700 druhů sodovekTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
97 %
75. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:325
Počet zobrazení:6 148

Existuje množství prodejen, které jsou zaměřeny na jeden konkrétní druh zboží. Ale věděli jste, že v USA existuje obchod, ve kterém prodávají 700 druhů sodovek? Tom Scott si návštěvu takového místa nemohl nechat ujít.

Přepis titulků

Tohle je John Nese a tohle je obchod se limonádami. Tohle je Galco's Soda Pop Stop. Máme tu kolem 700 druhů sodovek. Máme také 700 různých druhů piva. Máme vše, co marně sháníte, a dokonce i to, na co se podíváte a řeknete si: "Ani jsem nevěděl, že to vyrábějí." Tohle je okurková sodovka. Tohle se začalo vyrábět tady a v roce 2010 se to stalo sodovkou roku. Je vynikající.

Tohle tady je Ouzon. To je soda s příchutí lékořice. Já lékořici nemám rád, ale ochutnal jsem to a bylo to vynikající. Byli jsme italským obchodem s potravinami. Sousedství se začalo měnit a zhruba v té době supermarkety koupily distribuční kanály malých obchodů a tím je zavřely. Zničily nám živobytí.

Jejich způsoby opravdu nebyly hezké. Začal jsem o tom přemýšlet a řekl si: "Víte co? Měli byste být rádi, že si vaše regály nekoupila Pepsi a že můžete prodávat cokoliv podle libosti." Takže jsem objevil 25 menších značek sodovek a umístil je do regálů. Zjistil jsme, že tam venku stále existují menší výrobci. Používají skleněné lahve, skutečné ingredience, třtinový cukr...

Co víc by si lidé mohli přát? Řekl jste třtinový cukr? Jo vy chcete slyšet o USA a jejich kukuřičném sirupu? Opatrně! Když půjdete do supermarketu a vezmete si mražené jídlo nebo cukrovinky... Nezáleží na tom, co si vezmete... I v chlebu je kukuřičný sirup. Před 25 lety tomu tak nebylo. Ve všem je teď kukuřičný sirup.

Proč? Tohle je první sodovka v lahvi. Byla prodávána jako tonikum, které mělo zklidnit žaludek. Pokud ji vypijete rychle, bude vám to připadat jako sycený sirup proti kašli. Ale když ho budete usrkávat, pocítíte kolu, kořenové pivo, skořici, vanilku lékořici nebo i třešně. Je to 4 až 5 chutí v jedné láhvi. Tyhle pocházejí z Gruzie. Vyrábějí je z přírodně sycené vody.

Nesytí ji uměle, takhle to vytéká ze země. Po skončení vysoké jsem se rozhodl, že chci vést obchod. Můj otec mi řekl, ať jdu pracovat pro velkou společnost. Ale já mu řekl, že chci pracovat tady, protože každý den je jiný. Zavrtěl hlavou a řekl: "Budeš si stěží vydělávat na nájem. Jsi hlupák. Běž pracovat pro velkou společnost a dostávej zaplaceno." A já: "To se mi nechce."

To bylo důležité. Tedy je důležité. To, co děláte, musíte dělat rádi. Pokud to neděláte rádi, tak je to špatně. Děkuju Johnu Nesovi a zaměstnancům Soda Pop Stop. Najdete je na York Boulevard v Higland Park v Los Angeles. Omlouvám se za roztřesenou kameru, měl jsem s sebou jen GoPro. Ale návštěvu něčeho takového jsem si nemohl odpustit.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen bych doplnil, že "corn sirup" je sice doslovně přeloženej jako "kukuřičný sirup" ale u nás se tomu řiká "fruktoglukozový sirup".... ale je jedno jak se tý sra#ce řiká, je to humus a je to ve všem

00

Odpovědět

aha, tak už koukám, že to tu někdo psal... sry :-D

00

Odpovědět

za chvílu sa bude všetko vyrábať len z glukózovo-fruktózového sirupu a palmového oleja + 1% umelej príchute toho výrobku.

00

Odpovědět

Čekal jsem, kdy z regálu vytáhne Staročecha a Starobrno

190

Odpovědět

Skvělé video !
Co více říci - jen stop tomu sirupu všude.

140

Odpovědět

Pořád je to cukr, ikdyž třtinový. A to je jak známo zlo pro lidské tělo. Radši med, nebo cukr přirozeně obsažený v ovoci či obilí.

237

Odpovědět

kamos je z LA poslu mu to. taky ho sere jak vsude cpou tu sracku od GMO (korn sirup).
uz ted jsou studie o tom ze to skodi zdravi.

98

Odpovědět

Ok, jen GMO neni žádná korporace, ale Geneticky Modifikovaný Organizmus. Takže pokud někdo podstoupí genovou terapii třeba proti alergii je taky GMO.

251

Odpovědět

Toto video mi zlepšilo náladu, super ! :)

290

Odpovědět

To je milý. Jenom doufám, že normálně má v krámě nejenom milión flašek, ale i milión zákazníků. Takhle to vypadá, že zatímco nabízí 700 zajímavých druhů limonád, všichni na to dlabou a nakupujou Pepsi ve Walmartu po paletách. :D No snad to bylo točený kolem zavíračky nebo tak, takovýmu člověku přeješ jenom úspěch. :)

1140

Odpovědět

:D heh
We have also appeared in Sunset Magazine, The Los Angeles Times, The LA Weekly, The Tokyo Times and various other newspaper features. He has also been a guest on the BBC and the Canadian Broadcasting System.
Ujo to má evidentne v pohode :)

20

Odpovědět


Odpovědět

a jo.. ešte video :)
https://vimeo.com/6368439#at=75

Má tam narvané ak v jednote :)

20

Odpovědět

Tohle by si zasloužilo mnohem delší video. Velice zajímavé. :)

540

Odpovědět

Soda se nepřeloží do češtiny jako Sodovka ale jako limonáda. ;)

215

Odpovědět

...a Lemonade se přeloží jako sodovka, že?

216

Odpovědět

+JohnnycLemonade je nápoj vyráběný z citrónů. Neznám jak se to stalo ale české použítí Limonáda je zcestné. To čemu mi řikáme limonáda je v angličtině Soda. A jak Píše Joe níž Sodovka se v čechách běžně rozumí pouze sicená voda. :)

262

Odpovědět

Sodovka a limodána je v češtině to samé.Akorát slovo soda znamená pouze obyčejnou vodu sycenou CO2.

140

Odpovědět

+Joe.ColeKalin:Tak jsem to sice nepsal, ale máš pravdu:).
V Čechách sodovka=sycená voda.Tady na Moravě ale říkáme sodovka všem, i ochuceným syceným nápojům.

71

Odpovědět

Sympatický prodavač, zajímalo by mě jestli tam mají i nějakou limonádu od nás

511

Odpovědět

máš na mysli "zajímavý majitel"

250

Odpovědět

Bohužel žádná česká limonáda tam není :-(
Ale můžeš si prohlédnout všechny druhy na jeho stránkách.
https://www.sodapopstop.com/home.cfm

60

Odpovědět

A jakou limonadu od nas by tam asi tak meli mit ? Kofolu ne ? lol

01

Odpovědět

+ktsCo takhle třeba Koalu z Černý hory? To, že to neznáš, neznamená, že nemáme zajímavý věci...
http://www.pivoteka.cz/koala-0-33l-958530

00

Odpovědět

Pěkné video, ale chybí mi tam nějaká ochutnávka.

153

Odpovědět

a jak bys něco chtěl přes video ochutnávat?

194

Odpovědět

+qwertzKdo říká, že to chci ochutnat já? Zajímal by mě názor Toma, jak mu to chutná apod.

80