HádankaEpic NPC Man

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 55
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:173
Počet zobrazení:7 728
I když se ve hrách hádanky, rébusy a hlavolamy občas objevují, nedá se říct, že by to byly zrovna propracované mistrovské kusy, nad kterými byste si museli hodiny lámat hlavu...

Přepis titulků

Tady je. Jeskyně, která ukrývá plamen temnoty. Takže jakmile zničíme plamen temnoty, bude tento úkol splněn, že? Přesně tak. Jakmile zničíme plamen temnoty, kletba bude zlomena. Ale jak se do té jeskyně dostaneme? Koukám, že jste našli mou jeskyni, ale dovnitř se nikdy nedostanete. Tuto jeskyni jsem magicky uzamkl už před 10 000 lety. Abyste aktivovali klíč, musíte vyřešit mou hádanku. Co je světlé i tmavé, chladné i-- Plamen temnoty?

Dobrá práce. Štěstí začátečníka. Ale nikdy nenajdete tři symboly zjevení, které jsou ukryté po celé zemi. - Kdepak jsou? Mohou být kdeko-- - Není tohle jeden? Nemůžu vám přece radit. - To by byl jeden, dva zbývají, dobrodruhu. - Tohle je další? Kdo ví?

Vypadá tak? Dobrá práce, vy teda jedete. Ale každá jízda někdy končí, že? A co tohle? Hledal bych to dál než... Dobře... To je jedno. Pořád je musíte správně seřadit. Ale ne!

Další hádanka? V jakém pořadí jdou po sobě? Tik tak. Dobrodruhu, to může trvat roky. Země, oheň, voda? Jste na míle vzdáleni řešení. A co země, voda, oheň? Ne, tak to není! To se ale nepovedlo! Oheň, země, voda. Překlad: Xardass www.videacesky.cz Do p*dele!

Co to má ku*va bejt? 10 000 let! Jděte si ku*va dovnitř, co tu stojíte? - Pojď. - Jo. A jděte do pi*i, jo? Prosím. - Má to jen šest možných řešení. - Jo, jo, jo. Paráda, dobrá práce. - A taky...

- Jasně, seš génius. A kdo je rozesel po celé zemi? Já! Já to byl! Zkus si to sám. - Všechny jsou tady kolem... - Nikdo jiný se tam nedostal. 10 000 let.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Tak zrovna v MMO skutečně nějaké složité hádanky nečekám.

01

Odpovědět

Čekal jsem, že za vším budou YouTube walkthrough videa.

120

Odpovědět

Ta znělka při splnění úkolu ze Zaklínače...pěkný

210

Odpovědět

Mě dostalo že na tý jeskyni jsou symboly z Avatar: Last Airbender

120

Odpovědět

zatial asi najvtipnejsie

63

Odpovědět

Jo. Tohle je ten výsměch dnešním hrám, které jsou projektované tak, aby se hráč pokud možno nikdy nezasekl a jelikož většina dnešních mladých hráčů jsou rozmazlení hlupáci s vypnutým mozkem, tak naše generace nemá co hrát...

1218

Odpovědět

Ale no tak, to přece objektivně není pravda, na trhu je kvantum skvělých her, stačí jen hledat. A navíc skvělá hra nepotřebuje nutně skvělé (nebo vůbec jakékoliv) hádanky a rébusy, pokud to vynahradí jiným způsobem.

Tím neříkám, že to video není založené na realitě, spousta velkých titulů řeší "hádanky" opravdu způsobem, aby se hlavně nikdo nezasekl. Nicméně označit většinu mladých hráčů za rozmazlené hlupáky bez mozku je dost mimo.

264

Odpovědět

+XardassNenapsal jsem, že jsou takové všechny hry. Je mnoho her, které se mi líbí, většinou jsou to ale nezávislé projekty, kde je u tvůrců trochu více odvahy. To, že jsou hry vědomě vytvářeny tak aby se hráči nezasekli se všeobecně ví a speciálně AAA hry u kterých se předpokládají milionové prodeje jsou v tomhle většinou nejhorší.
Zkus si jen takový namátkový experiment a dej nějakému dítěti ve svém okolí hrát Prince of Persia. Ta hra je neustále hratelnostně i designově geniální, ale dohrát jí v časovém limitu znamená určitou dávku trpělivosti a chuti se učit. Tvrdím, že drtivá většina dnešních dětí (10-12 let) ji nikdy bez cheatů nedohraje. Ve stejném věku nebyl snad kamarád, kter by ji nepokořil.

02

Odpovědět

Jinak abych jen nežvanil do větru, tak super hádankové / rébusové / netriviální hry jsou třeba Witness nebo Baba Is You.

92

Odpovědět

Tak záleží na žánru a typu hry. V adventurách bych nějaké slušné hádanky očekával, v RPG jde o zpestření, a podle toho by se s tím mělo nakládat.
Lidi nehrají Skyrim pro zajímavé hádanky (i když ve Skyrimu konkrétně tomu víc dát mohli). Echt složitý puzzle spíš fanoušky mlátiček naštve protože to není to, co chtějí dělat. Opomenout ale kreativní hádanky v Zeldě nebo Portalu by ale byla pitomost, když jde o jeden ze stavebních kamenů celé série.

Zase ale by podle mě v adventurách měla hádanka vycházet z prostředí, např. použít předměty, co máš k dispozici, kreativním způsobem (viz cokoliv od Daedalicu nebo Amanity, nebo The Last Door). Pokud je tam nějaká těžká hádanka, která je spíš na principu minihry (tj. překonáš překážku, ale přínos k příběhu to má nulový), tak buď ti to po nějaké době dovolí přeskočit, nebo je možnost získat nápovědu. Nebo ti napoví v průběhu špatné volby ("Tohle nemůžu udělat! Alespoň ne, dokud je vzhůru.").

Protože je zábava, když je hra výzva, ale když v Kyrandii přes hodinu bloudíš v jeskyni s rychle slábnoucím světlem a vídáš tytéž místnosti pořád a pořád dokola, už to zábava není, obzvlášť, když je to klíčová součást postupu hrou.
Výzva v tom je uvědomit si, že to bez kreslení mapy fakt nejde a když se ti to povede projít, máš super pocit. Ale nemělo by to nechat se topit ty, kteří potřebují jen trochu postrčit.
Vyjít to dnes, po dvaceti minutách ti to nabídne labyrint přeskočit – což je dobře, protože i kdybych to nějak prolezl po dvou třech hodinách, jsem z toho pěkně otrávený.

Matně si vzpomínám, že jsem četl o nějaké staré hře, kde bylo nutné převádět čísla do dvacítkové soustavy a učit se kus nějakého vymyšleného jazyka – a *v tom* vyřešit šifru. Autoři se jistě plácali po zádech, jak jsou chytří – ale hru dokončilo jen mizivé procento lidí. Být tehdy online recenze, lidi je sežerou zaživa.

Souhlasím s Xardassem, že pořád vychází spousta fajn her, které nutí přemýšlet. Jen ty hry prostě nemají to největší publikum, protože se nezavděčíš všem. Pokud jo, je to vesměs na úkor originality.

81

Odpovědět

+Thooskus Bards tale IV

20

Odpovědět

+skavenU Bard's Tale IV bych počkal na Director's Cut, který vychází někdy za dva týdny :-)

10

Odpovědět

+Thoojj Kyrandie :D . To bylo kouzlo starejch adventur, že jsem neustále měla vedle klávesnice připravenej papír a tužku a všechno si zapisovala a počítala atd. dneska už se tohle moc nevidí.

00

Odpovědět

Ono v dnešní době i když už nějaká hádánka opravdu náročná je, tak najdeš na internetu její řešení za 10 vteřin... takže je asi nemá moc cenu vytvářet, když je pak stejně skoro nikdo neřeší.

51

Odpovědět

+BullOverJo, ale řekl bych, že obvyklý postup je tu hádanku prvně zkusit řešit sám, a na návod mrknout až když už fakt nevíš – což je jako záchranná síť dobrá věc. Taky se občas dívám na walkthrough u konkrétních hádanek když se už delší dobou jen točím v kruhu.

Rozhodně má smysl je vytvářet, obzvlášť když na nich stojí celá hra. Jen by to mělo být něco, na co je zábava přijít (třeba ten Portal, Myst, Limbo, Rime, Witness, Gorogoa, Braid… a k tomu vůbec všechny point & click adventury. A mám i pěkné vzpomínky na questy v RuneScape, kde taky byly dost propracované hádanky). Nemělo by to na hráče působit jako "překážka v cestě" nebo něco, co má jen natáhnout playtime.
"Skoro nikdo je neřeší" – tomu třeba nevěřím. Aspoň zkusím přijít na všechno sám, dokud se nezaseknu… jinak by ty puzzle hry a adventury snad ani nemělo smysl hrát.

+skaven O Bard's Tale sérii jsem slyšel jen okrajově, ale mrknu na to; dík za tip.

10