South Park o náboženství

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:6 209

Jak South Park hovoří o náboženství, co si o něm myslí a jak se to v show odráží? Jaká je vaše nejoblíbenější epizoda, která se týká náboženství, a proč? A který název pro ateistickou společnost dává největší smysl?

Poznámky:
Truman Show – film z roku 1998 s Jimem Carreym v hlavní roli muže, kterého celý jeho život sledují televizní kamery, aniž by tušil, že jeho život je show, kterou sledují miliony diváků
Náramek za potlesk – „A Scause for Applause“, název druhé části tohoto videa, je rovněž název 13. epizody 16. řady South Parku, která se do češtiny sice překládá jako „Pro věci“, zvolila jsem ale alternativní překlad, který lépe vystihuje obsah druhé části videa

Přepis titulků

Ahoj, tady Jared. Pokud si nějaké slovo spojujeme se South Parkem, je to neuctivý. Ve světě South Parku není nic posvátné. Santovy koule ne! Ať už seriál milují, nebo nesnáší, každý kritik tuhle show aspoň jednou nazval neuctivou. - Hergot! - Já to slyšel. Většina lidí, která takto South Park nazývá, slovo užívá v obecném smyslu, ale je něco zvláštního na tom, jak show zachází s náboženstvím…

Nenech Boha mě zabít! …které je povětšinou o úctě. - To je Bůh? - Jak sis myslel, že budu vypadat, synu? No ne takhle. Ať už postaví Ježíška v boji na život a na smrt proti sněhuláku Frostymu, nebo dumá nad tím, jestli by měl jít Satan na oslavu šestnáctin za Britney Spears, South Park nás nutí se zamyslet, co pro nás náboženství znamená. A mezitím vznáší důležité otázky, které by si jiné seriály položit netroufly.

- Kdo měl pravdu? Kdo půjde do nebe? - Bohužel to byli mormoni. Správná odpověď byli mormoni. Vítejte u speciální epizody o náboženství v South Parku. ČÁST 1: JSI TU, BOŽE? (TO JSEM JÁ: JEŽÍŠ) Než South Park vznikl, Stone a Parker vydali dva samostatné vánoční speciály, které proti sobě postavily Ježíše, zlého sněhuláka a Santu Clause. A oba speciály končily na stejné notě: Ne, není to ani o Ježíšovi.

- O čem to tedy je? - O dárcích. - Je to o něčem mnohem důležitějším! - O čem? - O dárcích! Ve světě South Parku může na obyčejných věcech dost záležet… Sláva Melu Gibsonovi. Amen. …a na věcech, které se na papíře zdají důležité, nemusí záležet vůbec. A vám všem, kdo jste byli trochu zmatení, chci říct, že jste mrtví a tohle je peklo. Takže se vzdejte všech nadějí a bla bla bla. Ježíš chlapcům neučaroval, ale hádají se, kdo ho bude hrát ve školní hře.

Můžeš se po mně vozit, ale já jsem Ježíš, a ty ne! To závažné i obyčejné se slévá do jedné polívky. Velký a ctihodný Mojžíši, co od nás, svých dětí, požaduješ? Požaduji fotografie s makaróny. Když se chlapci ve třetí sérii potkají s Bohem a můžou se na cokoliv ptát, Stan se zeptá na měsíčky. Proč nemám měsíčky?

V sedmé sérii přijdou na smysl života: Země je intergalaktická reality show ve stylu Truman Show, kterou mají zrušit. - Zemi zrušili. - Ach jo. Na Ježíšovu talk show se nikdo nedívá a Satan je monogamista, který se vrací k Saddámu Husajnovi, i když ví, že má na víc. - Miluju tě. - Chtěl bych tomu věřit. Náboženství se zdá důležité, jen když jej lidé využívají pro své vlastní účely.

I když se o to v průběhu seriálu pokusí mnozí, Eric Cartman je v tom jednoznačný mistr. - O křesťanství nic nevíš. - Vím dost, abych toho zneužil. A ve čtvrté sérii se stane kazatelem a zbohatne na darech. Říkám to, protože musíme být zachráněni. V 7. sérii prorazí v křesťanské hudbě, protože ze sekulárních popových songů udělá takřka náboženské písně. V 8.

sérii vytvoří fanklub pro Umučení Krista Mela Gibsona, protože to chápe jako příležitost vést čtvrtou říši. V 17. sérii nabarví krávu, aby se podobala Biblí předpovězené zrzavé jalovici, jen aby Kylea zmátl. A náhodou zajistí světový mír. Židé, křesťané a muslimové se sjednotili. Zvěstují deset let Van Halen. Snaží se South Park říct, že náboženství je prostě směšné a dělá z lidí naivky? Je jednoduché si z toho odnést takový dojem.

Ale tvůrci show, Matt Stone a Trey Parker, s tím nesouhlasí. Nedávno se do naší show pustili ateisté a lidé, co náboženství nenávidí, protože si děláme srandu úplně ze všeho. Ani jeden ale nejsme protináboženští. Mě náboženství fascinuje. O co tedy jde? South Park se někomu může zdát protináboženský, protože s náboženstvím nejedná jako s něčím posvátným. A v západních duchovních tradicích stojí úcta k posvátnému v základu. V Elementárních formách náboženského života filozof a sociolog Émile Durkheim říká, že západní náboženství fungují na rozdělení světa do 2 kategorií: na posvátné a bezbožné.

To posvátné berete vážně, protože se potýkáte se základními vesmírnými silami, které ovlivňují vaši duši. To bezbožné… ne tak moc. Jak říká: „V dějinách lidského myšlení neexistuje podobný příklad dvou kategorií, které by byly tak hluboce odlišné, které by si tak radikálně oponovaly.“ South Park odmítá, že je rozdíl mezi posvátným a bezbožným oprávněný.

Například v dílu Žhavá katolická láska v šesté sérii otec Maxi jede do Vatikánu, aby ukončil skandál s obtěžováním dětí. Přičemž zjistí, že katolická církev je mezigalaktická koalice, kterou vede obrovský pavouk, který pedofilii povolil. Velká pavoučí královno, chceme změnit jedno vatikánské pravidlo. Vatikánská pravidla nemůžou být změněna. Tak pravil pavouk. Otec Maxi statečně roztrhne posvátný vatikánský dokument, čímž zničí autoritu pavoučí královny.

Je to metafora o vlastním skandálu: dokud to bylo příliš posvátné, aby to církev řešila, nemohlo se nic dít. Svatý dokument vatikánského práva nemůže být změněn. Církev může zachránit, pokud ji někdo znesvětí nebo pokud skandál odhalí tým novinářů z Boston Globe. Tento motiv se v show opakuje: zachránit posvátné se dá možná jen tak… Víš, kolik lidí umřelo, abys mohl volit?

…že to znesvětíte. Volte Obložený výkal. To je znát ve filmu South Park, kde Cartman a Kenny zachrání svět, protože proklejí Husajna… …sráči, Barbro Streisand! …a poté uzavřou dohodu s ďáblem. V epizodě Pořad byl zrušen 7. série kosmický TV průmysl souhlasí, že Zemi nezničí z důvodů, které by Gene Roddenberry nepovažoval za podnětné.

Když vydržíte, náš svět bude ještě hrůznější a násilnější. Těšte se na třetí světovou. South Park také nadhazuje, že naše pojetí posvátného je praštěné. Ježíš je doslova znovuzrozen, ale většinou si ho nikdo nevšímá. Poznávají ho vůbec? Hele, to jen ten týpek z televize. Jeho talk show Ježíš a kámoši ve sledovanosti opakovaně zaostává za Lovením a zabíjením, show Jimba a Neda.

Ale když ho necháte se prát, což by běžně nedělal, najednou je jejich Pánem. Pere se s Frostym a Santou ve vánočních speciálech, se Satanem v 1. sérii, iráckými vojáky v 6. sérii, pravicovým aktivistou Billem Donohuem a vetřelcem v 11. sérii a padouchem z Dr. Sausse v 16. sérii. Pro Knížete pokoje je to náročný úkol, ale jen tak si uchová úctu svých stoupenců.

Ježíš ze South Parku je asi obeznámen s tím, co teolog Walter Wink nazýval „mýtus vykupitelského násilí“. Podle něj naše pojetí posvátného, které začíná už ve starověkém Babylónu, vychází z touhy vidět dobro vyhrát v boji se zlem. Nu dobrá. Nechť se konečná bitva mezi dobrem a zlem uskuteční zde v South Parku! Dělej, Nede. Musíme si rychle vsadit. Wink píše: „Mýtus vykupitelského násilí je skutečným mýtem moderní doby.

To, a ne judaismus, křesťanství nebo islám, je dominantní náboženství dnešní společnosti.“ Ježíš bojuje, protože ví, že mýtus, který si do něj stoupenci promítají, je důležitější než to, co může sám nabídnout. Kdyby mě lidé mohli znovu vidět v akci, uvědomili by si, že nejsem podvodník. Jemu to vlastní není, ale zdá se, že lidi zajímá jen toto. Když se náboženské postavy promění v superhrdiny, tuto myšlenku logicky uzavřou.

Uznají, že mýtus o vykupitelském násilí se týká všech náboženství. Jak jsem řekl, v South Parku není nic posvátné. I když čelili pravicovým bojkotům za vyobrazení Ježíše a cenzuře za pokus vyobrazit proroka Mohameda, tvůrci se nepovažují za hrdiny. Je to ale South Park, pokud by chtěli poukázat na něco většího, na co bychom se dívali s větší „posvátností“, nikdy by to nepřiznali.

ČÁST 2: NÁRAMEK ZA POTLESK Když odhlédnete od postoje k posvátnému, South Park není na náboženství tak tvrdý. Opakovaně ukazuje, že nemusíte být pobožní, abyste byli omezení blbci. Dokud tu bydlíte, budete agnostici. Toto jsou vaši nevlastní bratři a sestry. Všichni jsou přísní agnostici. Davide, věříš v Boha? - Nevím.

- Přesně tak. Ve skoro každé epizodě figuruje postava, která se kvůli něčemu cítí povýšeně. Nejsem kokot, jsem jak Gándhí. Ale Stan v 16. sérii jako samozvaný aktivista je dobrým příkladem sám o sobě. Šikana se vymkla z rukou a musí přestat. - Skvěle, Stane. - Je hustej. V Butters má koule a Pro věci Stan zjistí, jaké je, když s vámi zbožně jednají. A zalíbí se mu to až příliš.

Ostatní si sedli, já si náramek ponechal. Protože si stojím za svým, povSTANu. Stana zpomaluje to, že když už ho mají za hrdinu, stane se něco, co mu srazí hřebínek. Když si uvědomí, že mu kampaň na přízni nepřidá, vzdá to. Už na to celý kašlu. Nemůžu tomu rodinu dál vystavovat. To ho odlišuje od jeho přítelkyně Wendy Testaburgerové. Je jí jedno, jestli je díky svým názorům oblíbenější. Má hlubší motivaci a více sebeúcty.

- Víš, co o tobě říká Cartman? - Fakt mi to je jedno, Stane. South Park tím chce říct, že jestli hnutí vedou lidé, jejichž motivací je jen touha po úctě, nejspíš se to vymkne. To platí pro hnutí nového ateismu i kterékoliv jiné. Dawkins věděl, že logika a rozum budou jazykem budoucnosti. Ale dokud nepoznal svou krásnou ženu, nevěděl, že to nestačí. Musíte se ke každému, kdo nesouhlasí, chovat jako kokot. Ve dvoudílné epizodě Běž, Bože, běž je Cartman uvězněn v 26.

století, zatímco se tři ateistické skupiny navzájem vraždí kvůli názvu hnutí. Jednotný svaz ateistů je nejlogičtější jméno. Jednotná ateistická aliance dává větší smysl! Ne! Asociativní ateistická aliance! Takhle všechna slova začínají na A. Poselství je prosté: lidé jsou násilní a iracionální a zrušení náboženství to nezmění. Možná prostá víra v Boha umožňuje existenci Boha. - Zabijte mudrce!

- Zabijte mudrce! Rozdíl mezi Stonem a Parkerem a novými ateisty je jako slepice a vejce. Jsou lidé směšní, protože je náboženství směšné? Nebo je směšné náboženství, protože jsou směšní lidé? To je pohled Stonea a Parkera. Ze všech náboženských příběhů, které jsou nádherně praštěné, je tohle ten nejsměšnější: „Je tu obří vesmír, kterej se rozpíná, jednou se zhroutí, a my tu jsme jen tak.“ „Jen tak.“ To je to nejpraštěnější vysvětlení. Australská historička Margaret Wertheim v Pythagorových kalhotách tvrdí, že vědecké modely vesmíru na Západě vypadají dost podobně jako ty náboženské.

Částečně možná proto, že oba posluhují hypermaskulinní touze po jistotě a konečnosti. Trvat na tom, že si musíme být 100% jistí, odkud se vesmír vzal a proč, i když k tomu nemáme dost důkazů, je jako snažit se dojet na neznámé místo, aniž bychom se zeptali na cestu. Wertheim i Stone a Parker tvrdí, že když odmítneme nejednoznačnost, naše odpovědi na velké otázky můžou znít směšně.

Takže pokud jsou naše náhledy na svět zákonitě aspoň trochu směšné a všem hnutím hrozí, že budou aspoň trochu fanatická, měli bychom být pobožní, nebo ne? Stone a Parker na tuto otázku nechtějí odpovídat za nás. Matt Stone Slateu kdysi položil řečnickou otázku: „Pokud náboženský klam dělá vás a vaši rodinu šťastnějšími, je to špatně, nebo dobře?“ Seriál tento argument použil dvakrát: jednou na konci dílu Žhavá katolická láska…

Když nemají mytologii, kterou by se mohli řídit, začnou z pusy vypouštět totální kraviny. Co to říkal? …a znovu v epizodě Všechno o mormonech. Poté, co si celý díl utahuje z Garyho a jeho nepohodlně pohodového života a neznámé náboženské víry, se sám sebe nakonec zastane.

Je mi fuk, jestli si to Smith vybájil. Církev nyní učí milovat rodinu, chovat se hezky a pomáhat lidem. I když si zdejší lidi myslí, že to je pitomý, já tomu i tak budu věřit. Jen jsem se chtěl skamarádit, Stane. Ale nedokázal ses přenést přes mou víru. Ještě musíš dospět, kámo. Vyhul mi brko. Pohled Stonea a Parkera, že být pobožný dává smysl a nebýt pobožný též dává smysl, se odráží ve slovech filozofa Williama Jamese. V Pragmatismu píše: „Když skončí hra a spadne opona, nevylepšíte ji tím, že jejího autora prohlásíte za génia, stejně jako ji nezhoršíte, když ho nazvete obyčejným pisálkem.“ Ať už ji napsala božská bytost, nebo ne, pořád je to život.

ZÁVĚR Většina seriálů, které také často zmiňují náboženství… Jo! Naser si, Bože! …nabízejí náboženství nebo ideologii, které lze přijmout, abychom nebyli směšní. South Park je unikátní v tom, že se drží filozofie, že být člověkem znamená být směšný a že tomuto osudu nelze utéci.

Ať už si vybereme jakékoliv náboženství, South Park říká, že vypadáme praštěně, pokud se bereme moc vážně. Protože je spasitelem, protože je Pánem. Nejde o to, jestli je naše přesvědčení směšné, ale o to, jestli o tom víme. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jo jo, South Park vždycky vyjádřil skvěle to co chtěl vyjádřit

30

Odpovědět

v poslednom čase sa preberá náboženstvo nejak častejšie než inokedy mi to príde

15

Odpovědět

*komentar nabozenskeho fanatika jak moc je verici ze svych vlastnich sebestrednych duvodu nebo neschopnosti porozumet svetu kolem sebe*

/prosim doplnte komentar atheistickeho fanatiku níže/

56

Odpovědět

souhlasí.

00