Hanebné ovoce a zelenina

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:809
Počet zobrazení:9 183

Francouzský řetězec supermarketů Intermarché se rozhodl začít bojovat proti plýtvání jídlem. Co myslíte? Uplatnila by se podobná iniciativa i u nás? Slovíčka:

  • to encourage to - povzbudit, nabádat k...
  • on one hand..., on the other hand... - na jednu stranu..., na druhou stranu
  • waste - plýtvání, odpad
  • chain - řetězec, řetěz
  • hideous - ohyzdný
  • disfigured - znetvořený, zohavený
  • eggplant - lilek
  • clementine - mandarinka
  • grower - pěstitel
  • to throw away - vyhodit
  • aisle - ulička (např. v letadle)
  • sales receipt - účtenka
  • immediate - okamžitý
  • success - úspěch
  • to face - čelit
  • to be sold out - mít vyprodáno
  • awareness of/about... - povědomí o...
  • social networks - sociální sítě
  • to reach st. - dosáhnout na...
  • impact - dopad

Přepis titulků

Ovoce a zelenina čelí absurdní situaci. Lidem se na jednu stranu doporučuje, aby jedli alespoň pět kusů denně, což rodiny stojí hodně peněz. Na druhou stranu jich každý rok 300 milionů tun vyhodíme. Všechno, co nesplňuje normy, jde do koše. Protože Evropská unie vyhlásila rok 2014 rokem proti plýtvání jídlem, Intermarché, třetí největší řetězec supermarketů ve Francii, se rozhodl vrátit do oběhu nekalibrované a nedokonalé ovoce a zeleninu.

Zahajujeme proto Les fruits & légumes moches. Hanebné ovoce a zeleninu. Hrají: groteskní jablko, směšná brambora, ohyzdný pomeranč, nezdařilý citron, zohavený lilek, ošklivá mrkev a nešťastná mandarinka.

Můžete teď jíst pět kusů hanebného ovoce a zeleniny denně. Jsou stejně dobré, ale o 30 % levnější. Jak jsme to dokázali? Koupili jsme od našich pěstitelů produkty, které obvykle vyhazují, a nabídli jsme je v prodejnách. Dostaly vlastní uličku.

Vlastní štítky. A vlastní místo na účtence. Aby si lidé uvědomili, že jsou stejně dobré jako ostatní, začali jsme nabízet hanebné zeleninové polévky a hanebné ovocné džusy. Zabralo to. Náš nový druh ovoce a zeleniny zaznamenal okamžitý úspěch. Čelili jsme jen jednomu problému.

Měli jsme vyprodáno. Během prvních dvou dnů se průměrně prodalo 1,2 tuny na prodejnu. Navíc se o 24 % zvýšila návštěvnost. Tato iniciativa zvýšila povědomí o plýtvání jídlem. - Je to skvělé. - Je to skvělé. Už tak se dost plýtvá. Vyvolala velkou diskuzi na sociálních sítích. Během jednoho měsíce o ní slyšelo přes 13 milionů lidí. Měla velký dopad i na média. Novináři podotkli, že by to měl dělat každý supermarket v zemi.

- Mělo by to tak být všude ve Francii. - Dobrý nápad. Hanebné ovoce a zelenina. Znamenitý boj proti plýtvání jídlem. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nikoho nenapadlo uskladnění a převoz po Evropě takových mutantů, kolik se vejde do bedýnky pokroucenců vs normálních tvarů. Ty mutanti se neztratí, ale vrátí do oběhu pomocí kompostu. Chytráci.

00

Odpovědět

Rád bych upozornil na to, že takto se akorát dostává deformovaná potravina přímo konzumentovi, ovšem jinak se klasicky zpracovává, u nás nejčastěji vypálí, třeba ty pomeranče se dávají na džus.
Některé deformace ovšem také jsou způsobeny choroby, ovšem nejedná se o tyto patvary, spíše třeba o skvrny, pihy, "ostny", apod.

Pár let jsem prodával do velkoobchodů vlastní meruňky, nemusí být ničím nastříkané, aby vydržely správně skladované a převážené (chlaďáky, klimatizované kamiony) týden či dva, pouze se musí utrhnout méně zralé a nejsou tedy tak šťavnaté, jako přímo ze stromu, nebo kdybyste si to kupovali přímo od pěstitele.
Největším plýtváním je bio ovoce, kdy je daleko větší výpadek (skrz mrazíky a různé nemoci), až po ovoce prolezlé škvory a dalšími zvířátky.
Raději si dám pečlivě postříkané ovoce s dodrženou ochranou lhůtou (doba, za kterou postřik vyprchá a dotyčné potraviny už nejsou závadné), než vykrajovat nepoškozené kousky ovoce od těch nakousaných, nedejbože ještě vytahovat larvy.

130

Odpovědět

Pěkné a zdá se, že i účinné. Kdyby u nás lidi (samozř. ne všichni, ale vetšina) neměli potřebu v supermarketech přeplnit košík a doma pak lednici, jen protože je to levné (a nekvalitní), bylo by hned lépe. Pořád se mluví o tom, jaký jsme malý a specifický trh, ovšem taky v průměru největší ovce. Kdyby si lidi raději připlatili za kvalitní suroviny, u kterých budou vědět o jejich původu a věřili by jim, následně s nimi dobře hospodařili, žili by zdravěji a za stejné peníze. Pak by obrovské řetězce na tokové specifickém trhu s inteligentními lidmi neměli šanci snižovat kvalitu potravin a pomocí TV reklam budovat ještě tupější ovce. Btw. jde to, dnes jsou farmy všude možně, drobní prodejci co to přeprodávají (různá Sklizena a Grunty), ovšem ono není nic jednoduššího, než si udělat nedělní rodinný výlet do nákupních center a pořádně se vyzásobit. V létě žrát kachny a v zimě rajčata ...

Btw. pěkné video a reklama, ovšem hodnocení 9,5/10 ... to se zdá, jako kdyby 650 lidí toto video v průměru považovalo za jedno z nejlepších videí, co ve svém životě viděli. Možná by to hodnocení mělo mít 3 stupně nebo hodnotící zmírnit euforii. Pokud to ovšem není hodnocení kvality překladu...

33

Odpovědět

Todle by v USA nikdy neprošlo... těm plýtvání (čehokoliv) nevadí ani v nejmenším ;D

131

Odpovědět

Přesně! My oškliví můžeme být stejně dobrý jako ti krásní!

372

Odpovědět

A jsme o 30% levnější!

440

Odpovědět

Nojo, pamatuju když jsem dělal jako kuchař, vždycky když jsem vynášel odpadky tak už čekala za zdí řada bezdomovců kteří potom prohledávali popelnice, a že toho jídla bylo :)

141

Odpovědět

máme nějaký divný jabloně a třešeň, ať to roste, ajk to roste, stejnak jsou to vžd\cky jabka a třešně jak z reklamní fotografie, ne-li hezčí. A díky umístění na kopci, kde na ně takřka celý den svítí slunce jsou ta jabka a třešně pěkně sladká.

28

Odpovědět

A kolik těch jabloní máte? My měli tři a pokaždé jsem tam pár zmetků našel. A teď si to vynásob třeba stovkou :)
A co se chuti týče, právě o tom tam mluvili, že je stejná, jako u ostatního ovoce a zeleniny, prostě jen vypadají trochu odlišně.

140

Odpovědět

+MikeHavliczekmy máme jabloní 10, chodí si tam sbírat plný koše celá vesnice, a zatím jsem ani na jedné z nich nenarazila na 'zmetka' alá hanebné ovoce, a to tam chodím sbírat jabka, jíst jabka a fotit jabka pomalu nějakých 15-16 let.

A o chuti mluvím proto, že velmi často jsou ovoce z obchoďáků kyselá, i když třeba jsou jabka nádherně červená

06

Odpovědět

http://www.csfd.cz/film/304605-z-popelnice-do-lednice/

Kdyby
někdo chtěl nahlídnout hloub do týhle probelmatiky, tak tohle je skvělej dokument.

120

Odpovědět

To, co si pěstujeme doma, taky není dokonale symetrické. Vyhodit zeleninu kvůli tomu, že vypadá "jinak", je kravina. A právě kvůli téhle honbě za dokonalostí vůbec zeleninu z marketu nekupuju. Pesticidy a leštěnka úplně všude, jsou tím jak posedlí. Lidi dávají přednost vzhledu před zdravím rozumem. A to je tak dneska u všeho.

312

Odpovědět

   Klidně si mne umínusujte, ale kde je jistota, že ta 'vnější' vzhledová deformita není v některém případě následkem či projevem něčeho 'nedobrého' v obsahu/kvalitě.
   Jsem ochoten uznat, že třeba kořen mrkve se může v zemi zdeformovat, protože při svém růstu narazil na nějakou pevnou překážku (kámen) a snaží se ji obrůst bokem – čili je naprosto neškodný, ale kde mám jistotu, že k tomu nedošlo nějakým 'onemocněním' daného exempláře (vrozenou genetickou deformací)?
   Nevadí mi vědomé úmyslné odzkoušené genetické manipulace např. proti škůdcům, ale spontánní patvary kterým nerozumím se mi příčí.

637

Odpovědět

mínusovat tě nebudu ale podívej se na stromy na kterých to ovoce roste
v sedeti metrech nad zemí žádné kameny nejsou a stejně větve nerostou symetricky...

s ovocem je to to samé, špatné opylování, dva květy natlačené na sebe, málo prostoru mezi větvemi, mezi dvěma stromy....
kdyby to bylo špatné uhnije to dávno předtím než se to otrhá
( jsem člověk se zemědělskou školou)

412

Odpovědět

+Daralynještě bych dodal. Když si v kauflandu koupíš džus za 15 korun myslíš že v něm může být šťáva ze 3 kilo pomerančů po 40 korunách za kilo? (a chutná stejně jako džus za 45 korun)

211

Odpovědět

+DaralynNaprosto netuším, proč bych měl kupovat nějaký džus, když mi doma i téměř kdekoliv jinde teče z vodovodu pitná voda takřka zdarma.
To, že na stromech nerostou větve "podle pravítka" vím a vůbec mne to neudivuje. Pouze jsi příklad s mrkví a kamenem přenesl výš – do luftu.

233

Odpovědět

pekne.

01

Odpovědět

To co skrývá uvnitř ovoce či zelenina, která nemá šanci být vyfocena do nějakého trendy/módního/"zdravého" časopisu, není o nic horší nebo lepší na rozdíl od většiny fotogenických nadutců z řad lidí. Toto neplatí pouze u ovoce nebo zeleniny...totéž platí pro pečivo, pro barvu uzenin,...zkrátka výrobky mají být dle standardu kvality jako z rodiny klonů...

Kult estetiky jakoby přidával oduševnělost Simpliciům Simplicissimům a současná nefotogeničnost "utajovaného" výčtu přírodou vytvořených nepovedenců je opomíjena/diskriminována/schovávána. Proto Vám mrkev ve tvaru mandragory nebude číst zprávy, proto nebude zastávat vysokou pozici, jestliže nemá podporu politiků či mocnou eminenci za zády, která přírodní výběr obchází. To, co každého hned osloví je vjem oka a ten je v uspěchané době důležitější, než kterýkoliv jiný smysl. Proto ta symetrie, standard, zvyklosti, vnitřní klid,.....,vymytý mozek...který je promítnut do společnosti, kam se jen podíváme.

142

Odpovědět

Kult estetiky je bohužel během generací zabudován do našeho podvědomí natolik silně, že se mu málokdo sám vyhne, byť si ho je vědom a odmítá ho. Jinak s tebou naprosto souhlasím.

10

Odpovědět

A pak se přišlo na to, že to můžou vyvážet k nám a prodávat za plnou cenu :)

1721

Odpovědět

U nich takové jídlo mají se 30% slevou oproti normálu, my to tu samé zase máme oproti jejich normálu nejméně o 30% dražší.

201

Odpovědět

hanebný pivo, hanebný rum, hanebný spartičky.......

241

Další