Svět Hunger Games nedává žádný smysl

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:6 758
Svět, ve kterém se odehrávají hry na život a na smrt, je jednou z nejméně uvěřitelných dystopických vizí. 

Přepis titulků

Ze smyšlených světů známe mnoho příkladů autoritativních režimů vládnoucích rozhořčené společnosti železnou pěstí. Avšak navzdory jejich častému a okázalému chlubení se mocí a bohatstvím se mnoho těchto vlád zdá odsouzených k zániku, jakmile dojde k povstání. Je však vzácné narazit na dystopický národ tak neschopný, že byl snad navržen jen proto, aby vybízel k rozsáhlému povstání a potom se skoro hned zhroutil. Stát navržený k zániku kulturně, ideologicky i ekonomicky.

Není lepší příklad než stát Panem. Založený na troskách postapokalyptické severní Ameriky, Panem se skládá z 12 krajů, z nichž se každý soustředí na určité odvětví. Oblasti se zodpovídají Kapitolu – hlavnímu městu Panemu, kde sídlí centrální vláda. Po předchozích neúspěšných povstáních proti Kapitolu nabízí každý rok každý kraj jednoho hocha a dívku, kteří se účastní gladiátorských soubojů, aby kraje měly na paměti, že jsou vydány na milost Kapitolu.

Už ten problém vidíte? Rozeberme si to. Největší slabina Panemu podle mě plyne z neuvěřitelně neefektivního rozdělení na kraje. Rozdílné zdroje umisťují kraje v severní Americe jinam, ale všechny je zobrazují jako velká území, stejně velká nebo větší než největší státy dnešních USA.

Problémem je, že se každý kraj soustředí na jedno odvětví. Kraj 7 produkuje dřevo, kraj 11 řídí zemědělství a tak dále. Zatímco tato úroveň specializace může fungovat v menších celcích – vždyť přeci existují těžařská města, univerzitní města a tak dále – spravování velkých území kontinentů podle těchto pravidel je nereálné a ignoruje přirozené rozdělení zdrojů ve prospěch uměle vytvořených hranic.

Například se podívejme na Kalifornii. V našem světě je to jedna z ekonomicky nejsilnějších oblastí se čtvrtým největším HDP. Hlavními tahouny jsou finančnictví, nemovitosti, obchodní poradenství, energie, výroba, IT a technologie, vzdělávání a zdravotnictví, maloobchody, umění a zábava, stavebnictví, zemědělství, lesnictví, veřejné služby, těžařství, doprava a mnoho dalších. A co produkuje kraj 4, Panemská verze Kalifornie?

Ryby. Můžete namítat, že ne všechny kalifornské podniky se mohly po událostech vedoucích k Panemu postavit na nohy, ale ta oblast by stále nabízela nadbytek přírodních zdrojů a ignorovat je jen kvůli rybám je naprosto nesmyslné. Jednou z hlavních výhod decentralizace průmyslu je zabránit nepříznivým okolnostem ohrozit celou ekonomiku. Pokud nepříznivé počasí zhatí pěstování citrusů v Kalifornii, máte plantáž ještě na Floridě, a protože se Kalifornie nesoustředí jen na pěstování ovoce, dopady na tamní ekonomiku jsou mizivé.

Srovnejme to s krajem 4. Jedna špatná rybářská sezóna a polovinu země čeká hladomor. Když každý kraj produkuje jednu surovinu a žádný jiný kraj ji produkovat nesmí, tak pokud jen v jednom nastane nějaký problém, celá země se zhroutí.

Aby toho nebylo málo, znamená to také, že každá surovina se zbytečně dlouho přepravuje. Než aby jste si kukuřici pěstoval, tak pokud žijete ve špatném kraji, čekáte, než je vám dovezena přes celou zemi. Nemůžu přijít na žádný důvod, proč takhle vést technologicky vyspělou ekonomiku. Určitě někdy musel nějaký chlap zavolat do Kapitolu a říct: „Zdravím, tady Roy z kraje 10, právě jsme objevili vzácné kovy v hodnotě trilionu dolarů.

Co s nimi?“ - A odpověď zněla: - Nic, kámo, vy chováte dobytek. Pokud se to nedá dát na hambáč, tak o tom nechci slyšet. Tím se dostáváme k samotnému Kapitolu, který vyváží především samolibou nadřazenost. Kapitol snad existuje jen proto, aby zbylé kraje dráždil okázalou extravagantností kontrastující s krutou chudobou zbytku země.

Nepřátelský vztah Kapitolu se zbytkem Panemu je ztělesněn v Hladových hrách. V této soutěži jsou hoch a dívka z každého kraje nuceni bojovat na život a na smrt proti ostatním. Soutěž slouží jako zábava pro Kapitol a jako připomínka krajům, aby se již nikdy nebouřily. I když osobně nechápu, jak to připomíná nadřazenost Kapitolu, protože podle mě by to jen nabádalo kraje k dalším povstáním.

Toto by mohlo přispívat ke sjednocení národa, kdyby každý kraj měl profesionální tým Hladových her a všichni měli stejné podmínky, ale v Panemu to tak dělají jen některé kraje. Co přesně je sportovní na tom, že nějaký vysoce trénovaný chlap zabije náhodně vybraného nebožáka? Kdo sleduje Hladové hry a říká si: „Sice Kapitol fakt nenávidím, ale musím uznat, že při vraždění dvanáctiletých odvedli opravdu dobrou práci?“ Taková soutěž jen prohlubuje nenávist a vzdor proti soudržnosti a vlastenectví.

A když konečně vypuklo druhé povstání, Kapitol nemohl udělat nic, aby jej zastavil. V odvetě zničil kraj 12, čímž si mimochodem sám ochromil dodávky energie, a potom umístil většinu armády do podzemní pevnosti. Pevnost však byla navržena tak mazaně, že nebyla schopná odolat obléhání, a jakmile rebelové zatarasili vchody, okamžitě došlo jídlo i zásoby.

Když byl napaden samotný Kapitol, obránci spoléhali na divné, nepříliš chytré pasti a geneticky upravené kreatury, které si užívaly nabíhání do kulek. Prostě použijte tanky a dělostřelectvo. Proč se snaží znovuobjevit kolo? Mohl bych dál mluvil o tom, jak nefunkční Panem je, ale opravdu mě dostává, jak je prezident vždy spokojený a jakou důvěru má ve své divoce příšerné plány.

Veškeré jeho snahy skončily naprostým selháním, ale vůbec ho to nezajímá, protože popíjí s idiotskými poskoky. Vůbec si neuvědomuje vlastní selhání a chová se, jako že všechno pokračuje podle nějaké tajné brilantní strategie. Nevyhnutelná rychlá porážka Panemu není výsledkem navržení nejhoršího ekonomického systému vůbec a přehlížení skutečností občanské války, ale spíše chytrých manipulací mistrovského stratéga, jehož genialitu nezvládal ani jeho vlastní obdivuhodný mozek.

Je mi líto, pane, ale jste idiot. Samozřejmě je to jen můj názor, a i když jsou mé argumenty neprůstřelné, rád bych slyšel váš názor. Byl Panem příkladem geniálního řízení? Je proměna Kalifornie v rybářskou farmu dobrý nápad? Proč používat luk a šípy v moderní válce?

Napište mi do komentářů a na viděnou příště. The Templin Institute zkoumá alternativní světy a reality. Pokud se vám video líbilo a rádi byste nás podpořili přímo, hlasovali v anketě o dalších tématech a získali nějaké super odměny, zvažte prosím naši podporu na Patreonu.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zas taková dystopie to není. Komunisti dělali tady to samý. Na sever země natahali průmysl a vyhrabali doly a na jihu vládlo zemědělství. Chlapy nahnali do fabrik a ženský do úřadů. A tomu všemu vládla z Kapitolu...pardon z Prahy, parta sebestřednejch tupců co neměli o vládnutí ani šajna....no a vydrželo jim to 40 let.....

03

Odpovědět

Už jen protipříklad v Zetoru, který se vyráběl v Brně a který byl zdaleka nejznámějším výrobkem i v Mongolsku, ukazuje, že jednoduché rozdělení na sever-průmysl, jih-zemědělství prostě neplatí....

Když máš zemědělství, tak se časem objeví i zemědělské stroje a potravinářské technologie (například výbava cukrovarů, pivovarů), kde se objeví doly, tam se objeví zvýšená spotřeba masa (a už máš problém, jestli maso dodávat havířům, či traktoristům)....

Souhlasím v tom, že bolševici si naše hospodářství představovaly jakou Hurvínek válku a jejich modely také zkolabovaly už v roce 1953....

50

Odpovědět

+LKdyž už jsi hnidopich tak bys měl vědět že Zetor se vyrábí ve Zbrojovce která vznikla už před vládou komunistů jakož i první Zetor vyrobený v roce 1946. Samozřejmě, že to nefungovalo úplně stejně (taky ten komentář byl psán s nadsázkou). Nicméně systém plánovaného hospodářství byl na stejném principu. A v SSSR to bylo jestě horší. Spousty lidí na určitých územích hladovělo protože tam nedovezli jídlo z jiných částí SSSR, zatímco v Moskvě žili v přepychu. Stalin neměl problém s tim koho nakrmit dřív. A tam jim ten systém vydržel ještě dýl.

10

Odpovědět

Pokud bychom takto uvažovali, tak by ani nemohla existovat Severní Korea, kde je všechno položoné přesně ve stylu Panemu- Akorát tam nemají Kapitol. Navíc sice jsem četl všechni díly Hradových Her, ale musm se přiznat, že tam nikde nebylo napsané, že země Panemu zabírají celé spojené státy. Měl jsem spíše pocit, že dvanáct, potažmo třináct krajů zabírá stejné území jako 12 zakládajících kolonií původních Spojených států. Tedy se jedná výhradně o východní pobřeží USA.

15

Odpovědět

Severní Korea je formou vlády království - když se neurodí, tak lidé umírají (takže vlastně Francie na počátku 19. století).

Ale nikdo nikoho nenutí pěstovat v určených oblastech určité plodiny (ostatně živočišná výroba se často doplňuje v výrobou rostlinnou - jeden rok pěstuješ obilí, druhý rok pěstuješ brambory a třetí rok chováš prasata, která se krmí zbytky brambor za cenu zúrodňování na příchod nového cyklu)....

90

Odpovědět

čisty socializmus toto

11

Odpovědět

Proč používat luk v moderní válce. Přeci Rambo :) .

90

Odpovědět

Jinak na tom kanále jsou i další videa co by mohla lidi zaujmout.

Třeba z warhammeru/war40K nebo SW.

01

Odpovědět

Tohle video je naprosto nesmyslné. Ten člověk naprosto nechápe fungování totalitního státu. Takový stát nemá nejmenší zájem diverzifikovat rizika nebo povzbuzovat ekonomii jedné oblasti. Autoritář potřebuje, aby každá oblast byla závislá. Nějaký hladomor v určité oblasti ho nezajímá. V žádném případě nebude podporovat takový vývoj, který by nějakou oblast udělal nezávislou.

510

Odpovědět

Hladomor v urcite oblasti ho zajimat musi. Nebo by alespon mel. Protoze kdyz mu ta oblast vymre hlady, kdo tomu autoritari bude dodavat to, co potrebuje? Navic to nebyla hlavni myslenka toho videa. Bylo to jen jedno kolecko v celem soukoli, ktere nedavalo smysl.

80

Odpovědět

A můžeš mi jmenovat autoritáře, který dokázal ovládat celé hospodářství?

Habsburgům stačila sůl (manufaktury Lotrinského byly jaksi nadplán), stejně jako Britům v Indii, nebo britský čaj v třinácti koloniích...

A zmiňovaný Kim a Severní Korea? To jsi neslyšel jeho lamentování na propad tamější ekonomiky...Myslíš, že by chtěl potrestat sám sebe?

00

Odpovědět

od blbosti pro deti a mladez bych necekal nic propracovanejsiho

105

Odpovědět

Mne sa takéto videá páčia - prečo nepoukázať na nedomyslené fungovanie fantasy/sci-fi svetov? Bolo by fajn preložiť aj videá z kanálu Media Zealot - Advanced Sci-Fi Civilizations Too Stupid to Exists a Villains Too Stupid to Win
https://www.youtube.com/channel/UCOKYCURn5Y-NdrrAZbm4LHg/playlists

82

Odpovědět

Knihy jsem necetl s filmu jsem videl jen ten prvni a uz kdyz jsem to zkouknul jsem si rikal ze je to nijaky divny. Ted uz vim proc diky za preklad. Sam by jsem si asi takove video ani nehledal.

74

Odpovědět

''Z'' filmu.

86

Odpovědět

+DebileOn tam má více chyb😂

00

Odpovědět

Divím se autorovi, že ztrácí čas něčím takovým, jako je sedmi minutové video o logice tohoto světa. To mi dává ještě menší smysl, než celý tento film.

1332

Odpovědět

Mě přišlo zajímavý upozornit na to, jak nesmyslný ten svět je.

342

Odpovědět

+Dr. InkMyslel jsem autora videa, ne autora překladu.

29

Odpovědět

+NolmoA koho jineho asi mohl myslet kolega nahore, nez take autora videa? :D Prekladatel snad na nic neupozornuje ne? :)

41

Odpovědět

Některý věci na tom kanálu nejsou tak debilní, ale tohle je jako hledat skutečný systémový mechanismy a logiku na hary hrnčíři či stmívání.....lore je v pohodě, ale tohle je jak ptát se, kde dělá chybu člověk s IQ 20, když se snaží si zavázat tkaničky...

530

Odpovědět

Jako že smyšlené světy nemusí dávat sebemenší smysl?

193

Odpovědět

Vsak je to taky radna 3,14covina

365

Odpovědět

Jaký je význam tohoto videa, pro koho je určeno a proč je zde přeloženo?

638

Odpovědět

víš.. vždycky sem si přála vědět něco o světě Hunger Games, aby mi to vysvětlili proč že by to vlastně nefungovalo, abych se na to vklidu podívala a pokývala hlavou že mají pravdu, že je to blbost... A hle, InkCZ mi zde dopřál takovéto video i s českými titulky... A já mohu jít konečně spát s pocitem kulturního obohacení o znalost neefektivity takovéhoto rozložení světa v knihách a filmech Hunger Games.

605

Odpovědět

+lenaciaDěkuju :)

162