Pád Berlínské zdiExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:5 858

Berlínská zeď nejen rozdělila Německo na dva zcela rozdílné státy, ale vrazila bariéru mezi rodiny, přátele a milence. Každý, kdo se snažil dostat na druhou stranu, měl být nemilosrdně zastřelen. Ale to lidi nezastavilo, aby se dostali na svobodu tunely, auty nebo i horkovzdušnými balóny. Téměř 30 let tato zeď byla hradbou mezi Západem a Východem. A i přes snahy mnohých významných politiků padla tato zeď nakonec úplnou náhodou.

Přepis titulků

Berlín, 13. srpna 1961. O půlnoci přijíždějí náklaďáky. Východoněmecké jednotky a dělníci se řadí za bílými liniemi, které oddělují východní a západní Berlín. Vojáci mají střílet, pokud se někdo přiblíží. Berlín je od druhé světové války rozdělen. Komunistická Německá demokratická republika obklopuje enklávu západní Spolkové republiky Německa.

Rozdělení však bylo politické. Lidé překračovali hranice kvůli práci a rodině. Páry žily na různých stranách. Ale už ne. Východní Německo trpělo odlivem mozků. Lékaři, právníci a profesoři prchali na Západ přes snadný přechod. Pro Sověty to bylo až příliš ponižující. Vojáci navíjí ostnatý drát, dělníci rozdělují ulice. O čtyři dny později dorazily první betonové bloky.

Staví zeď. Tuto epizodu vám přináší World of Tanks. Stáhněte si hru přes odkaz níže a napište kód "checkpointc" pro 15dolarový startovací balíček. O 28 let později zeď stále stojí. Na jedné straně je plná barev, graffiti, politických sloganů a umění. Na druhé straně holý beton. Je 3,6 metrů vysoká, 1,2 metru široká a 165 kilometrů dlouhá.

Obklopuje město – politický ostrov, spojený se západním Německem jen železnicí, silnicí a leteckými koridory. Ale zeď je jen jedna překážka. Za ní je 100metrový "pás smrti" pokrytý štěrkem. Budovy, které tam stávaly, jsou pryč. Září na něj světlomety. Není tu úkrytu. Dohlížejí na to kulometné bunkry. Jsou tu i miny, příkopy a psi. Do roku 1989 tu zahynulo 140 až 192 lidí, kteří se snažili přejít.

Pět tisíc dalších to zvládlo – kopali tunely, projížděli auty, přelétali i horkovzdušnými balóny. Zeď se stala součástí života. Pro západní Berlíňany to bylo dobré parkovací místo. Hospody měly fotky s Berlíňany z obou stran, jak si připíjejí přes drát. A rockoví muzikanti – od Genesis přes Springsteena až po Bowieho – pořádají koncerty u zdi, aby je slyšeli i ti za ní. Lidé si myslí, že zeď hned tak nespadne.

Někteří na Západě říkají, že by neměla. Znovusjednocení by bylo moc drahé, počet východoněmeckých uprchlíků by zničil ekonomiku. Kennedy se prohlásil za Berlíňana a zeď nespadla. Reagan vyzval Gorbačova, aby ji zboural, a zeď nespadla. Po nástupu do úřadu se nový prezident George H. W. Bush rozhodne se zaměřit na Asii, protože považuje evropské problémy za statické. Nic se tu prý nezmění. Ve skutečnosti se zeď brzy zhroutí. Lidé, kteří ji zničí, jsou na Západě většinou neznámí.

Komunističtí obyčejní úředníci a vůdci zemí východního bloku. Někteří se snaží sabotovat železnou oponu, někteří ji chtějí udržet. Ale nakonec zeď padne náhodou. Červen 1989. Východní Německo má potíže. Komunismus celkově má potíže. Je téměř na mizině – za desetiletí závodů ve zbrojení, podporování zástupných válek, je otlučený z invaze do Afghánistánu a po zničené pověsti havárií v Černobylu. Sovětský svaz potřebuje změnu.

Jeho nový vůdce Michail Gorbačov přichází k moci se dvěma novými nápady. Nová hospodářská a sociální politika, perestrojka, má zavést tržní prvky a reformy socialistického modelu. A pak je tu glasnosť – nová otevřenost vlády. V Evropě ho nazývají mírotvůrcem, obzvlášť po vyjednávání s Reaganem, kdy odstranil celou třídu jaderných zbraní. Hovoří o tom, že dá vládám zemí východního bloku volnější ruku. Nejdřív mu nikdo nevěří.

SSSR dříve drtilo opoziční hnutí v zemích, jako je Maďarsko, Polsko a Československo, ale národy východního bloku si brzy uvědomily, že je upřímný. Už se to začíná rozjíždět. Polsko pořádá své první svobodné volby v červnu 1989. Komunisté jsou poraženi opoziční stranou Solidarita. Maďarský ústřední výbor vybírá ekonomického ministra z Harvardu, Miklóse Németha, za premiéra.

Vědí, že je pro reformy, ale pokud ty selžou, bude z něj dobrý obětní beránek. Németh však tajně věří, že i zreformovaný komunistický stát bude jen živořit. Chce, aby se Maďarsko připojilo k Západu před zbytkem východního bloku, aby získalo několik let zvláštní péče a rozvojové pomoci. Aby to vyšlo, musí strhnout železnou oponu a být při tom viděn. A nejjednodušší bude spustit záplavu východoněmeckých uprchlíků.

V televizi oznamuje, že udržení opevněné maďarské hranice s Rakouskem je příliš drahé. Mezinárodní zpravodajství sleduje maďarské představitele vypínat elektrický plot. Na setkání s Gorbačovem se Németh ptal, zda SSSR v takovém případě zasáhne. Gorbačov říká ne. Ale záplava východoněmeckých uprchlíků nedorazila. Takže to Németh posunul dál. Oznamuje piknik.

Panevropský piknik, kde Maďarsko otevře brány a umožní rakouským návštěvníkům nahlédnout dovnitř. Znak polevujícího napětí. Lest pro velký útěk. Németh to dělá během sezóny, kdy jsou v Maďarsku tisíce východních Němců. Dokonce sem na tu událost nějaké přiveze a dá jim mapy. Jen aby věděli, kde je hranice. Pro jistotu. Protože hranice je přímo tady a brány jsou děsně otevřené. A stráže jsou tak zaneprázdněné kontrolou rakouských pasů, že byste mohli omylem naklusat do Rakouska.

To nikdo nechce, že? Protože Rakousko je dost blízko západnímu Německu. Chaos. Šest set východních Němců prolétlo skrz otevřenou bránu. Západoněmečtí úředníci a dobrovolníci Červeného kříže tu už čekají. Maďarsko, které tvrdí, že je "zahlceno" východoněmeckými uprchlíky, nechává přes hranice přejít denně tisíce lidí. Když se uzavřou hranice v Maďarsku, lidé prchají přes Československo.

Západoněmecké velvyslanectví v Praze uděluje azylová víza, která východním Němcům umožňují přejít česko-rakouskou hranici a dostat se na Západ. Do 9. listopadu uprchlo z východního Německa 250 tisíc lidí. Na dálnici je 50kilometrová zácpa. Protesty žádají demokracii, hospodářské reformy a právo na svobodné cestování a začnou v Lipsku a východním Berlíně. Ale východoněmecký vůdce, Erich Honecker, který postavil zeď a který ovládá Stasi, jednu z nejobávanějších tajných policií, odmítá provést reformy.

Když Gorbačov navštíví Honeckera v Berlíně, shromáždí se dav a skanduje: "Gorby, zachraň nás! Gorby, zachraň nás!" Je to okamžik, na který Honeckerovi podřízení čekali. Svrhnout ho během puče a chtějí zachránit východní Německo reformami, aby ho udrželi v chodu a sebe u moci. První věc na programu? Nový cestovní zákon. 9.

listopadu 1989. Tisková konference ve východním Berlíně. Günter Schabowski, šéf strany komunistů, čte tiskovou zprávu v přímém přenosu. Neuvědomuje si, že tento proslov, improvizovaný a nenacvičený, udělá to, co žádný proslov nikdy nedokázal. Strhne zeď. Přečte nové nudné předpisy a nechá si nový cestovní zákon na konec. Východní Němci budou moci zažádat na přechodech o vstup do západního Berlína. Budou potřebovat vízum v pasu nebo razítko na průkazu totožnosti. Další věc.

"Počkat!" řekl novinář. "S platností od kdy?" V Berlíně se všichni zastavili a zírali na televizi. Tisková zpráva měla být datována další den, 10. listopadu. Myšlenka byla, že se lidé poslušně seřadí, aby získali víza. Kdyby to Schabowski věděl a řekl to, možná by se to i stalo. Místo toho prostě prolistoval papíry, našel text, pokrčil rameny a řekl: "Pokud vím, okamžitě. Bezodkladně." Východní Berlíňané koukali jak puky. Pak odešli.

Všeho nechali a odešli. Zavřeli obchody, opustili telefonní ústředny, sebrali pasy a vyrazili k přechodům. První žena na přechodu Charlie, která přešla do ex-amerického sektoru, měla kabát přehozený přes župan. Měla pořád natáčky ve vlasech. Chtěli, aby je stráže nechali přejít. Schabowski v televizi řekl, že můžou. "Okamžitě. Bezodkladně." Zpanikařená pohraniční stráž vešla do svých budek, aby vytočila úředníky pro potvrzení.

Venku byly tisíce lidí. Ale Schabowski odešel domů, aniž by věděl o té bouři, kterou vytvořil. Většina stranických vůdců byla na opeře. Takže po pár hodinách pohraniční stráž pokrčila rameny. "Dobře, otevřete." První lidé, kteří prošli zdí, nechodili, vlnící se dav je nesl. A potkali je západní Němci s květinami a šampaňským. Spontánní oslava začala.

Reprobedny a popová hudba. Východní a západní Němci se líbali, vylezli na zeď, křičeli, aby jí zbořili. Lezli po obou stranách, barevné i té prázdné. Vytáhli kladiva a dláta. Lidé se střídali v bušením do zdi. Bylo to divoké a trvalo to celé dny. Woodstock s kladivy. Studená válka neskončila jaderným zničením, ale pouliční oslavou. Oslava podkopala NDR víc než cokoliv jiného.

Oslavující uprchlíky bylo těžké přehlédnout. Znovusjednocení oslabeného východního Německa se tak stalo nevyhnutelným. Ne sloučením států, ale s východním Německem pohlceným Spolkovou republikou. A oslava pokračovala. Za měsíc padl poslední komunistický vůdce Československa v sametové revoluci. Bulharsko svrhlo své nekompromisní vůdce a svolalo volby. Příští rok přišlo na řadu samotné Rusko. Ne všude to bylo snadné nebo mírumilovné.

Pouliční boje otřásly Rumunskem a rozpad Jugoslávie bude trápit Balkán po 10 let. Uvážíme-li však, že Evropa žila 44 let rozdělená a obávající se světové války, zdálo se téměř neskutečné, jak rychle se bariéry rozpadly. I když zničení zdi znamenalo pro geopolitiku velké věci, znamenalo to pro obyčejné lidi ještě víc. Rodiny se opět sešly. Východoněmecké děti poprvé ochutnaly pomeranče a banány. Evropané opět mohli cestovat a učit se od sebe bez umělých zdí. Zbourali zeď a teď mohli vybudovat budoucnost.

Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jediné pozitivum, které vidím na polistopadovém dění je rozpad federace. Dříve jsem nemohl Klausovi s Mečiarem za to přijít na jméno, ale s odstupem času měním názor. Chvála Bohu, že už nemusíme valit miliony do Čobolstánu. Dosť bolo Prahy, však bratia?

131

Odpovědět

Nehambíte sa prihrievať polievku autorom videa, čo takto nehorázne dehonestujú jednu z historicky našich najväčších udalostí ?!

126

Odpovědět

Jak?

221

Odpovědět

S těmi banány a pomeranči je to samozřejmě lež, ale to je to nejmenší.
Kdyby lidi ve východní Evropě věděli, že je čeká kolonialismus, otročení v západních korporacích, bezdomovectví, chudoba, úpadek zdravotnictví a školství, likvidace sociálního státu, exekutoři a blížící se hrozba islamistů, tak by si to prolomení železné opony hodně rozmysleli.
Komunističní pohlaváři bohužel nikde nebyli tak schopní a inteligentní, aby to dokázali obyvatelstvu vysvětlit.
Karla Kryla, který to viděl a chápal hodně rychle, Havel umlčel.
Týdeník politika, kde se o tom psalo od r. 1990, zakázali (https://uloz.to/hledej?q=t%C3%BDden%C3%ADk+politika).
Jak řekl Putin: Komu není líto, že se rozpadl Sovětský svaz, nemá srdce. Kdo si myslí, že mohl pokračovat dál stejným způsobem, nemá rozum.

857

Odpovědět

Tvé jméno J.K. si máme vykládat jako zkratku anglického "just kidding"? Nebo to myslíš vážně?

294

Odpovědět

o co lidem bránilo volit Lidy jenž by sociální stát podporovali ?

100

Odpovědět

Vážený J. K.
Je mi 55 let. V době o které se ve videu mluví mi bylo 25 let. Velmi dobře si tu dobu pamatuji - byl jsem již dospělý, a furt ještě nejsem tak starý abych zapomínal.
Takže na rovinu - to, cos napsal, jsou voloviny. A buď rád, že jsou. Za komančů bys za něco takového, cos napsal, dostal nejméně pět let v zostřeném lapáku, ty ťunťo malej. Takhle si můžeš psát co chceš.

445

Odpovědět

+AlfikJá jsem jen o trochu mladší a pamatuju si také dost.
Vážně jsou to voloviny? A co přesně z toho? To byste možná mohl vysvětlit.
Ano, svoboda projevu, atd., nebyla. To je to jediné, co se zlepšilo. Ale ten zbytek? Co z toho není pravda?

736

Odpovědět

+J.K.Takže bys radši pracoval v zaostalé východní firmě, učil se ve škole lži a polopravdy a radši snášel šikanu od vládních úředníků, protože bys nebyl komunista? Asi se rád slepě vezeš, ale abys něco udělal sám, to radši ne. To aby se stát o všechno postaral, protože jsi přece ten daňový poplatník.

304

Odpovědět

+TamTamTo jsi to dobře vyjmenoval, trefil jsi se úplně přesně :-D
Lepší pracovat v tehdejší socialistické fabrice, protože byla naše a za vydělané peníze se dalo docela dobře žít a hlavně s jistotou.
Ve škole se učí lži a polopravdy pořád.
Státní šikana nyní není z důvodů politických, ale ekonomických. Kdo nemá dost peněz (tj. nekrade nebo neparazituje, nevyhrál v loterii nebo nedře do úmoru), nemá nárok na nic.
Jestli se rád slepě vezu nebo ne, nehodnoť, protože o mě nic nevíš.

929

Odpovědět

+J.K.Hlupákův názor nezměníš, ani kdybys mu předložil veškeré důkazy. Vždy si svou pravdu přizpůsobí tak, aby mu seděla do jeho představy o starých dobrých časech, kdy bylo všechno jednodušší. Gratuluju. :D

234

Odpovědět

+TamTamNaprosto souhlasím! Akorát ještě přidám, že aby jeden viděl dobré časy v přítomnosti, musí být hloupější ještě daleko víc, protože ty důkazy o tom, že to tak není, může mít na rozdíl od minulosti přímo před očima!
http://www.nasejablonecko.cz/_cms/gf/modules/aktuality/bezdomovci_uklidVPP2018nj.jpg

417

Odpovědět

+J.K.Názor podložený ničím, opřený o fotku bez kontextu od autora, který přehlíží všechny důkazy a ještě se tím chlubí. :D

142

Odpovědět

Odpovědět

+J.K.Každý inteligentní člověk také ví, že ke starším událostem přistupujeme kvůli nostalgii a zkresleným vzpomínkám benevoletněji než k událostem současným a tak leckdo žije v iluzi, že staré časy byly lepší a teď je to všude samá válka, chudoba, neštěstí a terorismus (tedy mnohem větší než dřív). Až si to uvědomíš, napiš.

150

Odpovědět

+TamTamJá sem dal statistiky z nejvíce prorežimních bakalomédií, aby mě nikdo nemohl podezřívat z šíření dezinformací a ty na mě s nostalgií? To snad ne :-D
Tak jinak: Už jsi si v posledních 20ti letech pořídil dům nebo byt? A už jsi ho z vlastního platu zaplatil? Je třeba ještě něco dodávat?

48

Odpovědět

+J.K.Myslíš ten odkaz na článek, kde se říká, že za svůj mizerný zadlužený stav si můžou Češi většinou sami? A děkuji, že jsi mi krásně nahrál. Ano, mám byt. Za své vydělané peníze. A ne, nejsem žádný podvodník s čímkoliv. Není to tak těžké, když si jen nestěžuješ a trochu zapracuješ.

83

Odpovědět

+TamTamPravda, všichni nejsou průměrní, v tom případě gratuluji. Obecná realita je však takováto:
https://www.fintag.cz/2018/11/02/dostupnost-bydleni-v-cesku-je-nejhorsi-v-cele-eu/

39

Odpovědět

+J.K.Ty si vždycky najdeš věc ke stěžování, co? Lituju, že nikdy nebudeš s ničím spokojený.

https://infografiky.ihned.cz/spokojenost-cechu/r~ffd4ce78cf1f11e9926e0cc47ab5f122/

72

Odpovědět

+TamTamJá budu spokojený, až tady bude fungovat přímá demokracie, kdy se vláda bude povinně řídit tím, co jí přikáží občané. Budu spokojený, až tu nebudou vládnout zloději, lháři a vlastizrádci. Budu spokojený, až tu média nebudou lhát, ale budou vysílat pravdu.

23

Odpovědět

+J.K.Vsadím se o cokoliv, že i přesto by sis něco našel, na co si stěžovat. Takoví lidé jako ty, by pak neměli co probírat u piva a hrát si na generály. :D

42

Odpovědět

+Alfikvlastně ani s tvou svobodou projevu to není pravda. Hlasy, které nesouhlasí s oficiální propagandou, že žijeme ve svobodě, demokracii a prosperitě, jsou také umlčovány. I když zatím jenom na Youtube, Facebooku, Googlu, Seznamu, apod. A do ČT, ČRo a dalších velkých médií také nesmí nikdo, kdo s jejich propagandou nesouhlasí. Na západě je to horší, tam už se proti kritice vlád používá násilí a totalitní praktiky - uvěznění Assange, Manning, Tommy Robinson, uprchlý Snowden,a mnoho dalších zavražděných, kteří tak slavní nejsou.
O mliliónech mrtvých v agresivních válkách NATO, které my svou účastí podporujeme, ani nemluvě.
Takhle vypadá svoboda, demokracie a prosperita? Nelžete sám sobě!

623

Odpovědět

+J.K.Takže radši komunistická "svoboda" než ta kapitalistická. Ok. V tom druhém případě probíhají alespoň nějaké pokusy o zlepšení lidmi, v té tvé komanšské to asi tak nebylo. Sorry.

142

Odpovědět

+RapsterVe všech evropských (Asii do toho tahat nebudu, to je jiný příběh) komunistických státech se životní úroveň drtivé většiny obyvatelstva výrazně a nepřetržitě zlepšovala - takže nikoliv nějaké "pokusy", ale systematické zlepšování.
Zatímco nyní je u nás čtvrtina obyvatelstva na hranici nebo pod hranicí chudoby a v permanentním a beznadějném existenčním ohrožení. Na takovou kapitalistickou svobodu vám "sere pes".
Samozřejmě nebyl reálný komunismus dokonalý, protože ho řídili nedokonalí lidé, často stejně zkorumpovaní jako dnes. Ale nyní je parazitování sobeckých bezohledných sviní na sociálně slabší části obyvatelstva přímo základem a podstatou systému. V socialismu byla oficiální propagandou péče o blahobyt celé společnosti a tak se to muselo alespoň trochu dodržovat. Nyní je normální a "správné" bezohledné bezbřehé sobectví a vykořisťování za každou cenu.
SMRT KAPITALISMU!!!

413

Odpovědět

+J.K.V Severní Korei se podle jejich dat žije také obyvatelům nadmíru dobře. Je rozdíl mezi daty a daty. Z čeho vycházíš ty? Z vlastní zkušenosti? Z většího šíření tisku, který není svázán vládou jako tehdy a tak se problémy zdají větší než v minulosti? Nebo sis to prostě nějak uvědomil?

92

Odpovědět

+RapsterTo, že v Severní Korei vládnou magoři, nemá se socialismem, který byl zde, vůbec nic společného. Je to argument těch, kteří žádné jiné nemají. To, že to tam nazývají komunismem, ještě neznamená, že je to komunismus, stejně jako tady neznamená, že je demokracie jen proto, že to tak říkají v televizi.
A jinak ano. Vycházím z vlastní zkušenosti a ze zkušeností miliónů lidí, kteří to zažili a kteří ještě žijí a mnozí o tom svědčí.

411

Odpovědět

+J.K.Ty jsi s těmi milióny lidmi mluvil, nebo jde o další zkreslenou představu?

91

Odpovědět

+RapsterSvědčí mnozí, tj. minimálně tisíce. Zkreslená představa je v čem?
A že se, podobně jako další diskutéři zde, chytáš těch ne zcela přesně vyjádřených tezí, ale ty jasné, nevyvratitelné, které potvrzují vše, co zde píšu, zůstávají bez odezvy :-D

37

Odpovědět

+J.K.Uveď příklad té své jasné nevyvratitelné teze. :D

63

Odpovědět

+RapsterVšechny výše uvedené, které jsem sem napsal?

34

Odpovědět

+J.K.Promiň, nejsem tak prozíravý jak ty, abych všechny tvoje "neprůstřelné" argumenty zaznamenal. :D

44

Odpovědět

+RapsterAha, já myslel, že umíš číst.

34

Odpovědět

+J.K.Asi nemám takové vzdělání jako ty. Pouč mě prosím. :)

42

Odpovědět

Jo a už Komouši vymysleli jak vyřešit ekonomickou kalkulaci? Jestli né, tak je to stále jen systém který sám sebe žene do bankrotu. Takže zrůdnost.
Nejlepší školství je v zemích, kde je největší svoboda vzdělávání (což v Evropě je Anglie)
Psát tady že se Krylovy stýskalo po komouších to je úplná píč.v.na

11

Odpovědět

+jj76Cože? Komunisté, že hospodařili do bankrotu? To si fakt děláte srandu? Nebo žijete v nějaké paralelní realitě. Komunisté skončili v r. 1989 s devizovým přebytkem!! Nyní státní dluh narostl do výše blížící se celému rozpočtu.
Něco si o tom nastudujte:
http://e-republika.cz/article850-%C4%8Cesky-statni-dluh-1989-2011
https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/rizeni-statniho-dluhu/dluhova-statistika/struktura-a-vyvoj-statniho-dluhu
O dluhu USA netřeba psát.
O tom, že by se Krylovi stýskalo po komunistech nikdo nepsal. On pouze varoval před zrůdností kapitalismu.

412