Slyšíte yanny, nebo laurel?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:6 567

Určitě si vzpomínáte na dilema ohledně modrých/zlatých šatů. Dnes se dozvíme o podobné zvláštnosti ze světa zvuku.

Přepis titulků

Slyšíte "yanny"? Nebo "laurel"? Nedávný průzkum na Twitteru zjistil, že 47 % lidí slyší "yanny", zatímco 53 % slyší "laurel". To samozřejmě začalo diskuzi, která rozdělila národ. Pojďme se na to šílenství podívat vědecky. Prvním aspektem je priming. Kdybyste slyšeli nahrávku bez poskytnutí možností "yanny", nebo "laurel", nemuseli jste slyšet ani jedno z nich, ale jejich přečtením si jednu možnost vyberete.

Zadruhé, mluvením vytváříte zvukové vlny, které se šíří vzduchem. Toto je vizuální znázornění zvukových vln původní nahrávky laurel/yanny, vytvořeno Bradem Storym, profesorem řeči, jazyka a poslechu. Zde je vyobrazeno, jak říká "laurel". Vidíte, že akustické prvky jsou podobné.

Zde je vyobrazeno, jak říká "yanny". Zde jsou akustické prvky také podobné. Takže slova "laurel" a "yanny" jsou si zvukově více podobná, než se zdá. Ať už to posloucháte na notebooku, mobilu nebo ve sluchátkách, to vše ovlivní, co uslyšíte, v závislosti na zvukové kvalitě. Ale co když posloucháte na jednom zařízení, ale člověk vedle vás slyší něco jiného? To má co dělat se stářím vašich uší. Zvuk "yanny" má vyšší frekvenci než zvuk "laurel".

Jak stárneme, naše uši ztrácejí schopnost slyšet vysoké frekvence, takže pokud slyšíte "yanny", nejspíš máte mladší uši. Díky internetu můžeme slyšet obě varianty. Uživatel na twitteru @xxv sdílel audio se zvýšenou i sníženou frekvencí. Když si poslechnete audio se snížením výšky o 30 %, uslyšíte "yanny". Pokud si poslechnete audio se zvýšením výšky o 30 %, spíše uslyšíte "laurel". Váš mozek zpracovává tolik podnětů v jeden okamžik tak, že používá existující údaje a přesná neurologická spojení k soustředění pozornosti.

Proto můžete na hlasité párty poslouchat kamaráda vedle vás, ale přepnout na jinou konverzaci, pokud je to nutné. Váš mozek také podvědomě vybírá, které z frekvencí na nahrávce dá přednost. Takže jaká je konečná odpověď? Pokud jste slyšeli "laurel", tak jste slyšeli správně. Na původní nahrávce je "laurel", ale je překryta vysokými frekvencemi, čímž vznikla tato nejasnost. Rádi se dozvídáte úžasné a zajímavé věci o světě?

Nedávno jsme začali s novým podcastem Sidenote, kde zkoumáme překvapující nebo zajímavé věci ze života, pak k tomu jen přihodíme tu dech vyrážející vědu, která za tím stojí. Byli bychom rádi, kdybyste na to mrkli na iTunes, nebo jinde. Vaše podpora pro nás znamená mnoho, hlavně při objevování vědy na novém médiu. Jmenuje se to "Sidenote" a zajímá nás váš názor. Překlad: Roman1211 www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejdříve jsem jasně a zřetelně slyšel yanny, ale jakmile se na obrazovce objevil nápis Laurel, už jsem slyšel jen to :D mozek je svině :D

61

Odpovědět

vyborne video, tak ako vzdy priatelka uz nie len vidi ale aj pocuje nieco ine ako ja :D

50

Odpovědět

Na to nemusí být žádný optický či sluchový klam, to je prostě klasika vztahu ;)

00

Odpovědět

V notebookových reprácích yanny, ve sluchátkách laurel. Je to zajimavé, jak jsou všechny naše smysly lehce oblbnutelné.

40

Odpovědět

To není o smyslech, je to pouze fyzika a rozdílné vibrace. :) A to ani nemusím vidět video.

00

Odpovědět

Pretože notebookové repráky nehrajú nič pod 200 Hz, ľudská reč pritom ale začína už okolo 100.

00

Odpovědět

Je to jen u me, nebo to nejde prehrat?

231

Odpovědět

Taky nejde.

30

Odpovědět

Uz opraveno, omlouvame se za neprijemnosti, uvozovky nam tam nadelaly paseku.

30