

210

Odpovědět

Díky ze titulky,
jen si dovolím drobnost - měl jsem za to, že furthermore se píše bez mezery ;)

190

Odpovědět

Škoda, že tam nedali, že chameleon zčerná, když je na sněhu.

204

Odpovědět

Video i překlad super jako vždy! Jen otázka, není "sad clown convetion" myšleno spíše jako sjezd smutných klaunů?

193

Odpovědět

*convention
Je nejlepší, když někdo (ve vší slušnosti) poukazuje na možnou chybu a sám jednu udělá. ;)

2228

Odpovědět

Naprosto kouzelné. :D

181

Odpovědět

NA TOTO SOM ČAKAL ! Ďakujem ...... " Look Im little chicken :D :D :D :D :D "

202

Odpovědět

Myslím, že celý tenhle systém s anglickými titulky je skvělý nápad :) velmi často se v podobných videích na YT objevují všemožná slangová slova a tak podobně, která vás ve škole prostě nenaučí a na hledání na internetu jsem občas dost líný. Takže díky moc :D

271

Odpovědět

Děkujem za pochvalu. Jsme rádi, že se líbí. ;-)

242
Další