Zapeklitá RPG hra Legend of Grimrock 2

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:4 064

Dnes si pro vás Josh z kanálu Gaming Faster Than Light přichystal recenzi nové hry Legend of Grimrock 2. Vysvětlí vám, co se oproti prvnímu dílu ve hře zlepšilo a na čem by tvůrci mohli ještě trochu zapracovat.

Přepis titulků

Legend of Grimrock I a jeho puzzle patřily ve své době ke špici. Byla to jediná moderní hra z pohledu první osoby s prvky tile movementu a díky ní začali všichni znovu uvažovat o formátu hry, který zabředl v 80. letech. Legend of Grimrock 2 toho má hodně, co dokazovat. Je poznat, že se tvůrci řídili heslem "čím větší, tím lepší". V mnoha případech tomu dostáli, v jiných se to úplně nepovedlo. Pokud hledáte hru s hádankami, nemusíte už hledat dál. V Grimrocku najdete skvělé hádanky a hlavolamy, které musíte v tamních lokacích zdolat.

Můžou být součástí více lokací a nebo poslouží jen jako zábavný způsob, jak dostat odměnu. V některých otevřenějších prostorech se zdá, že jsou hádanky systematicky oddělené, což je užitečné, protože je můžete obejít a jít rovnou někam jinam. U hlavolamů rozprostírajících se skrz několik sklepení můžete ale pěkně narazit. Jedny dveře figurující ve hře nepotřebují klíč, otevírají se jedním určitým předmětem. Nebudu vám nic prozrazovat, ale tenhle konkrétní zámek mě neuvěřitelně deptal, nemohl jsem přijít na to, kde ten předmět najdu, i když jsem ho měl dávno v inventáři. Naštěstí jsou tam i hádanky, které můžete vyřešit i před tím, než byste se museli vrátit, ale jakmile je dokončíte, už nestačí se jen potulovat kolem a hledat vodítka.

Mapy jsou obrovské a až budete zpětně hledat něco, co jste propásli, moc se u toho nezasmějete. Ty dveře a další tajný zámek, který jsem přehlédl, mě stály slušných pár hodin navíc. Když najdete nějaké tajné tlačítko náhodou, je to paráda, a často vede k dobrovolné zábavě či boji. V tomto případě ale bylo to tlačítko nutné pro postup. Buď jsou hodně špatně označená, nebo jsem jenom fakt hloupý, ale kdybych nechtěl o Grimrocku udělat recenzi, asi bych to vzdal a už se ke hře nikdy nevrátil.

Asi jste si všimli, že těch několik posledních vět znělo trochu naštvaně. Nebojte, zbytek hry je bezvadný. Obecně vzato se rozhraní, menu, systém klikání na předměty a další věci od prvního dílu moc neliší, není třeba totiž hasit, co tě nepálí. To, že zvedám a hýbu s předměty a tlačítky pomocí myši dodává hře na opravdovosti, cítíte se, že hru hrajete společně s vašimi postavami, ne že jste jen divákem.

Na Grimrocku 1 lidé často kritizovali jeho monotónní a nudnou scenérii. Ani Grimrock 2 se bez oněch rozpadajících se klaustrofobických zdí neobešel, ale tentokrát je doprovázejí další doplňky jako chrámy, bažiny a lesy. Celkově vzato je Grimrock 2 dost temný a může být těžké se v něm orientovat, ale aspoň oceníte, když vylezete na druhé straně sklepení a uvidíte oblohu. Ta se navíc mění jako normální den a noc. Nejsem schopný odhadnout, jestli to má vliv na hru, ale je to pěkné. Rozmanitost příšer taky povyrostla a nejlepší je, že tvůrci skvěle dokázali využít tile movement v bojích.

Nepřátelé, kteří lítají, útočí z boku a poskakují kolem, dělají velký rozdíl. Je to mnohem zajímavější, když stojíte nepříteli v tváří v tvář třeba v nějaké úzké chodbě. Nejlepším příkladem je asi tahle obří ropucha. Dokáže vám jazykem ukrást zbraně a nebezpečně zaútočit z dálky přes dvě políčka, takže se musíte neustále pohybovat a snažit se, aby k vám nebyla čelem. Ale i kdyby se vám to dařilo, stejně vás obelstí a skočí vám za záda. Nepřátelé mají různé slabiny a způsobují různá zranění.

Řekl bych, že naučit se alchymii je poměrně nezbytné, protože uprostřed boje si životy doplníte jedině léčivými lektvary. Stejně tak vás bude hodně mrzet, pokud nebudete mít po ruce protijed. Můžete si vybrat z celkem široké škály dovedností, ale některé jsou zkrátka užitečnější a přinášejí s sebou více předmětů, takže při zvýšení úrovně rozdělujte své body uvážlivě. Výběr postavy je velice flexibilní, stejně jako obtížnost hry. Vyberte si z lehké, normální a těžké obtížnosti nebo z dalších možností, třeba tzv.

old-school módu, kde si mapu musíte nakreslit sami, a navíc se hra ukládá jen u záchytných krystalů. Pokud si chcete hru ještě o něco ztížit, můžete si vybrat postavu třídy "farmář". Ta nemá na začátku žádné schopnosti ani výhody, protože je farmář, ne bojovník. Ostatní postavy a rasy začínají se suprovými schopnostmi a statistikami. Existuje taky editor podzemí, který jsem zatím nevyzkoušel, ale vypadá stejně jako ten z Grimrocku 1. Nástroj na tvorbu map je bezva věc, už se těším, s jakými dobrodružstvími se tamní komunita vytasí.

Pokud hledáte boje, odměny, hádanky a prostor ke zkoumání, pak je Grimrock 2 lepší než ten první. Pokud vás zajímá spíše příběh, raději se znovu podívejte na již zmíněná čtyři kritéria, protože už po prvním videu příběh upadá do zapomnění. Ne že by byl nezajímavý, jen ho tam moc není. Dozvíte se o něm jen pomocí různých textových nápověd, dopisů nebo pár obrázků. Nicméně i tak dokáže pěkně podtrhnout atmosféru hry.

S Legend of Grimrock 2 zažijete vítězství, depky a dokonce i pár strašidelných momentů. Díky všem za sledování. Pod videem jsou umístěné odkazy na web hry a další. Budu točit taky kompletní walkthrough Grimrocku 2, všechno najdete v playlistu. Pokud se vám má recenze zalíbila, nezapomeňte ji ohodnotit, a jestli se chcete dozvědět o více bezvadných, divných, zajímavých indie hrách zdarma, odebírejte náš kanál. Příště ahoj! Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chápu, že jsem pro komentář nezvolil nejlepší video, je to offtopic, ale zase fantasy, tak snad to někdo zahlédne: právě probíhá akce na financování Journey Quest season 3. Pokud víte, seriál platí pouze tvůrci z vlastní kapsy a z podpory fanoušků a teď se řeší, jestli seženou vůbec tolik lidí, aby stálo za to začít Kickstarter. Kdo má zájem prosím přispějte. Vím, že původní dvě řady tu celkem vytvořili fankomunitu a nevím jak to někde lépe uveřejnit.

53

Odpovědět

Víme o tom a info jsme sdíleli i na našem Facebooku. ;-)

10

Odpovědět

Děs a hruza není nad starý dobrý The elder scroll:)

1333

Odpovědět

Ty ses lolek...Dungeon s TES nemuzes prece vubec srovnavat. Grimgrock je ve stylu Dungeon Mastera, Eye of Beholder, Wizardry 6-7, M&M apod. TES je je uplne jinej (ano, mluvim tedka prevazne o Arene). Grimrock me vratil zpatky o 20let, kdy byli dungeony na prvnim miste.

240

Odpovědět

Přidali klavesový zkratky na útočení? Jejich absence mě vadila u jedničky, protože většinu část boje jsem koukal akorat na dolní pravý roh.

30

Odpovědět

Zkratky na útok stále nejsou.

00

Odpovědět

Úžasná hra, ale Might and Magic je furt o trochu lepší :D

68

Odpovědět

Jak brány skeledalu..hned bych si zahral =)

170

Odpovědět

Hra ve které musíte používat mozek? Cože, to se ještě dělá? Dá se tam alespoň střílet muslimy v turbanu samopalem?

56

Odpovědět

Bohužel už moc ne... naštěstí v tomhle roce vyšly 2 vyjímky M&M X a tohle.

30

Odpovědět

+BullOverM&M X a Legeng of Grimrock z obou her jsem byl velice nadšený... Ale bohužel to nejsou hry pro "mladší hráče". Tohle jsou pecky pro old school pařany, pro které Dungeon Master II apod. znamenali neskutečně mnoho zábavy z nejen zabíjení potvor, ale i z bloudění, hledání cest a řešení puzzlů. Člověk se musel velmi dobře orientovat v prostoru jinak bloudil a bloudil. Proč zrovna zmiňuji DM II? Myslím si, že ve svém žánru je nepřekonaný... Systém kouzlení, dokonalá hudba šitá na míru atmosféře místa, kde se člověk zrovna nalézal, prodávání itemů trpasličímu obchodníkovi - smlouvání s ním... :-D, vybalancovanost jak puzzlů, tak obtížnosti soubojů, variabilita protivníků... Ale teď jsem začal hrát Legend of Grimrock 2 a musím říct, že je to první hra u které zvažuji, že DM II pro mě sesadila z pomyslného trůnu. Ale mám odehrané cca 3 hodiny, takže ještě s verdiktem nespěchám :-)

31

Odpovědět

+BullOverZde je vzorek hudby, pro pamětníky... Tohle z hlavy nikdy nedostanu... Naprosto perfektní... https://www.youtube.com/watch?v=59x02BzI2UA

30

Odpovědět

Zkrať si prosím opět to provokativní uživatelské jméno, které jsem ti včera sám zkracoval, aby nám tu nenarušovalo design webu. Děkuji. ;-)

1221

Odpovědět

+BugHer0No, tak pro tohle jsme rozhodně necinkali...

303

Odpovědět

s r a č k a

641

Odpovědět

hned ze zacatku mate anglicke titulky chvili.

00

Odpovědět

Omlouvám se, nahrála jsem špatnou verzi titulků. Už je to opraveno.

40