Astronomka Jill Tarter odpovídá na mimozemské otázky

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:6 327

Vesmír je plný otázek. Spousta z nich se týká života mimo Zemi. Na tyto otázky odpovídá jedna z nejpovolanějších, astronomka a současná ředitelka SETI Research (projektu zabývajícího se hledáním mimozemských civilizací) Jill Tarter.

Poznámka:
Ve video je řeč o pilotech stíhaček americké armády, kteří viděli UFO.
Pokud vás zajímá Zlatá deska, uložená v sondách Voyager 1 a 2, můžete se kouknout na video o ní, případně si ji celou poslechnout.

Přepis titulků

Zdravím, já jsem Jill Tarter a dnes si dáme E.T. podporu. Budeme mluvit o životě mimo Zemi. Překlad: Karolína www.videacesky.cz První otázka je od @JohnMaksuta. Kdybyste našli inteligentní život na jiné planetě, řekli byste lidem pravdu, nebo ne? Rozhodně, to bychom neudrželi v tajnosti, Johne. Řekli bychom to světu.

Jednoduše není možné udržet něco takového v tajnosti. A ani nechceme. @CoraxSays. Mimozemská etiketa: Jak má lidstvo reagovat na mimozemšťany? Musím říct, že i když jsme na sebe opravdu hrdí a myslíme si, že jsme vrchol evoluce, šéfem na téhle planetě, pokud se někdo jiný může dostat z jejich hvězdy na naši planetu, tak jsou ve skutečnosti mnohem technologicky vyspělejší.

Myslím, pokud jde o etiketu, tak budeme hrát podle nich. @AntonioParis říká: Proč si myslíme, že mimozemšťané používají ke komunikaci rádio? Je SETI ztráta času a miliónů dolarů? Co myslíte? Já si myslím, že samozřejmě ne. Nad tímhle jsem strávila kariéru. Pokusit se odpovědět na opravdu staré otázky toho, jestli jsme ve vesmíru sami. Proč používáme rádio? Používáme rádiové a optické vlnové délky. Obzvláště rádiové vlny cestují přes obrovské vzdálenosti mezi hvězdami v naší galaxii, aniž by byly rozptýleny nebo absorbovány prachem.

@lisapease. Fermiho paradox: Matematicky by měl vesmír bujet inteligentním životem. Tak proč nevidíme mimozemské verze ve všech směrech? Velmi zajímavá otázka. Odpověď je: Sotva jsme začali hledat. Dám vám příklad. Pokud by objem vesmíru, který musíme prozkoumat, byl roven objemu světových oceánů, tak za víc jak 50 let jsme prozkoumali vodu o objemu jedné vířivky.

Možná není překvapivé, že jsme zatím nic nenašli. Musíme přemýšlet, co se týče kosmických časů, ne lidských životů, než se rozhodneme, že jsme sami, protože jsme nic nenašli. @EllieMaloneyFic chce vědět: Mělo by NATO a americká armáda vyvinout planetární obranný systém v případě mimozemské hrozby?

No tak. Vzpamatujte se. Myslím, že bychom měli vyvinout obranný systém proti asteroidům, blízkozemským objektům, kamenům, na kterých jsou naše jména. Ty mohou být dost velké na to, aby při srážce se Zemí způsobily zánik civilizace. Vzpomeňte si na dinosaury. Oni vesmírný program neměli. Kdyby ho měli, možná by nevyhynuli.

@jodyscottinfo: Je matika univerzální jazyk jak se dorozumět s jinou inteligencí, nebo to je jen antropocentrismus? Pravděpodobně pokud budeš stavět jakýkoliv vysílač nebo přijímač, tak potřebuješ matiku. Takže v tomto případě je univerzální. Ale teď si myslíme, že způsob, jakým vyjadřujeme matiku, může být utvářen samotnou konfigurací našeho lidského mozku. Matika může být univerzální, funkce může být univerzální, ale možná budeme mít obtíže porozumět vyjádření matematiky někoho jiného.

Nevím. Ráda bych měla ten problém. @Rachel84799974: V jakém roce si myslíte, že objevíme mimozemšťany, pokud vůbec? Rachel, na to nedokážu odpovědět. Jediné, co můžu říct, je to, že pokud nebudeme hledat, tak neuspějeme.

Je to otevřená otázka a myslím, že na ni 21. století možná odpoví. @VinylOnTour: Mimozemšťané přistanou na Zemi a vy máte pomocí pěti písní vysvětlit, co hudba znamená pro lidstvo. Jaké písně si vyberete? No teda. Myslím, že písně mého mládí jsou pro vás asi úplně cizí. Místo písní bych zvolila Bacha, protože si myslím, že to je nejkrásnější hudba, kterou jsme kdy vytvořili. Johnny B.

Goode. Ta byla na zlaté nahrávce Voyageru stejně jako Bach. Hudba je osobní vkus. Poslala bych Bacha a chlubila se. @acarboni: Předpokládáme, že se od nás mimozemšťané liší. Co když je jejich inteligence nepoznatelná. Jak jim dáte IQ test? To záleží, jak s nimi budeme komunikovat. Budeme přijímat jejich zprávy v optických nebo rádiových vlnových délkách, které nám pošlou?

Nebo s námi budou na Zemi? To rozhodne, jak s nimi budeme komunikovat. Pokud se sem dostanou, jsou mnohem chytřejší než my. Můžeš zapomenout na test, budeme se řídit podle nich. @SkipsAbs: I kdyby byl ve vesmíru jiný inteligentní život, stojí naše civilizace vůbec za kontakt? Jo, myslím, že za to stojíme.

Děláme spoustu věcí, které možná nejsou nejmoudřejší, ale jsme to my. Jsme jiní než oni. Myslím, že nejzajímavější věcí ve vesmíru by mohlo být, jak různorodý život mohou zákony fyziky a chemie vytvořit. Kolika různými způsoby může evoluce vytvořit tvory, kteří jsou inteligentní, technologičtí, dokonce mikrobiální.

Kolika způsoby může vzniknout život? To by mohla být největší otázka vesmíru a ta, na kterou by chtěli najít odpověď a zjistit, co se tu stalo. @bobbybeaulieu chce vědet: Viděli piloti stíhaček Spojených států UFO? Nevím.

Také jsem viděla ta videa. Nevím, co to je. Nevím, jestli se vybavení, které bylo ve skutečnosti zcela nové, chovalo správně. Mohu říct jen to, že neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že je to kosmická loď od jiného inteligentního druhu. Pravděpodobně máme nějaké problémy s vlastním vybavením. Bude potřeba víc než to, abychom dokázali, že jsou tu mimozemšťané.

@willmckim: Jak moc si myslíme, že všechny ty nedávné zprávy o UFO připravují veřejnost na diskuzi o skutečném kontaktu? Myslím, že stejně jako mnoho jiných věcí je náš zájem o tuto otázku cyklický. Budeme z toho opravdu nadšení, někdo něco prohlásí, lidé to prodiskutují.

A potom Kardashianky udělají něco jiného a my ztratíme zájem. Co když jsme my ti mimozemšťané, které hledáme, a Země byla kdysi obydlena mnohem inteligentnější životní silou, dokud jsme ji nezničili? Přemýšlej o tom. Planeta je docela aktivní. Ale nejstarších skály, které dokážeme najít, jsou jen o něco starší než 4 miliardy let.

A myslíme si, že planeta vznikla před 4,5 miliardami let. Tyto skály produkují kameny zvané zirkony. A zirkony mají někdy inkluze, které mají biologické poměry od lehkého k těžšímu uhlíku. Takže si myslíme, že se možná život vyskytl dříve, ale nenašli jsme žádné hromady odpadků, nenašli jsme žádné důkazy existence sléváren, velké stavby či silnice.

Řekněme, že pro to nevidíme žádný důkaz. Inteligence je úměrná počtu myšlenek, které si můžeme současně vybavit a udržet v našich myslích, když zkoumáme nové myšlenky. Tak jak bychom se zdáli mimozemskému druhu, který by si mohl pohrávat s deseti nebo dvacetinásobkem myšlenek než náš nejchytřejší člověk? Nevypadali bychom příliš inteligentně, co? Museli bychom klást otázky ne v našem jazyce, ale v jejich jazyce.

Museli bychom se pokusit komunikovat s nelidskou inteligencí způsobem, který oni vnímají. A začínáme to trochu dělat s velrybami, delfíny a dalšími druhy. Dnes už chápeme, že psouni stepní stojící na poli si navzájem říkají: "Hele, táhle je ten chlap ve žlutém svetru. Je zpátky!" Jiná inteligence bude muset na nás mluvit v našem jazyce, pokud máme mít nějakou schopnost komunikovat.

@gdbassett: Myšlenkový experiment: Pokud naše umělá inteligence může vést k existenční hrozbě a může existovat další život ve vesmíru, co jejich umělá inteligence? Jo, dobrá otázka. Myslím, že je docela pravděpodobné, že to, s čím se setkáme, bude jejich umělá inteligence. Může se šířit mnoha různými způsoby mezi hvězdami.

Jak budujeme umělou inteligenci – a doufejme, že jak oni budují svou umělou inteligenci – tak že rámci této inteligence budou existovat omezení, cíle, které zůstanou v souladu s cíli, které máme pro sebe. Pokud se vzbouří, tak to bude konec. Jaký je organizační princip inteligentního života? Páni, to je otázka.

Nemůžeme definovat inteligenci. Pro dosažení pokroku v této oblasti jsme udělali to, že jsme využili technologii jako prostředníka pro inteligenci. Takže pokud zjistíme důkazy o technologii někoho jiného, budeme předpokládat, že někdy existovala inteligentní entita, která tuto technologii vytvořila. To nejlepší, co můžeme udělat. @zee_shah: Kdo bude vlastnit nemovitosti na případných nových planetách?

Dostane se NASA do developerského byznysu? Skvělá otázka. Potvrdili jsme více než 4000 dalších planet kolem ostatních hvězd. Otázka, kdo je vlastní, kdo na nich může těžit, je probíhající prací. Smlouva OSN o vesmíru říká, že je možné těžit z mimozemského těla, aniž bychom ho vlastnili.

Nikdo ho nevlastní. Založte tento meta-zákon, chcete-li, na mořském právu. Nikdo nevlastní oceán, ale lidé můžou v oceánech rybařit a těžit z nich. To je oblast, kterou teď řešíme u těles mimo sluneční soustavu. Pracujeme na tom. Uvidíme, jak to dopadne. @CodeIsBroken – i můj kód je obvykle rozbitý.

Pokud existují mimozemšťané, kteří by mohli být mnohem starší než lidstvo, a používají nám podobnou technologii, jak to, že jsme nic neslyšeli? Protože vesmír je zatraceně veliký. Mluvíme tu o signálech pro komunikaci. Možná bychom měli hledat něco jiného. Možná děláme naprosto skvělou práci v hledání špatné věci.

Možná jsme ještě nepřišli na to, že inteligentní vyspělé společnosti používají ke komunikaci paprsky zeta. A ještě jsme je neobjevili. @K8smommylisa: Co když se snaží komunikovat, ale my si to ještě neuvědomujeme? Ano, rozhodně. Co když používají nějakou technologii, nějakou fyziku, kterou jsme ještě nevymysleli.

Možná nám chybí signál. Jedinou strategií je zůstat tu tak dlouho, abychom byli dost chytří na to, abychom vynalezli technologii a pak mohli najít signál. @CaptainFishMugs: Mají mimozemšťané pupíky? Ano, to je dobrá otázka.

Ráda bych na to znala odpověď. Díváme se na různé formy života na této planetě, ne všechny z nich mají pupíky, takže je možné, že mimozemšťané také ne. @ET_Exists. To se mi líbí. Kdy se ozve E.T.? A pak je tu dost hashtagů. Neznám odpověď na tuto otázku. Nevím, jestli je tam někde E.T. Myslím, že je to možné.

Vesmír se zdá relativně biologicky přátelský. Víme o spoustě planet kolem jiných hvězd. Nyní víme o mnoha formách života na této planetě, které existují v extrémních – extrémních pro nás – prostředích. Je tu šance. Jediný způsob, jak to zjistit, je hledat. A kdy? Na to nemůžu odpovědět.

Promluv si s mou pravnučkou, možná pro tebe má odpověď. To byla E.T. podpora. To je to, co vím, a hlavně to, co nevím. Ale těším se, až toho s vámi zjistím víc.

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mame vedomie. Ovladame matematicke rovnice, fyziku, chemiu, chapeme suvislosti, mame kriticke myslenie. Myslim, ze velmi inteligentny clovek by sa dokazal naucit komunikovat s vyspelejsou rasou (aj ked by vyspelejsia rasa nekomunikovala nasim jazykom) - pekne to bolo ukazane vo filme Arrival. Ak by sa vyspelejsia rasa este pred prichodom na Zem naucila svetove jazyky, bolo by to este podstatne jednoduchsie. Medzi ludmi su velke inteligencne rozdiely, jeden je genius, druhy zase uplny tulpas. Preto aj ked nie vsetci, tak mozno 1% inteligentnych ludi ma mozgovu kapacitu, znalosti a intelekt na to, aby nemali problem nadviazat kontakt s vyvinutejsou civilizaciou a po case ju pochopit. Rozumni ludia boli v kazdej generacii, v tejto generacii je ale vyhoda, ze toho ako ludstvo technologicky a vedecky pozname omnoho, omnoho viac ako kedysi. Problem je akurat v tom, mam pocit, ze stracame kontrolu nad technologickym pokrokom, ide to velmi rychlo. A mam tusenie, ze skor ci neskor budeme potrebovat terestrialnu pomoc... :)

02

Odpovědět

Najděte nahé mimozemšťany ve svém okolí.

63

Odpovědět

Víac viac od tejto múdrej paní !

132

Odpovědět

Hrozně zajímavé, moc díky za překlad!

91

Odpovědět

Homosexuali sú nimozemšťania prišli zit medzi homosapiens. :l

311

Odpovědět

Mysleli jsi mezi Hetero sapiens?

00

Odpovědět

Vynikající video, díky za překlad! :)

130

Odpovědět

Vždy je mi tak trochu líto, když někdo vyjádří pochybnosti, že naše civilizace stojí za kontakt. Na světě je mnoho zla, utrpení, nenávisti, čisté závisti a sobectví (ano, budeme dnes poetičtí). Ale také jsme ukázali tolik dobra a laskavosti. Tolik nesobeckého jednání v zájmu lidstva a trpících. Stojíme za literaturou, hudbou, uměním a fascinujícími fenomény jako je náboženství, politika, filozofie. A to ani nemluvím o našem technickém pokroku a přirozené touze po poznání.
Skutečně si myslíte, že náš druh nestojí za kontakt? Já upřímně myslím, že ano. I když jsem občas cynický, v toto stále víru mám.

63

Odpovědět

Přesně tak. Kontaktovat, podrobit, vytěžit, vyhladit.

110

Odpovědět

V naší společnosti je určité procento lidí, kteří mají tendenci pomáhat těm, kterým se daří špatně. Někteří z nich mají tendenci takové lidi vyhledávat, kontaktovat je a pomáhat jim. (ať už se jedná o lidi na našem území, ve Středozemním moři, v Africe, či kdekoliv jinde). A zároveň mají tendenci na takovouto pomoc vyhledávat prostředky. Nedělají to proto, že by jim tito trpící lidé něco poskytli zpět (krom teda dobrého pocitu z pomoci). Ať na ně máte jakýkoliv názor, takové lidi tu jsou.
Pokud jsou mimozemšťani, kteří jsou až tak technologicky vyspělí, že mají možnosti a schopnosti nám jako lidstvu od některých problémů pomoci, jaká je šance, že pro některé z nich je tohle dostatečný důvod ke kontaktu?

50

Odpovědět

+a nebo...Myslím, že pokud nás nějaká civilizace, zvlášť vyspělejší, kontaktuje, bude to především kvůli podobné touze po poznání, jakou máme my.
Pepek, podobně jako třeba Stephen Hawking, předpokládá, že pokud nás nějaká jinak civilizace objeví, tak tak zničí. Otázka je, proč by civilizace schopná mezihvězdných letů chtěla obsadit takovou ubohoučkou umírající planetku, jako je ta naše? Pokud nás tedy kontaktují, nebude to touha po našich zdrojích, ale touha po poznání jiné rasy - podobně nás vede tato touha po hledání mimozemského života.

30

Odpovědět

+CathanEvropani v Novém světě, Hitler v Rusku, Čingischán na svých taženích... Touha po nerostném bohatství, náboženská konverze, rasová hygiena, nebo jen tak, protože můžou. Těch důvodů, proč předpokládat, že se s námi nebudou chctít kamarádit je spousta. Ale jsem rád, že zůstáváš optimistou :)

40

Odpovědět

+(Pepek)Znova - proč by mimozemšťané s takovou silou, že by nás mohli zničit a schopni mezihvězdného cestování mezi stovkami planet dělali něco jako planetární genocidu? K čemu by jim to bylo? Proč by dělali nějakou rasovou čistku? A jaká je procentuální šance, že nás kontaktují zrovna vesmírní fanatici? Já neříkám, že se budou chtít kamarádit. Jen říkám, že předpoklad, že náš budou chtít zničit, je nelogický a neopodstatněný a je spíše výsledkem sci-fi filmů než logiky.

35

Odpovědět

+(Pepek)Pepek, ty pises o -historii-, kde sa ludstvo sekalo hlava nehlava a to uplne chapem. Ale pre sofistikovane vesmirne rasy je toto nezmysel

14

Odpovědět

+(Pepek)To přirovnání mezihvězdného letu a cesty přes oceán mě vždy dokáže naštvat. Neubírám lidem, že je fascinující se neztratit zatímco plují na pokácených stromech poháněných látkou ale mezihvězdné cestování je vážně jiný level. Nechci vypisovat, co k tomu bude třeba ale Star trek by nemusel být až tak daleko od pravdy.

11

Odpovědět

A načo !?

03

Odpovědět

Možná, by si nás ani nevšimli, ty když přijedeš do lesa na piknik tak taky nezkoumáš jestli v trávě běhají mravenci, brouci, zajíci. Přečti si Stalkera od bratří Strugackých v češtině "Piknik u cesty".

20

Odpovědět

+AliensPředstava, že budeme pro mimozemšťany hmyz je velmi rozšířená. Ale nikdy jsem jí příliš nepochopil. Velikostně je šance, že mimozemšťané budou tisíckrát větší než my, procentuálně malá. A pokud je to myšleno kulturním nebo intelektuálním rozdílem mezi druhy, tak jak říkám v prvním příspěvku - nevěřím, že náš druh nestojí za kontakt. Už jen tím, že se sami o kontakt a dosáhnutí hvězd snažíme dokazujeme, že za to stojíme.

02

Odpovědět

Podľa mňa tá šanca na kontakt a nadvazanie vzťahov s mimozemskou civilizáciou asi dosť záleží od vyspelosti tejto rasy. Ak sú pred nami o 1000 rokov, tak pravdepodobne budú nadšení, že niekoho objavili. Rovnako ako my sme nadšení, keď niekde v prasele objavíme ľudí, ktorí stále žijú ako v stredoveku. Ale ak sú pred nami o milióny rokov (technologicky, evolučne), tak sa podľa mňa s nami nebudú chcieť veľmi kontaktovať a niečo nám vysvetlovať. Je to rovnaké, ako keby sme my pod šutrom na Marse objavili nejaké baktérie. Má zmysel tým baktériam vysvetlovať jadrovú fyziku? Asi nie. Len by sme nabrali vzorky a leteli ďalej. Plus mám taký pocit, že si tu veľa ľudí ten prvý kontakt predstavuje ako z filmu. Zjaví sa loď, pristane pred Bielym domom, fanfáry, červený koberec, podanie rúk/chápadiel, "AŤ AŤ AŤ" a potom už len Bzzz Bzzz...konec. Náš egocentrizmus je tak silný, že sa premieta aj do našich fantázii o prvom kontakte. Podľa mňa je úplne reálne, že s nami nič nechcú mať. Alebo že už tu sú a ani sme si to nevšimli (veď nemáme ani zmapované pomerne veľké zvieratá v lesoch a oceánoch a každý rok objavujeme nové druhy), pretože nie sme dostatočne technologicky vyspelí. Alebo ak sú pošuci, ako my, tak kľudne vyhľadia celý druh, lebo nejaká časť ľudského tela bude pre nich delikatesa, či luxusný módny doplnok. Keby som sa mal staviť, tak podľa mňa prvý kontakt bude s nejakým mimozemským produktom, nemusí to byť ich vyspelá AI, kľudne to môže byť len sonda alebo obyčajný šrot či vesmírny odpad. A potom si pokojne ďalšie tisícky rokov budeme lámať hlavu, odkiaľ ten kus šrotu priletel, čo sú vlastne zač, ale bez ďalšieho kontaktu...

21

Odpovědět

+RAT in HATMožná to je egocentrizmus, ale srovnání lidské rasy s bakteriemi považuji zkrátka za nevhodné. A to v každém slova smyslu. Jsme bytosti, které mají vědomí, intelekt, kulturu a společnost - pochybuji, že i několik milionů let stará civilizace bude náš svět považovat za něco na úrovni hmyzu.
Je možná, že nebudou chtít navázat kontakt. Ale pochybuji, že bychom pro ně byli něco na úrovni zvěře.

01

Odpovědět

+CathanMame vedomie. Ovladame matematicke rovnice, fyziku, chemiu, chapeme suvislosti, mame kriticke myslenie. Myslim, ze velmi inteligentny clovek by sa dokazal naucit komunikovat s vyspelejsou rasou (aj ked by vyspelejsia rasa nekomunikovala nasim jazykom) - pekne to bolo ukazane vo filme Arrival. Ak by sa vyspelejsia rasa este pred prichodom na Zem naucila svetove jazyky, bolo by to este podstatne jednoduchsie. Medzi ludmi su velke inteligencne rozdiely, jeden je genius, druhy zase uplny tulpas. Preto aj ked nie vsetci, tak mozno 1% inteligentnych ludi ma mozgovu kapacitu, znalosti a intelekt na to, aby nemali problem nadviazat kontakt s vyvinutejsou civilizaciou a po case ju pochopit. Rozumni ludia boli v kazdej generacii, v tejto generacii je ale vyhoda, ze toho ako ludstvo technologicky a vedecky pozname omnoho, omnoho viac ako kedysi. Problem je akurat v tom, mam pocit, ze stracame kontrolu nad technologickym pokrokom, ide to velmi rychlo. A mam tusenie, ze skor ci neskor budeme potrebovat terestrialnu pomoc... :)

00

Odpovědět

+1Nemluvím o inteligenci ale o vědomí :) A ke konci už je to taky velké koukání za roh, takže bych to nechal být.

00

Odpovědět

+CathanTo som vlastne reagoval nie na teba, ale na prispevok vyssie. Stebou suhlasim.
A hej, je to pozeranie za roh, ale taketo konverzacie ma bavia :))

00

Odpovědět

05:02 s touto odpoveďou nesuhlasim, keby boli mimozemšťania taký vyspeli že to ani nedokážeme pochopiť tak by pre nich nemalo zmysel nás kontaktovať

212

Odpovědět

Tohle je jeden typ nejhloupějších tvrzení, které nacházím například u křesťanů. Definují si, jak až moc je Bůh všemohoucí, lepší a schopnější, než jsou oni sami, a zároveň definují, co vše by takový Bůh udělal/neudělal.

112

Odpovědět

Zmysel by bol mozno v tom, ze by na nas reagovali sposobom, ktori by sme dokazali pochopit. Krok za krokom po malickych castiach.

13

Odpovědět

Načo by nás kontaktovali takých primitívov oproti nim, čo by oni z toho mali

36

Odpovědět

+AAsi jako bychom my, lidi, nikdy neučili primáty znakovou řeč, viď, protože to vůůůbec nedává smysl. A roozhodně už to neděláme.

41

Odpovědět

+blikcvakTo je iné.. Keby boli mimozemšťania taký vyspeli žeby cestovali vesmírom a objavovali iné civilizácie tak by pre nich nemalo zmysel kontaktovať kazdu jednu primitívnu

14

Odpovědět

+AJenže my jsme taky tak vyspělí, že dokážeme cestovat vzduchem - na rozdíl od primátů. Co oni nám můžou dát? Nic. Ale stejně je zkoumáme, protože nás to zajímá. Zajímá nás jejich úroveň myšlení, snažíme se s nimi komunikovat, zjišťujeme, jak reagují, když jim dáme do ruky nějaké primitivní nástroje...
Proč myslíš, že by stejná zvědavost nemohla pohánět emzáky? Proč by teda cestovali vesmírem, když by se vyprdli na jakýkoli nález?

71

Odpovědět

+blikcvakSkúmať a kontaktovať je rozdiel

32

Odpovědět

+A"Snažíme se s nimi komunikovat" ti připadá jako málo kontakt?

01

Odpovědět

+blikcvakTo že my skúmame šimpanzou a snažíme sa komunikovať neznamená že by aj nás mimozemšťania kontaktovali, to je nepresný príklad. Lebo keď sú vyspeli že cestujú vesmírom a objavili X civilizácii tak by už kontaktovať každú primitívnu civilizáciu nemalo pre nich zmysel. Nevravím žeby neskúmali/nesledovali.

13

Odpovědět

+AA co když jsou mezi nimi i třeba takoví, které to baví dělat (objevovat nové civilizace a navazovat s nimi kontakt). Pak smysl to pro ně má, neb jim to přináší radost.

Koukáš až moc na svět pouze ze svého úhlu pohledu, kde obhajuješ svojí vlastní činnost ekonomickým přínosem, a přes tentoúhel pohledu nevidíš nic jiného.....

00

Odpovědět

+Asnazis sa byt za mudreho a napises simpanzoU

06

Odpovědět

+v m vargamúdri chyby nerobia?

10

Odpovědět

+Ataketo len tupci, sorry jako

03

Odpovědět

+v m vargaTaktika rusofila, hľadať banálnu chybu v texte namiesto napísania argumentu.

22

Odpovědět

+Aopet zle,ja mam od rusofila daleko ,tak ako ty od jednotky z diktatu

03

Odpovědět

+v m vargaA tiež sa hanbia za to čo sú :) myslis že som tu prvý deň a som si nevšimol tvoje komentare? ved par krat si na mna reagoval pod videami Johna "mohameda" Olivera :D

22

Odpovědět

+Aco to ma s rusofiliou a preco sa ja vlastne bavim s anonymom

02

Odpovědět

+blikcvakJe to ako keby Elon Musk kontaktoval teba, tebe by sa možno postavil, ale pre neho by to nemalo zmysel.

11

Odpovědět

+ATo je iba tvoj, ludsky uhol pohladu. Oni by z toho mozno nemali nic, jednoducho by nam nezistne pomohli vyvinut sa, zit lepsi zivot. Co ty vies, mozno maju brutalne vysoku uroven empatie a chcu, aby ludstvo prestalo trpiet a zaroberat sa banalnymi vecami.

11

Odpovědět

+APridam este nieco zo sci-fi ale v buducnosti mozno realnej moznosti.
Teoreticky by sa k nasemu vyvinu pridali vedomosti na stavbu anorganickych tiel - koniec fraktur kosti a natrhnutych vazov, koniec beznych chorob, zenske by sa konecne zbavili pravidelnych bolesti a kramov. Ked sa napevno zbavime zvieracich pudov, ktore nas v podstate este stale ovladaju, tak vtedy nastane nova era pre cloveka. A dufam, ze dobra era.

15

Odpovědět

Nj, Ghost in the shell alebo Alita su dobrym prikladom

02

Odpovědět

Díky, tohle video mě upřímně zaujalo.

30