Thumbnail play icon

Může blízký východ přežít bez ropy?Seeker Daily

Přidat do sledovaných sérií 12
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:6 060

Státy blízkého východu spoléhají ve svých příjmech právě na ropu. Ale co až ropa dojde? Zvládnou země blízkého východu přežít bez ropy? 

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Většina komentářů : "blablabla před 1000 to tam bylo takhle. Blablabla, před 500 lety takhle,....".

Dokážete vůbec rozlišit mezi minulostí, přítomností a budoucností a situacemi a myšlením v těch dobách?.V podstatě všechny tyhle vaše kraviny by zahnalo menší myšlenkové cvičení.
Před 100 lety váš praděda našel "zlatou hroudu = ropu = antihmotu atd." na vašem statku. Další 2 generace jenom vysáváte tento nález a bohatnete a bohatnete a tak budujete zlaté paláce, i vaši nejbližší služebnící jezdí ve Ferrari a Lamborgini, stavíte a stavíte a kupujete a sponzorujete. Jaké návyky asi bude mít ta třetí generace u které se to v jejich dětství najednou zlomí a zbydou jim VAŠE rezervy? Napovím, že se opravdu jen velmi a velmi těžko uskromní a přeorientují na něco jiného - pokud to nebude další "zlatá hrouda"...

00

Odpovědět

1:33 ze tří čtvrtin
1:37 svůj

00

Odpovědět

Podle toho, co jsem si přečetl a co odvodil z osobních rozhovorů, se to bude hodně lišit případ od případu. Saúdská Arábie, tam opravdu budou mít problém, a velký, protože je to režim zkorumpovaný odshora dolů, kde absolutně není jakýkoliv "návyk na práci", a skutečně žije jen z té ropy, kterou tam navíc většinou těží cizí odborníci. Navíc vydává obrovské peníze na export radikálního islámu jen proto, aby se ho zbavila doma, což bez zdrojů z ropy také nepůjde - tam to bude zlé. Menší státy jako Jordánsko nebo Kuvajt by to mohly ustát relativně dobře, protože jsou jednak střízlivěji vedené a jednak se snaží mít i jiné zdroje. Egypt už teď čerpá většinou z cestovního ruchu, a pokud nespadnou pyramidy, nebude problém. Každopádně lze očekávat, že ropná krize na Blízkém východě sekundárně povede k dalšími vzestupu radikálního islamismu, což není dobrá zpráva pro nikoho. Včetně samotných Arabů.

20

Odpovědět

Některé země snad přežijí bez ropy, ale rozhodně budou muset projít transformací. Západ dnes o ně má zájem protože jsou zdrojem ropy, ale bez ni se obávám, že se dostanou do stejného nezájmu, v jakém byly před 100 lety. A to jejich obchodu nebo turismu zrovna moc neprospěje. Dále je problém, jak se o tom zmiňuje video, že v současné době díky ropě nemusí většina obyvatelstva pracovat, nebo odvádět daně, a to přirozeně padne. SA si už nebude moci uplácet vlastní obyvatele, aby se neradikalizovali.

40

Odpovědět

Minimálně Egypt a Saúdská Arábie mají výhodu, že si je už Napoleon vyhlédl jako zkratku pro mezinárodní obchod a obnovení námořních hedvábných spojů. Tedy dokud nebude zcela obnovena "nová hedvábná cesta", pak mají tyto země stále být pro západní Evropu zajímavými a potřebnými.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Tak Egypt byl významný vždy, už jen pro svoji strategickou polohu. Saudská Arábie ale bude mít problém.

00

Odpovědět

+Magister_PeditumJako poutní místo pro náboženství s miliardou věřících jistě také ne; možná se objeví jeden "Mansa Musa", nebo právě ta miliarda chudých, ale žíznivých a hladových.

00

Odpovědět

To je zas nasraté v komentároch... Pred tisíc rokmi boli bohatý a vďaka predaju šafránu,teraz budujú mrakodrapy. Nijak to nesúvisí s masívnym znárodňovaním amerických vrtov...Vôbec to nesúvisí s tým, že ležia na najväčšiom najlahšie dostupnom zdroji ropy... ee...Určite by mohli svoje štáty financovať s pomocou aláha a bez západných vrtov....iste...Samozrejme sa nečudujem, socani žijú vo vlastnej realite...Araby by boli bez ukradnutých vrtov (znárodnenia) na úrovní najúbohejších afrických krajín...do 100 rokov, ked klesne dopyt po rope, neostane arabom ani na piesok...

82

Odpovědět

Takže takový detail, že arabský svět vlastně do Evropy přinesl bankovní systém (a vlastně kapitalismus jako takový (a to v dobách, kdy Evropě byli řemeslníci sdružování do cechů, které nutilo zákazníky kupovat pouze od nich)-Indický oceán je i dnes centrem lidstva a v pásu 160 km od jeho okrajových moří žijí 2/7 lidstva) tě vlastně nezajímá.

111

Odpovědět

+orcinusorca2016A ako to prosím teba súvisí s tým, že bez ropy by araby dnes nemali ani na piesok?
Socani dokážu vytiahnuť akúkoľvek nesúvisiacu stupiditu :D

82

Odpovědět

+ehmTakže chceš naznačit, že když dojde zájem o ropu, tak se také vypaří bohatství, které vytváří tamější bankovní sektor, průmysl zaměřený na výrobu a servis kontejnerových lodí?

Jenže arabský svět není Venezuela, která by ostatní průmysl a služby potíral ve jménu boje proti zlotřilému kapitalismu a "Wall Streetu". ..

30

Odpovědět

+orcinusorca2016bankoví sektor ,ktorí sa riadi šariou nemôže byť ziskový. Ak padne Ropa, čo padne, tak sa spomalí vývoj a zníži kúpischopnosť komodít. Nemajú vodu a ich územie nie je úrodné. Priemysel sústredený na výrobu a servis kontajnerových lodí pochybujem ,že živí aspoň 5% hdp ich krajiny. Arabský svet je jedna veľká bublina.

00

Odpovědět

+verejnynepriatelA čemu říkáš "arabský svět"?

Patří tam Egypt, kterým protéká druhá nejdelší řeka světa? Patří tam Omán, který je bičován sezónními monzuny Indického oceánu? A co Saúdská Arábie, ve které leží pohoří Asír-až 2500 metrů nad mořem.

Jinak právě v Saúdské Arábii žije z 26 milionů obyvatel 5,5 milionu cizinců-Indové, Pákistánci, Filipíňané, kdo nejdříve pozná její hospodářské problémy? V ostatních zemích arabského světa je podíl cizinců ještě větší, ale tato fakta tě asi netíží.

10

Odpovědět

+orcinusorca2016Aké fakta? nerozumiem o čom si písal. Ale takéto minority máš aj vo VB, FR alebo NEM. To že niekde žije určitý podiel obyvateľ inej národnosti je hádam samozrejmosť. A to že tam žije cudzinec nevylučuje ,že je to stále arabský svet. Riadia sa tam zákonmi typickými pre túto oblasť, takže je úplne jedno či je niekto z Fidži alebo z Peru ak žijú v politickom systéme severnej Afriky, malej Azie, stredného východu alebo perzského zálivu. Aj u vás je kopa cigáňov, aziatov a negrov a netvrdím že je to česko cigánsko-azijsko-černoský svet. Howk

00

Odpovědět

+verejnynepriatel"bankoví sektor ,ktorí sa riadi šariou nemôže byť ziskový."
Mohl byste uvést zdroj pro toto své tvrzení? Jeví se mi značně pochybným.

02

Odpovědět

+komunardmám ti uvádzať zdroj na niečo čo si nájdeš hocikde na nete? hlavne ak sa to bankovníctvo riadi úplne jednoznačnými pravidlami :D

00

Odpovědět

+verejnynepriatel"hocikde na netě" jsem našel informace, které jsou s vaším tvrzením v rozporu, proto jsem požádal o vaše zdroje, abych si mohl svůj obraz doplnit, opravit. Pokud žádné zdroje pro svá tvrzení nemáte (já jsem to nenašel, ale zase jsem tomu nezasvětil život), tak nemají moc velkou váhu.

00

Odpovědět

+komunardpoprosím zdroj kde dementujú "bankoví sektor ,ktorí sa riadi šariou nemôže byť ziskový." a následne by som vám odporúčil prečítať si pravidlá fungovania bánk na pravidlách šárie.

00

Odpovědět

+komunardešte raz vy ste nepochopili tú vetu čo som napísal. "bankoví sektor ,ktorí sa riadi šáriou nemôže byť ziskový." v preklade: banky fungujúce na báze šária netvoria zisk sami sebe, respektíve tvoria ale v minimálnom množstve. Tie linky čo ste mi uviedli len uvádzajú to ,že je to zaujímavý produkt pre európskych klientov. Tento finančný systém je zaujímavý práve preto lebo nežiada od klientov úroky či iné poplatky na ktorých stojí ziskovosť bánk. (preto som uviedol treba si pozrieť pravidlá šárie pre banky) V podstate šária sama osebe hovorí ,že banky by nemali mať zisk na úkor klienta. To som napísal zjednodušene lebo evidentne to niektoré banky porušujú (alebo sa skôr prispôsobujú trhu). Áno odvolávam sa na zákony platiace v týchto tipoch bánk a nie na webové zdroje a myslím ,že to je celkom silný argument.

00

Odpovědět

+verejnynepriatelNe, ty linky, alespoň některé, popisují, pravda povrchně, jak v praxi funguje islámské bankovnictví, a jakým způsobem generuje zisk. Vy se dovoláváte na pravidla, která ovšem nezdrojujete. S takovou bych se mohl dovolat Božího zjevení, s tím, že Bůh to ví určitě nejlépe. Udělejme to tedy jinak. Rozklepněte tu wikipedii, a napište, v čem jednotlivé tam uváděné produkty porušují šariu. A předem upozorňuji, že "zisk" a "zisk na úkor klienta" jsou dvě dost různé věci.

A jen tak mimochodem, předtím jste psal, že si to můžu najít kdekoli na netu, teď že nevycházíte z internetových zdrojů. Co si o tom mám myslet?

00

Odpovědět

+verejnynepriatelNeviem odkiaľ berieš tie koniny... asi sa hráš na finančníka.. chápem...

Keby zajtra zmizla ropa, araby by mali stále dosť peňazí na odkúpenie obrovských finančných zdrojov(Apple, Google, VW, FB, IBM...). Veľkosť arabského kapitálu je príšerne obrovský.

Treba mať však na pamäti, že je to ukradnutý kapitál. Nieje arabský. Čiže ak si chcú zachovať ukradnuté bohatstvo, rozlejú ho medzi služby a tovar v zahraničí, pretože u nich majú prd a všetok kapitál sa chtiac či nechtiac opäť vráti na západ...

00

Odpovědět

+ehmWatafak? keby zajtra zmizla ropa tak by padla zároveň s ňou cena dolaru. A tým by padla kúpischopnosť ,,arabského kapitálu,,. Ja sa nehrám na finačníka ale celkom chápem trhový mechanizmus. Sám si písal že bez ropy môžu hovno a je to pravda. Krajina bez priemyslu nemôže prežiť je to alfaomega fungovania krajiny. Na službách sa jednoducho funkčný štátny aparát postaviť nedá.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Netuším ako sa bude vyvíjať arabská ekonomika keď dojde ropa... netuším odkiaľ si to zase vyhrabal... Tvrdím, že arabská ekonomika stojí z viac ako tretiny na predaji ropy z ukradnutých vrtov.
Kontajnerové lode :D Hej, to je drahokam v korune arabskej ekonomiky :D Kontajnerová loď... :D

00

Odpovědět

Z tebe ten rasismus a zaujatost přímo čiší chlape...

11

Odpovědět

Pls víc podobných videí ;-)

62

Odpovědět

Fakt objevné video, protože v podstatě vůbec nic neřeklo

204

Odpovědět

Banda polocigošů z pouště a vyznavači pedofilního zloděje koní nikdy nic nevybudovala vlastníma rukama. Ještě v minulém století byl jejich největší architektonický počin, že dokázali postavit beduínský stan na písku, pak se tam nasraly evropské koloniální mocnosti a postavily jim tam všechno. Až dojde ropa, pochcípou hlady.

Jedinou záchranu pro ně vidím v hromadném exodu do Evropy, kde pochcípou hlady až za 100 let, kdy vymře původní bílé obyvatelstvo, které na ně bude otrocky pracovat a živit je.

4725

Odpovědět

Obvious troll is... obvious.

624

Odpovědět

+BullOverlol :D to je tu tolik lidí, co nepoznali, že Pepek je troll?

817

Odpovědět

Bud troll a nebo další dutá hlava z novinek.cz :D

1819

Odpovědět

Nieje argument, tak vytiahneme trolla :)

145

Odpovědět

Takže obchod s kadidlem, které se po staletí dováželo z (dnešní) Ethiopie do východního Středomoří (Palmýry) se vlastně nepočítá?

Jinak snadnou vypovědí, jak důležitý je pro nás obchod přes Indický oceán, Rudé moře, ukazuje neustále se rozšiřující Suezský průplav.

A to, že má země vrchovaté zásoby ropy ještě neznamená, že bude superbohatá (Skotsko, Súdán). Důležitější je také najít kontejnerovou loď, které prodáš palivo.

24

Odpovědět

Dobrej blb. Tenhle obrázek vystihuje asi vše http://prntscr.com/btxhyf
Území původní Byzantský říše bylo před tisíciletím o tolik napřed. A vybudovali toho hodně, ale pak přišli z Evropy a Asie a rozbourali jim píseček což se děje do dnes a to že jim ostatní země pomáhají je jen na oko. Ve skutečnosti je udržují v předrozvojový fázi, kdy tak masivní populace nedokáže spotřebovávat mnoho přírodních zdrojů, což je jeden z důvodů proč vyměnit člověka jako si ty, jeho rodina vlastní 3 auta, dům a má co jíst za beduína co si na měsíc vystačí s litrem.

415

Odpovědět

+AlennTragédie Byzantské říše dokonce i v 11. století nebylo v náboženských problémech, ale ve správním systému "themat", kdy vojenská posádka bránila zemědělce, kteří na vytýčené půdě hospodařili. A tedy pro útočníka bylo snadné porazit deset posádek po stovce vojáků než tisíc spolupracujících vojáků.

Jinak Knut Veliký, známý také jako císař severu zaručil už v 11. století Východní Anglii, Dánsku a Norsku společnou vládu.

22

Odpovědět

+AlennNauč se historii. Byzantská říše spadala svoji kulturou do Evropy. Byla pozůstatkem Římské říši a vyznávala křžesťanství. Až v 11 století ji zničila inavze tureckých kmenů, kteří pak na jejích troskách založili Osmanskou říši.

70

Odpovědět

+Moor8Římani okupovali celkem velkou část světa a proto neměli jinou možnost než tolerovat ostatní náboženství, na rozdíl od křesťanství. Chtěl jsem napsat spíš území bývalí mezopotámie, ovšem to nic nemění na tom, že mluvím o území ne o říši, muslimská kultura byla v dobách dávných daleko napřed než křesťansví, který bralo vědu jako čarodějnictví a to se pak nejenom vlivem vzdělání obrátilo.

00

Odpovědět

+AlennA ještě něco, arabčíkové v minulosti těžili z váhodné polohy, kdy obchod mezi Evropou, Afrikou a Asii procházel právě přes blízký východ. Tím bylo dáno jejich bohatsví a s obchodem se šíří i myšlenky, proto se stal kulturním centrem. Ale nebylo tím, že by oni něčeho dosáhli, jen byli uprostřed. Od kamžiku, kdy se obchod přesunul na moře, tak začali ztrácet až do doby, kdy na významu získala ropa.

51
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK