Horror Trip: Upíři

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:5 677

Po vetřelci a zombiích tu jsou upíři. Dnes nejsou bráni tak vážně, ale dříve tomu bylo jinak. A nejděsivější jsou skutečné příběhy, které byly pro jejich vznik inspirací. Nejen o nich uslyšíte v dnešním Horror Tripu.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Ragnar a vítám vás u nové epizody Horror Tripu. Znáte někoho, kdo ještě neslyšel o upírech? O tom silně pochybuji. Protože upír je ztělesněním moderní mytologie. Nezáleží na tom, kolik vám je, nebo jakou formu zábavního průmyslu preferujete. Ať už jsou to filmy, seriály, horory, akční filmy, thrillery, komedie, klidně i porno nebo hry, deskovky, literatura, nebo i když se tomuhle všemu vyhýbáte, stejně se někdy ve svém životě dostanete k upírům.

Upíří filmy byly hitem 20. let a jsou jím i dnes. Byly výdělečné i v době mezi tím. To samé platí u románů. Od trapných středoškolských romancí a levných komiksů až po historicky inspirované eposy. Upíry najdete v podstatě každém literárním podžánru. Pravděpodobně byste mohli klidně napsat i knihu o interview s upír...

no nic. Od doby co Bram Stoker vydal svůj dopisový román o transylvánském hraběti Draculovi, jsou lidé zaujatí, fascinovaní, a dokonce i posedlí těmito mocnými a nesmrtelnými stvořeními žijící v noci. Protože to všechno začalo Bramem Stokerem, že? I když to byl první velký průlom, který popularizoval upíří fikci u diváků, postava Draculy byla inspirovaná rumunským hrabětem válečníkem Vladem Țepeșem III.

Stal se nechvalně známým mezi jeho nepřáteli z Osmanské říše při jejich invazi do Evropy v 15. století. Ale i u místních. Pro jeho brutalitu a nemilosrdnou mazanost jakožto stratéga v bitvách. Jméno Țepeș znamená Napichovač. Tuto přezdívku si vysloužil za jeho okouzlující zvyk napichování zajatých nepřátel na 6metrový dřevěný kůl, kde je nechal pomalu a bolestivě zemřít. A samozřejmě v době, kdy se informace a drby šířily po světě pouze ústně, se o něm začaly šířit zlověstné drby.

Najednou všichni věděli, že Vlad Țepeș ztratil lidskost a stal se z něj nemrtvý démon, který kvůli kletbě nikdy neuvidí slunce a živí se krví živých. Ale tento příběh se neobjevil jen tak odnikud. Upír byl tou dobou známým folklórním příběhem po celé východní Evropě. Lidé se upírů báli natolik, že probodnutí a useknutí hlavy bylo u pohřbů v těchto oblastech po staletí běžnou záležitostí.

Přece jenom si chcete být jistí, že se vaše tchyně nevrátí z hrobu, aby z vás znovu vysála život. Takže v Transylvánii, východní Evropě pozdějšího středověku, se zrodil upíří mýtus? No, ano i ne. Moderní upíří fikce se všemi podobami, které jsme se za ta léta viděli, jako spaní v rakvi, citlivost na sluneční světlo, dřevěné kůly, usekávání hlav, alergie na česnek, svěcená voda, krucifix a stříbro...

Moment, je stříbro u upírů? - To jsou vlkodlaci. - Jo, vlkodlaci. Všechny tyto podoby pochází z transylvánského upířího folklóru. Skutečně fascinující je ale fakt, že velmi podobné upíří mýty najdete v téměř každé kultuře v lidských dějinách.. Například v řecké mytologii byla Lamia, dcera Beluse a milenka Dia, přistižena při činu Herou, Diovoi ženou. A protože se jí to moc nelíbilo, tak se prostě pomstila zabitím všech potomků Lamiiny.

Lamia samozřejmě přísahala pomstu a změnila se v nemrtvou, pro kterou jsou spící dětí kořistí, z nichž vysává krev. Starověký Sanskritský folklór vypráví o tzv. vetalas, nemrtvých stvořeních v podobě ducha, která odpočívají v noci, visí ze hřbitovních stromů jako netopýři a samozřejmě pijí krev živých. Pak tu máme hebrejský tradiční příběh Aluky neboli Motetz Dam, což znamená "konzument krve." Upíří mýtus Loogaroo pochází z francouzské a africké víry voodoo v kulturách Mauriciu a Karibiku.

Zatímco starověký čínský příběh vypráví o Jiangshi, neklidných a skákajících mrtvolách s dlouhými nehty a tesáky, které byly oživeny magií. A to je jen malá část překvapivě podobných upířích mýtů, které se udály v rozdílných kulturách po celém světě bez jakéhokoli dochovaného kontaktu mezi nimi. Takže je tohle obří náhoda souběžného rozvoje?

Nebo se možná upíři zahryzli do našeho podvědomí? Skoro každé náboženské vyznání, filozofie nebo systém víry si pohrává s otázkou smrtelnosti a snaží se přijít s odpovědí, s nápady na posmrtný život nebo nabízí nějaký závěr. Upíři symbolizují vzdor vůči smrtelnosti. Musí zemřít, aby se stali nemrtvými, a nemuseli se tak bát jediné nevyhnutelné věci, která čeká každého smrtelníka – smrti.

Ale jejich požehnání přichází s prokletím tak hořkosladkým, že Aristotelovy slavné studie se oproti tomu čtou jako instruktážní manuál o upírských příbězích. Protože krom toho, že nikdy neuvidí znovu sluneční svit, musí upír zabít lidskou bytost. Něco, co je považováno za opovrženíhodné v každé společnosti, je jejich denním chlebem. Kvůli tomu jsou vyčleněni ze společnosti.

A být vyčleněn ze společnosti, protože jste jiný, je něco, s čím se mnoho lidí nedokáže ztotožnit. Přidejte trochu erotiky, dominantní a submisivní vztah dravce, který jde po životě kořisti, a v době, kdy se homosexualitou pohrdalo jako... No, nenapadá mě žádné přirovnání, protože asi nikdy společnost nepohrdala ničím tak moc jako homosexualitou v tehdejší době. Upír byl vhodnou cestou pro spisovatele, jak psát o homosexuálních erotických narážkách.

Ale věřím, že skutečně největší zajímavostí je fakt, že upíří prokletí nás nutí se zamyslet nad dopadem nesmrtelnosti. Nad něčím, co většina z nás automaticky nevnímá a neřeší. Ale tyto příběhy nás mohou donutit se zamyslet nad tím, jaké by to bylo být navždy mladý. Žít tak dlouho, že nevyhnutelně uvidíte každého, na kom vám záleží, zemřít. Připomíná nám to hořkou pravdu, že najít někoho, koho skutečně milujeme a s kým chceme strávit zbytek života, přichází ruku v ruce s utrpením, že uvidíme toho člověka zemřít nebo že jim způsobíme tuto bolest tím, že zemřeme dříve než oni.

Upír nebude z tohoto prokletí nikdy vysvobozen. protože nehledě na to, kolikrát to prožije, nikdy to neskončí. Čas a život se tím stává prakticky bezvýznamný. A skutečně věřím, že to je ten hlavní problém, protože skrz tyto příběhy můžeme zjisti, jak cenný je náš čas, protože není nekonečný.

Co vy? Kdyby k vám přišel upír a nabídl vám... - Možnost, kterou jsem nikdy neměl. - ...zvážily byste ji? Napište mi váš názor do komentářů. Děkuji za zhlédnutí Horror Tripu v pořadu Bloody Disgusting. Pokud chcete vidět více mých videí, najděte si YouTube kanál RagnarRox. Najdete tam videa o hororových hrách a pořadech, komentáře a analýzy herního designu.

Jmenuji se Ragnar. Na viděnou u příštího dílu Horror Tripu. Překlad: Markst www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

čardáš - Na Leslie Nielsena stejně nikdo nemá :)

10

Odpovědět

lepsi by byli horor videa od AVGN

10

Odpovědět

Obávám se, že se autor videa mýlí, a to v kruciátní věci. Upíři totiž v žádném z těch mýtů nejsou a nikdy nebyli nesmrtelní. Sám autor uvádí, že jsou zranitelní dokonce i slunečním světlem - takže celé video je s prominutím o hovně, neboť autor vyvrací sám sebe.
Domnívám se, že se v mýtech spojily dva fenomény - jednak genetická porucha zvaná porfyrie (u které dochází mj. k světloplachosti a k neschopnosti strávit některé potraviny - např. česnek s jeho vysokým obsahem sirných sloučenin), a jednak občasné nálezy hrobů či jen lidí s oddělenými hlavami a ležícími na břiše, někde pobl. cesty či rozcestí, což lze ale mnohem lépe vysvětlit trestnou činností než vampyrismem. Přeci jen, jste-li loupežník, tak hlavu useknete, tělo při prohlédání převracíte, ale pak od něj utečete a necháte jej tak.
A do toho přišel B. Stoker - a nic už nebylo jako dřív. Stejně jako jsou dnes filmy z WWII plné černochů a bojujících žen, stejně jako nás osvobodila udatná americká armáda, stejně jako byli zachraňováni vojíni Rájenové...
Jen jedna mytologie byla nahrazena jinou. I mytologie žijí a umírají :)

57

Odpovědět

Upír měl podle staroslovanských pověstí podobu člověka bez kostí nebo i bez nosu s hadím jazykem a červené oči (v případě hladovění měli upíři oči černé) jejich tělo bylo pokryto hustou srstí jako u vlkodlaka. Jak se tento popis hodí na člověka s porfyrií? Pověsti o upírech u slovanů jsou doloženy od 11. - 12. století.

50

Odpovědět

A hlavně nezapomínat na Svatbu upírů. :-D

20

Odpovědět

co treba Upir v Brooklinu?:)

10

Odpovědět

+Pipe McPiepJedna chuťovka větší druhé. On i poslední Underworld byl dost výživný. :-D

00

Odpovědět

Ach! Donekonečna omieľaná predstava, že ľudia verili vo Vladovu posadnutosť krvou. Už by ľudia mohli konečne oddeliť historickú realitu (vrátane povier o ňom) od Stokerovho románu (ktorého kvalitu nepopieram). Áno, bol krutý k nepriateľom, ale v porovnaní so svojím súčasníkmi nijako zvlášť. Ľudia ho mali v podstate za hrdinu protitureckých vojen a nebyť ziskuchtivej šľachty, kto vie ako by celé jeho ťaženie proti všetkým (okrem Turkov bojoval aj proti rozpínavosti Mateja Korvína) dopadlo.

80

Odpovědět

Inak celkom sa divím, že Hollywood doteraz neurobil historický film o jeho osobe. Jeho životný príbeh (ten skutočný) je vskutku zaujímavý. Sú tam rôzne politické hry, intrigy, epické bitky a dala by sa tam vopchať aj nejaká romantika. No nie, musíme variť stále upírsky gýč...
Inak odporúčam rumunský historický film z roku 1979. Neznalému človeku bude pripadať ako nesúrodý guľáš, no po prečítaní aspoň z časti jeho životopisu je to hodnotný snímok. Pridávam link na film:
https://www.csfd.cz/film/123341-knize-zvany-dracula/
A tu pridávam nejaký ten krátky historický životopis:
http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/vlad-dracula-hrdina-protitureckych-bojov

41