Jaký tvar má vesmír a kam se rozpíná?

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:9 744

Že se vesmír rozpíná, jsme už slyšeli všichni, ale kam se může rozpínat, existuje něco za ním? Má vesmír hranice? Jaký tvar vlastně má? U tohoto videa, které vysvětluje, jaký tvar má podle dnešních vědeckých odhadů vesmír a kam by se mohl rozpínat, můžete pořádně potrénovat svou prostorovou představivost.
Mexický kanál CuriosaMente nabízí animovaná vzdělávací videa, ve kterých se snaží zprostředkovat složitá témata srozumitelnou formou.

Přepis titulků

Video přináší Platzi, online škola výchovy a technologií. Víme, že se vesmír rozpíná, ale kam? Existuje něco za ním? Je to koule, která roste do nicoty, nebo má jiný tvar? Můžeme říct, kde je střed a kde okraje? Pokud chcete jedno z těch videí, které vám zavaří mozek, zkuste s námi pochopit, jaký tvar má vesmír a kam se rozpíná. Představte si, že stojíte na obrovské dvourozměrné ploše. Ve vašem okolí jsou nějaké předměty a vy si všimnete, že se od vás vzdalují.

Ale jsou připevněné k podlaze, jak by se mohly vzdalovat? Jediná možnost je, že se ten povrch, náš dvourozměrný vesmír, rozpíná. Ale kam? Kam ty věci mizí? A proč se vzdalují zrovna od vás? Jste prostě přímo uprostřed vesmíru? Se zájmem se vydáte na cestu, určitě musíte najít okraj, hranici. Ale všimnete si něčeho zvláštního, ať jste, kde jste, vše se od vás vzdaluje. Vaše pozice tedy nebyla středem, vše se vzdaluje od všeho. Po dlouhé cestě, na které nepotkáte žádnou hranici vesmíru, se stane něco ještě divnějšího: Dorazíte na to místo, ze kterého jste vyrazili.

Jak je to možné? Ukázalo se, že jste si nevšimli, že ten vesmír je dvourozměrná plocha, ale je zakřivená do třetího rozměru. V tomhle případě tvoří kouli, určitý glóbus, který se nafukuje. Když vezmete v potaz jen ty dva rozměry té plochy, ztrácí otázka "Kam se rozpíná?" smysl. Jako byste se ptali, co je jižněji než jižní pól. Ten dvourozměrný vesmír se nerozpíná ani do dálky, ani ho šířky, nýbrž do třetího rozměru.

Kamarádi z kanálu Astrofísicos en acción - nám to vysvětlí. - Jasně, Javiere. Dnešní badatelé se snaží objasnit, jaký tvar má vesmír, stejně jako se o to pokoušeli Lemaître, Friedman a Hubble už od začátku 20. století. Objevili, že galaxie se od nás rychle vzdalují. Jeden ze základních vědeckých cílů je pochopení fyzikálních procesů při vzniku galaxií a také dynamiky vesmíru. K tomu používají astronomové nástroje jako třeba Velký milimetrový teleskop, který stojí v Sierra Negra v Mexiku.

Tento neuvěřitelný stroj je schopný objevit galaxie, které se formovaly v prvních epochách vesmíru. Dají se jím ve velkém měřítku zkoumat různé otázky, například růst galaxií a hvězdokup nebo reliktní záření a jeho anizotropie. S tím dokážeme změřit rozpínání vesmíru. Ale nadále nevíme, kam že se rozpíná. Tak jako v příkladě s plochým povrchem, ať bychom cestovali jakkoli daleko při snaze najít okraj vesmíru, abychom zjistili, co je za ním, nikdy bychom ho nenašli. I kdybychom mohli cestovat rychleji než galaxie, jsme uvězněni uvnitř tří rozměrů prostoru, ale vypadá to, že by mohl být zakřivený do hypotetického dalšího rozměru.

Další rozměry? Pokud vás to trochu mate, doporučujeme naše video o tom, kolik existuje rozměrů, které vás zmate ještě víc. Ne, to byl vtip. Po jeho zhlédnutí bude snad následující vysvětlení jasnější. Znamená to, že je vesmír čtyřrozměrná hyperkoule? Nebo může mít jakýkoli tvar? Víte to, Astrofyzikové? No, to zatím nevíme. Ale díky rozptylovému záření víme, že ve velkém měřítku je vesmír homogenní a izotropní.

To znamená, že v průměru jsou jeho vlastnosti stejné, ať se díváme jakýmkoli směrem. Tomu se říká kosmologický princip a přináší to důležitou implikaci: Vesmír může mít jen jednotné tvary, tedy tvary, u kterých každá část, která je tvoří, je stejná jako každá jiná. Ale jaký tvar by to potom mohl být? Protože hmota a energie deformují časoprostor, tvar vesmíru by závisel na hustotě hmoty a energie, které obsahuje.

Pokud je tato hustota větší, než určitá kritická hustota, přestal by se vesmír rozpínat a někdy v budoucnosti by se smršťoval, měl by uzavřený tvar, jako je koule. Pokud je ta hustota nižší, rozpínal by se vesmír navždy a měl by otevřený tvar trochu jako jezdecké sedlo. Pokud je hustota s tou kritickou totožná, byl by vesmír podobný rovné ploše. Ale nezapomeňte, že naše ilustrace sice znázorňují dvourozměrné plochy zakřivené ve třetím rozměru, ale mluvíme o trojrozměrných tvarech, zakřivených ve čtvrtém rozměru, které se nedají znázornit ve videu.

Měření se zdají potvrzovat myšlenku, že je náš vesmír plochý. Můžeme tedy dorazit k hranici? Jak to je? Vše ukazuje, že geometrie vesmíru je plochá, ale jeho topologie, tedy geometrická struktura, by mohla být zakřivená. Když třeba vezmete list papíru a spojíte dva opačné konce, máte rouru. Když půjdete jedním směrem, vrátíte se zase k původnímu bodu. A kdyby se vám podařilo spojit i ty dva konce, vyrobili byste donut, tomu se říká toroid. Trojrozměrný vesmír zakřivený ve čtvrtém rozměru do tvaru donutu.

Kdybyste v tom vesmíru žili, připadal by vám dál plochý, ale zároveň, pokud byste se dostatečně dlouho a rychle pohybovali jedním směrem, vrátili byste se zpět na start. Jako v Pac-Manovi. Máme tedy omezený vesmír, který ale nemá hranice. A to rozpínání? Podle této teorie zvané Torus 3 se vesmír rozpíná i smršťuje zároveň a my prostě žijeme v té části, která se zrovna rozpíná. Tento model je sice lákavý, ale zatím nevíme, jaký tvar vesmír doopravdy má.

Nepřestává se diskutovat, ale nebylo by to super, žít v donutu? Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Svůj názor presentuji zde
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/j/j_165.doc ; http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/j/j_161.doc (( osobní spory s mými nekorektními oponenty, prosím přehlédněte/ignorujte. Děkuji ))

01

Odpovědět

Já už jsem normálně z těch Amerických filmů/seriálů poameričtěný, jak slyším tu španělštinu, tak bych jim dával hrabě ať jdou hrabat listí. :D

53

Odpovědět

Nieže by som bol poangličtený, ale lepšie sa to počúva v angličtine, kde je človek zvyknutý rozumieť aj bez titulkov. Môže sa potom viac sústrediť na samotné video a menej na titulky.

00

Odpovědět

Má myšlenka na řešení celé otázky
Pokud se vesmír rozpíná, my se rozpínáme s ním a proto nevidíme rozpínání. Jediné, co lze brát v ohledu je, že někde začal velký třesk a od tohoto výbuchu musí putovat všechna energie a hmota od tohoto místa. Díky času lze takové věci měřit.
Má hlavní myšlenka je: Pokud existoval velký třesk, pak se vesmír, díky gravitace, bude rozpínat a poté zase smršťovat do velikosti pomeranče. :D Tohle se dělo a bude dít nesčetněkrát, ale čas půjde pořád dál. Být na konci vesmíru, člověk vidí na jedné straně hmotu, na straně druhé nic. Já říkám NIC. Žádnou hmotu či antihmotu, prostě nic do kterého když se dostane hmota, je to vesmír.
Když se vesmír rozpíná, tak do čeho a to něco se rozpíná zase do něčeho, co začne rozpínat zase něco velkého a rozpínatelného. Dokola nemůže nic existovat, jsme jsme jeden velký pomeranč. Ledaže bychom byli nějaká televizní show pro mimozemšťan. :D

19

Odpovědět

Probůh, Bože! už raději nepřemýšlej.
A pokud už máš tak nezvladatelné nutkání, tak s tím aspoň nelez na veřejnost.
Takovéto sebeodhalování je neslušné.

22

Odpovědět

Velký třesk nebyl výbuch...

01

Odpovědět

mňa teraz napadlo, že má možno vesmír tvar presýpacích hodín

10

Odpovědět

Dost těžko se mi to poslouchalo, furt jsem si říkal, co mi to připomíná a už vím. Zajděte přímo na Youtube a nastavte si rychlost na 1.5. A máte dieslový motor, který v zimě nechce chytnout.

11

Odpovědět

Díky za pořádné video a jeho překlad.

01

Odpovědět

Tolik kurev v jednom videu a nikde žádný warning.

52

Odpovědět

Pokud by někoho zajímalo povídání o topologii vesmíru. Nevím jak je tato přednáška aktuální, ale vzhledem k tomu, že se stejně asi s jistotou nedozvíme jak to je, tak bych její shlédnutí za ztrátu času určitě nepovažoval

Dodekahedron (2003)

20

Odpovědět

Pochvala za odkaz, díky.

00