Kde se vzal Fahrenheit?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:12 284

V našich končinách se s Fahrenheitovou stupnicí moc nesetkáme, ale třeba v USA se využívá běžně. Čím je tato stupnice určená a jaký je příběh jejího tvůrce?

Přepis titulků

Jako Australanovi a Kanaďanovi mi nikdy Fahrenheitova škála nepřipadala důležitá. Proč by voda měla zamrzat zrovna při 32 °F? A co vlastně představuje nula? Podle mnoha zdrojů je Fahrenheitova škála určená nulou, která odpovídá směsi soli, vody a ledu, a stem stupňů, které zhruba odpovídá tělesné teplotě. To ale není pravda! Skutečný příběh je mnohem zajímavější a vědečtější.

14. srpna 1701 byl nejspíše nejhorší den v životě patnáctiletého Daniela Gabriela Fahrenheita. Toho dne oba jeho rodiče zemřeli na otravu houbami a jeho odvezli z Polska, kde žil, do Amsterdamu, kde se měl stát účetním. Fahrenheita to ale nebavilo a utekl tolikrát, že na něj jeho zaměstnavatel nechal vydat zatykač. Cestoval po Evropě a zajímal se o vědecké nástroje, především o teploměry.

V roce 1708 se setkal se starostou Kodaně, možná aby mu pomohl s tím zatykačem. Tím starostou byl slavný astronom Ole Romer. Romer se proslavil pozorováním zatmění měsíců Jupiteru a uvědomil si, že rozdíly ve výskytu těchto zatmění byly způsobeny prodlevou, než světlo dorazí k Zemi. Jinak řečeno, přišel na to, jak přesně změřit rychlost světla. Pro nás je ale důležitější, že v roce 1702 byl Romer upoután na lůžko kvůli zlomenině nohy.

Aby se zabavil, vynalezl novou teplotní stupnici. Bod tání vody byl 7,5 stupňů a tělesná teplota byla 22,5 stupňů. Zdá se to zvláštní, než si uvědomíte, že Romer chtěl, aby bod varu byl 60 stupňů. Jako astronom byl zvyklý dělit jednotky šedesáti. Když si tuto stupnici vezmete a rozdělíte ji na půl, znovu na půl a ještě jednou, najdete bod tání vody v osmině stupnice a tělesnou teplotu ve třech osminách. Když se v roce 1708 setkali, Fahrenheit objevil Romerovu stupnici a začal ji sám používat.

Trochu ji upravil, protože se mu nezdála dost praktická a elegantní kvůli používání desetinných čísel. Posunul je tedy na 8 a 24. Tak vznikla původní Fahrenheitova stupnice. Nějakou dobu vyráběl teploměry s touto stupnicí. Pak ale jednoho dne vynásobil celou stupnici čtyřmi. Bod tání tím pádem připadl na 32 stupňů a tělesná teplota na 96 stupňů.

Není úplně jasné, proč to udělal. Možná že jen chtěl, aby bylo možné přesněji měřit. Já si ale myslím, že k tomu měl lepší důvod. Fahrenheit totiž uměl vyrábět skvělé nástroje. Jeho teploměry byly velmi spolehlivé, což v té době nebylo běžné. Začal používat na měření rtuť, která je výhodná vyšším bodem varu než alkohol, používaný v jiných tehdejších teploměrech.

Za tyto úspěchy byl přijat do Britské královské společnosti. Víme, že četl díla Newtona, Boyla a Hooka, ve kterých mohl zjistit, že nárůst teploty o jeden stupeň by mohl odpovídat konkrétnímu navýšení objemu měřicí tekutiny. Dnes totiž nárůst teploty o 1 °F zvyšuje objem rtuti přesně o jednu desetitisícinu. Je to jen náhoda?

Tím si nejsíš nikdy nebudeme jistí, protože Fahrenheit své postupy vždy tajil. Já si ale myslím, že všechno poukazuje na to, že to tak opravdu bylo. Co tedy vlastně nula představuje na stupnici Fahrenheita a Romera? Podle mnoha zdrojů je to směs soli, ledu a vody, problém je, že máme několik různých popisů této směsi, ale žádná této teplotě neodpovídá. Myslím, že prostě naměřili nejnižší teplotu v zimě, podle ní určili nulu a později na kalibraci nových teploměrů použili ledovou směs.

Tehdy byly Fahrenheitovy teploměry nejkvalitnější ze všech. Dnes se ale jeho stupnice používá už jen na Kajmanských ostrovech, Bahamách, v Belize a ve Spojených státech amerických. Možná je tedy na čase, abychom všichni přijali jednotnou teplotní stupnici. Celsiovu. Která mimochodem ani nebyla vynalezena Celsiem. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zbytecna debilni stupnice. Stejne tak,jako míle a jim podobne...

171

Odpovědět

ešte mohol dokončiť myšlienku o stupňoch celzia .....

31

Odpovědět

Tam je základem líh a jeden stupeň je přírůstek objemu o jednu promili.

11

Odpovědět

Ten jejich systém je celej padlej na hlavu, jinde přešli na metrický pro praktičnost, ale amíky baví mít tabulky třeba na vrtáky aby věděli který zlomek velikosti je trošku větší než co mají v ruce. A protože by se v těch zlomcích ztratili, tak velikostem vrtáků dali čísla, takže v tom je už úplně binec. Nebo průměr drátu, proč říkat jaký má průměr, bude lepší když to budeme značit podle toho kolik takových drátů se vejde do definovaného otvoru. WTF? A pak my máme Celsia a jeho stupnici, který to odvodil od všudypřítomné vody - voda vaří =~ 100°C, voda mrzne =~ 0°C, lehké, odvoditelné. Ale né, někdo si řekne že ta nejnižší teplota co se mu podaří bude nulou. Fakt logika...

110

Odpovědět

A překlad od circa 4:30 bude dělat kdo?

51

Odpovědět

...jsem jediný komu přijde tělesná teplota 22,5 zarážející? Copak tělesná teplota není cca 36,5-36,6? ;-)

322

Odpovědět

Co je na tom zarážejícího ? Romer si prostě vymyslel novou stupnici, kde bod varu neurčil jako 100 stupnu Celsia, ale jako 60 stupnu Romera .... jednoduchou trojčlenkou nám pak vyjde, že teplota těla (37st. Celsia) bude oněch 22,2 st Romera.

90

Odpovědět

Palce, stopy, yardy ... °F ... špatné násobky milionu. USA se toho drží jak čert kříže.

410

Odpovědět

Fahrenheity jsou údajně lepší pro venkovní teploty, protože jsou menší, tudíž lépe vyjadřují rozdíly. Desetinná čísla zřejmě neexistují...

121

Odpovědět

+Martin ŠriberTak oni se hlavně snaží při zapisování desetinným číslům vyhnout, protože jejich oddělovače tisícin vs. desetinná tečka do zápisu vnáší naprostý zmatek...

120

Odpovědět

+Martin ŠriberNejde o to, že "desetinná čísla" neexistují, ale že zhruba dvě stě lety se měřilo odečtem ze stupnice rtuťového sloupce.

30

Odpovědět

+orcinusorca2017A na rtuťovém teploměru je zakázáno používat desetinné rozdělení?
Ale v rozdílných jednotkách vidím i jedno pozitivum - stále musíš být ve střehu a chápat význam jednotek. Není to nějaká neměnná věc, je to pouze srovnání s danou (smluvenou) referenční hodnotou.

00

Odpovědět

+blpAsi si opravdu nepochopil to video, kde říkají _rozdíl 1 stupeň Fahrenheit způsobí nárůst objemu o jednu 0,1 promile_ (tedy při litru rtuti na "nějaké teplotě" se objem projeví tak, že budeš mít při "nějaké teplotě+1" 1 litr a 0,1 mililitr )

00

Odpovědět

+orcinusorca2017To je sice hezké, ale zbytečné. Stupně jsou na výšku trubice a objem škáluje s jejím průměrem. Takže kvůli teploměru to rozhodně není, ten mohu zkonstruovat různě. Je to jen jak už teď správně píšeš kvůli vlastnostem rtuti.

10

Odpovědět

A to je správně !! tradice se musí udržovat :D Taky neměřím 185 cm !!ale 1 sloní krok 3 králičí a 5 slepičích jak učili mě a všechny moje předky v družině hrou Papeži kolik je hodin na věži !! :D :D

201

Odpovědět

Na obrázku NENÍ Bali (indonézský ostrov), ale Belize (stát Střední Ameriky).

110

Odpovědět

Díky, opraveno. Jdu se zahrabat.

70