Aya Nakamura – Djadja

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

28 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:154
Počet zobrazení:2 035

Djadja je píseň malijsko-francouzské zpěvačky, která vystupuje pod jménem Aya Nakamura. Když song před dvěma lety vyšel, zboural nejen francouzské hitparády: stal se i číslem jedna v Nizozemsku, což se žádné francouzské zpěvačce nepodařilo od dob Édith Piaf. Píseň se do žebříčků opět vrátila na přelomu jara a léta 2020 a v této chvíli má na YouTube přes 670 milionů zhlédnutí. Zaslechli jste tuto písničku někde? Jak se vám líbí?

Námět na píseň vzešel z osobní zkušenosti zpěvačky, název skladby je smyšleným jménem pro muže, lháře, který o ženách trousí nepravdy. Slova písně ovšem skrývají i další záludné výrazy či méně známá slova pocházející z afrických slangů a posluchači si museli počkat, než je zpěvačka vysvětlila. Pro zájemce některé vypisuji níže:

  • Sloveso tchouffer (v písni použito ve větě „Le jour où on se croise, faut pas tchouffer“) pochází ze slangu z Pobřeží slonoviny a ve francouzštině odpovídá výrazům foirer, merder či déconner (v češtině zhruba jako podělat se, posrat se).
  • Jeden z ústředních veršů písně „En catchana baby tu dead ça“ zamotal posluchačům hlavu hned nadvakrát, a to kvůli spojení en catchana tu dead ça. Zpěvačka později uvedla, že catchana je název pro sexuální pozici na pejska a tu dead ça znamená, že to někdo umí dost dobře, v písni je to ovšem myšleno ironicky.
  • Y’a R je spojení, které možná zamotalo hlavu starší generaci, ovšem ne teenagerům a pravidelným posluchačům francouzského rapu. Jde o zkratku spojení „Il n’y a rien“, což znamená přibližně „nic tam není“.

Přepis titulků

Aya Nakamura, oh yeah. Nazdar, zlato, co se děje? Povídaj se o mně strašný věci. Aha, ono to vypadá, že za tebou běhám? To není v pohodě. Jseš na hlavu? Že by byl svět tak malej? To sis myslel, že už se nikdy nepotkáme? Mohla bych tě ztrapnit, ale o to mi nejde.

Podle těch fám jsem byla v tvý posteli. Ach, ty lháři, v žádným případě, lháři. Nejsem tvá coura, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři, v žádným případě, lháři. Nejsem tvá coura, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ty myslíš na mě, já na to, jak vydělat prachy. Nejsem tvá máti, promlouvat do duše ti nebudu.

Mluvíš o mně, no a co. Plivej si dál, no a co. Chtěls mě mít, nevěděls, jak na to. Lhal jsi a skončíš v pekle. „Ojel jsem Nakamuru.“ Až se jednou potkáme, tak se neposer. Hrál sis na bráchu, jen abys mě pošpinil. Jdeš problémům naproti, aniž bys to věděl. To ti do prdele hrabe? Takhle se to nedělá.

To ti do prdele hrabe? Takhle se to nedělá. To ti do prdele hrabe? Takhle se to nedělá. Ach, ty lháři, v žádným případě, lháři. Nejsem tvá coura, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři.

V žádným případě, lháři. Nejsem tvá coura, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři. V žádným případě, lháři. Nejsem tvá coura, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři. V žádným případě, lháři. Nejsem tvá coura, lháři.

Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři. Nejsem tvá coura, lháři, fakt ne. V žádným případě, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři. Nejsem tvá coura, lháři, fakt ne. V žádným případě, lháři. Prej že ti to zezadu fakt jde. To si myslíš ty.

Prej že ti to zezadu fakt jde. Prej že ti to zezadu fakt jde. Prej že ti to zezadu fakt jde. Prej že ti to zezadu fakt jde. Ach, ty lháři. Ach, ty lháři. Ach, ty lháři. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tvl co to jako má být?! :-)

60

Odpovědět

Tohle byla nejhorší ubulená limonáda, jakou jsem kdy musel přetrpět. Dokonce to urazilo i mou zadnici, jež se oprudila, neboť chudinka moje malá dřepěla u tak děsného puberťáckého škváru!

90

Odpovědět

Nízké hodnocení dokazuje, že většina návštěvníků tohoto webu nepatří ke klasickým uživatelům internetu. To je dobře, alespoň "máme" nějakou vyšší laťku. Bohužel to video - ten fail zde dokazuje i něco o překladateli. Snad to je výjimka, však každý máme určitě něco co se nemusí zamlouvat někomu druhemu. Ale shrnul bych to asi nejsnáze takto - Bieber je taky populární, ale dělá "hudbu", kterou většina lidí nesnese.

Pokud překladatelka tento fail neočekávala ok. Pokud ten fail dokonce nechápe je to už velký problém, kterému se ani x znovu přeložených (recyklovaných) videí nevyrovná. Držím palce do budoucna. Je to koneckonců jen pro zábavu a poučení tento web.

74

Odpovědět

Tuto písničku jsem zde přeložila, protože jde momentálně o nejposlouchanější francouzskou skladbu. To mi přišlo jako zajímavá skutečnost, s kterou by se i český divák mohl seznámit, pokud ho to byť jen trochu zajímá. Neočekávala jsem sice, že bude písnička tak neoblíbená, to je pravda, ale že se divákům nelíbí, to mě neuráží ani nemrzí, však je právě na vás ohodnotit, jak se vám současná hudba líbí. Špatné hodnocení videa neberu jako hodnocení mé překladatelské práce. Na tomto webu nevybíráme jenom videa, která se nám překladatelům osobně líbí, vybíráme i ta videa, která jsou virální a nějakým způsobem cloumají internetem, ať už pozitivně, či negativně.

50

Odpovědět

konoksicht :)

65

Odpovědět

No jo. To je těžké. Chápu proč to tady má tak nízké hodnocení ale zároveň proč to byl hit :D

33

Odpovědět

zcela bez nadsázky bych se rád zeptal, proč že je to hit ? já to tam prostě nevidím. třeba sem kulturní barbar, proto bych si rád rozšířil obzory

42

Odpovědět

+plebsNejste kulturní barbar - tohle je prostě jen takový recept na hitovku. Je to chytlavé, rytmické, dá se to na to tancovat, na textu víceméně nezáleží.

21

Odpovědět

+CathanTohle jsou spravne ingedience na hitovku? Tak to muj vkus si asi dava pauzu a nebo sem proste vyrostl v jine dobe. Ale diky za osvetu. Preju pekny zbytek vecera

12

Odpovědět

Takze i na techto strankach se mazou komentare ?
Takova ubohost.
Jen proto, ze sem napsal, ze mi prijde skareda a jeji hudba hnusna a klip trapnej ? Ze neverim poctu views na YT ? Jaka vase interní pravidla sem porusil ? Na tyhle vase duhovy cenzury jednou dojedete

95

Odpovědět

Těžko odhadovat, který komentář byl váš, když píšete jako anonym. Pokud byste býval napsal takový komentář, jaký popisujete, smazání byste si nevysloužil, protože jak můžete vidět, podobných komentářů je tu mnoho a smazání se nedočkaly. Mohlo dojít k tomu, že na vaši IP adresu byl z nějakého důvodu v minulosti uvalen shadow ban, proto byste pak svůj komentář neviděl.

36

Odpovědět

+elcharvatovaNe, nebyl uvalen shadowban IP. Zmizel nejen muj komentar. Jako kdyby se probudil nejaky moderator a zacal mazat komentare. Nektere, ktere tu byly od vcerejska k videni, dnes jiz nejsou.
Jen me to prekvapilo, ze se tu neco tak trapne zpatecnickeho, jako je cenzura, deje.
Tim se samozrejme nesnazim jakkoliv znehodnocovat vami zpracovany preklad.

34

Odpovědět

+PlebsMazat i banovat se snažíme minimálně, většinou se k takovému kroku opravdu uchylujeme jen v případě extrémně sprostých výkřiků, které se nevztahují k videu, jsou urážlivé vůči překladatelům, jsou rasistické apod. Nejde nám o cenzuru či umlčování diskuze, názor můžete vyjádřit, jaký chcete, ale jde nám o zachování alespoň minimální úrovně slušnosti. Díky všem, co to chápou.

43

Odpovědět

+elcharvatovaPři vší úctě, můj koment neobsahoval ani jedno z výše vyjmenovaných věcí. Ani jedno sprosté slovo, ani jeden náznak ke klasickému pojmenování lidí tmavé kůže hantýrkou z bavlníkové plantáže. Proto se ptám, proto sem zaskočen. Až tady vyjmenuju půl slovníku nadávek, možná bych měl i pochopení... ačkoliv možná že ne. Sem proti cenzuře obecně a každej kdo neunese pár nadávek, nechť se schová do svého safe space a stáhne se do ulity a neleze na internety. Pak mohou ostatní mít diskusi a vyjádřit svůj názor bez obav, že jim to smaže anonymní písmenkový samozvaný ochránce.
No to je jedno, svoboda slovo se řítí do s****k.
Přeju pěkný den

36

Odpovědět

+plebsJe mi líto, jestli máte takový pocit a jestli došlo ke smazání takového komentáře. Já tuto diskuzi sleduji podrobně od začátku, vím o těch komentářích, které byly vidět a teď jsou skryté, nevím o komentářích, které byly smazány, to bohužel už dohledat nelze. Nedokážu si vysvětlit, proč by někdo z adminů takový komentář mazal, mohlo k tomu leda dojít omylem, nepozorností, klikem na špatné tlačítko. Opakuji, že takových komentářů je v této diskuzi hromada, proč bychom měli zájem mazat zrovna ten váš? Zapojujte se do diskuze prosím dál, chyba se mohla stát, ale snad už nestane.

23

Odpovědět

+elcharvatova"nevím o komentářích, které byly smazány, to bohužel už dohledat nelze"
V ideálním případě by měl ten systém fungovat tak, že "smazaný" komentář se ve skutečnosti nesmaže, jen se nikomu nezobrazuje. Admin by ale měl být stále schopný je vidět. Jen nápad k zamyšlení.

35

Odpovědět

+jjkOno by tu spis melo byt videt, ze některé komentare byly smazany ci jsou neviditelne na zakladate subjektivniho nazoru nejakyho ochrance lidskych citu. Jako na idiotskych novinkach. Tam je alespon videt, ze tam chorej cenzor radi. Tady nikoliv.
Coz je skoda, mival jsem rad tyto stranky.

26

Odpovědět

+PlebsJá bych to osobně měla ráda nastavené tak, jak říká +jjk, nebo i úplně jinak: kdysi zde existoval systém, že když měl komentář příliš palců dolů, skryl se, ale byl pro každého uživatele stále rozkliknutelný, pokud jej přesto chtěl vidět. Bohužel jsme ohledně technického rozvoje webu závislí na Mladé frontě a tam z pochopitelných důvodů nyní spousta věcí stojí. Několikrát jsme opakovali, že banujeme a mažeme výjimečně, snažíme se to dělat co nejméně, vysvětlovali jsme důvody, které ke smazání můžou vést. Samozřejmě je těžké určit, kde je ta hranice únosnosti, kvůli které se k banu odhodláme, ale to už může odhadnout pouze lidský cit. Pokud je vaše hranice citlivosti trochu dál, je mi líto, můžete se nad tím rozezlívat, ale dokud se nám o dohled nad komentáři nebudete starat vy, budeme je dál posuzovat my dle námi nastavených pravidel.

A nemyslete si, že si neberu podobné námitky vůči cenzuře k srdci. Od doby, co jsem zde na webu přeložila video Rowan Atkinson o svobodě slova, jsem obecně ke komentářům mnohem shovívavější. I když komentující napsal něco, co se mi zdálo ohavné, nevhodné, urážlivé vůči určité skupině lidí, přesto jsem to tam nechala, protože jsem doufala, že z toho aspoň ostatní poznají, že je to blbec. Nicméně někdy je toho už opravdu moc a těžko se na některé výkřiky hledí. Změníme tím něco, když komentář smažeme, dáme tím tomu člověku lekci, přesvědčíme ho změnit názor? Ne. Ale minimálně takovým lidem nebudeme dávat víc prostoru na šíření takových věcí. Vykřikovat si můžou stále i na spoustě jiných míst na internetu. Taky byste měli vědět, že tady neřádí nějaký cenzor utržený ze řetězu. O spoustě případů se radíme mezi ostatními překladateli, jestli považujeme něco smazat či zabanovat za vhodné.

A víc se k tomu asi vyjadřovat už nechci. Mám pocit, že jsme se obhajovali a vysvětlovali naše důvody už tolikrát, že pokud jste nepochopili doteď, proč a jak to děláme, vysvětlovat to dál je jen plýtvání časem. Mým i vaším.

74

Odpovědět

Na prvé počutie otras.Ale na druhé,hlavne ten refrén,už sa mi to začína pozdávať.Ou džadža(ty klamár).Celkom chytlavé.

29

Odpovědět

Těžko uvěřit, že je to mezinárodní hit.

182

Odpovědět

S díky, nepoužité vracím...

82

Odpovědět

tak je to odpad, ale ked si pozriete texty nasich,,,pophviezd, rozdiel tam nevidim

212

Odpovědět

Tak jako fajne baba, ale to je asi vše

410

Odpovědět

Moje hodnotenie: TRASH.. nie je za čo

182

Odpovědět

Překvapilo mě, že autotune má docela hezkou postavu. Ta musela stát peněz.

32

Odpovědět

Tuhle písničku jsem dnes slyšela poprvé. Příšerný hlas, hloupý klip a textově hrůza. Za mě jedna z nejblbějších věcí, co jsem za poslední dobu slyšela. Jak tahle bezduchá slátanina mohla bourat hitparády?

221

Odpovědět

Za mě v pohodě takový letní nenáročný hit pro holky no .... Holky nádherný teda ...Z příběhu plyne teda hluboké ponaučení o tom jak se nechovat k ženám..

37

Odpovědět

To je hluboké ponaučení (haha!). Já bych řek, že tři protagonistky videoklipu jsou hrozný p*či (neříkám, že ty osoby, ale postavy v klipu) a spíš než že by zpěvačku otravoval jeden neodbytnej bejvalej možná milenec/možná nemilenec (lhář) se zdá, že naopak ona vidí v kdejakým muži nebezpečí. Těžko říct proč, ale je to prý "letní hit", tak nad tím přemýšlet nemá cenu.
Slyšet to v radiu, tak si toho asi ani nevšimnu. V kombinaci s videoklipem to na mě působí odpudivě.
Takže proto nízké hodnocení ode mně. Proti překladu jiných francouzských písní rozhodně nejsem.

00
Další