Baťova kancelář ve výtahuTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:3 216

Tentokrát se Tom vydal do Česka, konkrétně do Zlína, aby svým divákům představil Baťovu kancelář, kterou si světoznámý podnikatel nechal postavit rovnou ve výtahu.

Poznámka:
Když Tom uvažuje, jestli zaměstnanci někdy šéfovu kancelář přivolávali jenom z legrace, je na obrazovce následující poznámka: „Chytré řešení: Výtah se přivolává klíčem, čehož jsem si všiml až při stříhání videa.“

Přepis titulků

Baťův mrakodrap ve Zlíně je architektonický unikát. Z dnešního pohledu nevypadá nic moc, ale není ze 70. nebo 80. let, postavili ho v roce 1939. Jednalo se o úřední budovu číslo 21 postavenou pro vedení společnosti Baťa. Původně malé obuvnictví narostlo do mezinárodních rozměrů, firma podnikala v různých odvětvích a měla desetitisíce zaměstnanců. Tahle budova nebyla moderní jen vzhledem, na svou dobu byla i technicky pokroková.

V každém patře jde nastavit klimatizace i topení, mezi sousedícími patry tu jezdí výtahy páternoster, otevřené kabiny, které jezdí bez zastavení. Je to efektivní, jen trochu nebezpečné. A šéf tu má na každém patře rohovou kancelář. Šéfova kancelář je totiž ve výtahu. Vedle stolu je ovládací panel a my se vydáme vzhůru. Tlačítka ale mohou mačkat jen zaměstnanci místního muzea, takže si užijte náš filmový trik.

Místní průvodci nechtěli být na záznamu, takže vám průvodce budu dělat já. Tento výtah vyrobila americká firma OTIS pro Jana Antonína Baťu, ředitele společnosti. Technicky to funguje podobně jako velké nákladní výtahy. Firma OTIS stavěla i větší a těžší výtahy. Rozšířit výtah na 5×5 metrů nebylo zrovna složité a vybavení kanceláře není těžké.

Je tu pár vychytávek, dva telefony na místní i zahraniční hovory a vlastní světla a klimatizace. To už ale v roce 1939 nebylo u výtahů nic přelomového. Když už tam máte elektřinu na světlo, můžete přidat zásuvky na telefon a větrák. Co mě ale překvapilo, je tohle umyvadlo. Jak je do pohyblivého výtahu zavedena teplá a studená voda i odpady? Původně jsem myslel, že bude umyvadlo na každém patře zvlášť, ale ne, hýbe se to s celým výtahem.

Nebo tu třeba mají složitě vedené trubky jako v tom otočném domě, co jsem ukazoval. Ve skutečnosti je nahoře nádrž na vodu a dole druhá na odpadní vodu. Lidé ze správy budovy pak nádrže doplňovali nebo vyprazdňovali. Někdy je v jednoduchosti krása. Teď už tu voda neteče. Vypráví se, že ředitel výtah používal, aby kontroloval zaměstnance.

Že se vždy někde zastavil a od stolu koukal ven ze dveří, ale prý je to jen báchorka. Stejně to nedává smysl. Každé patro budovy má 80 metrů na 20 metrů a tohle je rohová kancelář s docela úzkými dveřmi. Prostě by na ty lidi neviděl. Navíc je venku ukazatel, na jakém patře výtah zrovna je. Není zaznamenáno, jestli zaměstnanci někdy přivolali výtah jenom z legrace.

Doufám, že se to dělo. Nedokážu přesně říct, proč to Baťa nechal postavit. Pravděpodobně kvůli efektivitě. Veřejné výtahy jsou docela daleko, navíc je tu víc soukromí, šéf nemusí jezdit s ostatními. Jan Antonín Baťa si ale tuhle kancelář neužil, protože stavba byla dokončena v roce 1939, a to už zuřila válka. Jan Antonín s rodinou z Evropy emigroval. Další osudy jeho rodiny a všech poboček jeho firmy jsou složité, pravděpodobně by to vydalo na celou dizertační práci.

Po válce byl prohlášen za zrádce a zemřel v exilu v Brazílii roku 1965. V roce 2007 byl rozsudek zrušen a v roce 2019 získal nejvyšší české ocenění za zásluhy o stát. V parku před budovou je i jeho socha. Historie je složitá, obzvlášť v případě 2. světové války ve střední Evropě, a já jsem sem přijel jen kvůli videu o zajímavém výtahu. Tato budova je nyní sídlem krajského úřadu i turistickou atrakcí.

A pořád ještě se občas někdo staví, aby tenhle výtah opravil. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda, že si při stríhání videa nevšiml, že má u portrétu Jan Antonín Baťa rok narození 1989 :-) (1:15)
Vtipné je, že se nesekl ve století, protože se nenarodil 1889 ale 1898, čili se upsal o 91 let ...
Jinak má hezké nehty .-) (1:04)

00

Odpovědět

Je to pravda. Tom se za tuhle chybu omlouvá v komentáři pod videem, takže ho na ni nejspíš někdo upozornil, jen jsem to zapomněla napsat do poznámky... :)

00

Odpovědět

Super je, že na vrcholu této budovy je i terasa, přístupná zdarma, s hezkým výhledem. Doporučuji ;-)

80

Odpovědět

Díky brácho

10