Tyran z hlubinBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 005
David Attenborough dokáže poutavě vyprávět nejenom o životě zvířat, ale i o počínání krvelačných uzurpátorských rostlin.

Přepis titulků

Je to monstrum. Je dobře vyzbrojený. Dokáže pro sebe vytvořit prostor tak, že se jedním ze svých pupenů začne ohánět jako s kyjem. A nyní už ovládl hladinu. Toto je list obrovského leknínu.

Rozrůstá se o více než 20 centimetrů denně a nakonec dosáhne šířky přes dva metry. Když se dostane na povrch a začne se rozpínat, uzurpuje si stále více světla, kterého se nedostává na rostliny pod ním. Konkurence je odsunuta, některé rostliny jsou rozmačkány nebo propíchnuty. Nakonec se obrovské listy do sebe navzájem zapřou okraji a rostliny pod sebou zcela odstřihnou od světla.

Bitva je u konce a vítěz bere vše. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Začátek mi pripomnel horror Intimní tajemství o vagině dentatě (Zubata vagina)

31

Odpovědět

Představte si solární elektrárny na zatopených povrchových dolech na severozápadě, mrtvá voda, hniloba a zápach s vlhkostí.

02

Odpovědět

Voda sama o sobě má v sobě jedinečný energetický potenciál - zatopíš povrchové doly, takže se objeví první náletové rostliny ( vytvoří se první vrstva půdy), vysadíš tam energeticky zajímavé stromy, pak počkáš 40-80 let a máš palivo s výhřevností jen o polovinu menší než hnědé uhlí, které se tvořilo miliony let a města se kvůli němu obracela v prach.

Soláry mají smysl v pouštích, kde není (sladká) voda, ale ne v (relativně) vlhkých oblastech, kde můžeš mít řasy, trávy, nebo stromy.

31

Odpovědět

+LKde je vysadíš? Pod vodu? Asi ti nerozumím. Podívej se do mapy jakou ty doly mají rozlohu.

01

Odpovědět

+Komentáře (1)Ve kterém případě vadí rozloha dolů a miskovitý tvar samotných dolů?

Osika Pando dosahuje 43 hektarů a důvodem neobnovování je přemnožení zvěře. I české smrkové lesy běžně dosahují rozlohy stovek hektarů. Řasy mohou dosáhnout až 29 tisíc kilometrů čtverečních (tedy toto je největší zaznamenaný výskyt jedné řasy).

01

Odpovědět

+LTy jsi to asi nepochopil, já jsem proti zaplavování, je to podvod na krajině kde mají povinnost provést rekultivace ze svého a místo toho na to zaplavování ještě dostanou dotace. Nebo tě nechápu.

01

Odpovědět

+Komentáře (1)Proč by těžaři dostávali dotace za "státní" vodu z Ohře? Naopak je dostanou za elektriku vyrobenou soláry.

Voda je nutnou podmínkou rekultivace - ať už stromy, nebo řasami.

01

Odpovědět

+LDotace za útlum těžby. Voda je nerekultivace. Každý důl se zaplní spodní vodou sám. Je to tunel na finace a krajinu.

01

Odpovědět

+Komentáře (1)Jasně, že i doly na Mostecku- i když leží ve srážkovém stínu a předchozí jezero bylo napájeno vodou z Ohře.

Nyní se změní charakteristika severozápadu a začne tam pršet více než v Beskydech.

01

Odpovědět

+LKde by se tam Ohře vzalo, to tam bude uměle dovedeno, původní jezero bylo z vody stečené z hor, jezero a bažiny. To zatopování se chystá od Ústí až po Cheb!

00

Odpovědět

+Komentáře (1)Stačí se podívat na mapu.

Vodní dílo Nechranice přímo sousedí s Kadaní, na Sokolovsku už se Ohře využila k vytvoření jezera Medard, nyní tedy stačí zopakovat to samé někde u Královského Poříčí.

00

Odpovědět

+LJá o voze ty o koze - ty šachty jsou od Ústí do Chebu. Nechranice byli kvůli elektrárnám. Zbytek se bude muset přivést nebo čerpat.

00

Odpovědět

+Komentáře (1)Ach jo.

Ony to NEJSOU šachty (úzký obezděný svislý hloubený otvor), ale LOMY (díry v zemi široké až stovky metrů). Když už tady machruješ "horním zákonem", tak bys aspoň měl znát základní pojmy

00

Odpovědět

+LAch jo, já se tam naběhal! 😒

00

Odpovědět

+LTen průser a nerekultivace je dobře popsán tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Medard_(jezero)
Horní zákon jasně říká - vrátit do původního stavu. Je to podvod století.

00