Svět stereotypů: Blízký východ chce něco říct

Thumbnail play icon
50 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:6 935

Původem palestinská youtuberka Haifa Beseisso na svém kanálu Fly With Haifa a jiných sociálních sítích sdílí svůj život, cestovatelské příhody, ale také se dlouhodobě věnuje problematice islamofobie a snaží se bourat mýty a předsudky o muslimech i jiných obyvatelích Blízkého východu, severní Afriky a dalších oblastí muslimského světa. V rámci projektu #CreatorsForChange připravila působivé muzikálové číslo, které si bere na paškál nejeden stereotyp.

Poznámky:

Většinu výrazů z arabštiny, jejích dialektů a dalších jazyků užitých ve videu mimo angličtiny jsem ponechala v původním znění v českém přepisu.

chabíbi – miláček, zlatíčko
jala – pojďme!
inšálláh – dá-li Bůh
dín – víra
CEO (chief executive officer) – výkonný ředitel obchodní společnosti
Levanťan – obyvatel tzv. Levanty, oblasti východního Středomoří
hadžát – starší dámy
el šáb el Nubi – obyvatelé města Nubah
suk – trh
sadik al saduk – přátelský přítel
Hala Ochtí – pozdrav dívce
Hala Chúja – pozdrav chlapci
madžlis – místo sloužící k přivítání hostů a trávení společného času (také shromáždění jako legislativní orgán)
Salám alejkum – uvítací pozdrav v islámských zemích (v doslovném překladu: mír s vámi)
šabáb – mládež
manakiš – jídlo z východního Středomoří podobné pizze, jde o těsto posypané tymiánem, sýrem a mletým masem
El Chapo – přezdívka bývalého šéfa mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána

Přepis titulků

Víte, co sakra nesnáším? Tohle... Tohle je nádherně, zručně vypracovaná a vyměřená lež. Nachytali vás na ni už dávno. Tohle je ukázka toho, jak nás chce celý svět vidět. Sledujte. Dámy a pánové, vítejte ve Světě stereotypů.

Svět stereotypů, Svět stereotypů. Vítejte všichni ve Světě stereotypů. Já jsem muž a toto je má žena. Vždy chodím za ním a držím se zpátky. - Ticho! - Žijeme v hradech z písku a jezdíme na velbloudech, i na cestě do školy. Ano, uhodli jste, jsem utlačovaná. Nemůžu si dělat, co chci.

Mám deset žen, bombový život a pak si dám hummus. Pro chabíbiho cokoliv. Svět stereotypů, Svět stereotypů. Vítejte všichni ve Světě stereotypů. To stačí! Je na čase, abychom za sebe mluvili sami. Budu potřebovat mikrofon... Mikrofon...

Dej mi mikrofon, nech mě mluvit a vybít se. Holky z Blízkýho východu ti něco ukážou. Tak jala, jala, jala, zastavme stereotypy, inšálláh. A jo, máme rády kytky, ale když máme navrch, uvidíš naši pravou moc. Chovej se k ženě jako ke královně, nehledě na rasu, nehledě na dín. V srdcích máme lásku, rodina stojí za námi. Šiř o nás pomluvy a budeme se bránit. Máme lékařky, právničky, kavárnice, CEO, ministryně, nositelky PhD.

Netvrdím, že si nikdy nezoufáme, ale ukaž mi místo, kde je všechno tip ťop. Tímto prohlašuji, že se k nám naši muži chovají s respektem jako praví džentlmeni. - Kde mám Levanťanky? - Jo! - Súdánky? - Jo! - Egypťanky? - Jo! - Holky od Zálivu? - Jo! - Iráčanky? - Jo! - Maročanky? - Jo! Vždycky jsme byly silné, od Maroka po Irák, od těch nejmenších až po hadžát.

Tak se posaď a uvolni, dej si hummus a popkorn, protože tě vezmu na výlet po svém skutečném domově. - Vítejte na Blízkém východě! - Račte jít se mnou. Ukážeme vám naši stránku, kterou možná neznáte. - Lekce 1: Blízký východ... - ...není jen jedna země. Je jich vlastně mnohem víc, pokud jste to nevěděli.

Vítejte v zemi faraonů. Archeologové sem přijíždí z daleka. Vynalezli make-up, sklo a papír, kalendáře a zavlažování. Naučme se po egyptsku o jejich kultuře na řece Nil. - Sabah, sabah, ja. Am el Hag. - Tak říkaj: „Jak je?“ Popojděme o pár mil do města Nubah, země úsměvů. - Každý vás bude chtít rozesmát. - El šáb el Nubi vás budou chtít rozesmát. Rozesmát, rozesmát, rozesmát. Rozesmát, rozesmát, rozesmát, rozesmát, rozesmát.

Nubah vás rozesměje. A teď vzhůru do Maroka! Pojďte s námi a la, la, la, tohle je severní Afrika! - Modré město... - Taková krása! - ...plné radosti a klidu. - Pojďme na trh nebo suk, každý je tu... - ...sadik al saduk. - Mrkni na tohle. - Jak na Instagram! - Líbí? - Tak módní! Všichni na ulici se rádi zdraví. Hala Ochtí, Hala Chúja!

Hala Ochtí, Hala Chúja! Řekni Hala Ochtí, Hala Chúja! A teď pojďme do oblasti Zálivu. Odpočiňme si u madžlis... Salám alejkum! ...nebo u koní... ...nebo objímejme stromy. Miluju tě! Nebo pojďme do města! Mrakodrapy, Gucci a Ferrari!

Nebo vyražme s šabáb na duny a brm, brm, brm! Asi jste poznali, že rádi kombinujeme nové s tradičním. Tradice, tradice, je v pořádku být jiný! Tradice, tradice, více jednoty, méně rozdělování! Tradice, tradice, máme skvělé tradice! Tradice, tradice, povídejme si o tradicích! Třeba jak pozveme spoustu lidí a vždycky je překrmíme. Přivítat své přátele trvá asi dvě hodiny a dalších sedm zabere se s nimi rozloučit a opustit je.

Měj se, Khalto! Měj se, Amu! Měj se, Khalo! Měj se, Abdo! - Já jím pizzu. - Já manakiš. - Asi nám prostě oběma chutná sýr. Tak vstupte do našich životů, používejte oči a dívejte se. - Suďte podle smyslů a rozumu. - Ne podle tý zatracený televize! Ne tý zatracený televize! Tradice, tradice, povídejme si o tradici. Tradice, tradice, je v pořádku být jiný.

Pojďme na to! - Poslouchejte všichni! - Jo! Jo! - Každý kluk i holka! - Jo! Jo! - Nejde jen o Blízký východ! - Co? - Ale celý svět! Jde o celý svět! Ahoj všichni, jsem Afričan a ne, nebydlím se lvy. Jsem Asiat a nejsem jenom ajťák. Ahoj, jsem Latinoameričanka a můj strejda není El Chapo.

Tradice, tradice, je v pořádku být jiný. Tradice, tradice, více jednoty, méně rozdělování. Tradice, tradice, je v pořádku být jiný. - Koneckonců, v hloubi duše jsme všichni... - Jsme všichni... ...stejní! Salám alejkum. VIZE A PRODUKCE REŽIE KAMERA HUDBA HUDEBNÍ PRODUKCE SCÉNÁŘ Počkej.

Povídejme si o tradici, tradici, tradici... ZVLÁŠTNÍ PODĚKOVÁNÍ www.videacesky.cz Překlad: elcharvatova

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak jo... Podívejte, vůbec mi nevadí, když mě někdo označí za sluníčkáře, ale tohle je i na mě poněkud moc.

70

Odpovědět

ten zvuk sem musel vypnout, ale holky silně mrdatelný, takový migrantky bych bral, jnenže proč by sem vlastně chodili, když je tam všechno takový růžový a sluníčkový

43

Odpovědět

Pokud při pohledu na osobu opačného pohlaví potlačíš všechno, kromě pudů a posuzuješ ji jenom jako objekt zájmu určenému ke kopulování, tak je mi tě opravdu líto. Potom máš blíže ke zvířatům než k Homo sapiens sapiens. :P

31

Odpovědět

Řemeslné zpracování videa je výborné a dávám plný počet – 100 %. Ale...

Video je silně rasistické, protože na mapě v čase 3:13 vygumovali Izrael. Je tam jednobarevné území zobrazené jako Palestina! Proto to video stereotypy neboří, ale pouze potvrzuje.

192

Odpovědět

Izrael tam je. Má jenom podobnou barvu jako syrie, a jak je malej, tak písmena nejsou čitelný.

11

Odpovědět

takže se vlastně všichni mají dobře? To je dobrá zpráva, tak je nechme tak, nepotřebují od nás nic jak je vidět. :) Ale sem ať nepáchnou, ať si tancujou doma. :D

64

Odpovědět

Pred týždňom som sa vrátil z Izraela a Palestíny. Prvé ráno som strávil v kryte, lebo mi na hlavu padalo 450 balistických striel z pásma Gazy. Vtedy skúste tancovať na ulici!

Ale nie, vážne... strávil som tam veľmi zaujímavý a z veľkej časti aj veľmi príjemný čas. Avšak až taká hitparáda ako vo videu to nebola. Pokiaľ ide o ženy, tak v Palestíne ako moslimskom území na vôdzke síce nechodia, no s množstvom vecí je problém. Napr. aj prespať u ženy doma alebo sa s ňou objaviť na určitých verejných miestach (hlavne keď si beloch). V Jeruzaleme som mal izraelského sprievodcu a ten so mnou ani nechcel ísť do moslimských častí mesta. Povedal mi, že ja určite mám ísť ak chcem, že ako ku turistovi by sa ku mne mali správať dobre, ale jeho ako Izraelca by tam mohli dobodať nožom (vyslovene použil slovo "stab") Na druhú stranu, stretol som tam množstvo milých ľudí, ktorí boli neskutočne skvelí a pomohli, poradili, sprevádzali ma a tlmočili.
Celkovo mám super zážitky a strávil som tam príjemné chvíle, no ako človek, ktorý to nevníma len z TV ale naozaj tam aj bol (samozrejme, nemôžem hovoriť o Saudskej Arábii alebo Iráne, tam som zatiaľ nebol) sa nemôžem tváriť, že tento región je turistickým rajom a oázou pohody ako vo videu.

211

Odpovědět

Já v Íránu byl tři týdny. Lidi jsou tam taky velice příjemní, chtějí se bavit, nadávají na politiku, nelíbí se jim zřízení. Jsou tam například oddělené autobusy - vzadu ženy, vpředu muži, takže kolegyně musela chtě nechtě dozadu. Celkově mám z celé země dobrý dojem ale nesmíme nikdy zapomenout na to, že tihle příjemní lidé nejsou ti, kteří vládnou a určují politiku a náboženské zvyklosti. Tihle chtějí jen v klidu žít, ale o poměrech v zemi rozhodují ti, které často nepotkáváte. Přitahuje to určitou sortu lidí. Takže tak na téma hodných a zlých muslimů. Hodných je 75%, ale rozhodují ti zbylí...

42

Odpovědět

Překvapuje mě, že jim takový úlet jejich manželé povolili.

159

Odpovědět

Muslimská propaganda. Realita je Troška jinde: https://en.wikipedia.org/wiki/My_Stealthy_Freedom

79

Odpovědět

Zrovna teď jsem na idnes dočetl, jak 6ti letá holčina byla šikanována a pak pořezaná malým arabem za to, že věděla dobře německy. Možná off-topic téma.

2011

Odpovědět

Já myslela, že tenhle kanál je na Okamurovce až moc sofistikovanej, tak se sem nestahujou. O.O Odkud jsi sem zabloudil?

1133

Odpovědět

+klaraI "neokamurovci" čtou články na Idnes. Taky jsem ho četl.

151

Odpovědět

+jjkTo, že ten článek někdo přečte, nic neznamená...to že se o něm zmíní pod tímhle videem už jo. Ano, je to off-topic.

312

Odpovědět

Vytloukat stereotyp dalším stereotypem. Všechno je lalala a tralala, veselé barvičky, všichni se mají rádi, všichni úsměv, pohoda, stejná práva, stejné možnosti, žádné předsudky. Velký prd vážení.

Osobně jsem kdysi cestoval například Íránem, tohle jsem tam teda opravdu neviděl. Země to je pěkná, zajímavá historie, ale ... mimo hlavní město to je chudoba a nic, ženy tam mají obecně malá práva (některé věci jsou úplně debilní, 2 hotely nás kvůli kamarádce odmítly, ten třetí musel dělat administrativní čachry, aby musela spát v samotném pokoji), turisty se snaží kde kdo ojebat (kromě staré generace, ti jsou neskutečně přívětiví a pohostinní). Východ Turecka něco podobného. Těch zážitků je mnoho, dobrých i hrozných. Potkáte dobré lidí, ale potkáte i takové, ze kterých vám není dobře a chcete pryč.

No a teď na mě vyskočí tohle....

373

Odpovědět

Samozřejmě že tohle není "ta jediná správná, pravdivá a všepopisující realita". Do sedmiminutového videa nemůžeš nacpat to, jak vypadá život milionů lidí. Ale tohle přeci není jediné video (ani na YouTube, ani na VideaČesky) zabývající se životem na Blízkém východě (jen namátkou na VČ máme některé díly Geography Now a Johna Olivera). Tohle video je jen dalším kousíčkem té skládačky, které se říká život. A že takhle vidí život youtuberka, která cestuje, asi není úplně šokující ;-)

1328

Odpovědět

+XardassTady velmi nesouhlasím. Pokud dělá videa a dokumenty o tom, jak se na určitých místech žije, tak paráda. Hlavně pokud je dělá se vším všudy, s kladnou i stinnou stránkou daného světa. Jenomže tohle video má napadat stereotyp a klišé formou dalšího stereotypu a klišé. Možná jsem prostě nepochopil pointu, ale přijde mi to jako vyrážení klínu klínem.

304

Odpovědět

+XardassXardass to máš síce pravdu, ale nič to nemení na tom, že toto napudrovaný ňuňu bulshit jednej nafrňenej pizdy, ktorú by v Pakistane na mieste ukameňovali. Toto video je poriadna kravina hlavne preto, že poskytuje úplne milný pohľad skrz ružové okuliare na tú najrozjebanejšiu časť sveta, v ktorej sa väšina obyvateľstva správa ako v temnom stredoveku uprostred katolíckej Európy.

128

Odpovědět

podle mě jde spíš o to ukázat, že vedle těch hrozných věcí existujou i dobrý, než vytvářet nějakej další stereotyp. protože podle těch stereotypů, na který se ve videu naráží, na Blízkým východě nic dobrýho není a všechny ženy jsou tam jen nešťastné otrokyně svých manželů... evidentně to není případ autorky videa a nechce, aby na ni a na její rodinu takto každý automaticky pohlížel - myslím že právě to jí dalo popud k tomu to video udělat

11