Heroes of Might and MagicDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:8 711

Ikonická série tahových strategií ze světa Might and Magic provázela mnohé z nás. Kolik easter eggů je v jednotlivých dílech ukrytých, jaká frakce se do třetího dílu nakonec nedostala, přestože byla naplánovaná pro první datadisk, a jak do toho zapadají humroidi Stephena Kinga? To vše se dnes dozvíte.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že série tahových strategií Heroes of Might and Magic v sobě skrývá spoustu easter eggů? Většina cheatů pro třetí díl, Restoration of Erathia, odkazuje na film Monty Python a Svatý Grál. Podobné odkazy existují i v datadiscích tohoto dílu, Armageddon's Blade a Shadow of Death. Cheaty v těchto datadiscích odkazují na filmy Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba a Matrix.

Cheat z druhého dílu, který odkryje celou mapu, má tvar 867-5309, což odkazuje na populární píseň z osmdesátek 867-5309/Jenny kapely Tommy Tutone. S tímto cheatem lze v posledním scénáři Rolandovy kampaně najít další easter egg. Severně od Archibaldova hradu se nachází čaroděj Mr Ed, který má armádu kentaurů.

Pravděpodobně jde o odkaz na seriál z 60. let Mister Ed, ve kterém byl mluvící kůň. Mongo z Heroes IV je pojmenován po postavě filmu Mela Brookse z roku 1974 Ohnivá sedla. Dává to smysl, Mongo z Ohnivých sedel je silný, násilnický křupan a Mongo z Heroes IV je povoláním barbar. V Heroes V lze najít odkaz na sérii Final Fantasy. Kamenné chrliče připomínají nepřátele z Final Fantasy IX.

V Might & Magic Heroes VII jména map kampaní odkazují na různá populární média. Jedním příkladem je kampaň Havenu, která odkazuje na román Waltera Scotta Ivanhoe. Jména map kampaně Strongholdu zase odkazují na film Stanleyho Kubricka Spartakus. A jména map kampaně Nekropole pocházejí z proslovů teoretického fyzika Roberta Oppenheimera.

Některé části sedmého dílu navíc odkazují na předchozí díly série. Svobodné město Hammerfall, které se objevuje v kampani Havenu, pochází ze zrušené hry Might & Magic Raiders. Mnoho narážek ve starších dílech odkazuje na samotné vývojáře. V Heroes III se Sir Mullich jmenuje podle Davida Mulliche. David v rozhovoru řekl: "Po návratu z rodičovské jsem zjistil, že kolegové použili mou fotku z jednoho dílu Might and Magic a udělali ze mě Sira Mullicha v Heroes III.

Navíc přidali mého asistenta, Christiana Vanovera, jako rytíře Christiana." V datadisku Armageddon's Blade je elementalista Inteus založen na grafikovi Georgi Almondovi a ranger Gelu na animátorovi Adamu McCarthym. Jeden odkaz byl z třetího dílu zcela vymazán. Vývojáři New World Computing plánovali do hry zahrnout legrační příšeru jménem humroid.

Tato příšera měla být easter egg aktivovatelný cheatem. Jméno humroid odkazuje na sérii knih Stephena Kinga Temná věž, kde na plážích žijí bizarní příšery jménem humroidi. Ze hry byl odstraněn i výrazně větší plánovaný obsah. Vývojářský tým nakonec zahodil plán technologické frakce Armageddon's Blade jménem Nebeská výheň. Nebeská výheň měla pokračovat v tradici série v kombinování sci-fi a fantasy prvků.

Frakce byla představena na E3 1999 a návrhy Nebeské výhně se dostaly na Gamespot a fanouškovské stránky. Vývojáře reakce zaskočila, protože fanoušci technologickou frakci nesnášeli. Fanoušci měli pocit, že série je založená více na fantasy než sci-fi a Nebeská výheň toto narušovala. Jeden konkrétní návrh, který někdo zveřejnil bez souhlasu týmu, vzbudil rozruch.

Podle některých byla naga-tank nahoře bez nevkusná a zbytečná. Týden poté, co se návrhy objevily na internetu, prozradil vývojář Heroes III Gregor Fulton v rozhovoru pro Gamespot, že Nebeská výheň se kvůli fanouškům v Armageddon's Blade neobjeví. Místo ní se objevila nová frakce, Elemental Conflux, která byla naplánovaná pro druhý datadisk. Vývojáři obdrželi necelých 100 e-mailů požadujících zrušení Nebeské výhně, a nejméně v jednom jim někdo vyhrožoval zabitím.

Fultona tato výhrůžka tak rozhodila, že dal výpověď. Návrhy budoucích dílů Heroesů přešly na programátora umělé inteligence 3. dílu, Guse Smedstada. Série nejednou čelila velkým těžkostem. V polovině roku 2003 vyhlásilo 3DO bankrot. New World Computing bylo součástí 3DO, takže budoucnost celé série Might and Magic byla nejistá. V srpnu 2003 získal práva na Might and Magic Ubisoft za 1,3 milionu dolarů a oznámil plány na pátý díl.

Ale než sérii koupil Ubisoft, práce na pátém dílu už začaly. Základ tvořil engine čtvrtého dílu od New World Computing a hra měla být zcela ve 2D. Tento díl se také měl více soustředit na strategii než na úkoly. Ve hře měl být systém kouzel podobný válečným pokřikům a runové magii, které se v pátém dílu objevují.

Měl zde být i generátor náhodných map a rozšiřování měst. Ubisoft měl k plánům a dokumentům New World Computing přístup, ale místo toho, aby na projektu pokračovali, rozhodli se vše zahodit a začít od píky. Přepracovali některé koncepty od New World Computing, ale převážně šlo o novou hru, která používala nový 3D engine. Než odejdete, hlasujte, o čem má být další video.

Chrono Trigger, nebo Mario RPG? Můžete nám dát vědět v komentářích. A nezapomeňte odebírat tento kanál pro další zajímavosti. Já jsem Todd z RatedSGames, a pokud chcete vidět diskuzi o honech za předměty na konci her The Legend of Zelda: The Wind Waker a Metroid Prime – a to najednou – tak koukněte na moje video. Je přesně o tom. A jestli ne, tak nevadí. Stejně dík.

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pro všechny kdo máte rádi Heroese, koukněte na youtube kanál uživatele h34dcz, kde má parádní komentované gameplaye. Uvidíte jak se ta hra jede na profi úrovni :)

32

Odpovědět

Nerad něco považuju za "nejoblíbenější" (film, hru, knížku...), ale jestli na to u mě něco aspiruje, tak Heroes III. Díky bohu, že vynechali tu technologickou frakci, nemám tohle míchání rád, každý žánr se mi zdá dost bohatý sám o sobě.
A další díly mi vyvolaly averzi k pseudo 3D grafice narvané tam, kde vůbec není potřeba. Vyměnit půvabnou grafiku za hnusnou hranatou jenom proto, aby to bylo 3D... nechápu.

41

Odpovědět

Heroes by rozhodně měli zůstat ve světě fantasy, ale nemůžu říct, že sci-fi/post-apo hra udělaná na podobných principech by mě nelákala. S trochou štěstí a přemýšlení by možná sérii Heroes i překonala.

10

Odpovědět

Tak tady jde o to, že celý svět Might & Magic je ve skutečnosti sci-fi, což poznáš pokud budeš hrát jakékoliv RPG z toho světa (teda až do osmičky, možná do devítky, jak to bylo dál (po HoMaM V retconu) už nevím).

12

Odpovědět

Hrál jsem 2, 3, 4, 5 a 6.
Dvojka byla dobrá, ale ve trojce vylepšení džíni začali kouzlit a to mě bavilo nejvíc náhodné posilující kouzlo. Ve čtvrtém dílu také kouzlili ale jen pár kouzel a v pětce se opět vrátili s bonusem v podobě kledeb na soupeře.

00

Odpovědět

Od pátého dílu to jde s Heroes of Might and Magic (Dále jen H) z kopce. Hlavní problém je, že jednotlivé díly nenabízejí nic nového. Žádný nový mechanismus, ani přílišná změna v grafice, takže vývojáři jen změní pár potvor, nějaký hrad přidají, jiný vyřadí, změní počet a typ surovin a tím to hasne. Což o to, ono toho od H3 moc na hratelnosti vylepšit nejde (ale něco by se našlo). Takové hry by se měly soustředit spíše na příběh. Bohužel v tomto ohledu H5-7 selhávají. Příběh tak sice je, to nepopírám, ale není nijak záživný, ani zapamatování hodný. Také mytologie světa je taková onaká. Neurazí ani nenadchne. V každém dílu je to trochu jinak a celkově je v tom takový guláš.
Mám Heroesy opravdu rád. Trojka je pro mě jedna z nejlepších her vůbec. Proto mě mrzí ten postupný úpadek a upřímně nevím, zda bych chtěl, aby vyšel další díl, který by pokračoval v této agónii. Spíše bych byl pro restart. Něco jako New Heroes nebo Heroes Reborn.
Ponechat principy, ale stvořit úplně nový svět s novými hrdiny (jen Sandra bych ponechal) a novou mytologii. Tu pak rozvíjet napříč všemi díly. Takže třeba v prvním díle bychom založili město, které by bylo hlavním městem říše ve druhém, zničeno by bylo ve třetím a ve čtvrtém bychom v jeho rozvalinách hledali nějaký artefakt a v pátém bychom o něm slyšeli jen zkazky nebo jím hrdina kampaně jen procházel.

První díl by se mohl jmenovat: Heroes of Might and Magic: Rise of the Nations. Byli bychom u vzniku většiny frakcí.

První kampaň by se týkala lidí a jejich sjednocení v říši. V počátku jsou lidé nejednotní a rozděleni do malých knížectví a městských států. Peklo chce podniknout invazi do světa, ale nejdříve vyšle své služebníky, aby se infiltrovali mezi lidi, což je nejrozšířenější rasa na světě. Hráč toto odhalí a tak se pustí do vytváření aliance, která by měla Peklu vzdorovat. Nemá ovšem přímé důkazy a tak přesvědčování ostatních nebude zrovna jednoduché. Většinou se bude muset postavit na něčí stranu v boji, jindy zabít příšeru, co terorizuje kraj, onde našetřit dost peněz a surovin. Infiltrovaní zástupci pekla (takže jako lidská frakce) mu přitom budou házet klacky pod nohy a jak se mu začne dařit, začnou stoupenci Pekla sestavovat vlastní alianci. Nakonec to dopadne tak, že všechny nezávislé regiony budou rozděleny mezi dvě aliance, přičemž jedna bude potají řízena frakcí Pekla. Peklo podnikne invazi a hráčova aliance se dostane do kleští. Z jedné strany útočící démoni a z druhé strany aliance ovládána démony (I když oficiálně s nimi bojuje taky.) Tomu hráčova aliance nemůže odolat a začne se rozpadat. Musí se tedy vydat najít anděly a přesvědčit je k boji na jeho straně. Nakonec se mu to povede, což přesvědčí ostatní o správnosti jeho strany a většina členů soupeřící aliance přejde k němu a spolu s anděly nakopou peklu sedinku. Tím vznikne říše lidí.

Kampaň druhá: Peklo bylo sice poraženo, ale mnoho jejich agentů ve světě zůstalo a tak se rozhodli dále ovlivňovat dění a škodit. Liga Svobodných (stříbrných, magických) měst (Frakce Čarodějů) zahrnuje významná města s magickými univerzitami. V jejich čele je rada nejmocnějších čarodějů, (Každé město má svého zástupce) mezi ně snadno proniknou zástupci pekla v převlečení hlavně díky jejich silné magii. Postupně svými intrikami začnou radu ovládat a přimějí města k vytvoření vlastní armády. Tato armáda má být na obranu a k jejímu vytvoření bude použita magie (ta démonické, ale to čarodějové neprokouknou). Bude vznikat tak, že za pomoc magie budou kříženi lidí se zvířaty a vzniknou tak kentauři, harpyje, nagy, skřeti, minotauři atd… Tím, že k jejímu vytvoření bude použita magie démonů, ji budou moci démoni ovládat a budou mít v plánu ji nejdříve použít proti městům samotným a pak k útoku na říši lidí. Pochopitelně to prokoukne jistá skupina mágů a odmítnou se na tom podílet. Což vyvolá hněv démonů, kteří proti nim poštvou Ligu. Tato skupina je v menšině a bez armády, takže musí najít jiný způsob, jak této přesile vzdorovat. Obrátí se tedy k nekromancii, která jim umožní rychle zbudovat velkou armádu a rychle ji obnovovat, takže budou moci čelit přesile. Hráč se ujme role vůdce skupiny, který bude muset nejdříve vyvést svoji skupinu z území Ligy, aby vůbec přežili a následně najít samu smrt a uzavřít s ní dohodu. (Smrt není ani dobrá ani zlá, je to jediná spravedlnost na světě, jednou si přijde pro každého) Vůdcové dané skupiny se vzdají života a stanou se tak prvními pány smrti a ve světě budou prosazovat její zájmy. Za to jim smrt prozradí tajemství nekromancie a oni budou moci vybudovat armády mrtvých, porazit Ligu, odhalit démony a vyhnat je. Tím vznikne frakce Nekromantů. Liga bude poražena a pochopí, jak ji démoni zneužili. Tím, že démoni budou poraženi, bude zlomen i vliv nad jejich armádou a ta se udělá pro sebe a vznikne frakce skřetů s názvem Svobodná horda. Nicméně nekromanté již nebudou moci žít mezi svými původními bratry a tak si najdou vlastní území. Čarodějové pak v příštích dílech přejdou na výrobu chrličů, golemů, titánů atd… (Vůdcem skupiny čarodějů, která bude vyhnána, může být Sandro, který se tak stane prvním a nejmocnějším nekromantem. Případně může být vyslancem smrti, který nasměruje danou skupinu k tomu, aby se vydala hledat smrt)

Třetí kampaň by pak byla za elfy, kteří tvoří jeden národ. Po smrti jejich krále jsou dva dědicové, kteří budou usilovat o trůn, což vyvolá občanskou válku. Hráč bude střídavě hrát za obě strany. Elfové budou sídlit na ohromném ostrově, který bude během války zničen a rozpadne se mnoho malých ostrovů. Jedna strana uteče na kontinent a stane se lesními elfy (vznikne tak frakce Lesních elfů) a druhá strana konfliktu zůstane v rozvalinách a před zkázou se schová do podzemí a vznikne tak frakce Kobka (temní elfové).

Datadisk se pak může zabývat tím, jak se Peklu podařilo proniknout do světa. Nebo příběh o tom, jak se Sandro stal Služebníkem/zástupce/vyslancem smrti.

70

Odpovědět

bóóže, tá nostalgia. Chodila som to hrávať ku kamarátovi, lebo on mal počítač a ja nie. Koľko sme sa nanaháňali po mapách, koľko som po ňom hučala, že on to už má ale všetko naštudované, lebo určite si preklikal všetky mapy. A mal aj scorpions wincheater. Neskôr, keď nám(mne a bratovi) naši kúpili PC, tak sme prvý týždeň hrali len solitér, lebo ten kamarát odišiel na dovolenku a nenechal mi cdčko, aby som si to nainštalovala. dovtedy som sa nikdy v živote netešila tak veľmi, že niekoho vidím :D

90

Odpovědět

Kéž by vyšly osmičky. Díky VII jsem naštěstí částečně zapomněl na nepovedenou VI.

00

Odpovědět


Odpovědět

Nevim proč, ale mě všechny tyhle typy her přijdou strašně nesympatické v 3D enginu. Prostě klasické Colonization, Civilization, Settlers a podobné, stejně jako tady, prostě s přechodem na 3D něco ztratí...

72

Odpovědět

Třeba u Civ mi to vůbec nevadilo, ale ono je to stejně jen tak "napůl" 3D. U HoMaM mi pátý díl s 3D enginem vadil strašně moc!

31

Odpovědět

Hral jsem Heores od 3 dílu do 7 a nejlepší jsou pro mě čtyřky.

614

Odpovědět

Said no one ever.

111

Odpovědět

+asdffdsaJá to říkam ...

21

Odpovědět

Svět se dělí na ty III a IV 😁😁

51

Odpovědět

Zdar, já hrál 1 až 7 , těžko vybrat nejlepší, ale IV byla super, taky jsme s kamarádem nechápali ten hejt v té době.
No nejvíc jsem se nahrál asi HII možná III ,takže těžko říct ,podle mě VI se přílížili jednoduchosti II byl jsem spokojen, oproti tomu VII mě moc nenadchla

10

Odpovědět


Odpovědět

pro mě nejlepší trojky, které si i dnes zahraju velmi rád....potom snad jen pětky a dvojky...jinak nic

180

Odpovědět

Poprví jsem na Herousy (Jak jsme jim říkali) narazil u dvojky. Nicméně srdcovkou pro mě zůstávají heroes 3. Tam bylo dokonalé snad vše. Naopak u heroes 4 bylo snad všechno špatně :( Je to jediný díl, který jsem nedohrál. Pak příšla na řadu 5, která hře vrátila úroveň, ale moc se jí nepovedla mytologie. Bych byl pro, kdyby udělali restart.

112

Odpovědět

V Heroes IV mě potěšilo automatické vybírání některých budov na peníze/suroviny. V Heroes III jsi musel tyhle budovy na začátku každého týdne ručně hledat a obcházet, což u velkých map byl dost opruz.

42

Odpovědět

+jjkV každém díle bylo ěco užitečného, co už dál z nějakého důvodu nebylo. Například v H2 se mi líbila možnost postavit správce hradu, díky čemuž jsem mohl sesílat kouzla při obraně, i když jsem tam neměl hrdinu.

20

Odpovědět

To já měl čtyrky nejradši, měly absolutně nejlepší hudbu a prostředí, ikdyž s hratelností s tebou souhlasim. stačilo mít upíry a vyhráls hru :D

42

Odpovědět

Za mě pořád vedou trojky. Není tak snadná, aby člověka začala nudit, ale ani tak provázaná, aby se nedala pochopit. I při opětovném hraní tam člověk najde něco nového, vyzkouší jiný přístup a posune se dál. Trochu jako Civilizace, ale přece jen s trochu jiným přístupem.

00

Odpovědět

Samozřejmě s H3 jsme toho zažili hodně. Osobně i s H1 a H2. Nicméně když přišla pětka bylo to vlastně celkem příjemné překvapení a také jsme ji hráli dlouho. H4 je podle mne hodně nedoceněná a není tak špatná. H6 byla dobrým nástupcem H5, ale na můj vkus není moc zapamatovatelná. H7 jsem po pár hodinách zavrhnul, podle mne je dost zpackaná.

01

Odpovědět

Taky myslím, že čtyřky hodně lidí zbytečně zavrhuje. Jasně, byly jiné, ale pro mě dobře zapamatovatelné, základní kampaně (a Gathering storm) se jim podle mě fakt povedly a ty souboje měly spoustu nových rozměrů, co se taktiky týče :-)

82

Odpovědět

H4 jsme mel taky velice rad. Moc se mi na kampani libilo, ze na konci byl hrdina sam o sobe dost silna armada na to aby mohl sam nicit vetsinu armad. Jen byla skoda ze to melo nehratelny multiplayer a hrdinove tam byli uplne zbytecni.

11

Odpovědět

+ZafodNemyslím si, že by to mělo nehratelný multiplayer, hrávali jsme velké mapy, a oni ti hrdinové začínali být silní dost rychle, jen tam byl dost velký rozdíl mezi hrdinou na magii a bojovým, už si to přesně nepamatuji, ale mám dojem, že ti magičtí byli nevýhodní, protože bojoví hodně posílil svou armádu a sám byl silný, což kouzla magického nedokázali překonat.

00

Odpovědět

+HMTDNO jsme se trochu unáhlil kdyz jsem rekl nehratelny. Ale hrdinove byli k něčemu jen na začátku. Je opravdu skvělí zážitek mít hrdinu na 25 levelu s maximalně vytuněnou taktikou a 50% do utoku a obrany tvé armády. Jen je skoda ze o vsechny tyhle bonusy prijdes hned v prvnim tahu kdyz na tebe protivnik posle pres celou mapu 400 Fenixů.

00

Odpovědět

+ZafodJasný chápu, jen tu jednotku si asi pooprav, fenix byl neutrálka, mít jich 400 se povede fakt zřídka. Ale jinak nám se to tedy moc nestávalo, hrdinové se zabíjeli docela těžko, a kolikrát zůstali na konci hrdinové a ještě se chvíli rubali. I když tedy obvykle bratr vyhrál, protože Nekropole je už od Heroes 2 nejméně vybalancovaný hrad, jen se občas vystřídá, zda tě drtí armádou koster a nebo upírem a v některých hrách když už si myslíš, že by jsi ho mohl porazit, tak zjistíš, že ti zombící co se nikdy nedostanou do boje jsou vlastně také dost nezabalitelní, protože jich za celou hru moc neumře :-)

00

Odpovědět

+HMTDFenix byl 5. uroven jednotek v Nature alternativa k Fairy Dragons. Ja je pouzil jako priklad protoze v HOMAM III meli nejvetsi dolet a iniciativitu, tak jsem doufal ze to stale plati i v tech IV.

Prave ze v nasich MP jsme se nikdy nedostali pod legion jednotky na mapach, protoze jsme ji vzdycky zbytecne prodluzovali jen at mame giganticke armady. Normalne jsme klidne i preskakovali 6 mesicu v kuse. To pak v III byla velika sranda kdyz pak prisel mor. :D

00

Odpovědět

+ZafodPromiň omylem jsem se podíval na jednotky ve špatném dílu, máš pravdu Fenix byl v přírodě, moje chyba. To ta římská čísla IV VI :-)A hlavně to, že to mají na heroes centru řazeno od 7 po 1 a ne obráceně.

00

Odpovědět

Complete III hraji od jejich pocatku stale si pamatuji jak uzasne bylo hrat v osmi multak na jednom Pc. Kde sou ty casy :(

20

Odpovědět

Jo, po pěti hodinách to zabalit, protože jedna polovina osazenstva je na hraní už moc nalitá a ta druhá spí. Navíc jste pořád v prvním měsíci. Řeknete si, že to dohrajete příště a už nikdy na to nepřijde řeč. Úžasný. :D Co si pamatuju, tak jakýkoliv počet hráčů větší než dva byl problém...

60

Odpovědět

za mna Heroes V aj ked Heroes III je super hra len to že som ju začal dosť neskoro hrať ked už bola grafika uplne niekde inde :)

50

Další