Simulátor vesmíru

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:221
Počet zobrazení:8 803

Vesmír je bezpochyby tajemné a úžasné místo. Na spoustu otázek, které se týkají vesmíru, stále nemáme odpověď. Ovšem vědci vytvořili počítačový simulátor, který vytváří a simuluje vývoj virtuálního vesmíru. Co díky němu zjistili?

Přepis titulků

Od jeho vynesení na oběžnou dráhu před 25 lety se Hubbleův teleskop stal strojem času. Poskytoval nám snímky velmi mladého vesmíru. Moderní teleskopy, včetně Hubbleova, nám umožnily porozumět vzniku galaxií, jejich rozmístění ve vesmíru a jejich směřování. Avšak přesný způsob formování galaxií do různých tvarů a velikostí zůstával jedním z největších problémů astrofyziky.

Nyní přišli vědci na způsob, kterým mohou galaxie studovat mnohem detailněji než dříve. Používají virtuální vesmír. Je složený pouze z fyzikálních zákonů a zadaných počátečních podmínek. Tato počítačová simulace začíná už 12 milionů let po vzniku vesmíru a modeluje prostor o průměru 350 milionů světelných let. Ale ne vše je známo.

Například podstata převažující látky známé jako temná hmota. Nalevo vidíte, jak gravitace z temné hmoty vytváří vlákna podobná pavučině. Napravo sledujete zahřívající se plyn, který se zachytává v síti gravitačních studní, které temná hmota vytvořila. Formují se zde desetitisíce galaxií, především kolem vláken temné hmoty. V místech střetu těchto vláken se děje něco zvláštního, co ovlivní podobu téměř každé galaxie nebo hvězdy.

Formují se zde bubliny horkého plynu, které se začnou rozpínat. Nalevo vidíte bližší pohled na galaxie vtahované do jedné oblasti. Napravo je plyn, který tyto galaxie obaluje. Jak gravitace tyto galaxie spojuje, vlny horkého plynu opouštějí tento prostor. Toto se stává, když obří černé díry v jejich středu za pomoci mocných proudů vyvrhují pozřenou hmotu.

Časem se tyto bubliny ocitnou daleko od centrálních galaxií. Tento efekt omezuje množství plynu, který se do centrální oblasti může dostat. To umožňuje vnik menších galaxií při okraji. Také to umožňuje vznik většího vesmíru s těžšími prvky, které vytvořily první generace obřích hvězd. Z těchto prvků jsme všichni tvořeni. Toto je příběh naší galaxie a naší planety.

Spojení temné a běžné hmoty, která se díky gravitaci zahřívá. To vedlo ke vzniku kovů ve hvězdách, které se rozprostřely po celém vesmíru. A nakonec tu máme světlo, které propůjčuje hmotě široké množství vlnových délek a které na naší malé planetě dokážeme zachytit. Planetce v galaxii.

Ve vesmíru, který je dynamický a komplexní. A to ve všech měřítkách prostoru a času. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Opravdu říkali, že černá díra vyvrhuje hmotu?
Myslel jsem, že je to tak, že co peklo schvátí, to už nenavrátí...

56

Odpovědět

Taky mě to zarazilo. Asi myslí, že černá díra urychluje blízká tělesa gravitačním prakem a ty pak mají velkou rychlost=)dolet, než je působení jiných těles zastaví. Ale dost nešťastné vyjádření, obávám se.

Nebo to celé chápu blbě, ale že by vyletělo z černé díry nějak zvlášť hodně hmoty se mi nezdá.

04

Odpovědět

+komunardV tomto případě se jedná o kvasary, viz. článek http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/objevena-nejzurivejsi-cerna-dira-7114/
Cituji
: „Ačkoliv černé díry jsou především známy díky pohlcování hmoty, většina kvasarů využívá okolí černé díry naopak k urychlení materiálu a jeho vyvržení pryč vysokou rychlostí.“

70

Odpovědět

+komunardKomunard: Gravitační prak nefunguje tak jak si to představuješ. Gravitační prak urychlí těleso, jež vstoupí do gravitačního pole planety o rychlost té planety vůči hvězdě systému.
Zákon o zachování energie neumožňuje, aby objekt vstoupil do grav pole planety a opustil ji rychleji (gravitace co tě urychlila tě zase zastaví při odletu), takže v uzavřeném systému plavidlo-planeta se nezmění nic. Avšak, v systému plavidlo-planeta-slunce se k rychlosti plavidla přičte (nebo odečte, záleží kterým směrem to vezmeš) rychlost planety vůči slunci.
Není to jak ve filmech, kde jim černá díra dá megarychlost, jenom proto, že to je černá díra.

90

Odpovědět

Řekl bych, že se nejdná o chybu, ale měli použít možná místo slova "hmota" spíš "plyny", které opouští černou díru až ve 25%. Podle mě mluví o plynech, které vznikají při tření, ke kterému dochází mezi akrečním diskem a černou dírou - viz http://www.aldebaran.cz/zvuky/blyskani/docs/39.html (třetí odstavec, autor článku i audiostopy je Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. (FEL ČVUT) )

00

Odpovědět

A to vyvrhování, o kterém mluví, je kvasar. Semtam z černé díry něco unikne, než to překročí horizont, ale v tomhle případě to je kolize centrálních děr, která vyvrhuje hmotu.

20

Odpovědět

je někde ten simulátor ke stažení?

39

Odpovědět

Pokud máš doma superpočítač, tak ti ho určitě pošlou.

260

Odpovědět

Neodkazoval se na to někdy už Michael z VSauce? Nebo proč mám pocit, že jsem to už viděl? :)

14

Odpovědět

Ach jo, jak já bych si přál tomu všemu jednou rozumět. :D

311

Odpovědět

nádhera :) ... to bych chtěl mít doma :D když ne ve skutečnosti, tak aspoň tu simulaci, byl by z toho dobrý spořič obrazovky :D

50

Odpovědět

A co takhle toto: http://store.steampowered.com/app/72200/?snr=1_5_9__205
Alespoň
si s tím může člověk hrát, posouvat posuvníkama...:D

40

Odpovědět

+Thorleif_czS timhle se da vyhrat mnohem vic : Je" target="_blank" rel="nofollow">http://www.shatters.net/celestia/
Je
" target="_blank" rel="nofollow">http://www.shatters.net/celestia/
Je
to aplikace, kde lze sledovat planety, hvezdy, galaxie, ... putovat v case... hezky program predstavuje toto video : https://www.youtube.com/watch?v=VxACWRo6mu4" target="_blank" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?v=VxACWRo6mu4

01

Odpovědět

350 milionů světelných let? To je docela pidi vesmír. Ale pro potřeby simulace a náročnost na výpočetní techniky asi i dostačující :)

143

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, o kolik dál bychom se posunuli ve vnímání vesmíru a jeho fungování, kdyby dnes žily kapacity typu Kepler, Galilei, Koperník, Maxwell, Newton, Einstein,... Jestli by byli stejně výjimečnými i teď, nebo spadli do průměru. Těžko posuzovat, ale technika by jim dala nové možnosti.

300

Odpovědět

Veliké díky za překlad.
Nadšencům Universa doporučuji seriály "Jak funguje vesmír" a "Kosmos - časoprostorová odysea".

170

Odpovědět

Jako nadšenec bych doporučil i http://www.csfd.cz/film/278139-do-vesmiru-se-stephenem-hawkingem/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.csfd.cz/film/278139-do-vesmiru-se-stephenem-hawkingem/ a http://www.csfd.cz/film/287894-cestovani-cervi-dirou-s-morganem-freemanem/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.csfd.cz/film/287894-cestovani-cervi-dirou-s-morganem-freemanem/ .
Potom i prednasky jsou zajimave -doporucil bych vsechny od Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. (FEL ČVUT) , ktere je mozno dohledat na youtube. Namatkou : Milniky kosmologie https://www.youtube.com/watch?v=hCpe4BqMKpw" target="_blank" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?v=hCpe4BqMKpw

20

Odpovědět

2:14 "především kolem vláken temné energie"
Má být temné hmoty

70

Odpovědět

Díky, opraveno. ;-)

40