Můžeme si vylepšit geny?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:159
Počet zobrazení:5 907

Bude už za pár let možné zlepšit svou kondici nebo IQ úpravou nebo přidáním genů? Jake z Vsauce3 se společně s ASAP Science pokouší najít odpověď.

Video od ASAP Science je přeložené přímo na youtube: Můžeme si úpravou genů zvýšit inteligenci?

Přepis titulků

Vsauce, já jsem Jake. Jak by se vám líbilo být lepší? Nemůžeme si vybrat, se kterými geny se narodíme, mezi těmi 6 miliardami písmen, která z nás dělají ty, kým jsme, ale co kdybychom mohli? Nemůžeme si zatím měnit DNA jako v sérii Bioshock, kde plazmidy, genová tonika a vigory umožňují měnit geny natolik, že můžete střílet včely nebo elektřinu. Co si takhle zvýšit sílu nebo rychlost, nebo zlepšit mysl?

Můžete si vylepšit geny? Měli bychom začít tím, jak vyléčit genetické choroby, kterými lidé trpí, s použitím genové terapie. Pojďme si to vysvětlit s ASAP Science. Jednoduše řečeno, genová terapie přidává do vašich buněk novou DNA, aby opravila nebo nahradila zmutovaný gen. Tato DNA se umístí do viru, který ji doručí do buňky.

Virus se připojí k buňce a vloží do ní genetický materiál, který nahradí poškozený gen. Genovou terapií se dají léčit nemoci jako je těžká kombinovaná imunodeficience, leukémie nebo Leberova kongenitální amauróza, nemoc způsobující ztrátu zraku. Když dokážeme nahradit některé geny, můžeme vylepšit i ty vlastní, abychom třeba byli silnější? Už se nám to tak trochu povedlo.

U myší. Říká se jí Schwarzeneggerova myš. Vědci navrhli gen, který kóduje bílkovinu IGF-1, která způsobila přírůst svalové hmoty o 40 %. I když stárnuly, měly sílu, jako by byly stále mladé. Co když ale budeme chtít rychlost? Na to máme zase jiné myši. Dostaly gen kódující bílkovinu pálící tuky a vznikla maratónová myš, která může běžet rychleji a dvakrát dál než normální myš.

Pak je tu ještě myšlení. Roku 1999 vědci z univerzity v Princetonu geneticky upravili myš jménem Doogie, ve snaze zvýšit její inteligenci vložením genu NR2P, který stimuluje receptory v hipokampu. Tyto myši měly zlepšenou schopnost učení. Když tyto myši stárnuly, jejich inteligence se neměnila na rozdíl od normálních myší, kterým se myšlení postupně zhoršuje.

Síla, rychlost a inteligence jsou jen příkladem z mnoha genetických modifikací vyzkoušených na zvířatech. Máme kozy schopné vyrábět pavoučí vlákno, hypoalergenní kočky a spoustu zvířat, která svítí ve tmě. Moje oblíbená je světélkující rybička. Byly to jedni z prvních GMO živočichů prodávaných jako domácí zvířata.

Svoji barvu získali s genem pro fluoreskující protein, který se vyskytuje u medúz nebo korálů. Tyto rybičky jsou vlastněny soukromou společností. Když dokážeme vylepšovat zvířata a prodávat je, zajdeme si brzy do obchoďáku pro geny, které si aplikujeme, aby z nás udělaly siláky? Tak jednoduché to bohužel není. Řekněme, že chcete být vyšší.

Máme přes 180 genů, které se podílejí na výšce těla. Které z nich tedy změnit? Navíc neumíme přesně určit, kam se nový gen zařadí, takže by mohl ovlivnit i jiné geny. Například ze třiceti pacientů léčených genovou terapií kvůli těžké kombinované imunodeficienci jich pět dostalo rakovinu. Při testech na lidech si nemůžeme dovolit chybovat jako při testech na zvířatech.

V současnosti do sebe nemůžeme napíchat genetické zlepšováky a očekávat okamžité výsledky jako v Bioshocku. Přírodní výběr ale není jen o síle nebo rychlosti. Jde o to, kdo se jak dokáže přizpůsobit svému prostředí. A my už žijeme v době, kdy si můžeme prostředí přizpůsobit svým potřebám. V tomto procesu je jednou z nejdůležitějších vlastností inteligence. Je tedy možné nějak zvýšit inteligenci našich potomků? Zjistíte to ve videu od ASAP science, odkaz najdete pod videem.

A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, nechtěl bych dělat deratizéra, až jim jednou scharzeneggerovi a maratonské myši utečou ...

200

Odpovědět

Při testech na lidech si nemůžeme dovolit chybovat jako při testech na zvířatech. Proč?

173

Odpovědět

Protože nepotřebujeme dalšího Zlopána

340

Odpovědět

+pecaajo, to mě nenapadlo. zvířata to aspoň tolik nezneužijí

70

Odpovědět

Líbí se mi jak sou jeho videa rychlá,vždy projde to nejpodstatnější a neplácá se v hromadě vedlejších témat jak Michael.Dalo by se říct,že je pro mě Jake příjemnější ke sledování

276

Odpovědět

Jake je naprosto super a téma vybral zajímavé, akorát si mohl odpustit tu hudbu na pozadí, zbytečně rušila.

014

Odpovědět

Proti videům od Jakea nic nemám, ale docela ráda bych tady občas uvítala zase Michaela...

364

Odpovědět

Já to říkám furt Vsauce je jen jeden!

822

Odpovědět

Nelíbí se mi odstín jeho mikiny, mám raději tmavší šedou.

553

Odpovědět

jeho obočie mi pripomína románsky sloh

1019

Odpovědět

fuj to je držka

1332